BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=78)
-   -   Μαύρος καπνός κατά την εκκίνηση (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=32296)

andreas e46 25-08-14 12:17

Μαύρος καπνός κατά την εκκίνηση
 
Καλησπέρα , παιδία πρόσφατα (πριν περίπου 1 μήνα) άλλαξα στο αυτοκίνητο την βαλβίδα αναθυμιάσεων και μέχρι τότε είχε σταματήσει να βγάζει στην εκκίνηση μαύρο καπνό.
Εδώ και μια βδομάδα τώρα ξεκίνησε πάλι να βγάζει αυτόν και καπνό και επίσης να καπνίζει μόνιμα στην πορεία από λίγο βέβαια αλλά να φαίνεται.
Τι φταίει τελικά ?
Παιδία τα φώτα σας, ευχαριστώ εκ των προτέρων:)

andreas e46 25-08-14 12:20

το αμάξι είναι ε46 cabrio 318ci 2000cc valvetronic 143ps μοντ. 2003

rapid_fast 25-08-14 12:32

Αντρέα,
πρέπει να μετρήσεις τα καυσαέρια σου..

andreas e46 25-08-14 12:41

οκ,
πάντως το αμάξι πριν το αγοράσω (πριν κανένα τετράμηνο) είχε περάσει ΚΤΕΟ δεν θα φαινόταν αν υπήρχε πρόβλημα?

tasos.kamv 25-08-14 13:42

Αντρέα μας μπερδεύεις λίγο...
Είσαι σίγουρος ότι ο καπνός είναι μαύρος και όχι μπλε..??
Μαύρος καπνός = μη αποδεκτά καυσαέρια, δηλ πολύ πλούσια μίγματα (πολλή βενζίνη)
μπλε καπνός = κατανάλωση λιπαντικού
Εάν η βαλβίδα διαχωρισμού (αναθυμιάσεων) έχει τοποθετηθεί σωστά και δεν ανεβαίνουν λάδια στην εισαγωγή, παρά μόνο οι αναθυμιάσες (έτσι πρέπει), τότε δεν έχει λογική να βγάζει μπλε καπνό, παρά μόνο μαύρο εάν κάποιο κολάρο (αριθμοί 2,3,4) που συνδέεται πάνω στη βαλβίδα δεν κουμπώθηκε και ρουφάει αέρα ώστε να αλλάζουν ανεξέλεγκτα οι υποπιέσεις και τα μίγματα στο μοτέρ, χωρίς να μπορεί να διορθώσει η dme.
Έλεγξε όλο το σύστημα εισαγωγής / αναρρόφησης μήπως σου έχει σκιστεί κανένα κολάρο ή σωληνάκι όπως π.χ. ο σιγαστήρας (αριθμός 5), όπου περνάει σε ελάχιστη απόσταση από την τροχαλία του δυναμό...
Επίσης δες και το σωληνάκι όπου έρχεται από το ρυθμιστή του φίλτρου βενζίνης και κουμπώνει στο κάτω μέρος του εύκαμπτου - σιγαστήρα...

andreas e46 25-08-14 14:19

ο καπνός είναι σίγουρα μαύρος γιατί οδηγούσε ο πατέρας μου το αυτοκίνητο και εγώ τον ακολουθούσα με ένα άλλο.
δηλαδή υπάρχει περίπτωση να μην έχει γίνει σωστά η αντικατάσταση της βαλβίδας διαχωρισμού?
θα του ρίξω μια ματιά και θα σου πω αν έχει σκιστεί κανένα κολάρο.
υπάρχει περίπτωση λέω εγώ τώρα επειδή του βάζω 97 βενζίνη?

tasos.kamv 25-08-14 14:25

Δύσκολο να φταίει η βενζίνη...
Το ταμπελάκι στην πόρτα του ρεζερβουάρ λέει 91-98 RON....
Εάν έχεις πρόσβαση σε γνήσιο διαγνωστικό, κάνε ένα check..

andreas e46 25-08-14 14:43

μπα δυστυχώς δεν έχω ,θα πάω προς το παρών να τσεκάρω τα κολάρα κατά το απόγευμα γιατί το αμάξι το έχει πάρει ο πατέρας μου.
τέλος του μήνα ανοίγει και το συνεργείο και θα το πάω να του ρίξουν καμία ματιά
ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου το απόγευμα ή το βραδάκι αναμένονται νέα :)

andreas e46 26-08-14 15:21

τελικά τσέκαρα σήμερα το πρωί τα κολάρα για αυτό και δεν πόσταρα χθες το βράδυ, από ότι είδα δεν φαίνεται κάτι.
Το σκίσιμο για να καταλάβω θα είναι ορατό (αν υπάρχει βέβαια) ή μπορεί να έχει και το μέγεθος καρφίτσας?

tasos.kamv 26-08-14 16:32

Αντρέα δεν θέλω να σε αγχώσω, αλλά ο Ν42 λόγω του valvetronic λειτουργεί με ελάχιστες υποπιέσεις (στο ρελαντί κατεβαίνει στα 30mbar), συνεπώς και τρύπα ολόκληρη να έχεις στο σύστημα αναρρόφησης δεν πρόκειται να την καταλάβεις... :bricks1: μόνο στους κινητήρες (παλιάς τεχνολογίας) με πλήρη λειτουργία της πεταλούδας γκαζιού γίνονται εύκολα αντιληπτές οι διαρροές (τρύπες)... το valvetronic αναπροσαρμόζεται συνεχώς και θέλει μάστορα με @ρχδια για να στο βρει...
Αν μπορείς δώσε μας live data στο ρελαντί σε maf και προσαρμογές λ (additive & multiplicative adaptations)..


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:35.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.