BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=78)
-   -   Υγρά φρένων - αντικατάσταση. (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=30541)

maintenance 12-09-12 18:18

Υγρά φρένων - αντικατάσταση.
 
Εψαξα, αλλα δεν βρηκα κάτι να με βοηθήσει.

Πρέπει να αλλαξω τα υγρά.
Θα το κάνω όπως στη μηχανή μου.
Αλλα εδω υπάρχει μια διαφορά.
Υπάρχουν 4 δισκόφρενα με 1 δοχείο πλήρωσης.
Ερώτηση. Ανοιγω και τα 4 βιδάκια εξαερωσης να τρεχουν μαζί ?
Ανοίγω τα μπρος ή τα πίσω ξεχωριστα? Αν ναι ποια πρωτα?
Ανοίγω ένα ένα? :nixweiss:
Πόση ποσότητα υγρων πρέπει να εχω για να κάνω δουλειά?

Βοθήστε με να γίνω καλυτερος...:yippee:

tasos.kamv 12-09-12 19:12

θεωρώ ότι είναι κάτι πολύ εύκολο αλλά ταυτόχρονα και πολύ δύσκολο εαν δεν ξέρεις πως γίνεται....
Σου δίνω κάποιες συμβουλές, αλλά ΠΡΟΣΟΧΗ εάν δεν είσαι σίγουρος με τα ΦΡΕΝΑ ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΜΕ!!!!!!!
Ξεκινάς να αδειάζεις από τον πιο απομακρυσμένο τροχό από την τρόμπα και τελειώνεις στον κοντινότερο.... Με απλά λόγια, πρεσσάρεις πρώτα τον πίσω δεξιά, μετά τον πίσω αριστερά, μετά τον μπροστά δεξιά και τελευταίο τον αριστερά μπροστά... με την ίδια σειρά γίνεται και η εξαέρωση... μπορείς και να τα ρουφήξεις από το δοχείο πάνω στην τρόμπα, όπως ρουφάμε όταν αλλάζουμε τα λάδια...
Η ποσότητα που απαιτείται είναι περίπου 400-500ml....
Σημειώνω και πάλι... Εαν δεν νιώθεις σίγουρος ΜΗΝ ΠΑΙΖΕΙΣ με το σύστημα των ΦΡΕΝΩΝ....

maintenance 12-09-12 19:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tasos.kamv (Μήνυμα 470262)
θεωρώ ότι είναι κάτι πολύ εύκολο αλλά ταυτόχρονα και πολύ δύσκολο εαν δεν ξέρεις πως γίνεται....
Σου δίνω κάποιες συμβουλές, αλλά ΠΡΟΣΟΧΗ εάν δεν είσαι σίγουρος με τα ΦΡΕΝΑ ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΜΕ!!!!!!!
Ξεκινάς να αδειάζεις από τον πιο απομακρυσμένο τροχό από την τρόμπα και τελειώνεις στον κοντινότερο.... Με απλά λόγια, πρεσσάρεις πρώτα τον πίσω δεξιά, μετά τον πίσω αριστερά, μετά τον μπροστά δεξιά και τελευταίο τον αριστερά μπροστά... με την ίδια σειρά γίνεται και η εξαέρωση... μπορείς και να τα ρουφήξεις από το δοχείο πάνω στην τρόμπα, όπως ρουφάμε όταν αλλάζουμε τα λάδια...
Η ποσότητα που απαιτείται είναι περίπου 400-500ml....
Σημειώνω και πάλι... Εαν δεν νιώθεις σίγουρος ΜΗΝ ΠΑΙΖΕΙΣ με το σύστημα των ΦΡΕΝΩΝ....

Eισαι κατανοητότατος!!!

άρα κανουμε παιχνιδι με έναν έναν τροχό και με την σειρά που ανέφερες.

Αυριο θα το κάνω.

Θένκς!!!!!

kplc16 12-09-12 20:06

εχε υποψιν οτι αν αδειασεις τελειως τα ζουμια δε θα δουλευει το abs.
πανε σε συνεργειο που εχει διαγνωστικο.

off topic: nice avatar

maintenance 12-09-12 20:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kplc16 (Μήνυμα 470268)
εχε υποψιν οτι αν αδειασεις τελειως τα ζουμια δε θα δουλευει το abs.
πανε σε συνεργειο που εχει διαγνωστικο.

off topic: nice avatar

Όχι δεν θα το κανω ετσι.

Θα συμπληρωνω απο το δοχειο εως ότου αρχίζει να βγαζει καθαρά ζουμια.

Μήπως..... λέω μηπως να εχω τον διακόπτη στο ΟΝ ώστε να ειναι το ABS σε "επαγρυπνηση" για τον φόβο των ιουδαίων ?

kplc16 12-09-12 20:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maintenance (Μήνυμα 470269)
Όχι δεν θα το κανω ετσι.

Θα συμπληρωνω απο το δοχειο εως ότου αρχίζει να βγαζει καθαρά ζουμια.

Μήπως..... λέω μηπως να εχω τον διακόπτη στο ΟΝ ώστε να ειναι το ABS σε "επαγρυπνηση" για τον φόβο των ιουδαίων ?

δεν εχω απαντηση σε αυτο που ρωτας.στο παρελθον που τοποθετησα μεγαλυτερες δαγκανες, δεν αφησα να φυγουν πολλα ζουμια, οποτε δεν αδειασε η μονδα του abs.

θα χρειαστεις λιτρα ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΤΥΧΕΙΣ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ που θες.

Γνωμη μου αν δε τα εχεις βρασει τα ζουμια, εννοω χρηση πιστας η street fighting μην ασχολεισαι.

Αν ειναι να αλλαξεις ζουμια, φροντησε να παρεις συμβατα(dot3 νομιζω) και βαλε μαρκουτσια υψιλης.

Καλη επιτυχια!!!!

maintenance 12-09-12 20:21

την αλλαγη θα την κάνω λόγω ότι δεν εχουν αλλαχθει τα 3 τελευταια χρόνια. Οσο ναναι θα εχει πάρει τις υγρασίες του.

DOT 4 σαν να εχω δει.

oldcarskickass 15-09-12 14:08

Σε περίπτωση που το αμάξι έχει ABS πρέπει να γίνει η εργασία σε διαγνωστικό για να ανοίξουν τις βαλβίδες και να αδειάσει και το υγρό από την μονάδα του ABS.

Αλλιώς δε θα έχεις αλλάξει όλα τα υγρά αλλά μόνο αυτά στο κύκλωμα εκτός της μονάδας του ABS.

Και εγώ έτσι εύκολα νόμιζα ότι γίνονταν αλλά δεν.

rapid_fast 15-09-12 16:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass (Μήνυμα 470295)
Σε περίπτωση που το αμάξι έχει ABS πρέπει να γίνει η εργασία σε διαγνωστικό για να ανοίξουν τις βαλβίδες και να αδειάσει και το υγρό από την μονάδα του ABS.

Αλλιώς δε θα έχεις αλλάξει όλα τα υγρά αλλά μόνο αυτά στο κύκλωμα εκτός της μονάδας του ABS.

Και εγώ έτσι εύκολα νόμιζα ότι γίνονταν αλλά δεν.

Βοήθησε με να το καταλάβω..
Ανοίγω το σωληνάκι κάτω στον τροχό. Και τρέχει ζουμί..
Απο που είναι, απο το κύκλωμα του abs ή απο το κύκλωμα των φρένων; (το γράφω έτσι
για να τα ξεχωρίζω)
Ερωτώ, διότι πριν λίγες μέρες που άλλαξα το τύμπανο υποπίεσης, το δοχείο με τα υγρά
βίδωσε πάνω στην πλάκα απο το τύμπανο, το οποίο είναι συνδεδεμένο με την μηχανική μονάδα του ABS και πουθενά αλλού..
Οταν έκανα λοιπόν με την ευκαιρία και αλλαγή των υγρών φρένων, δεν έβαλα
διαγνωστικό ή κομπιούτερς..
Εχω παραλείψει κάτι;;

Driver M 15-09-12 18:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast (Μήνυμα 470298)
Βοήθησε με να το καταλάβω..
Ανοίγω το σωληνάκι κάτω στον τροχό. Και τρέχει ζουμί..
Απο που είναι, απο το κύκλωμα του abs ή απο το κύκλωμα των φρένων; (το γράφω έτσι
για να τα ξεχωρίζω)
Ερωτώ, διότι πριν λίγες μέρες που άλλαξα το τύμπανο υποπίεσης, το δοχείο με τα υγρά
βίδωσε πάνω στην πλάκα απο το τύμπανο, το οποίο είναι συνδεδεμένο με την μηχανική μονάδα του ABS και πουθενά αλλού..
Οταν έκανα λοιπόν με την ευκαιρία και αλλαγή των υγρών φρένων, δεν έβαλα
διαγνωστικό ή κομπιούτερς..
Εχω παραλείψει κάτι;;

Όχι.

Δεν είναι απαραίτητο το διαγνωστικό. Απ'ότι έχω ακούσει μάλιστα, αν ο μάστορας είναι σχολαστικός τότε η κλασική αλλαγή με το πάτημα του φρένου είναι ακόμα καλύτερη απ'το μηχάνημα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:45.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.