BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=52)
-   -   sensors.sensors.sensors.... (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=7426)

doros-hm-26 06-03-07 20:15

sensors.sensors.sensors....
 
Σημερα λοιπον παρεδωσε το πνευμα του και ο maf. Στο διαγνωστικο βγηκαν 3 βλαβες. 1 maf sensor. 2 και 3 οι αισθητηρες λ και μαλιστα αυτοι που ειναι μετα τους καταλυτες για να μετρουν μονο τα καυσαερια. Στο συνεργειο (δεν πηγα σε αντιπροσωπεια) μου ειπαν οτι οι λ δεν εχουν τιποτα αλλα εξαιτιας του χαλασμενου maf εδειξαν βλαβη και αυτοι. Ισχυει κατι τετοιο? και ξερει κανεις καποιο μαγαζι με καλες τιμες γιατι ο maf ειναι λιγο τσουχτερος!

oldcarskickass 06-03-07 20:44

ναι το ebay!

God 06-03-07 21:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από doros-hm-26 (Μήνυμα 102938)
Σημερα λοιπον παρεδωσε το πνευμα του και ο maf. Στο διαγνωστικο βγηκαν 3 βλαβες. 1 maf sensor. 2 και 3 οι αισθητηρες λ και μαλιστα αυτοι που ειναι μετα τους καταλυτες για να μετρουν μονο τα καυσαερια. Στο συνεργειο (δεν πηγα σε αντιπροσωπεια) μου ειπαν οτι οι λ δεν εχουν τιποτα αλλα εξαιτιας του χαλασμενου maf εδειξαν βλαβη και αυτοι. Ισχυει κατι τετοιο? και ξερει κανεις καποιο μαγαζι με καλες τιμες γιατι ο maf ειναι λιγο τσουχτερος!

Αν το MAF δεν δουλευει, απο πισω βγαζει ΝΤΟΥΜΑΝΙΑ. Πολυ λογικο να ισχυει αυτο, χωρις ομως να μπορει κανεις να πει 100% οτι σιγουρα δουλευουν και οι λ αψογα! Απλα πρωτα φτιαχνεις το maf και αν επιμεινει το προβλημα αλλαζεις αισθητηρες.


MAF μονο γνησιο, καινουργιο η μεταχειρισμενο...μην βαλεις κανενα ιμιτασιον γιατι θα τραβηξεις οτι τριχες βρεις πανω στον πανικο σου.

doros-hm-26 06-03-07 22:08

Ουτε για ιμιτασιον ουτε για μεταχειρισμενο μου περασε απο το μυαλο. Στο ebay καινουριο με 70 ευρω αλλα ουτε την μαρκα του δεν λεει οποτε μαλλον παμε για γνησιο καινουριο απο ελλαδα απλα αν ξερει κανεις καποιο μαγαζι με καλυτερες τιμες απο αυτες των αντιπροσωπειων γιατι κατι ακουσα για 300+ και ζαλιστηκα.

oldcarskickass 06-03-07 22:10

Εμ γιαυτό σου λέω ορίτζιναλ δεύτερο χέρι από ebay.de, στείλε τους και μάιλ στα αγγλικά συνήθως απαντάνε (αρκεί να είσαι γραμμένος).

InsaneDriver 07-03-07 00:48

Όταν λες οι λάμδα που είναι μετά τους καταλύτες εννοείς στην εξάτμιση ή αυτούς που είναι στους προκαταλύτες πάνω στο χταπόδι;

Strax 07-03-07 09:11

Αν μου πεις μοντέλο, μπορώ να σου δώσω μια τιμή κατά προσέγγιση. Αν σκοπεύεις να κρατήσεις το αυτοκίνητο, εγώ θα έβαζα αποκλειστικά καινούριο, μια και το Maf είναι αναλώσιμο και έχει διάρκεια ζωής.

doros-hm-26 07-03-07 12:38

320ci, 2000 μοντελο. κινητηρας 206s4

doros-hm-26 07-03-07 13:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από InsaneDriver (Μήνυμα 102999)
Όταν λες οι λάμδα που είναι μετά τους καταλύτες εννοείς στην εξάτμιση ή αυτούς που είναι στους προκαταλύτες πάνω στο χταπόδι;


εννοω τους λ που ειναι μετα τους καταλυτες. Το αυτοκινητο μου εχει 4 λ. Οι δυο ειναι πριν τους καταλυτες οι οποιοι ρυθμιζουν το καυσιμο και οι αλλοι δυο ειναι πισω απο καθε καταλυτη και διαβαζουν καυσαερια αυτους εννοω.

Strax 07-03-07 13:21

Είναι ο Μ52 ή ο Μ54?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:26.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.