BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά M - Γενικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=97)
-   -   M3 ξανά! (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=31908)

Stradale 07-02-14 13:10

M3 ξανά!
 
Καλησπέρα σας! Είμαι στην αγορα του 2ρου Μ3 οπότε πάνω κάτω ξέρω τι πρέπει να προσεξω. Αυτο που θα ήθελα να ρώτησω πως μέσες άκρες μπορω να καταλάβω αν ενα vanos αφήνει χρόνους διότι η δυνατότητα να το δει έμπειρος μηχανικός δεν υπάρχει.

Ευχαριστω.

BMW Power 07-02-14 14:05

Με το καλό το Μ3.

Πρέπει να περάσει vanos test στο διαγνωστικό.

m_power_lunatic 08-02-14 08:56

Το ερώτημα ειναι ενα και μόνο ενα......τί απέγινε η προηγούμενη;;

Αναπολώ και εγώ την 46αρα μου,ειδωμεν.

Vasilis M3 08-02-14 14:44

Γιαννη και εγώ αναπολώ την Ε46 που δεν είχα ποτέ αλλά anyway... :takecover

όντως τι το έκανες το παλιό?Είχες πάρει ένα S2k θυμάμαι αλλά μετά χάθηκες..

Με το καλό το καινούργιο εύχομαι :cheers:

Stradale 08-02-14 14:50

Παιδιά το προηγούμενο μου το έκλεψαν...

Είχα φάει τρελή ξενέρα και δεν είχα όρεξη να ασχοληθώ ούτε με φορουμ ούτε με τίποτα περι αυτοκινήτου, γιατί το αμαξάκι ήταν σε υπεράριστη κατάσταση και ήξερα πως δύσκολα θα έβρισκα άλλο. Πριν λίγους μήνες πήρα τα λεφτά από την ασφαλιστική επιτέλους μετά από άπειρο τρέξιμο,έδωσα και το S2K και μάλλον λέω να πάω για E92.

Δεν ξέρω, με προβληματίζει πολύ αυτή η απόφαση. Το 46ρι το έχω πολύ ψηλά από άποψη δυναμικών χαρακτηριστικών και το V8 με τα 1650+ κιλά του το..φοβάμαι ας πούμε.

Vasilis M3 08-02-14 15:22

Νομίζω πως στα πρώτα Ε92 είχε γίνει ανάκληση γιατί καρφώνανε τον 5ο (νομίζω) κύλινδρο...

Αν και δεν είμαι απόλυτα σίγουρος πως έχει λυθεί το πρόβλημα.Καινούργιο το μοτέρ έχει σχεδόν όσο 2 Ε46 με τιμές Ελλάδας...

Εγώ Ε46 θα έπαιρνα...μεγάλος έρωτας..

Stradale 08-02-14 21:15

Έρωτας το 46,είναι η αλήθεια αυτό! :)

Καρφώναν τον 5ο κύλινδρο; Μάλιστα.. Το 92αρι η αλήθεια για εμένα είναι λευκό χαρτί όσον αφορά τα προβλήματα και τι πρέπει να προσέξω,οπότε όποια αποψη καλοδεχούμενη

georgepap 09-02-14 00:22

Κοιτα το Ε92 σαν πλαισιο ειναι πολυ ανωτερο απο Ε46..και αυτο το νιωθεις κυριως στα πολλα χιλιομετρα.
Αυτο που θα σου ληψει απτο Ε46 ειναι το κροταλισμα του S54 που δεν συγκρινεται με τιποτα και με κανενα
V8..
Σαν αλλαγη αξιζει η μεταβαση απο 46 σε 92 παντως και με το παραπανω..
Επισης το Ε92 ειναι πολυ αξιοπιστο μηχανικα οταν συντηρειται σωστα.

Με το καλο φιλε μου να το αγορασεις!!

BMW Power 09-02-14 08:29

Το 92 είναι διαστημικά ανώτερο σε πλαίσιο, αναρτηση (μονο EDC) και μοτέρ.

Το αυξημένο βάρος και η σχεδίαση είναι τα αρνητικά σε σχέση με το 46.

Αν σκεφτείς οτι το 99% εχουν 300.000χλμ. Και ειναι τραγικά συντηρημένα από ανίδεους μηχανικούς, το 92 είναι μονόδρομος αν το αντέχεις οικονομικά.

m_power_lunatic 09-02-14 10:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stradale (Μήνυμα 494360)
Παιδιά το προηγούμενο μου το έκλεψαν...

Είχα φάει τρελή ξενέρα και δεν είχα όρεξη να ασχοληθώ ούτε με φορουμ ούτε με τίποτα περι αυτοκινήτου, γιατί το αμαξάκι ήταν σε υπεράριστη κατάσταση και ήξερα πως δύσκολα θα έβρισκα άλλο. Πριν λίγους μήνες πήρα τα λεφτά από την ασφαλιστική επιτέλους μετά από άπειρο τρέξιμο,έδωσα και το S2K και μάλλον λέω να πάω για E92.

Δεν ξέρω, με προβληματίζει πολύ αυτή η απόφαση. Το 46ρι το έχω πολύ ψηλά από άποψη δυναμικών χαρακτηριστικών και το V8 με τα 1650+ κιλά του το..φοβάμαι ας πούμε.

Τωρα μου θυμισες γιατι πουλησα το δικο μου.Αστο καλυτερα δεν ειμαστε για τετοια.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:51.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.