BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Άλλες Σειρές - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=107)
-   -   Schnitzer Compressor Kit (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=33409)

Fanatic 14-02-17 17:09

Schnitzer Compressor Kit
 
Ποια η άποψη σας για το κιτ που έβγαζε πριν λίγα χρόνια ο Σπανός σε συνεργασία με την Schnitzer? Δουλευαν αξιόπιστα? Προσωπικές εμπειρίες με το κιτ θα ήταν χρήσιμες. Δεν θέλω να μπούμε σε διαδικασία δεν αξίζει, δεν βγάζει 1000 αλογα παραπάνω κτλ.

Μονο προσωπικές εμπειρίες παρακαλώ. :deal::thinkerg:

BMW Power 14-02-17 17:22

Υπάρχουν κιτ κομπρεσέρ από αρκετές εταιρείες για Μ54.
Γιατί αναφέρεις συγκεκριμένα Schnitzer?

Fanatic 14-02-17 17:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από BMW Power (Μήνυμα 516824)
Υπάρχουν κιτ κομπρεσέρ από αρκετές εταιρείες για Μ54.
Γιατί αναφέρεις συγκεκριμένα Schnitzer?

Γιατί παίζουν μερικά σε τόσο ξεφτίλα τιμή που ακόμα και rebuild να κάνεις τα πάντα είσαι σε λιγότερο από τα μισά λεφτά από όλα τα άλλα κιτ.

zaharias 14-02-17 23:19

Με φιλο απο τη Θεσσαλονίκη που ειχα μιλήσει μου ειπε μακρυά απο αυτα τα κιτ..
Πολλές ζημιές ο κομπρεσσορας και καποιες φορές δημιουργούσε και άλλου προβλήματα. Πχ μου ειπε έχανε λάδια και έτρεχαν πανω στο δυναμό.. bye bye το δυναμό..
Υπάρχει λόγος που πωλούνται ξεφτίλα λοιπόν...
Κομπρεσσερ μονο απο χερι ή κούτα.. αυτη ειναι η άποψη μου.
Και καλύτερα να πληρώσεις παραπανω ενα bolt on kit για το αμαξι/μοτερ σου, παρα να παρεις ενα κομπρεσσορα σκέτο και να αρχίζεις να χτίζεις ενα κιτ....

basias 15-02-17 09:51

το κιτ αυτό το έχω στο Ε39, το έβαλα στα 30.000Km και τώρα έχω 250.000km. Σε αυτά τα χρόνια και χιλιόμετρα την μόνη βλάβη που είχα ήταν ένα κομμένο λουρί κομπρέσσορα μετά απο 5 ημέρες αλλαγής του, λογικά χαλασμένο υλικό. Τίποτα άλλο.
Γενικά πολύ ευχαριστημένος απο το κιτ.

Σου είναι εύκολο να μου στείλεις info απο που τους βρίσκεις μτχ γιατι ενδιαφέρομαι και εγώ

Όσο αφορά την απόδοσή του, δεν σκοτώνει αλλά με τα 60 άλογα παραπόνα στο 520 του δίνει επιδόσεις αξιοπρεπέστατες. Απο κατανάλωση να σου πω την αλήθεια δεν είναι κάτι το τραγικό.

Fanatic 15-02-17 11:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από basias (Μήνυμα 516830)
το κιτ αυτό το έχω στο Ε39, το έβαλα στα 30.000Km και τώρα έχω 250.000km. Σε αυτά τα χρόνια και χιλιόμετρα την μόνη βλάβη που είχα ήταν ένα κομμένο λουρί κομπρέσσορα μετά απο 5 ημέρες αλλαγής του, λογικά χαλασμένο υλικό. Τίποτα άλλο.
Γενικά πολύ ευχαριστημένος απο το κιτ.

Σου είναι εύκολο να μου στείλεις info απο που τους βρίσκεις μτχ γιατι ενδιαφέρομαι και εγώ

Όσο αφορά την απόδοσή του, δεν σκοτώνει αλλά με τα 60 άλογα παραπόνα στο 520 του δίνει επιδόσεις αξιοπρεπέστατες. Απο κατανάλωση να σου πω την αλήθεια δεν είναι κάτι το τραγικό.


Επειδή βλέπω ότι έχεις και Ζ4 2.5, θα έβαζες το ίδιο στο Ζ4??

Fanatic 15-02-17 11:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από zaharias (Μήνυμα 516827)
Με φιλο απο τη Θεσσαλονίκη που ειχα μιλήσει μου ειπε μακρυά απο αυτα τα κιτ..
Πολλές ζημιές ο κομπρεσσορας και καποιες φορές δημιουργούσε και άλλου προβλήματα. Πχ μου ειπε έχανε λάδια και έτρεχαν πανω στο δυναμό.. bye bye το δυναμό..
Υπάρχει λόγος που πωλούνται ξεφτίλα λοιπόν...
Κομπρεσσερ μονο απο χερι ή κούτα.. αυτη ειναι η άποψη μου.
Και καλύτερα να πληρώσεις παραπανω ενα bolt on kit για το αμαξι/μοτερ σου, παρα να παρεις ενα κομπρεσσορα σκέτο και να αρχίζεις να χτίζεις ενα κιτ....

Ζαχο thanks for the info :cheers:

basias 15-02-17 14:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Fanatic (Μήνυμα 516831)
Επειδή βλέπω ότι έχεις και Ζ4 2.5, θα έβαζες το ίδιο στο Ζ4??

Θα το έβαζα ναι, απλά όταν το αγόρασα (2007) ο σπανός δεν το είχε τότε καινούριο και δεν ήθελα να μπω στην διαδικασία για ΜΤΧ

InsaneDriver 15-02-17 19:16

ΠΡΟΧΩΡΑ το με το απαραίτητο Service+τοποθέτηση intercooler...

Μη μασάς μία!!!

Fanatic 16-02-17 04:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από basias (Μήνυμα 516833)
Θα το έβαζα ναι, απλά όταν το αγόρασα (2007) ο σπανός δεν το είχε τότε καινούριο και δεν ήθελα να μπω στην διαδικασία για ΜΤΧ

Basias εδώ http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...5&postcount=14 αναφέρεις ότι έσπασε ο κομπρεσσορας. Τι έκανες τελικά??


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:01.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.