BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Ενδοκλαμπικές (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=41)
-   -   ΔΥΝΑΜΟΜΕΤΡΗΣΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ //Μ3 ΤΟΥ FORUM (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=5450)

DoctorAbo 08-09-06 14:36

ΔΥΝΑΜΟΜΕΤΡΗΣΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ //Μ3 ΤΟΥ FORUM
 
Αγαπητοί φίλοι,

πριν λίγα λεπτά μιλούσα με το φίλο μου τον AlexK και είχα μια ιδέα.
Εχει γίνει πολύ συζήτηση τώρα τλευταία για το τι κάνει και πως πάει το κάθ' ένα από τα //Μ3 της παρέας μας.
Το δικό μου δηλώνω πως είναι μαμά και μάλιστα είμαι φανατικός μαμάκιας
Του Strax έχει υποστεί ειδικές περιποιήσεις
Του Νίκου έχει υποστεί ειδικές περιποιήσεις
Προστεθηκε και το Ευάγγελου
Προστέθηκε και του Γιάννη του αδελφού του STR
Προστέθηκε και το Individual του MPOWER

Δηλαδή, έχουμε ένα καλό αριθμό από τέτοια αυτοκίνητα πλέον.

Τι θά λέγατε για μια δυναμομέτρηση όλων των //Μ3 του forum μας την ίδια μέρα, στό ίδιο δυναμόμετρο ?
Νομίζω πως αυτό θα αποτελούσε την πλέον αντικειμενικη αποτύπωση της κατάστασης
θα δημιοργούσε ένα εξαιρετικό event
θα δημιουργούσε χαβαλέ

Παρακαλώ τους καταρχήν ενδιαφερόμενους να απαντήσουν και μετά τους υπόλοιπους.

bmwlover 08-09-06 14:52

Καλη ιδεα, αλλα πιστευω οτι θα εχουμε ενα μικρο προβλημα.
Αν δεν κανω λαθος και αν τα μετρησα καλα μιλαμε για 6 Μ3.
Και διερωταμε τωρα που θα χωρεσουν ρε φιλε μου 2058 μουλαρια :bugeye: σε ενα δυναμομετρο ε που;

Snoopy 08-09-06 15:04

Εγώ λέω να γίνει άλλη μέτρηση αντρική. Οπως παλιά στο φαρ ουέστ.
Ετσι θα μετρηθούν και αναρτήσεις και λάστιχα και σεταρίσματα και όλα.

Θα δένουμε τα Μ3 απο τους κοτσαδόρους κώλο - κώλο και όποιος τραβήξει όποιον.

Ετσι είναι οι μετρήσεις. Ο δυνατότερος θα πάρει δώρο ένα δίσκο πλατώ και δυό πισινά λάστιχα.

joe 08-09-06 15:34

θα φέρω κι εγώ το δικό μου...


:bigthumb:
...πάντα είχα την απορία...
...αν τα άλογα του M3 ...
...είναι τα δικά μου επί 3...

:rofl2::rofl2: :rofl2:

EVANGELOS 08-09-06 16:25

Μέσα με τα χίλια απλά θέλουμε σοβαρό dyno γιατί τα Μ3 είναι δύσκολο να μετρηθούν έως τις 7900 (επεμβαίνει το DSC και η ECU) και για να μην έχουμε κανά ατύχημα με καμμένες βαλβίδες....
Θέλει κουβέντα με Στράτο και μάλλον με Θωμά (Παπαπάσχο) που έχει πρόσβαση στο Dyno του Evo και την τεχνογνωσία να θέσει την ecu σε dyno-mode.
Για να οργανωθούμε ... Στράτο ...

Dark_Niaou 08-09-06 16:29

Doctor φανταστικη ιδεα!! Ευγε για αλλη μια φορα για τις ιδεες σου!
Λοιπον κυριοι ενωστε τα αλογα και φυγαμε!

m_power_lunatic 08-09-06 17:22

?????
 
Να πω κατι και εγω με την σειρα μου για αυτη την κατα τα αλλα ωραια προταση,οση διαφορα και να δειτε στο δυναμομετρο σημασια παντα θα εχει ο δρομος και μονο αυτος.Αυτο το λεω οχι απο θεμα οδηγου αλλα παρα πολλες φορες δυο αυτοκινητα με Χ διαφορα ιπποδυναμης μπορει να εχουν πολυ μικρη διαφορα εως καθολου!!!Εχω παλεψει με τα δυναμομετρα και ακρη δεν βγαινει....Προσφατα εγινε ανοιγμα φιλικο μεταξυ μελων του club με ///Μ3 διαφορετικης γενιας ο καθενας και το αποτελεσμα ηταν απροσμενο οπως ξερετε οι περισσοτεροι-εγινε και αντιστοιχο thread για τους individual κινητηρες-θα ελεγα οτι ειναι ωραιο να γινει η δυναμομετρηση αλλα δεν θα βγουν και πολυ ασφαλη συμπερασματα.Ισως να υπαρξουν καποια συμπερασματα για το ποσο αξιζει μια βελτιωση στους ///Μ κινητηρες και αν πιανουν τοπο καποια χρηματα για να επεξεργαστουν περαιτερω αυτα τα διαμαντια της μηχανολογιας...:icon11: :icon11:

EVANGELOS 08-09-06 17:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από m_power_lunatic
...θα ελεγα οτι ειναι ωραιο να γινει η δυναμομετρηση αλλα δεν θα βγουν και πολυ ασφαλη συμπερασματα.Ισως να υπαρξουν καποια συμπερασματα για το ποσο αξιζει μια βελτιωση στους ///Μ κινητηρες και αν πιανουν τοπο καποια χρηματα για να επεξεργαστουν περαιτερω αυτα τα διαμαντια της μηχανολογιας...:icon11: :icon11:

Γεγονός , ειδικά για τις βελτιώσεις δεν βγαίνει πάντα άκρη από το dyno αφού η ροή αέρα στο δρόμο ΔΕΝ μπορεί ποτέ να εμφανισθεί στο στατικό dyno.
Πάντως καλό είναι να ξέρεις πως "πάει" το μοτέρ και αν χρειάζεται "βοήθεια" κάπου. Πολλές φορές κάτι δεν δουλεύει στο 100% και η ecu δεν εμφανίζει καμία ένδειξη, οπότε το dyno είναι χρήσιμο.
Άσε που θα έχει και ΧΑΒΑΛΕ ...

NICK_M3 09-09-06 08:57

ολε!!!
να γίνει λέω αλλά με μια μικρά παράκληση
να γίνει μετά τις σέρρες διότι το δικό το τουτού προβλέπεται να έχει βαρύ πρόγραμμα την επόμενη βδομάδα με τα δυναμόμετρα και την μεθεπόμενη έρχονται τας σέρρας....οπότε απο τις 25 του μήνα που θα έρθουμε να το κανονίσουμε επι τόπου!!!!!
αχ ρε γιατρε τελικά είσαι και συ άρρωστος και θέλεις να το κρύβεις!!!!

DoctorAbo 09-09-06 10:31

Νίκο μιλάμε σίγουρα για μετά τις Σέρρες.
Προς το παρόν πάντως δεν έχουμε κανένα feedback από τους υπόλοιπους ιδιοκτήτες. Αν δεν ενδιαφερθούν, μπορούμε να πάμε σε ένα δυναμόμετρο όσοι ενδιαφερθήκαμε και να μετρήσουμε.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:23.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.