BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=78)
-   -   Μπαταρια Ε46?? (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=27839)

bmw_3.. 16-04-11 16:39

Μπαταρια Ε46??
 
Γεια σας, προχθες ενω πηγα να βαλω μπροστα το αμαξι μου (316- Ε46) με το που γυρισα τη μιζα εκανε δυο τρια σαν χτυπηματα(προσπαθω να το περιγραψω οσο καλυτερα γινεται) ενω ταυτοχρονα αναβαν και εσβηναν τα φωτα...
Προφανως δεν επαιρνε μπροστα,καλεσα οδικη η οποια αφου μου συνδεσε τα κροκοδιλακια και εβαλα μπροστα μου ειπε οτι για καποιο λογο η μπαταρια βραχυκυκλωσε. Μετρησε μαλιστα και το δυναμο και ειδε οτι εδινε κανονικα.
Απο τοτε το εχω βαλει μπροστα περιπου καμια 15 φορες χωρις κανενα προβλημα...
Το ερωτημα μου ειναι,απο τι μπορει να προκαλεσε το βραχυκυκλωμα? Μηπως θα πρεπει να παω να αλλαξω και μπαταρια η κακως να την καταδικασω? Σημειωνε οτι η μπαταρια ειναι 6 χρονων!!!
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας εκ των υστερων!!! :hello:

ThaNOS E46coupe 16-04-11 19:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bmw_3.. (Μήνυμα 423398)
Γεια σας, προχθες ενω πηγα να βαλω μπροστα το αμαξι μου (316- Ε46) με το που γυρισα τη μιζα εκανε δυο τρια σαν χτυπηματα(προσπαθω να το περιγραψω οσο καλυτερα γινεται) ενω ταυτοχρονα αναβαν και εσβηναν τα φωτα...
Προφανως δεν επαιρνε μπροστα,καλεσα οδικη η οποια αφου μου συνδεσε τα κροκοδιλακια και εβαλα μπροστα μου ειπε οτι για καποιο λογο η μπαταρια βραχυκυκλωσε. Μετρησε μαλιστα και το δυναμο και ειδε οτι εδινε κανονικα.
Απο τοτε το εχω βαλει μπροστα περιπου καμια 15 φορες χωρις κανενα προβλημα...
Το ερωτημα μου ειναι,απο τι μπορει να προκαλεσε το βραχυκυκλωμα? Μηπως θα πρεπει να παω να αλλαξω και μπαταρια η κακως να την καταδικασω? Σημειωνε οτι η μπαταρια ειναι 6 χρονων!!!
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας εκ των υστερων!!! :hello:

διάβασε εδώ. http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ad.php?t=27817
ο φίλος είχε το παρόμοιο πρόβλημα....

rapid_fast 16-04-11 19:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bmw_3.. (Μήνυμα 423398)
Γεια σας, προχθες ενω πηγα να βαλω μπροστα το αμαξι μου (316- Ε46) με το που γυρισα τη μιζα εκανε δυο τρια σαν χτυπηματα(προσπαθω να το περιγραψω οσο καλυτερα γινεται) ενω ταυτοχρονα αναβαν και εσβηναν τα φωτα...
Προφανως δεν επαιρνε μπροστα,καλεσα οδικη η οποια αφου μου συνδεσε τα κροκοδιλακια και εβαλα μπροστα μου ειπε οτι για καποιο λογο η μπαταρια βραχυκυκλωσε. Μετρησε μαλιστα και το δυναμο και ειδε οτι εδινε κανονικα.
Απο τοτε το εχω βαλει μπροστα περιπου καμια 15 φορες χωρις κανενα προβλημα...
Το ερωτημα μου ειναι,απο τι μπορει να προκαλεσε το βραχυκυκλωμα? Μηπως θα πρεπει να παω να αλλαξω και μπαταρια η κακως να την καταδικασω? Σημειωνε οτι η μπαταρια ειναι 6 χρονων!!!
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας εκ των υστερων!!! :hello:

Άλλαξε μπαταρία καμάρι μου.. αυτή θα σε πάει μέχρι το χειμώνα..

giannis_compact 16-04-11 19:46

Μπαταρία άλλαξα και γώ και έστρωσε!Έτσι έκανε και μένα, τάκ-τάκ-τάκ και αναβο-έσβηναν τα φώτα!!

timos 318i 17-04-11 02:38

εγω ειμαι αυτος που ειχε το προβλημα..αρχισε απο την μπαταρια φιλε...ευθηνετε για πολλα τελικα.!!!

zaharias 17-04-11 10:03

Μια χαρα σου κρατησε 6 χρονια.. Συνηθως κρατανε 4 max 5 χρονια.. Χρειαζεσαι μπαταρια οπως ειπαν και τα παιδια πιο πανω..

takis1983 17-04-11 10:24

αυτη η μπαταρια μαλλον τα κανει ολα! μεχρι κ 3κυλινδρα μου δουλευε εμενα!

bmw_3.. 17-04-11 11:00

Ευχαριστω πολυ για ολες τις απαντησεις σας! Τελικα παω για αλλαγη μπαταριας απο αυριο!!! Περιπου το κοστος που κυμαινεται? Να παω στην αντιπροσωπεια μαλλον ναι?

timos 318i 17-04-11 11:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bmw_3.. (Μήνυμα 423460)
Ευχαριστω πολυ για ολες τις απαντησεις σας! Τελικα παω για αλλαγη μπαταριας απο αυριο!!! Περιπου το κοστος που κυμαινεται? Να παω στην αντιπροσωπεια μαλλον ναι?

εγω απο μαγαζι με μπαταριες που την πηρα 12v 62a 510ah μου κοστησε 70 ευρω..τοσο να υπολογιζεις.!!!

zaharias 17-04-11 11:19

Αν πας αντιπροσωπεια (λογικα) θα τη πληρωσεις πιο ακριβα.. εγω ειχα παρει Bosch 80 ευρω.. Τσεκαρε τιμες και δες τι σε συμφερει..


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:05.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.