BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 3 - Γενικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=77)
-   -   COMPACT 316ti E46 ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=34233)

vaggelakhs 23-04-20 11:06

COMPACT 316ti E46 ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ
 
Καλημέρα & Χρόνια πολλά,

Με αφορμή την καραντίνα πολλοί απο έμας , θα έχουν αντικασταστήσει τον πόλο της μπαταρίας με τον "έξυπνο" όπου απλώς ξεβιδώνεις γρήγορα και τον βγάζεις με αποτέλεσμα αν είναι σε ακινησία το αμάξι να μην "χαλάει" η μπαταρία.

Το θέμα μου είναι πως στα compact για να βγεί ο πόλος της μπαταρίας πρέπει να ανοιχθεί το ηλεκτρονικό πορτ-μπαγκάζ , & δυστυχώς πρέπει να έχει έστω και λίγο ρεύμα.

Έτσι η διαδικάσιά είναι η εξής.

1)Παίρνω το booster
2)Ανοίγω καπό
3)Βάζω ρεύμα
4)Ξεκλειδώνω το πορτ μπαγκαζ
5)Βγάζω μποαταρία
6)Την φορτίζω
7)Ακολουθώ την ίδια διαδικάσια για να την ξαναβάλω.

Και έρχομαι και σας ερωτώ , μήπως έχει κάνει κανείς κάτι ; , κάποιου είδους πατέντα π.χ με διακόπτη κάπου στην καμπίνα, για να απομονωθεί η μπαταρία πιο εύκολα;

Ρώτησα τηλ/κα ηλεκτρολόγους & μου είπαν ότι δεν γίνεται.

Όποιαδήποτε ιδέα είναι ευπρόσδεκτη.

rapid_fast 23-04-20 17:23

Κάτι ξέρουν οι ηλεκτρολόγοι.
Δεν γίνεται όπως το θες. είναι γειωμένο αμέσως μετά την μπαταρία στο σασί...
Εκτός αν βγάλεις απο εκει τη γείωση την φέρεις μπροστά και εκεί την διακόψετε και την ξαναστείλεις πίσω.
Αυτή είναι και η τελείως απλή κίνηση που δεν γίνεται αλλά γίνεται..

Σκέψου τώρα πατέντα..
Αν είχες 12 βολτ ρελέ συνδεδεμένο για παροχή στον θετικό πόλο, και γειωμένο στο σασί ή με δική του μπαταρία 12v.
Στην έξοδο που οπλίζει είχες τον αρνητικό πόλο της μπαταρίας και την πλεξούδα της γείωσης.
Και αυτό το ρελέ ήταν ελεγχόμενο με τηλεχειρισμό.
Κάθε φορά που θα το όπλιζες θα είχες κανονικά ρεύματα, κάθε φορά που θα το αφόπλιζες δεν θα είχε πουθενά στο αυτοκίνητο ρεύματα..

Αυτά, τα είπα όλα.. το ρελέ δουλεύει 3 χρόνια που το έχω στο αμάξι μου εγώ.

vaggelakhs 27-04-20 12:34

Σε ευχαρτιστώ για την απάντηση.

Σκέφτηκα και μια πολύ "μπακαλιστική" πατέντα.

Να πάρω τα καλώδια μπαταρίας , να ενώσω τον + πόλο μπαταρίας και την άλλη άκρη του ίδιου καλωδίου να την έχω στα καθίσματα, και το δεύτερο καλώδιο να το ενώσω στον + ακροδέκτη του αυτοκινήτου και την άλλη άκρη να την έχω και αυτή στα καθσίματα μπροστά , έτσι ώστε να μην έχω το booster (ανοίγω-κλέινω καπο) , και όταν χρείαζεται να ενώνω τις δύο "δαγκάνες".

Dim77 27-04-20 12:55

Γιατί να κάνεις αυτό το πράγμα και να τραβήξεις γραμμές, και να ρημάξεις την καλωδίωση.
Δηλαδή να βάλεις κάθε 2 βδομάδες μπροστά το αμάξι για 15 λεπτά και να ακούσεις 3 τραγούδια στο ραδιόφωνο δεν είναι πιο εύκολο;
Να το κουνήσεις και λίγο να μην πιέζονται στο ίδιο σημείο τα ελαστικά.

MZ3 03-05-20 02:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vaggelakhs (Μήνυμα 523590)
Σε ευχαρτιστώ για την απάντηση.

Σκέφτηκα και μια πολύ "μπακαλιστική" πατέντα.

Να πάρω τα καλώδια μπαταρίας , να ενώσω τον + πόλο μπαταρίας και την άλλη άκρη του ίδιου καλωδίου να την έχω στα καθίσματα, και το δεύτερο καλώδιο να το ενώσω στον + ακροδέκτη του αυτοκινήτου και την άλλη άκρη να την έχω και αυτή στα καθσίματα μπροστά , έτσι ώστε να μην έχω το booster (ανοίγω-κλέινω καπο) , και όταν χρείαζεται να ενώνω τις δύο "δαγκάνες".


υπάρχει μπούστερ που είναι λίγο μεγαλύτερο απο power bank το βάζεις στην θήκη αναπτήρα και βάζεις το αμάξι μπροστά κανονικά, το έχει κάνει φίλος σε τσιρόκι και δεν το πίστευα ότι γίνετε. Το κακό είναι οτι αυτό το σκατό κάνει στην καλύτερη κανα 50ρι

vaggelakhs 06-05-20 13:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από MZ3 (Μήνυμα 523598)
υπάρχει μπούστερ που είναι λίγο μεγαλύτερο απο power bank το βάζεις στην θήκη αναπτήρα και βάζεις το αμάξι μπροστά κανονικά, το έχει κάνει φίλος σε τσιρόκι και δεν το πίστευα ότι γίνετε. Το κακό είναι οτι αυτό το σκατό κάνει στην καλύτερη κανα 50ρι


Ναι όντως , με αφορμή την απάντηση σου βρήκα το παρακάτω, γιατί έχω ήδη booster και λέω να το δοκιμάσω..

https://www.banggood.com/Electric-EC...r_warehouse=CN

MZ3 06-05-20 20:52

kai μην ξεχνάς το μπροστινό καπό σε περίπτωση ανάγκης
ανήγεις δίνεις απο την ειδική αναμονή που έχει και γείωση στον θόλο στην βιδούλα και είσαι έτοιμος. Το λέω γιατί στην βιάση του απάνω ξεχνάμε τα βασικά (παθών στο κόμπακτ και έκανα τον μαγκαιβερ και εβαλα την μπαταρία μέσα απο τα καθίσματα)

DiMiTrIs_ 08-05-20 03:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από MZ3 (Μήνυμα 523598)
υπάρχει μπούστερ που είναι λίγο μεγαλύτερο απο power bank το βάζεις στην θήκη αναπτήρα και βάζεις το αμάξι μπροστά κανονικά, το έχει κάνει φίλος σε τσιρόκι και δεν το πίστευα ότι γίνετε. Το κακό είναι οτι αυτό το σκατό κάνει στην καλύτερη κανα 50ρι

τα καλωδια της καλωδιασης του αναπτηρα ομως δν ειναι διαστασιολογημενα για να περνουν τα αμπερ που θελει η μιζα....θα κανεις ζημια στην καλωδιωση..
απορω πως δν καηκε η ασφάλεια οταν το έκανε


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:12.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.