BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=79)
-   -   Ψαλίδια - Σινεμπλόκ κ.λπ. e46 (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=15280)

Fraist 15-09-08 12:26

Ψαλίδια - Σινεμπλόκ κ.λπ. e46
 
Καλημέρα παιδιά το αυτοκίνητο μου e46 compact μετά από 20.000 km επί Ελληνικού λακουβοπεδίου έχει αρχίσει να χτυπά στα σαμαράκια στις μικρές ανωμαλίες του δρόμου και γενικά δείχνει να μην είναι δεμένο. Σκέφτομαι λοιπών να πάω για αλλαγή
1. ψαλιδιών
2. σινεμπλόκ
Τι προτείνετε να βάλω μαμά απλά ψαλίδια? M-pack ή να πάω σε Μeyle (που βγαίνουν φτηνότερα και άκουσα ότι είναι πιο ανθεκτικά και επισκευάσιμα).
Το αυτοκίνητο μου αρέσει να είναι στιβαρό, δεμένο και όχι σκόρπιο αλλά να μη κοπανάει τρελά.
Επίσης τι άλλο προτείνετε να αλλάξω για να δεθεί καλύτερα το αμάξι? Θα μπω που θα μπω στα έξοδα να το κάνω μια και καλή. Σήμερα έχει 65000 km. Τέλος φοράω 225/45/17 και δεν ξέρω εάν η συγκεκριμένη διάσταση επηρεάζει τη ζωή των ψαλιδιών κ.λπ. εξαρτημάτων.

VIC 15-09-08 12:52

είσαι σίγουρος για τα ψαλίδια; δεν νομίζω να έχουν σχέση με κοπανιμα. τα σινεμπλοκ σου κοίτα αυτά συνήθως είναι υπεύθυνα σε τέτοιες καταστάσεις φραπέ, αντε και τα ντιζακια αντιστρεπτικων μην δίνεις τζάμπα λεφτά

Fraist 15-09-08 13:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από VIC (Μήνυμα 217084)
είσαι σίγουρος για τα ψαλίδια; δεν νομίζω να έχουν σχέση με κοπανιμα. τα σινεμπλοκ σου κοίτα αυτά συνήθως είναι υπεύθυνα σε τέτοιες καταστάσεις φραπέ, αντε και τα ντιζακια αντιστρεπτικων μην δίνεις τζάμπα λεφτά

Πράγματι δεν είμαι 100% σίγουρος για τα ψαλίδια οπότε λες να βάλω μόνο σινεμπλόκ και βλέπω? Τα Meyle τα έχεις υπόψη? Από ότι διαβάζω λένε ότι είναι καλύτερα ή κάνω λάθος?

kostas e46 15-09-08 13:20

συγουρα θα χουν προβλημα τα συνεμπλοκ σου επειδη ειναι εβεστητα χαλανε απο πεζοδρομια αν ανεβενεις ψαλιδια στις 60000km δε μπορουν να χουν προβλημα. Παντως αν αλλαξεις βαλε τα m-pack ειναι ποιο καλα και δεν εχουν και τρελη διαφορα. εγω στο δικο μου το compact την αλλη βδομαδα θα βαλω τα m-pack μαζι με καινουρια συνεμπλοκ.

BILL007 15-09-08 13:24

Φίλε επειδή μου έκατσε ένα ατύχημα σου προτείνω ύστερα απο έρευνα αγοράς που έκανα να πάρεις MEYLE...Ειδικά για τα σινεμπλόκ...Κοστίζουν γύρω στα 70 ευρώ...Τα μαμα BMW ,ούτε καν τα Μ-pack έχουν 120 ευρώ...Φαντάζομαι τα Μ-pack (για καινούργια μιλάω πάντα) θα βγαίνουν ακόμα ακριβότερα...Για ψαλίδια δεν έχω ψάξει και εύχομαι να μην χρειαστεί ποτέ...Δεν νομίζω και εσύ να έχεις πρόβλημα με τα ψαλίδια...Αντιθέτως αμα θες να δέσεις το αμάξι θα σου πρότεινα αλλαγή σινεμπλόκ για το κοπάνημα,μπάρα θόλων (μπροστά κατα βάση) και αν μπορούσες να έκανες κάτι με αντιστρεπτικές...Τα ψαλίδια άστα ήσυχα...:D:D:D

mormon 17-09-08 10:54

Φιλε μου καλημερα!
εγω σε καμια εβδομαδα θα βγαλω τα ψαλιδια και τα σινεμπλοκ απο το αμαξι μου γιατι θα βαλω απο μ3!
το αμαξι μου πριν γινει λουκ μ3 ηταν μ-πακετ!
αν σε ενδιαφερει στειλε πμ!

paris320ci 19-09-08 08:27

Eχω τα Meyle εδω και 30000km και οι Κυπριακοι δρομοι ειναι 10x χειροτεροι απο Ελλαδα. To αυτοκινητο ειναι "δεμενο" ακριβως οπως τη μερα που τα εβαλα..
http://www.argyrides.eu/bmw/performa...scf2022wa0.jpg

http://www.argyrides.eu/bmw/performa...scf2024lg9.jpg

http://www.argyrides.eu/bmw/performa...scf2025gq3.jpg

http://www.argyrides.eu/bmw/performa...scf2029ih2.jpg

Fraist 19-09-08 11:12

Μάλλον για εκεί πάω. Με 280 € κομπλέ και καλύ απόδοση από ότι διαβάζω είναι πολύ δελεαστικό πακέτο. Τώρα που μου λές ότι είναι οκ και σε λακούβες είμαι όλο και πιο κοντά στην παραγγελία...:scratchch

Από ebay τα πήρες ή από κατάστημα?

paris320ci 19-09-08 14:33

ebay.com . foreigncarpartsonline ειναι ο πωλητης αν θυμαμαι καλα απο US and A

BILL007 19-09-08 15:40

Exει αρκετό υλικό ο τύπος...Και σε καλές τιμές μαζί με τα μεταφορικά...;)Σε ευχαριστούμε pari για το recommendation:D

kostas e46 04-10-08 21:22

εγω αγορασα για το δικο μου m-pack ψαλιδια με καινουρια συνεμπλοκ και καινουγια αμορτησερ. κι απο βδομαδα θ τ αλλαξω.

m-power_01 18-12-08 05:23

τι διαφορα εχουν τα m pack απο τα απλα???? τα meyle τα εχει δοκιμασει κανενας αλλος να εχουμε και μια παραπανω γνωμη??? Και μηπως ξερουμε που τα βρισκουμε εδω στην ελλαδα???

BMW-Racing 05-01-09 19:46

παιδια ηθελα να ρωτησω σινεμπλοκ MEYLE που θα βρω να αγορασω...?ειναι πραγματι φθηνοτερα απο της bmw ?αν κ νομιζω μιας κ αυτα ειναι γερμανικα μπορει απο εκει να τα προμηθευεται κ η bmw......

kostas e46 05-01-09 19:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από BMW-Racing (Μήνυμα 244378)
παιδια ηθελα να ρωτησω σινεμπλοκ MEYLE που θα βρω να αγορασω...?ειναι πραγματι φθηνοτερα απο της bmw ?αν κ νομιζω μιας κ αυτα ειναι γερμανικα μπορει απο εκει να τα προμηθευεται κ η bmw......

φιλε BMW-Racing για MEYLE δε ξερω αλλα ξερω εναν στη θεσσαλονικη που εχει συνεμπλοκ πολυορεθανης που δε συγκρινοντε ουτε με της BMW ουτε με της MEYLE.

GNIKOLOP 05-01-09 20:37

Καλησπέρα, επειδή και εγώ χρειάζομαι συνεμπλόκ για compact e46 316 , μήπως υπάρχει περρίπτωση για ομαδική αγορά και τοποθέτηση?

sifis_rs 05-01-09 20:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostas e46 (Μήνυμα 244379)
φιλε BMW-Racing για MEYLE δε ξερω αλλα ξερω εναν στη θεσσαλονικη που εχει συνεμπλοκ πολυορεθανης που δε συγκρινοντε ουτε με της BMW ουτε με της MEYLE.

οντως τα πολυουρεθανης ειναι πιο ανθεκτικα κ σταθερα απ τα m3. το χω ακουσει απο αρκετους

deepblue 05-01-09 20:47

Που μπορει να βρει κανεις τα Meyle στην Ελλαδα ?

kostas e46 05-01-09 21:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από deepblue (Μήνυμα 244389)
Που μπορει να βρει κανεις τα Meyle στην Ελλαδα ?

καλυτερα απο ebay!!!

BMW-Racing 06-01-09 20:04

μηπως τα πολυουρεθανης ειναι σκληρα κ δεν κανουν για τις λακουβες που εχουμε στους ελληνικους δρομους..?Αν οχι πια μαρκα προτινεται κ απο που αγοραζουμε απο αθηνα..?

panagakiss 06-01-09 20:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostas e46 (Μήνυμα 220962)
εγω αγορασα για το δικο μου m-pack ψαλιδια με καινουρια συνεμπλοκ και καινουγια αμορτησερ. κι απο βδομαδα θ τ αλλαξω.

Φιλε Κωστα αμα μπορεις στειλε μου με pm ποσα γιουρα σου πηγαν αυτα

kostas e46 06-01-09 21:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panagakiss (Μήνυμα 244664)
Φιλε Κωστα αμα μπορεις στειλε μου με pm ποσα γιουρα σου πηγαν αυτα

Τα δυο ψαλιδια βγηκανε καπου στα 300 ευρω και τα συνεμπλοκ ηταν της BMW ειχαν γυρω στα 100 ευρω.

BMW-Racing 07-01-09 12:24

Συγνωμη ρε παιδια στα ποσα χιλιομετρα αλλαζεται τα ψαλιδια?

ankor 07-01-09 12:44

Tα πολυουρεθανηs (που φοραω εγω στο m3) ειναι πολυ σκληρα και το παραμικρο χαλικακι το καταλαβαινειs στο τιμονι σου αλλα εχειs αλλη αισθηση τιμονιου.Aν θυμαμαι καλα τα ειχα αγορασει 70 ευρω και ειναι τηs powerflex.

GNIKOLOP 07-01-09 12:51

Ρώτησα σήμερα στον Κορφιάτη 131 € αγορά συνεμπλόκ και 120 € τοποθέτηση, τα μαμά , συμφέρει ή να τα αλλάξω έξω?

ptboul 07-01-09 12:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από BMW-Racing (Μήνυμα 244812)
Συγνωμη ρε παιδια στα ποσα χιλιομετρα αλλαζεται τα ψαλιδια?

Εγώ άλλαξα για 1η φορά το καλοκαίρι στις 225.000 περίπου. 220 γιούρο.

zaharias 01-06-09 15:56

Επειδη χρειαζομαι συνεμπλοκ (οχι αμεσα) και ριχνω μια ματια, θα ηθελα να ρωτησω η MEYLE βγαζει πολλους τυπους για το Ε46 (πχ με διαφορετικη σκληροτητα) ή μονο ενα?

zaharias 01-06-09 17:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από zaharias (Μήνυμα 290458)
Επειδη χρειαζομαι συνεμπλοκ (οχι αμεσα) και ριχνω μια ματια, θα ηθελα να ρωτησω η MEYLE βγαζει πολλους τυπους για το Ε46 (πχ με διαφορετικη σκληροτητα) ή μονο ενα?

Εκτος απο αυτο θα ηθελα να ρωτησω μεταξυ MEYLE και LEMFORDER ποια προτεινετε?

BILL007 01-06-09 17:42

Μeyle φίλε Zαχαρία έχει και heavy duty που είναι σαν τα powerflex.Καλύτερα να πάρεις τα απλά...Μπορεί σε δυο χρονάκια να θέλουν πάλι αλλαγή (λόγω των ελληνικών καρόδρομων) αλλά τουλάχιστον απο άνεση δεν θα χάσεις στο παραμικρό και θα έχεις εργοστασιακή αίσθηση:):):)

Nick_compact 01-06-09 17:45

Τα Lemfoerder είναι του ZF - Sachs group, οπότε πρέπει να είναι ίδια με τα εργοστασιακά. Τα Meyle πάλι έχουν καλή φήμη. Νομίζω ότι όποια και να πάρεις, δεν θα δεις κάποια διαφορά.

zaharias 01-06-09 18:03

Δεν θελω πολυουρεθανης παιδια, ουτε heavy duty.. Θελω τον μαλακοτερο συνδυασμο.. (γιαυτο και πηρα schnitzer ελατηρια, να συνδυαστουν με "μαλακα" αμορτισερ και να εχω μια "ανετη", χαμηλωμενη, σπορ αναρτηση-αισθηση)

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις παιδια..

bill987 02-06-09 07:47

Τα σινεμπλόκ είναι αυτά ???

http://cgi.ebay.de/MEYLE-HYDROLAGER-...3%3A1|294%3A50

Απ΄οτι κατάλαβα κάνουν για το δικό μου, σωστά?????


Και κάτι άλλο, είναι εύκολο να αλλαχτούν σε συνεργείο δικό μου ή θέλει μανούβρα και να πάω να τα σκάσω στην BMW?????

zaharias 02-06-09 11:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bill987 (Μήνυμα 290627)
Τα σινεμπλόκ είναι αυτά ???

http://cgi.ebay.de/MEYLE-HYDROLAGER-...3%3A1|294%3A50

Απ΄οτι κατάλαβα κάνουν για το δικό μου, σωστά?????


Και κάτι άλλο, είναι εύκολο να αλλαχτούν σε συνεργείο δικό μου ή θέλει μανούβρα και να πάω να τα σκάσω στην BMW?????

Κανουν μια χαρα Βασιλη..

Και φυσικα μπορεις να τα αλλαξεις σε δικο σου συνεργειο, δεν ειναι τιποτα το ιδιαιτερο..

bill987 02-06-09 14:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από zaharias (Μήνυμα 290678)
Κανουν μια χαρα Βασιλη..

Και φυσικα μπορεις να τα αλλαξεις σε δικο σου συνεργειο, δεν ειναι τιποτα το ιδιαιτερο..

Ευχαριστώ Ζαχαρία, μάλλον θα τα παραγγείλω αλλά με άγχωσε ο Βασίλης330, ότι είναι καλύτερα να αλλάξω και ψαλίδια!!!
Τα ψαλίδια θέλουν αλλαγή μετά από κάποια χλμ??

zaharias 02-06-09 18:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bill987 (Μήνυμα 290727)
Ευχαριστώ Ζαχαρία, μάλλον θα τα παραγγείλω αλλά με άγχωσε ο Βασίλης330, ότι είναι καλύτερα να αλλάξω και ψαλίδια!!!
Τα ψαλίδια θέλουν αλλαγή μετά από κάποια χλμ??

Ναι φιλε.. Και γω πακετο θα τα αλλαξω.. Βεβαια το αμαξι περπαταει μια χαρα, αλλα θα μπουν σιγα σιγα στο προγραμμα.. Κανα 300αρι υπολογιζε χοντρικα + εργασια..

bmw330vasilis 03-06-09 01:30

+ ευθυγραμμιση!



Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από zaharias (Μήνυμα 290810)
Ναι φιλε.. Και γω πακετο θα τα αλλαξω.. Βεβαια το αμαξι περπαταει μια χαρα, αλλα θα μπουν σιγα σιγα στο προγραμμα.. Κανα 300αρι υπολογιζε χοντρικα + εργασια..


chachs 03-06-09 10:15

Ρε παιδιά, εμένα για ψαλίδια,σινεμπλόκ, ημίμπαρα και δυο bilstein yellow σε Ε46 sedan μου ζητήσανε 1400 ευρώ... και αποδείχτηκε οτι το αμάξι τελικά ένα αμορτισέρ και ευθυγράμιση ήθελε... ευτυχώς που δεν τα άλλαξα δηλαδή...

panos 316T 03-06-09 10:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Fraist (Μήνυμα 217078)
Καλημέρα παιδιά το αυτοκίνητο μου e46 compact μετά από 20.000 km επί Ελληνικού λακουβοπεδίου έχει αρχίσει να χτυπά στα σαμαράκια στις μικρές ανωμαλίες του δρόμου και γενικά δείχνει να μην είναι δεμένο. Σκέφτομαι λοιπών να πάω για αλλαγή
1. ψαλιδιών
2. σινεμπλόκ
Τι προτείνετε να βάλω μαμά απλά ψαλίδια? M-pack ή να πάω σε Μeyle (που βγαίνουν φτηνότερα και άκουσα ότι είναι πιο ανθεκτικά και επισκευάσιμα).
Το αυτοκίνητο μου αρέσει να είναι στιβαρό, δεμένο και όχι σκόρπιο αλλά να μη κοπανάει τρελά.
Επίσης τι άλλο προτείνετε να αλλάξω για να δεθεί καλύτερα το αμάξι? Θα μπω που θα μπω στα έξοδα να το κάνω μια και καλή. Σήμερα έχει 65000 km. Τέλος φοράω 225/45/17 και δεν ξέρω εάν η συγκεκριμένη διάσταση επηρεάζει τη ζωή των ψαλιδιών κ.λπ. εξαρτημάτων.



φίλε μου όταν λες "στιβαρό δεμένο και όχι σκόρπιο" αποψή μου είναι να βάλεις :

powerflex
xbrace
μπάρα θόλων

φιλικά πάνος

zaharias 03-06-09 12:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bmw330vasilis (Μήνυμα 290926)
+ ευθυγραμμιση!

Eννοειται αυτο Βασιλη.. :)

Kαι κατι αλλο..

Τα απλα ψαλιδια με τα Μ Pack τί διαφορα εχουν?

Υπαρχουν αντιστοιχα και στο εμποριο της MEYLE, που να ειναι σαν τα απλα και σαν τα Μ Pack?

m-power_01 04-06-09 06:10

αν δεις και στην σελιδα της meyle δινει εναν κωδικο.Αρα δεν εχει αλλα μ-πακ. Υποτιθεται οτι τα meyle ειναι πιο σκληρα...νομιζω πως οχι εχω δει και τα δυο καινουρια και δεν μπορω να πω οτι ηταν σληροτερο( κυκλοφορει ενα βιντεο στο youtube με meyle). Επισης το επισκευασιμο ειναι πολυ σχετικο...μα παρα πολυ σχετικο.Δεν νομιζω να καθισει κανεις μαστορας να βγαλει τα ball joint και να σου βαλει αλλα. Θα φαει ποσες ωρες....Για να μην σου πω και το αλλο, το αλουμινιο αν το βαλλεις στην πρεσα δεν ειναι και σιγουρο οτι δεν θα ανοιξει λιγο (με αποτελεσμα να κοπαναει παλι) ασε που να ζεσταινεις το αλουμινιο δεν ειναι οτι καλυτερο για την μετεπειτα αντοχη του.(βλεπε ζαντες)
κατα την γνωμη μου προτιμισε τα ledformer ειναι ο επισημος προμηθευτης της bmw .Ειναι τοσο ιδια με τα μαμα που εχουν και το σηματακι πανω αλλα τροχισμενο

zaharias 04-06-09 06:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από m-power_01 (Μήνυμα 291214)
αν δεις και στην σελιδα της meyle δινει εναν κωδικο.Αρα δεν εχει αλλα μ-πακ. Υποτιθεται οτι τα meyle ειναι πιο σκληρα...νομιζω πως οχι εχω δει και τα δυο καινουρια και δεν μπορω να πω οτι ηταν σληροτερο( κυκλοφορει ενα βιντεο στο youtube με meyle). Επισης το επισκευασιμο ειναι πολυ σχετικο...μα παρα πολυ σχετικο.Δεν νομιζω να καθισει κανεις μαστορας να βγαλει τα ball joint και να σου βαλει αλλα. Θα φαει ποσες ωρες....Για να μην σου πω και το αλλο, το αλουμινιο αν το βαλλεις στην πρεσα δεν ειναι και σιγουρο οτι δεν θα ανοιξει λιγο (με αποτελεσμα να κοπαναει παλι) ασε που να ζεσταινεις το αλουμινιο δεν ειναι οτι καλυτερο για την μετεπειτα αντοχη του.(βλεπε ζαντες)
κατα την γνωμη μου προτιμισε τα ledformer ειναι ο επισημος προμηθευτης της bmw .Ειναι τοσο ιδια με τα μαμα που εχουν και το σηματακι πανω αλλα τροχισμενο

Ευχαριστω m-power_01..

Δεν συζηταμε καν για επισκευη..

Καινουργια θα παρουμε να τελειωνει η υποθεση.. Θυμαμαι ο paris320ci απο Κυπρο που ειχε παρει σετ ψαλιδια + συνεμπλοκ της meyle και εχει κανει αρκετα χλμ και ειναι πολυ ευχαριστημενος.. Θα δειξει φιλε.. Πιστευω οτι και τα 2 ειναι εξισου καλα..


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:53.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.