BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=78)
-   -   E36 θόρυβος και ρελαντι (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=29300)

sotos_g4 24-12-11 14:24

E36 θόρυβος και ρελαντι
 
Γεια σας και παλι. Εχω δυο προβληματακια και με την ευκαιρια οτι απο βδομαδα το αυτοκινητο θα παει στο συνεργειο για αλλαγη ενος ρουλεμαν, ειπα να τα κοιταξω και αυτα.

1) Οταν ειναι κρυο και βαζω μπρος ανεβοκατεβαινουν οι στοφες για λιγο και μετα μενουν σταθερες.

2) επισης οταν ειναι κρυο ακουγεται ενας μεταλικος θορυβος και απ' οτι διαβασα σε παρομοια θεματα μαλλον ειναι τα ωστηρια. ο θορυβος αυτος βεβαια οταν ζεσταινεται το αυτοκινητο μειωνεται αλλα δεν εξαφανιζεται.

παρακατω σας βαζω δυο βιντεακια που τραβιξα σημερα. ελπιζω να βοηθησουν.

http://www.youtube.com/watch?v=cAvGF...80h_6gejgzdwPM

http://www.youtube.com/watch?v=4EVPg...-nHH5XtNQhvpLt

ThaNOS E46coupe 24-12-11 20:48

όσον αφορά το δευτερο βίντεο. απλά χτυπούν τα ωστήρια . ή θέλεις αλλαγή λαδιών, η θέλεις αλλαγή μάρκας λαδιών και (τύπο) λαδιών ή θέλεις σέτ επισκευής κεφαλής... και σε μένα έτσι έκανε αλλα απο όταν άλλαξα μάρκα και τύπο λαδιών έχω να τα ακούσω πάρα πολύ καιρό. απλά μεχρι να ανεβάσει η τρόμπα λάδια στη κεφαλή εσύ για κάποιο λόγο τα χάνεις κατα την περίοδο ακινητοποίησης του οχήματος. ή φταίνε τα λάδια λοιπόν ή οι τσιμούχες !!!!

Για το πρώτο βίντεο έχω απλά να πώ οτι ίσως απο κάπου τραβάς αέρα!!!! ή παίζει κάποιο θεματάκι με την βαλβίδα κρύας εκκίνησης !!!!

sotos_g4 24-12-11 21:49

αλλαγη λαδιων δεν θελω σιγουρα καθως τα αλλαξα πριν απο λιγα χιλιομετρα. ο μηχανικος στον οποιο πηγαινω μου ειπε οτι χρειαζονται αλλαγη μονο τα ωστηρια. γνωριζουμε περιπου το κοστος???

God 24-12-11 22:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sotos_g4 (Μήνυμα 450201)
αλλαγη λαδιων δεν θελω σιγουρα καθως τα αλλαξα πριν απο λιγα χιλιομετρα. ο μηχανικος στον οποιο πηγαινω μου ειπε οτι χρειαζονται αλλαγη μονο τα ωστηρια. γνωριζουμε περιπου το κοστος???

1. Το ότι τα άλλαξες δεν πάει να πει ότι είναι σωστά. Δεν κάνουν όλα τα λιπαντικά, ειδικά σε αυτό το μοτέρ.

2. ΠΟΤΕ δεν αλλάζουμε μόνο ωστήρια γιατί σε 5.000-10.000χλμ θα ξαναχτυπάνε. Τα ωστήρια χτυπάνε τώρα γιατί φαγώθηκε ο εκκεντροφόρος σου και έχουν φαγωθεί και τα κοκκοράκια που με την σειρά τους χτύπησαν τα ωστήρια - αλλάζοντας τα ωστήρια μόνο δεν λύνεις κανένα πρόβλημα. Σετ κεφαλής αλλάζεις (ωστήρια-κοκκοράκια-πατούρες ωστηρίων-εκκεντροφόρο). Κόστος του σετ κάτι λιγότερο από 270-280€. Εργατικά...όσο θέλει ο καθένας! Το λογικό θα ήταν κανένα 80-100άρι.


Για το ανεβοκατέβασμα πρέπει να είναι ο αισθητήρας θερμοκρασίας (το πιο πιθανό) ή τραβάς από κάπου αέρα. Αν είναι το 1ο θα το έχει γράψει ως βλάβη ο εγκέφαλος.

sotos_g4 24-12-11 22:18

εγινε, ευχαριστω για τις απαντησεις. την τριτη που θα παω στον μηχανικο θα μιλήσουμε και θα σας ενημερωσω.

BMVER-3 25-12-11 20:33

Χρόνια πολλά στην παρέα. Αυτό το ανεβοκατέβασμα το κάνει και το δικό μου συνεχίζοντας ακόμη και όταν είναι ζεστό κάθε φορά που πέφτει στο ρελαντί, όταν σταματώ ,κάνει 2-3 βυθίσεις και μετά σταθεροποιείτε. Τα σωληνάκια ελέχθησαν όλα, παίζει να φταίει αυτός ο αισθητήρας θερμοκρασίας; (Μ-43 .16-΄96)

God 25-12-11 22:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από BMVER-3 (Μήνυμα 450270)
Χρόνια πολλά στην παρέα. Αυτό το ανεβοκατέβασμα το κάνει και το δικό μου συνεχίζοντας ακόμη και όταν είναι ζεστό κάθε φορά που πέφτει στο ρελαντί, όταν σταματώ ,κάνει 2-3 βυθίσεις και μετά σταθεροποιείτε. Τα σωληνάκια ελέχθησαν όλα, παίζει να φταίει αυτός ο αισθητήρας θερμοκρασίας; (Μ-43 .16-΄96)

Όχι, αν χαλάσει ο αισθητήρας θερμοκρασίας το αυτοκίνητο τον αγνοεί και δουλεύει πάντα με μία συγκεκριμένη τιμή, π.χ. 80 βαθμούς. Γι'αυτό όταν χαλάσει όταν είναι κρύο δεν δουλεύει σωστά (γιατί προφανώς άλλο 15 και άλλο 80 βαθμοί) αλλά μόλις ζεσταθεί δουλεύει χωρίς προβλήματα.

Εσένα σχεδόν σίγουρα φταίει η βαλβίδα του ρελαντί ή ο αισθητήρας της πεταλούδας.

graphe36 26-12-11 13:19

Παντως εαν κανεις επισκευη την κεφαλη. Να βαζεις εφεξής τα σωστα λαδια. Για αυτο το μοτερ αυστηρα 0-40 η 5-40. Οσο και εαν εχουν ενστασεις διαφοροι μηχανικοι (που δεν ασχολουνται αποκλειστικά με BMW) αυτο πρεπει να βαζεις.

Βαζοντας πιο παχυρευστο μεχρι να ζεσταθει, η κεφαλη δεν λιπαινεται σωστα. Αυτο κυριως γιατι το σωληνακι που κανει ντουζ τον εκκεντροφορο και τα ωστηρια με λαδι, εχει πολυ ψιλες τρυπες.

sotos_g4 27-12-11 14:46

Τελικα πηγα σημερα στο μηχανικο. οσο αφορα το ανεβοκατεβασμα των στροφων, δεν το βγαζει ως βλαβη ο εγκεφαλος αλλα θα ψαξουμε να βρουμε απο τι ειναι. Για τα ωστήρια που τον ρωτησα, μου ειπε 40 ευρω το ενα δηλαδη 320 ευρω χωρις τα εργατικα. δηλαδη για ολο το σετ κεφαλης ποσα θα μου ελεγε. φυσικα του ειπα οτι δεν θα τα αλλαξω αφου με κατι παραπανω θα παρω ολοκληρο κινητηρα. την επομενη φορα ομως που θα αλλαξω λαδια θα βαλω διαφορετικα.

God 27-12-11 15:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sotos_g4 (Μήνυμα 450377)
Τελικα πηγα σημερα στο μηχανικο. οσο αφορα το ανεβοκατεβασμα των στροφων, δεν το βγαζει ως βλαβη ο εγκεφαλος αλλα θα ψαξουμε να βρουμε απο τι ειναι. Για τα ωστήρια που τον ρωτησα, μου ειπε 40 ευρω το ενα δηλαδη 320 ευρω χωρις τα εργατικα. δηλαδη για ολο το σετ κεφαλης ποσα θα μου ελεγε. φυσικα του ειπα οτι δεν θα τα αλλαξω αφου με κατι παραπανω θα παρω ολοκληρο κινητηρα. την επομενη φορα ομως που θα αλλαξω λαδια θα βαλω διαφορετικα.

To σετ κεφαλής έχει το πολύ 300€ ολόκληρο - τα ωστήρια έχουν 120-140€ και τα 8 στην αγορά, το σετ είναι φτηνότερο ως σύνολο από το να τα πάρεις κομμάτι-κομμάτι για εϋνόητους λόγους. Έχουμε ίδιο κινητήρα και το έχω ήδη αλλάξει 2 φορές σε εμένα και έχω πάρει τουλάχιστον 3 άλλα σετ για άλλους. Απλά αυτός ρώτησε την τιμή αντιπροσωπείας (22€ το κομμάτι, πάρε και ρώτησέ τους), έβαλε και ένα εύλογο 120% κέρδος (γιατί τα παίρνει και με 30% έκπτωση) και στο κοπάνησε...

Δεν ξέρω από ποιά περιοχή είσαι αλλά αν είσαι κοντά ή διατεθειμένος να βρεθείς στον Πειραιά στείλε μου ένα PM και θα δούμε τι μπορούμε να κάνουμε. Στην πράξη, εάν δεν ήμουν πνιγμένος με τις υποχρεώσεις μου θα στο περνούσα ο ίδιος έτσι για σπάσιμο μπας και κλείσουν μερικοί χαραμοφάηδες και γλυτώσει λίγος κόσμος, 4-5 ώρες δουλειά με καφέ και κουβέντα είναι...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:21.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.