BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=52)
-   -   ΚΟΥΚΟΥΛΑ ΓΙΑ ΣΚΕΠΑΣΜΑ (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=17105)

318 M-PACK 18-01-09 14:43

ΚΟΥΚΟΥΛΑ ΓΙΑ ΣΚΕΠΑΣΜΑ
 
ποσοι χρησιμοποιειτε κουκουλα για να αποφευγεται σκονη κλπ ?

εγω επειδη εχω το δικο μου σε υπαιθριο γκαραζ σκονιζεται συνεχεια,ανεβαινουν πανω γατες κλπ , αποφασισα να παρω μια απλη κουκουλα για να το προστατευω επειδη δεν το χρησιμοποιω καθημερινα ! ισχυουν οσα λενε οτι μαζευει υγρασια η κουκουλα,γραντζουναει κλπ ? εχει καποιος
τετοια εμπειρια ? το μεγιστο που μενει ακινητο το αμαξι ειναι 5 μερες , προκειται να εχω θεμα υγρασιας?
τα φωτα σας !

tassos 18-01-09 15:11

Προσεξε να παρεις την οσο το δυνατον καλυτερη ποιοτητα, με μαλακη υφασματινη επενδυση και να την βαζεις-βγαζεις χωρις να τη "σερνεις" πανω στο αυτοκινητο! Τοτε δεν θα εχεις προβλημα
Για υγρασια δεν εχω ακουσει κατι!

randombk 18-01-09 15:20

Εγω εχω παρει την κουκουλα της BMW για το cabrio Z4 που σκεπαζει μονο το μερος του cabrio και οχι ολοκληρο το αυτοκινητο και εχω το κεφαλι μου ησυχο...
Ειναι η καλυτερη λυση αν θες να διατηρησεις οσο καλυτερα μπορεις
το "πανι-κουκουλα cabrio" του αμαξιου σου.



Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από 318 M-PACK (Μήνυμα 248177)
ποσοι χρησιμοποιειτε κουκουλα για να αποφευγεται σκονη κλπ ?

εγω επειδη εχω το δικο μου σε υπαιθριο γκαραζ σκονιζεται συνεχεια,ανεβαινουν πανω γατες κλπ , αποφασισα να παρω μια απλη κουκουλα για να το προστατευω επειδη δεν το χρησιμοποιω καθημερινα ! ισχυουν οσα λενε οτι μαζευει υγρασια η κουκουλα,γραντζουναει κλπ ? εχει καποιος
τετοια εμπειρια ? το μεγιστο που μενει ακινητο το αμαξι ειναι 5 μερες , προκειται να εχω θεμα υγρασιας?
τα φωτα σας !


318 M-PACK 18-01-09 15:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από randombk (Μήνυμα 248190)
Εγω εχω παρει την κουκουλα της BMW για το cabrio Z4 που σκεπαζει μονο το μερος του cabrio και οχι ολοκληρο το αυτοκινητο και εχω το κεφαλι μου ησυχο...
Ειναι η καλυτερη λυση αν θες να διατηρησεις οσο καλυτερα μπορεις
το "πανι-κουκουλα cabrio" του αμαξιου σου.

μα εγω δεν θελω να μονο την υφασματινη κουκουλα, θελω ολο το αμαξι μου , αλλιως δεν γλυτωνεις απο την σκονη και τα γατονια που ανεβαινουν πανω κλπ !

φιλε tassos νομιζω οτι ειναι μια χαρα η εσωτερικη επενδυση και οτι δεν μπορει να δημιουργει προβλημα ή γραντζουνια μια κουκουλα...το εθεσα αυτο γιατι το ακουσα και γι αυτο ρωτω γνωμες μηπως γνωριζει καποιος κατι παραπανω απο πρωτο χερι !

thanks

bmw330vasilis 18-01-09 15:49

απο το 1987 που οδηγω ολα μου τα αυτοκινητα λογω του οτι δεν ειχα γκαραζ τα κουκουλωνα.....οταν τα πουλουσα ολοι αναρωτιωντουσαν πως τα διατηροιυσα σαν καινουργια....νομιζω οτι αυτο τα λεει ολα!!

318 M-PACK 18-01-09 15:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bmw318vasilis (Μήνυμα 248201)
απο το 1987 που οδηγω ολα μου τα αυτοκινητα λογω του οτι δεν ειχα γκαραζ τα κουκουλωνα.....οταν τα πουλουσα ολοι αναρωτιωντουσαν πως τα διατηροιυσα σαν καινουργια....νομιζω οτι αυτο τα λεει ολα!!


εισαι ο ανθρωπος μου βασιλη ... πες κατι παραπανω σε παρακαλω,κατι που θα επρεπε να προσεξω, μην ξανα επαναλαμβανω τις αποριες που εγραψα πιο πανω...

ps : ωραια signature...να το χαιρεσαι αυτο το πιο αθωο και ωραio αγγιγμα της ζωης σου ;-)

tassos 18-01-09 16:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από 318 M-PACK (Μήνυμα 248194)
μα εγω δεν θελω να μονο την υφασματινη κουκουλα, θελω ολο το αμαξι μου , αλλιως δεν γλυτωνεις απο την σκονη και τα γατονια που ανεβαινουν πανω κλπ !

φιλε tassos νομιζω οτι ειναι μια χαρα η εσωτερικη επενδυση και οτι δεν μπορει να δημιουργει προβλημα ή γραντζουνια μια κουκουλα...το εθεσα αυτο γιατι το ακουσα και γι αυτο ρωτω γνωμες μηπως γνωριζει καποιος κατι παραπανω απο πρωτο χερι !

thanks

Κι ομως δημιουργει, μακροπροθεσμα αν τη σερνεις οταν τη βγαζεις η σκονη που ειναι αναμεσα σ αυτη και το αμαξι τριβεται και κανει την "αραχνη"
Στην auto glym μου το ειχαν πει!

318 M-PACK 18-01-09 16:24

Κι ομως δημιουργει, μακροπροθεσμα αν τη σερνεις οταν τη βγαζεις η σκονη που ειναι αναμεσα σ αυτη και το αμαξι τριβεται και κανει την "αραχνη"
Στην auto glym μου το ειχαν πει![/QUOTE]

αυτο με την αραχνη δεν μπορω να το σχεδιασω στο μυαλο μου πως ειναι...αnyway...δεν νομιζω οτι κραταει σκονη η κουκουλα μεσα...τωρα αν την σερνεις....μπορεις απλως προσεκτικα να την διπλωνεις καθως την ανοιγεις...παντως για καλο ειναι αλλιως δεν νομιζω να κυκλοφορουσαν..

bmw330vasilis 18-01-09 19:01

σ ευχαριστω για τα καλα σου λογια......
οσον αφορα τα της κουκουλας.....μην τσιγκουνευτεις τα 50 ευρω παραπανω....πληρωσε μια καλη κουκουλα....αδιαβροχη,θερμοκολλημενη,γυαλιστερη για αντιηλιακη προστασια και με καλη επενδυση απο μεσα....εχω και για τα 2 αυτοκινητα μου και ειναι καλυτερες και απο κλειστο παρκινγκ...που λεει ο λογος!!
με οποιεσδηποτε καιρικες συνθηκες θα την κρατησεις 4+ χρονια και σιγουρα θα χεις κανει και αποσβση απο την κατασταση του αυτοκινητου σου!!
ουτε υγρασια περναει ποτε...το μονο προβλημα που επισημαινω να μην την διπλωνεις ποτε βρεγμενη...εκει καταστρεφεται και λερωνεται!να την αφησεις να στεγνωνει και να την αποθηκευεις!
την τελευταια την αγορασα και ας μην θεωρηθει διαφημιση....το λεω για να μην ψαχνεις....μια πολυ καλη απο την ΑUTOPLUS 130ευρα...και ειναι κορυφη!
οτι αλλο θες στην διαθεση σου.....
α.....αν βεβαια την θες για κλειστο παρκινγκ παρε μια χωρις αντιηλιακη προστασια θερμοκολλημενη αλλα με καλη επενδυση απο μεσα!...υγρασια 0!






Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από 318 M-PACK (Μήνυμα 248203)
εισαι ο ανθρωπος μου βασιλη ... πες κατι παραπανω σε παρακαλω,κατι που θα επρεπε να προσεξω, μην ξανα επαναλαμβανω τις αποριες που εγραψα πιο πανω...

ps : ωραια signature...να το χαιρεσαι αυτο το πιο αθωο και ωραio αγγιγμα της ζωης σου ;-)


bmw330vasilis 18-01-09 19:03

ξεχασα να πω για την αραχνη......αν εισαι σχολαστικος πριν το κουκουλωμα περνα το αυτοκινητο με ενα πανι η ξεσκονισε το με μια μαλακη βουρτσα.....και να υπαρχουν τριβες...δεν θα σου δημιουργουν προβλημα αραχνης ποτε!
αυτα!!!

318 M-PACK 18-01-09 20:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bmw318vasilis (Μήνυμα 248275)
σ ευχαριστω για τα καλα σου λογια......
οσον αφορα τα της κουκουλας.....μην τσιγκουνευτεις τα 50 ευρω παραπανω....πληρωσε μια καλη κουκουλα....αδιαβροχη,θερμοκολλημενη,γυαλιστερη για αντιηλιακη προστασια και με καλη επενδυση απο μεσα....εχω και για τα 2 αυτοκινητα μου και ειναι καλυτερες και απο κλειστο παρκινγκ...που λεει ο λογος!!
με οποιεσδηποτε καιρικες συνθηκες θα την κρατησεις 4+ χρονια και σιγουρα θα χεις κανει και αποσβση απο την κατασταση του αυτοκινητου σου!!
ουτε υγρασια περναει ποτε...το μονο προβλημα που επισημαινω να μην την διπλωνεις ποτε βρεγμενη...εκει καταστρεφεται και λερωνεται!να την αφησεις να στεγνωνει και να την αποθηκευεις!
την τελευταια την αγορασα και ας μην θεωρηθει διαφημιση....το λεω για να μην ψαχνεις....μια πολυ καλη απο την ΑUTOPLUS 130ευρα...και ειναι κορυφη!
οτι αλλο θες στην διαθεση σου.....
α.....αν βεβαια την θες για κλειστο παρκινγκ παρε μια χωρις αντιηλιακη προστασια θερμοκολλημενη αλλα με καλη επενδυση απο μεσα!...υγρασια 0!

Βασιλη σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες, το παρκινγκ μου ειναι κλειστο απο πανω και απο αριστερα,μονο λιγο απο την δεχια μερια και απο μπροστα υπαρχει κενο, απλως ανεβαινον πανω γατες και σκονιζεται με αποτελεσμα να μην μπορω να το κρατω καθαρο,ειναι και μαυρο και φαινεται ασχημα η σκονη ! πιστευω οτι με την κουκουλα θα προστατευεται απο την σκονη και δεν θα χρειαζεται να το πλενω συχνα ! αυτη που πηρα εκανε 50ευρω και νομιζω ειναι αρκετα καλη για την δικια μου δουλεια τουλαχιστον , θα κανω αυτο που ειπες για το "αραχνιασμα" καθε φορα πριν το κουκουλωσω θα περναω ενα χερι το αμαξι με ξεσκονοπανο η με κατι παρομοιο για να φυγουν τα χοντραδια της σκονης ! πιο πολυ με φοβιζει η υγρασια που μου ειπαν, αλλα θελω να πιστευω οτι ανα 5 μερες που το κινω,στην χειροτερη περιπτωση,δεν θα εχω προβλημα !

να σαι καλα !

ermis1975 18-01-09 21:10

Είχα cabrio το κουκούλωνα πάντα γιατί δεν είχα parking. Απλά βάζεις- βγάζεις τη κουκούλα απο πίσω προς τα μπρός και το ανάποδο, για να μη τη σέρνεις - τραβάς κλπ. Αν είσαι σε χώρο υπαίθριο με αέρα τότε πρέπει να σφίγγει καλά και να μην ανεμίζει πάνω στο αυτοκίνητο, γιατί θα εμφανιστούν το λιγότερο απαίσιες αράχνες! Τώρα που το αμάξι το έχω σε κλειστό parking, επειδή μένει ακίνητο αρκετό καιρό και απο τη πόρτα ανοιξε κλείσε (μπαινοβγαίνουν και άλλοι) σκονίζεται, έχω πάρει μια κουκούλα πολύ λεπτή και ελαφριά, ίσα ίσα για τη σκόνη και το "μάτι". Βέβαια δε κάνει για βροχές - αέρα και προστασία απο γάτες γιατί θα σκιστεί.

318 M-PACK 18-01-09 21:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ermis1975 (Μήνυμα 248315)
Είχα cabrio το κουκούλωνα πάντα γιατί δεν είχα parking. Απλά βάζεις- βγάζεις τη κουκούλα απο πίσω προς τα μπρός και το ανάποδο, για να μη τη σέρνεις - τραβάς κλπ. Αν είσαι σε χώρο υπαίθριο με αέρα τότε πρέπει να σφίγγει καλά και να μην ανεμίζει πάνω στο αυτοκίνητο, γιατί θα εμφανιστούν το λιγότερο απαίσιες αράχνες! Τώρα που το αμάξι το έχω σε κλειστό parking, επειδή μένει ακίνητο αρκετό καιρό και απο τη πόρτα ανοιξε κλείσε (μπαινοβγαίνουν και άλλοι) σκονίζεται, έχω πάρει μια κουκούλα πολύ λεπτή και ελαφριά, ίσα ίσα για τη σκόνη και το "μάτι". Βέβαια δε κάνει για βροχές - αέρα και προστασία απο γάτες γιατί θα σκιστεί.

και εγω με αυτο τον τροπο εχω σκεφτει φιλε το βαλε-βγαλε , δεν το πιανει πολυ αερας σε εμενα, γιατι ειναι κατα το ημισυ κλειστος και κοβει πολυ, εχει ιμαντες ομως που κρατανε, δεν θα ανεμιζει δηλαδη ! θα του ριχνω και ενα χερι σκουπισμα καθε φορα πριν την βαλω και πιστευω θα ειναι κομπλε !
εσυ που την δουλευεις οπως και εγω, εισαι ευχαριστημενος ? δηλαδη το αμαξι σου διατηρειται καθαρο απο σκονη κλπ ? σου εχει μαζεψει ποτε υγρασια αναμεσα στην κουκουλα και το αμαξι ?
ευχαριστω για τις συμβουλες !

ermis1975 18-01-09 21:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από 318 M-PACK (Μήνυμα 248312)
θα κανω αυτο που ειπες για το "αραχνιασμα" καθε φορα πριν το κουκουλωσω θα περναω ενα χερι το αμαξι με ξεσκονοπανο η με κατι παρομοιο για να φυγουν τα χοντραδια της σκονης ! πιο πολυ με φοβιζει η υγρασια που μου ειπαν, αλλα θελω να πιστευω οτι ανα 5 μερες που το κινω,στην χειροτερη περιπτωση,δεν θα εχω προβλημα !

να σαι καλα !

Προσοχή στο ξεσκόνισμα, αν έχει σκόνη και τη "πάρεις" με το ξεσκονόπανο σέρνοντας μπορεί εύκολα στο μαύρο χρώμα να δείς αράχνες! (το μόνιμο άγχος μου οι αράχνες... μετά απο 2 μαύρα αυτοκίνητα).
Υγρασία τώρα. Αν είναι εκτός γκαράζ τότε πολύ εύκολα η υγρασία περνάει και απο μέσα. Απλά ξεσκεπάζεις και αφήνεις απλωμένη τη κουκούλα να στεγνώσει διπλώνοντας μισή μισή πάνω στο αμάξι για να φύγει η υγρασία. Το ίδιο και μετά τη βροχή. Αν έχει ήλιο καλύτερα, αν δεν έχει ξεσκεπάζεις και απλώνεις σε κανένα σκοινί για πιο γρήγορο στέγνωμα.
Πάντως κάποιες φορές που την άφησα πάνω στο αμάξι μετά απο βροχή για λίγες μέρες δεν έπαθε τίποτα.
Φυσικά αν βρέχει ή αν το αμάξι είναι λερωμένο - λασπωμένο, δε το σκεπάζουμε γιατί και η κουκούλα θα γίνει χάλια, οπότε πώς θα τη βάλουμε πάλι σε καθαρό! Και θα γεμίσει αράχνες γρήγορότερα

sm6 18-01-09 21:26

κοιταξτε και αυτο που βρηκα. χρησιμη προειδοποιηση...:D

http://goe.pblogs.gr/files/55810-a_2592.jpg

ermis1975 18-01-09 21:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από 318 M-PACK (Μήνυμα 248321)
και εγω με αυτο τον τροπο εχω σκεφτει φιλε το βαλε-βγαλε , δεν το πιανει πολυ αερας σε εμενα, γιατι ειναι κατα το ημισυ κλειστος και κοβει πολυ, εχει ιμαντες ομως που κρατανε, δεν θα ανεμιζει δηλαδη ! θα του ριχνω και ενα χερι σκουπισμα καθε φορα πριν την βαλω και πιστευω θα ειναι κομπλε !
εσυ που την δουλευεις οπως και εγω, εισαι ευχαριστημενος ? δηλαδη το αμαξι σου διατηρειται καθαρο απο σκονη κλπ ? σου εχει μαζεψει ποτε υγρασια αναμεσα στην κουκουλα και το αμαξι ?
ευχαριστω για τις συμβουλες !

Τώρα που τη δουλεύω στο γκαράζ το κλειστό... την έχω πάνω ακόμα και 1 μήνα! Και δεν έχει σκόνη ούτε υγρασία (έχω μια πολύ λεπτή). Το σκεπάζω μετά απο το πλύσιμο αφου έχει στεγνώσει καλά.

ermis1975 18-01-09 21:34

Αυτό με τις γάτες και τα αμάξια.. είναι τρομερό! Κυρίως αν εχεις cabrio με υφασμα επιβάλεται κουκούλα! Οι γάτες "τροχίζουν" τα νύχια τους στο πανι. Και είναι πολύ καλό μαξιλάρι για να περάσουν τη νύχτα τους.

318 M-PACK 18-01-09 21:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ermis1975 (Μήνυμα 248337)
Αυτό με τις γάτες και τα αμάξια.. είναι τρομερό! Κυρίως αν εχεις cabrio με υφασμα επιβάλεται κουκούλα! Οι γάτες "τροχίζουν" τα νύχια τους στο πανι. Και είναι πολύ καλό μαξιλάρι για να περάσουν τη νύχτα τους.

ναι τα κοπρογατα...

με εχεις καλυψει απολυτα! ευχαριστω και παλι

κυριακος 18-01-09 21:51

Σκονη & Γατες.
 
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από 318 M-PACK (Μήνυμα 248177)
ποσοι χρησιμοποιειτε κουκουλα για να αποφευγεται σκονη κλπ ?

εγω επειδη εχω το δικο μου σε υπαιθριο γκαραζ σκονιζεται συνεχεια,ανεβαινουν πανω γατες κλπ , αποφασισα να παρω μια απλη κουκουλα για να το προστατευω επειδη δεν το χρησιμοποιω καθημερινα ! ισχυουν οσα λενε οτι μαζευει υγρασια η κουκουλα,γραντζουναει κλπ ? εχει καποιος
τετοια εμπειρια ? το μεγιστο που μενει ακινητο το αμαξι ειναι 5 μερες , προκειται να εχω θεμα υγρασιας?
τα φωτα σας !

Καλησπέρα φίλε 318 Μ-PACK.
Θα μας πεις τι του κάνεις και είναι έτσι κούκλα το αμάξι σου?

Μεγάλο πρόβλημα για το ύφασμα της κουκούλας,οπτικά τουλάχιστον, και η σκόνη και οι τρίχες από Γάτες που δεν βγαίνουν με τίποτα από πανό απο το πανι όσο νερό και να ρήξεις πάρα μονο με ηλεκτρική σκούπα.

Μονο μια λύση σε σώζει για να γλυτώσεις απο σκόνη-γάτες η τουλάχιστον να αργήσει να σου λερωθεί ξανά...... Κλειστό γκαράζ. Την εχω δοκιμασμένη αυτη την λύση και ξέρω.(εχω γκαράζ)
Επίσης έχω δοκιμασμένη και την λύση του κουκουλώματος, οταν πχ είμαι στο εξοχικό η κάπου να διανυκτέρευσης εκτος σπιτιού, αν κάνεις μια βόλτα προς το αμάξι θα δεις σίγουρα μια γατα επάνω να στριγυλοκαθετε.Πως καταλαβαίνουν οι άτιμες την ζέστη που πανιού απο μακριά και τρέχουν.
Δεν λεει και πολύ το κουκούλωμα άλλα ειναι λύση ανάγκης βέβαια,τι να κάνεις? Πιο πολυ είναι το βγάλε βάλε ιδικά για κάθε μέρα.Να θες να φύγεις βιάστηκα για την δουλεια σου και να λες ..οχ τωρα ποιος ξεκουκουλώνει.Εκει στο γρήγορο μπορεί να γίνουν οι απρόσεκτος κίνησης που μπορεί να επιφέρουν τριβές και το πρόβλημα τις αράχνης.

Αυτό που έχω παρατήρηση για της περισσότερες κουκούλες του εμπορίου με κοστολόγιο γυρο στα 60-80ε οτι όσες είχαν αυτήν την επένδυση απο κάτω στην ουσία ήταν πιο σκληρές από τις φτηνές που δεν είχαν καθόλου.

Επίσης το μεγάλο πρόβλημα με κουκούλα οποιασδήποτε μάρκας ,φτηνή η ακριβή είναι οτι όπως καταλαβαίνεις δεν γίνετε να μην σου πέραση σκόνη από κάτω.Οπότε με τον αέρα αν τύχη και φυσάει μια ήμερα και εσύ λείπεις πχ ,τοτε τα σωματίδια τις σκόνης όπως καταλαβαίνεις θα <Χόρεουν από κάτω> με αποτέλεσμα να έχουμε ίσως και κάτι παραπάνω απο Αράχνη.Άλλα αμα έχεις κάνει καλο κέρωμα δεν ξέρω ισως να μην τρέχει και τίποτα

Τέλος για την οριστική λύση κατά των γατών είναι η αγορά σκυλού και τοποθέτηση σπιτακι κοντά στο αμάξι...
Προσοχή όμως, οχι πολύ κοντά γιατί μπορεί να καλομάθει και αυτος από τις γάτες κα μετά άντε να τον κατεβάσεις !

bmw330vasilis 18-01-09 21:53

μη φοβασαι για υγρασια....ειναι πολυ δυσκολο να περασει αν η κουκουλα αναπνεει μονο απο κατω εφοσον ειναι καλη....η υγρασια ΚΑΘΕΤΑΙ απο πανω και δεν παιζει να μπει απο κατω.....ωστοσο οπως σου ειπα και της γυναικας μου το αμαξι....χειμωνιατικα και με βροχες και υγρασιες στο δρομο κουκουλωμενο.....παντα ειναι καθαρο!!

318 M-PACK 18-01-09 21:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από κυριακος (Μήνυμα 248352)
Καλησπέρα φίλε 318 Μ-PACK.
Θα μας πεις τι του κάνεις και είναι έτσι κούκλα το αμάξι σου?

Μεγάλο πρόβλημα για το ύφασμα της κουκούλας,οπτικά τουλάχιστον, και η σκόνη και οι τρίχες από Γάτες που δεν βγαίνουν με τίποτα από πανό απο το πανι όσο νερό και να ρήξεις πάρα μονο με ηλεκτρική σκούπα.

Μονο μια λύση σε σώζει για να γλυτώσεις απο σκόνη-γάτες η τουλάχιστον να αργήσει να σου λερωθεί ξανά...... Κλειστό γκαράζ. Την εχω δοκιμασμένη αυτη την λύση και ξέρω.(εχω γκαράζ)
Επίσης έχω δοκιμασμένη και την λύση του κουκουλώματος, οταν πχ είμαι στο εξοχικό η κάπου να διανυκτέρευσης εκτος σπιτιού, αν κάνεις μια βόλτα προς το αμάξι θα δεις σίγουρα μια γατα επάνω να στριγυλοκαθετε.Πως καταλαβαίνουν οι άτιμες την ζέστη που πανιού απο μακριά και τρέχουν.
Δεν λεει και πολύ το κουκούλωμα άλλα ειναι λύση ανάγκης βέβαια,τι να κάνεις? Πιο πολυ είναι το βγάλε βάλε ιδικά για κάθε μέρα.Να θες να φύγεις βιάστηκα για την δουλεια σου και να λες ..οχ τωρα ποιος ξεκουκουλώνει.Εκει στο γρήγορο μπορεί να γίνουν οι απρόσεκτος κίνησης που μπορεί να επιφέρουν τριβές και το πρόβλημα τις αράχνης.

Αυτό που έχω παρατήρηση για της περισσότερες κουκούλες του εμπορίου με κοστολόγιο γυρο στα 60-80ε οτι όσες είχαν αυτήν την επένδυση απο κάτω στην ουσία ήταν πιο σκληρές από τις φτηνές που δεν είχαν καθόλου.

Επίσης το μεγάλο πρόβλημα με κουκούλα οποιασδήποτε μάρκας ,φτηνή η ακριβή είναι οτι όπως καταλαβαίνεις δεν γίνετε να μην σου πέραση σκόνη από κάτω.Οπότε με τον αέρα αν τύχη και φυσάει μια ήμερα και εσύ λείπεις πχ ,τοτε τα σωματίδια τις σκόνης όπως καταλαβαίνεις θα <Χόρεουν από κάτω> με αποτέλεσμα να έχουμε ίσως και κάτι παραπάνω απο Αράχνη.Άλλα αμα έχεις κάνει καλο κέρωμα δεν ξέρω ισως να μην τρέχει και τίποτα

Τέλος για την οριστική λύση κατά των γατών είναι η αγορά σκυλού και τοποθέτηση σπιτακι κοντά στο αμάξι...
Προσοχή όμως, οχι πολύ κοντά γιατί μπορεί να καλομάθει και αυτος από τις γάτες κα μετά άντε να τον κατεβάσεις !

ουτε γατια ουτε σκυλια θελω :bullhorn:
νταξει οσο σκονη και να μπαινει απο κατω δεν θα ειναι σαν να αφηνω το αμαξι για μερες στο ελεος του καιρου..
γκαραζ δεν εχω αλλα και να ειχα παλι θα υπηρχε καποια σκονη μεσα, εχω ημι-υπαιθριο χωρο,δεν βρεχεται αλλα σκονιζεται και ειναι το θεμα με τις γατες..για την περιπτωση μου νομιζω δεν υπαρχει καλυτερη λυση... βαλε-βγαλε κουκουλα προσεκτικα, καθαρισμο στα γρηγορα με ξεσκονοπανο της νοικοκυρας πριν βαλω την κουκουλα , κλπ !

κυριακος 18-01-09 22:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από 318 M-PACK (Μήνυμα 248356)
ουτε γατια ουτε σκυλια θελω :bullhorn:
νταξει οσο σκονη και να μπαινει απο κατω δεν θα ειναι σαν να αφηνω το αμαξι για μερες στο ελεος του καιρου..
γκαραζ δεν εχω αλλα και να ειχα παλι θα υπηρχε καποια σκονη μεσα, εχω ημι-υπαιθριο χωρο,δεν βρεχεται αλλα σκονιζεται και ειναι το θεμα με τις γατες..για την περιπτωση μου νομιζω δεν υπαρχει καλυτερη λυση... βαλε-βγαλε κουκουλα προσεκτικα, καθαρισμο στα γρηγορα με ξεσκονοπανο της νοικοκυρας πριν βαλω την κουκουλα , κλπ !

Εσυ ξέρεις καλύτερα άλλα η νοτισμένη σκόνη που γίνετε σαν λάσπη μετα από μια απλή βόλτα ,αυτη δεν βγαίνει με τίποτα φίλε μου.Ουτε στα γρηγορα ουτε με ξεσκονοπανο της νοικοκυρας .Καθε μερα μπουγαδα θα εισαι.Τα εχουμε περασει και εμεις αυτα.
(Φιλικά για να μην χαλάσεις την γυαλάδα σου.)

318 M-PACK 18-01-09 22:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από κυριακος (Μήνυμα 248364)
Εσυ ξέρεις καλύτερα άλλα η νοτισμένη σκόνη που γίνετε σαν λάσπη μετα από μια απλή βόλτα ,αυτη δεν βγαίνει με τίποτα φίλε μου.Ουτε στα γρηγορα ουτε με ξεσκονοπανο της νοικοκυρας .Καθε μερα μπουγαδα θα εισαι.Τα εχουμε περασει και εμεις αυτα.
(Φιλικά για να μην χαλάσεις την γυαλάδα σου.)

λαθος συνενοηση ,sorry , φυσικα και δεν βγαινει ετσι η λασπη , εννοειται οτι εκει θες πλυσιμο, αφηνεις το αμαξι να στεγνωσει και μετα το σκεπαζεις....εγω λεω για μια απλη βολτα χωρις νερα και τετοια , τοτε ενα χερι ξεσκονοπανο και καθαρισες...αλλιως αν εχει λερωθει λυσιμο-στεγνωμα και μετα σκεπασμα ;-)

κυριακος 18-01-09 22:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από 318 M-PACK (Μήνυμα 248368)
λαθος συνενοηση ,sorry , φυσικα και δεν βγαινει ετσι η λασπη , εννοειται οτι εκει θες πλυσιμο, αφηνεις το αμαξι να στεγνωσει και μετα το σκεπαζεις....εγω λεω για μια απλη βολτα χωρις νερα και τετοια , τοτε ενα χερι ξεσκονοπανο και καθαρισες...αλλιως αν εχει λερωθει λυσιμο-στεγνωμα και μετα σκεπασμα ;-)

ναι αυτο που μου λες ισχύει μονό για το καλοκαίρι όπου η σκόνη δεν μπορεί να υγροποιηθεί απο την ατμόσφαιρα και να γινει λεπτό πολύ λεπτό στρώμα λάσπης που <φαινομενικά> μοιάζει σαν σκόνη.Αν πας όμως να την σκουπίσεις με ενα ξεσκονόπανο δεν βγαίνει η άτιμη με τίποτα.θελει νερο.Αλλιώς το εχεις γδέρνεις

Δύστυχος για τον χειμώνα αυτο το φαινόμενο ειναι καθημερινό πρόβλημα.
Βάλε λιγο την υγρασία ημέρας και την υγρασία της νύχτας περισσότερο ,ιδικά Κηφισιά ξέρεις τι γίνετε από υγρασία τα βραδεία? τότε ξυπνάς το πρωί και το βλέπεις σαν να ειναι λασπωμένο.
Ασε πάλι οι ρόδες οι φαρδιές τι λάσπη πετάνε προς τα πάνω οταν στρίβει το τιμόνι κύριος αφού σχεδόν κάνεις μας δεν εχει βάλει λασποτηρες.
Αυτο έλεγα......τελικά δεν μας λες το μυστικό!

318 M-PACK 18-01-09 22:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από κυριακος (Μήνυμα 248374)
ναι αυτο που μου λες ισχύει μονό για το καλοκαίρι όπου η σκόνη δεν μπορεί να υγροποιηθεί απο την ατμόσφαιρα και να γινει λεπτό πολύ λεπτό στρώμα λάσπης που <φαινομενικά> μοιάζει σαν σκόνη.Αν πας όμως να την σκουπίσεις με ενα ξεσκονόπανο δεν βγαίνει η άτιμη με τίποτα.θελει νερο.Αλλιώς το εχεις γδέρνεις

Δύστυχος για τον χειμώνα αυτο το φαινόμενο ειναι καθημερινό πρόβλημα.
Βάλε λιγο την υγρασία ημέρας και την υγρασία της νύχτας περισσότερο ,ιδικά Κηφισιά ξέρεις τι γίνετε από υγρασία τα βραδεία? τότε ξυπνάς το πρωί και το βλέπεις σαν να ειναι λασπωμένο.
Ασε πάλι οι ρόδες οι φαρδιές τι λάσπη πετάνε προς τα πάνω οταν στρίβει το τιμόνι κύριος αφού σχεδόν κάνεις μας δεν εχει βάλει λασποτηρες.
Αυτο έλεγα......τελικά δεν μας λες το μυστικό!

δεν υπαρχει μυστικο..αν εχεις καλο χρωμα, το πλενεις το σκουπιζεις καλα γυαλιζει...κερωμα δεν του εχω κανει να σου πω και το σκεφτομαι..αυτη ειναι ομως μονο μια φωτο , αν το δεις τωρα ειναι για λυπηση, γι αυτο πηρα την κουκουλα για να το προσεχω αλλιως θελει πολυ πολυ συχνα πλυσιμο! θα δοκιμασω την φαση με την κουκουλα που πηρα και θα πω εντυπωσεις..

κυριακος 18-01-09 22:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από 318 M-PACK (Μήνυμα 248377)
δεν υπαρχει μυστικο..αν εχεις καλο χρωμα, το πλενεις το σκουπιζεις καλα γυαλιζει...κερωμα δεν του εχω κανει να σου πω και το σκεφτομαι..αυτη ειναι ομως μονο μια φωτο , αν το δεις τωρα ειναι για λυπηση, γι αυτο πηρα την κουκουλα για να το προσεχω αλλιως θελει πολυ πολυ συχνα πλυσιμο! θα δοκιμασω την φαση με την κουκουλα που πηρα και θα πω εντυπωσεις..

καλοδούλευτη τοτε η κουκούλα.

Να σου πω και ενα μυστικό που εφάρμοσα και εγω στην δικιά μου που αγόρασα,πολύ φτηνά 18ε
Οταν κατάλαβα οτι μονο και μονο προβλήματα μου δημιουργεί και καθυστέρηση χρόνου απο την δουλεία μου βαλε βγαλε πάρα προστασία απο σκόνες ,τοτε την έκοψα και την έκανα κουκούλα οροφής ενάντια στις περαστικές γάτες οταν το αμάξι μείνει έξω για μια νύχτα σε καμία επισκέψη Βραδυνή.Που δεν μένει αλλα λεμε τώρα.

Ασε που με την ολόκληρη κουκούλα οι γάτες για να πάρουν <εκδίκηση> πανε και κατουρανε χαμηλά στους προφυλακτήρες μπρος και πίσω και μετα φίλε μου αυτή την ολόσωμη κουκούλα οχι μπορμαγκαζ δεν μπορείς να την αφήσεις αλλα ουτε στο μπαλκόνι.

Εστι λοιπόν με την ολόσωμη εχεις δυο προβλήματα
1)συσσώρευση σκονης με οτι συνεπάγεται αυτο η αντίθετα για να αποφύγεις τις τριβές απο σκόνη τοτε πιο συχνά θα πλένεις το αμαξι.
2)εκτός το αμάξι θα έχεις να πλένεις και την κουκούλα για να ξεβρομίσει

Να δεις που θα καταλήξεις τελικά στην λύση του σκυλού για τις γάτες η στην λύση του κλειστού γκαράζ...Θα με θυμηθείς

Ευλογητός 18-01-09 23:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ermis1975 (Μήνυμα 248337)
Αυτό με τις γάτες και τα αμάξια.. είναι τρομερό! Κυρίως αν εχεις cabrio με υφασμα επιβάλεται κουκούλα! Οι γάτες "τροχίζουν" τα νύχια τους στο πανι. Και είναι πολύ καλό μαξιλάρι για να περάσουν τη νύχτα τους.

Έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα.Έχω γκαράζ αλλά είναι προσβάσιμο σε γάτες.Μια εποχή,κάθε πρωί έβρισκα πατημασιές στο αυτοκίνητο και απίστευτα πολλές τρίχες στην κουκούλα.Βρίσκουν ζέστη εκεί και κοιμούνται...

Σκοπεύω να αγοράσω και εγώ κουκούλα για τόν ίδιο λόγο...

mitsos_chania 18-01-09 23:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Ευλογητός (Μήνυμα 248392)
Έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα.Έχω γκαράζ αλλά είναι προσβάσιμο σε γάτες.Μια εποχή,κάθε πρωί έβρισκα πατημασιές στο αυτοκίνητο και απίστευτα πολλές τρίχες στην κουκούλα.Βρίσκουν ζέστη εκεί και κοιμούνται...

Σκοπεύω να αγοράσω και εγώ κουκούλα για τόν ίδιο λόγο...

το ιδιο προβλημα ειχα και πηρα μια κουκουλα και ησυχασα.βεβαια μετα απο καιρο που το εχω επειδη βαριεμαι να την βαζω και να την βγαζω εχω καταντησει να μην παιρνω το αμαξι:twak:

konas 19-01-09 08:10

Για τα γατια εχω βρει μια αλλη λυση:

Υπάρχουν στα pet-shop κατι σπρευ που ειναι αποθητικα για ζωα.
Πολυ αποτελεσματικα και καθε ψεκασμος διαρκει για καμια βδομαδα.
Δεν πλησιαζουν καθολου

Libanner 19-01-09 09:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από konas (Μήνυμα 248474)
Για τα γατια εχω βρει μια αλλη λυση:

Υπάρχουν στα pet-shop κατι σπρευ που ειναι αποθητικα για ζωα.
Πολυ αποτελεσματικα και καθε ψεκασμος διαρκει για καμια βδομαδα.
Δεν πλησιαζουν καθολου

Χημικός πόλεμος,έτσι μ αρέσει.

Όσο για την κουκούλα εγώ έχω κλειστό γκαράζ αλλα καμιά φορά μπορει να το αφήσω και εξω για διάφορους λόγους και μπορεί να μείνει εκει σκεπασμένο με την κουκούλα και 2 και 3 βδομάδες.Πρέπει να βρεις μια πολύ καλή με μαλακή επένδυση από μέσα,έγω την βάζω στο αμάξι και ας είναι και βρώμικο.Μέχρι τώρα δεν έχω παρατηρήσει γρατσουνιές οι τις γνωστές αράχνες που να προέρχονται από την κουκούλα.Επίσης αν είναι καλή η κουκούλα δε πιάνει εύκολα υγρασία απο μέσα,το είχα αφήσει σκεπασμένο εξω στη βροχή και το πήρα μετά απο μέρες και δεν είχε ούτε σταγόνα απο μέσα.

κυριακος 19-01-09 10:08

Χημικα
 
Αυτο το εχω ακούσει και εγω για τα σπρέι.
Φοβάμαι ομως μήπως κάνουν κακή επίδραση στο ύφασμα ιδικά τους καλοκαιρινούς μήνες η πολύ περισσότερο κάποια αντίδραση με το υγρό αδιαβροχοποιησης της BMW (σιλικόνη) που έχει το πανι ετσι και αλλιώς.
Ξέρω και εγω τι γίνετε.
Μαλλον τελικά συμφέρει η οικολογική καταπολέμηση....Σκύλος και πάλι Σκύλος για τις Γατες και κλειστό γκαράζ για τις σκόνες.

konas 19-01-09 10:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από κυριακος (Μήνυμα 248506)
Αυτο το εχω ακούσει και εγω για τα σπρέι.
Φοβάμαι ομως μήπως κάνουν κακή επίδραση στο ύφασμα ιδικά τους καλοκαιρινούς μήνες η πολύ περισσότερο κάποια αντίδραση με το υγρό αδιαβροχοποιησης της BMW (σιλικόνη) που έχει το πανι ετσι και αλλιώς.
Ξέρω και εγω τι γίνετε.
Μαλλον τελικά συμφέρει η οικολογική καταπολέμηση....Σκύλος και πάλι Σκύλος για τις Γατες και κλειστό γκαράζ για τις σκόνες.

Και γω φοβομουν. Μεχρι που ανακαλυψα σπρευ που μπαινει σε υφασματα (ακομη και στα υφασματα του σπιτιου στην ακρη στις κουρτινες, στα ακρα - ποδια στα καλυματα στους καναπεδες, κλπ)

κυριακος 19-01-09 10:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από konas (Μήνυμα 248510)
Και γω φοβομουν. Μεχρι που ανακαλυψα σπρευ που μπαινει σε υφασματα (ακομη και στα υφασματα του σπιτιου στην ακρη στις κουρτινες, στα ακρα - ποδια στα καλυματα στους καναπεδες, κλπ)

Όπα καλό αυτό .Αν μπορείς πες μας πιο είναι να το ξέρουμε.Έστω και με pm αν δεν θες να κάνουμε διαφήμιση του προϊόντος

konas 19-01-09 10:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από κυριακος (Μήνυμα 248514)
Όπα καλό αυτό .Αν μπορείς πες μας πιο είναι να το ξέρουμε.Έστω και με pm αν δεν θες να κάνουμε διαφήμιση του προϊόντος

Λεγεται apothol pet ή καπως ετσι. Το εχουν τα pet shops και ξεχωριζει διοτι στην περιγραφη του δειχνει και χρηση σε υφασματα (εχει και σχετικη φωτο στο μπουκαλακι του).
Το πηρα απο ενα μεγαλο pet shop επί της Κηφισιας στο υψος του παράδεισου Αμαρουσίου.

Δοκιμασμενο σε γατια. Σε σκυλους δεν ξερω

κυριακος 19-01-09 10:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από konas (Μήνυμα 248518)
Λεγεται apothol pet ή καπως ετσι. Το εχουν τα pet shops και ξεχωριζει διοτι στην περιγραφη του δειχνει και χρηση σε υφασματα (εχει και σχετικη φωτο στο μπουκαλακι του).
Το πηρα απο ενα μεγαλο pet shop επί της Κηφισιας στο υψος του παράδεισου Αμαρουσίου.

Δοκιμασμενο σε γατια. Σε σκυλους δεν ξερω

Ok .
Λέω να το δοκιμάσω αν και πάντα οι απόψεις διίστανται........
http://www.mycat.gr/forum/showthread.php?t=3034

κυριακος 19-01-09 23:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από konas (Μήνυμα 248518)
Λεγεται apothol pet ή καπως ετσι. Το εχουν τα pet shops και ξεχωριζει διοτι στην περιγραφη του δειχνει και χρηση σε υφασματα (εχει και σχετικη φωτο στο μπουκαλακι του).
Το πηρα απο ενα μεγαλο pet shop επί της Κηφισιας στο υψος του παράδεισου Αμαρουσίου.

Δοκιμασμενο σε γατια. Σε σκυλους δεν ξερω

Το βρήκα σήμερα και το αγόρασα 8ε.
Όντος λέγετε APOTHOL pet και θεωρείτε προϊόν Εκπαίδευσης κατοικίδιων Ζωών.
Μπροστά στο μπουκαλάκι εχει 4ης φοτο που δείχνουν τα πιθανά σημεία εφαρμογής πχ ρόδες αυτοκίνητου ,καναπέδες, γλάστρες,πόρτες οικίας.
Απο την πίσω πλευρά βέβαια γράφει : ΝΑ μην ψεκάζεται απευθείας επάνω στα μεταλλικά μέρη η το αμάξωμα των αυτοκίνητων η μοτοσικλετών και γενικότερα σε γυαλιστερές επιφάνειες που έχουν λουστράριστοι.

Ευτυχώς δεν θα το χρησιμοποιήσω απευθείας πανω στο αμάξι άλλα έξω από το γκαράζ ,πόρτες κλπ που παίρνανε γάτες και στέκονται για τα σχετικά.

konas 20-01-09 08:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από κυριακος (Μήνυμα 249022)
Το βρήκα σήμερα και το αγόρασα 8ε.
Όντος λέγετε APOTHOL pet και θεωρείτε προϊόν Εκπαίδευσης κατοικίδιων Ζωών.
Μπροστά στο μπουκαλάκι εχει 4ης φοτο που δείχνουν τα πιθανά σημεία εφαρμογής πχ ρόδες αυτοκίνητου ,καναπέδες, γλάστρες,πόρτες οικίας.
Απο την πίσω πλευρά βέβαια γράφει : ΝΑ μην ψεκάζεται απευθείας επάνω στα μεταλλικά μέρη η το αμάξωμα των αυτοκίνητων η μοτοσικλετών και γενικότερα σε γυαλιστερές επιφάνειες που έχουν λουστράριστοι.

Ευτυχώς δεν θα το χρησιμοποιήσω απευθείας πανω στο αμάξι άλλα έξω από το γκαράζ ,πόρτες κλπ που παίρνανε γάτες και στέκονται για τα σχετικά.

Ετσι. Εγω ψεκαζω γυρω γυρω στα σημεια προσβασης τους και κοντα στις ροδες.
υποψη οτι θελει σχεδον καθε βδομαδα. Σπαστικο βεβαια αλλα δεν μου παει να τα 'αυτοκτονησω', τα λυπαμαι...

κυριακος 20-01-09 16:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από konas (Μήνυμα 249063)
Ετσι. Εγω ψεκαζω γυρω γυρω στα σημεια προσβασης τους και κοντα στις ροδες.
υποψη οτι θελει σχεδον καθε βδομαδα. Σπαστικο βεβαια αλλα δεν μου παει να τα 'αυτοκτονησω', τα λυπαμαι...

Μακάρι να κρατεί έστω και μια εβδομάδα σε εξωτερικό χώρο και μετά ας το επαναλαμβάνουμε πάλι,δεν πειράζει

Εννοείτε οτι δεν τα αυτοκτονούμε
Άσε που άμα φας το ένα θα μαζευτούν άλλα 10 και ουτοκαθεξής

x-origin 21-04-09 14:45

αυτό με τα γατιά και τα σκυλιά είναι ένα θέμα! σε ένα παλικάρι από το mx5club είχε βρει σκύλο πάνω στην κουκούλα του! το χειρότερο δε είναι να κατουρήσει η γάτα πάνω στην κουκούλα.. μιλάμε δεν φεύγει με τπτ η βρόμα! δοκίμασε κανένας αυτά τα απωθητικά ζώων?

michaelp900 21-04-09 15:09

Εγω και που το εχω σε κλειστο χωρο το σκεπαζω γιατι το μετακινω 1 φορα την εβδομαδα κ αν.Πιο πολυ χρησιμοποιω το πολο.
Αρα δν υπαρχει λογος να ειναι εκτεθειμενο! ;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:11.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.