BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=78)
-   -   πολλαπλασιαστες Ε46 1.6 (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=28136)

takis1983 27-05-11 22:49

πολλαπλασιαστες Ε46 1.6
 
καλησπερα παιδια! σημερα για κακη μου τυχη παω να βαλω το 46αρι μου κ ενω πηρε κανονικα κ αρχιζα να το ζεστενω μετα απο 20 δευτερολεπτα κανονικης λειτουργειας αρχισε να δουλεβει 3κυλινδρα αναβοντας κ το check! πιανοντας μια προς μια τους αυλους της εξατμησης διαπιστωσα οτι ο 1ος ηταν κρυος κ οι αλλοι ζεστοι. εβγαλα τον 1ο κ τον 2ο πολαπλασιαστη κ τους εβαλα αναποδα, αμεσως ο 1ος ζεσταθηκε κ ο δευτερος κρυωσε!
επισης διαπιστωσα οτι ο καμενος πολλαπλασιαστης ηταν διαφορετικης μαρκας απο τους υπολοιπους,era power train germany εγραφε!
αυριο παω να παρω πολλαπλασιαστη να τον περασω πανω!
οι ερωτησεις μου ειναι οι εξηs:
τι μαρκα πολλαπλασιαστη εχετε βαλει εσεις κ σας εχει βγει αξιοπιστος?καθως κ ποσο σας στιχοισε?
το check εχει σβησει απο μονο του,αλλα πιστευω οτι εχει αποθηκευτει στη μνημη,υπαρχει reset στο κινητηρα η θα πρεπει να παω σε διαγνωστικο να μου την σβησουν?

giannis_compact 27-05-11 23:40

Εγώ έβαλα BERU και μετά από 50 χιλιάδες χιλιόμετρα δεν έχω κανένα πρόβλημα!Δε χρειάζεται να το σβήσεις από το διαγνωστικό!Καταγράφει μέν βλάβη αλλά όταν αλλαχτεί ο πολλαπλασιαστής δε χρειάζεται να κάνεις τίποτα!Τουλάχιστον έτσι έγινε με το δικό μου!

ThaNOS E46coupe 27-05-11 23:50

τακη δοκιμασε να ξεκλειδωσεις το μενου 19 . Πρεπει να απατησεις το ουμπι την ωρα που θα γραφει off...μετα ξανα πατα το κουμπακι μεχρι το νουμερο 21. Εκει κανεις επαναφορα. Αλλα δεν ξερω αν σβηνονται ολα απο μεσα. Νομιζω οτι τα μηδενιζει ολα παντως....δοκιμασε...

Takisiliadis 28-05-11 08:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis1983 (Μήνυμα 428831)
καλησπερα παιδια! σημερα για κακη μου τυχη παω να βαλω το 46αρι μου κ ενω πηρε κανονικα κ αρχιζα να το ζεστενω μετα απο 20 δευτερολεπτα κανονικης λειτουργειας αρχισε να δουλεβει 3κυλινδρα αναβοντας κ το check! πιανοντας μια προς μια τους αυλους της εξατμησης διαπιστωσα οτι ο 1ος ηταν κρυος κ οι αλλοι ζεστοι. εβγαλα τον 1ο κ τον 2ο πολαπλασιαστη κ τους εβαλα αναποδα, αμεσως ο 1ος ζεσταθηκε κ ο δευτερος κρυωσε!
επισης διαπιστωσα οτι ο καμενος πολλαπλασιαστης ηταν διαφορετικης μαρκας απο τους υπολοιπους,era power train germany εγραφε!
αυριο παω να παρω πολλαπλασιαστη να τον περασω πανω!
οι ερωτησεις μου ειναι οι εξηs:
τι μαρκα πολλαπλασιαστη εχετε βαλει εσεις κ σας εχει βγει αξιοπιστος?καθως κ ποσο σας στιχοισε?
το check εχει σβησει απο μονο του,αλλα πιστευω οτι εχει αποθηκευτει στη μνημη,υπαρχει reset στο κινητηρα η θα πρεπει να παω σε διαγνωστικο να μου την σβησουν?

Ο τρόπος με τον οποίο έκανες την διάγνωση είναι εντυπωσιακος ένα μεγάλο μπράβο.

optostyle 28-05-11 11:26

γνωμη μου αλλαξε τους ολους

zaharias 28-05-11 13:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από optostyle (Μήνυμα 428863)
γνωμη μου αλλαξε τους ολους

Σωστος..

Εχει παρατηρηθει οτι επηρεαζονται και σιγα σιγα θα τους αλλαξεις ολους..

Μπορεις να δεις και σε Bosch (ψαξε στο νετ και στο ebay).. (υπαρχουν οι Bremi και οι Beru, νομιζω οι Bremi ειναι αυτοι που ειχαν το προβλημα και γινοταν ανακληση).

OASIS 28-05-11 17:11

Αλλαξέ τους όλους.Εγώ πριν ένα μήνα περίπου είχα πρόβλημαta με ρεταρίσματα, άλλαξα τον ένα που τα είχε παίξει και δεν πρόλαβα να κάνω 40 χιλ. και τα έπαιξε και ο άλλος κα ξανά ρεταρισματα.Έτσι αποφάσισα και τους άλλαξα όλους απο τότε όλα τζάμι. εγώ έβαλα bosch

ThaNOS E46coupe 28-05-11 20:11

παιδιά είχα μιλήσει με τον τάκη και του το είπα και εγώ.το θέμα όμως είναι οτι κάηκε ο ίδιος που είχε καεί και παλιότερα....μήπως ήταν μούφα ο πολλαπλασιαστής?

takis1983 29-05-11 00:47

λοιπον, σημερα πηρα τον πολλαπλασιαστη! ειναι της bosch κοστος 38 ευρω! δεν αλλαξα κ τους 4 γιατι αυτος που ειχε το προβλημα ηταν κ ο μοναδικος διαφορετικος απο τους αλλους κ μαλλον ηταν μουφα! ηταν μαρκας με εκαψες!

η μαρκα ηταν era power train germany, ξερει κανεις απο που κραταει η σκουφια του αραγε?
μαλλον εφαγε φολα ο προηγουμενος ιδιοκτητης απο την αντιπροσωπια!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:18.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.