BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 1 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=73)
-   -   Αμορτισέρ 116i (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=31475)

Veldrin 27-07-13 01:37

Αμορτισέρ 116i
 
Καλησπέρα στους συμφορουμίτες! Επειδή στα 57χιλ. χιλιόμετρα τα μαμά αμορτισέρ της 116i sport μου φαίνεται να έχουν παραδώσει πνεύμα, τελευταία μέτρηση ΚΤΕΟ πριν 1 χρόνο 48%, και φέτος ο κ. Μήτσης που το πήγε μια βόλτα μου είπε οτι ώρα για αλλαγή, κοιτάζω να δώ τι είναι συμφέρον και για την άνεση μου (το αμάξι κοπανάει σα διάολος παρά τα συμβατικά Τ001 που φοράω) και για την τσέπη μου (ο κλασσικός ημι-άνεργος 30 χρονών της σύγχρονης Ελλάδας).

Κοιτάζοντας λοιπόν βρήκα 4άδα νέα Bilstein B4 στα 180 ευρώ. Τι ξέρουμε γι αυτά; Έχετε κάτι άλλο να προτείνετε στην ίδια κατηγορία τιμής; Μόνη μου έγνοια να μη γίνουμε και βάρκα γυαλό και προσδοκία μου να μην κάνω σλάλομ να αποφύγω και τη μικρότερη δυνατή λακουβίτσα. Δεν είμαι και κανένας γκαζοφονιάς (το αντίθετο), αλλα τις στροφούλες μου τις απολαμβάνω όταν μπαίνω με πολλά..

Ευχαριστώ προκαταβολικά! :rockon:

LEO328 27-07-13 09:47

εγω θα σου προτεινα εαν φορας τα εργοστασιακα της bmw να κανεις επισκευη στα ιδια...
αλλιως αν δεν συμφαιρει οικονομικα bilstein b4,sachs advatage ειναι πιο ανθρωπινες επιλογες σαν ανεση...

Veldrin 27-07-13 14:12

Ναι τα μαμά φοράω που έβαζε στη sport έκδοση.

Όποιος ξέρει που μπορεί να γίνει επισκευή σε αμορτισέρ επειδή το έψαχνα χθες και άκρη δεν έβγαλα, ας μου στείλει ένα πμ. Ειδικά αν είναι προς νότια προάστια ακόμα καλύτερα. Ποιό είναι το κόστος σε μια τέτοια περίπτωση;

LEO328 27-07-13 15:17

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...F4%E9%F3%E5%F1

giannis 116 27-07-13 15:20

Εγω θα σου προτεινα να βαλεις καινουρια μαμα, το ξερω οτι η τιμη τσιμπαει, αλλα δε θα ηθελα τα παλια ανακατασκευασμενα, δε ξερω βασικα αν γινεται καν αυτο σε τετοια αμορτισερ. Αλλιως ψαξε να βρεις αντιστοιχα με τα μαμα BMW αλλα της Sachs, ειναι η εταιρια που προμηθευει με αμορτισερ τη bmw, για αυτα τα μοντελα νομιζω βαζει απ τη σειρα sachs performance. Για ψαξτο!

Veldrin 28-07-13 01:42

Ευχαριστώ και για το link και για την πρόταση σου Γιάννη. Δε θυμόμουν καθόλου τα αντίστοιχα Sachs! Θα ξεκινήσω να παίρνω προσφορές απο Δευτέρα. Αν μου πουν αρλούμπες, καλά να ναι το ebay.

Δυστυχώς δε με παίρνει καθόλου να τα αντικαταστήσω με μαμά, καλά θα ήταν...

6ylinder 28-07-13 13:32

Δεν θα βρεις στο ebay φθηνότερα αμορτισέρ sachs από ό,τι στην Ελλάδα. Κ αν βρεις, θα είναι ελάχιστα πιο φθηνά και με τα μεταφορικά θα ξεφύγει.

giannis 116 28-07-13 15:51

Για sachs θυμαμαι εχει ενα μαγαζι στην Κηφισσιας στο ρευμα προς Αθηνα στο υψος του κομβου του Αμαρουσσιου πριν τον ΟΤΕ, νομιζω ειναι και κατι σαν αντιπροσωπος-εισαγωγεας εκει, θα βρεις κι αλλου σιγουρα, ρωτα κι εκει παντως.

rapid_fast 29-07-13 13:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Veldrin (Μήνυμα 487125)
Καλησπέρα στους συμφορουμίτες! Επειδή στα 57χιλ. χιλιόμετρα τα μαμά αμορτισέρ της 116i sport μου φαίνεται να έχουν παραδώσει πνεύμα, τελευταία μέτρηση ΚΤΕΟ πριν 1 χρόνο 48%, και φέτος ο κ. Μήτσης που το πήγε μια βόλτα μου είπε οτι ώρα για αλλαγή, κοιτάζω να δώ τι είναι συμφέρον και για την άνεση μου (το αμάξι κοπανάει σα διάολος παρά τα συμβατικά Τ001 που φοράω) και για την τσέπη μου (ο κλασσικός ημι-άνεργος 30 χρονών της σύγχρονης Ελλάδας).

Ευχαριστώ προκαταβολικά! :rockon:

Είναι υπερβολικά νωρίς για αμορτισέρ....
Στο Ε46 πέρασαν τα 200.000 χωρίς θέμα..

Veldrin 29-07-13 15:25

Όντως είναι πολύ νωρίς rapid, και τη γνώμη σου πραγματικά τη σέβομαι με τόσες γνώσεις που έχεις, αλλά δυστυχώς το αμάξι μάλλον το πείραξε πως βρίσκονταν 2 χρόνια σε ακινησία σε Γερμανική μάντρα. Πραγματικά δεν παλεύεται ακόμα και με συμβατικά ελαστικά. Ώρες ώρες φοβάμαι πως θα γίνει μεγαλύτερη ζημιά. + οτι η νεκροψία ήδη γράφει μια στραβωμένη ζάντα. Όποιος ξέρει και τι δρόμους έχει η Αιτωλοακαρνανία-Ήπειρος που πάω κάθε τρείς και λίγο θα καταλάβει πως ίσως και να μην υπερβάλλω.

Αφού είπε και ο Μήτσης που τον εμπιστεύομαι πως όντως υπάρχει θέμα (εκτός του ΚΤΕΟ), λέω να κάνω την αλλαγή.

Γιάννη ευχαριστώ πολύ για την πρόταση, περνάω κάθε λίγο απο αυτό το ύψος της Κηφισίας να παραλάβω το έτερον ήμισυ και ομολογώ πως δεν το χα προσέξει. (αν έχεις αλλού το μυαλό σου...) :D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:36.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.