BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=78)
-   -   περιεργος ηχος στην Ε36.βοηθεια! (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=27496)

konstantinosmv6 05-03-11 19:52

περιεργος ηχος στην Ε36.βοηθεια!
 
παιδια καλημερα!
ειμαο νεος στο φορουμ
αγορασα πριν 15 μερες μια 316 μεταχ.του 1996 Ε36 (για εμενα η ομορφοτερη σειρα που εβγαλε η ΒΜW)σε πολυ καλη κατασταση απο ιδιωτη με 158000χλμ. και με το μοτερ Μ43.

ειναι η πρωτη Ε36 που αγοραζω αν κ ειχα οδηγ.για αρκετο χρονικο διαστημα μια 320 Ε36 .
βασικα πηρα 316 και οχι 320 (ενω ειχα βρει μια του 93)λογω καταναλωσης κ τελων κυκλοφοριας !!!

ολα πανε οκ,αλλα μερικες φορες στο ρελαντι ακουγεται ενας μαλακος θορυβος απο το μπροστινο μερος,οχι απο την μηχανη!
τον ακουω οταν ειμαι μεσα στο αυτοκ.σαν να βγαινει πισω απο τον πινακα οργανων!
ειναι ενας θορυβος που επαναλαμβανεται σαν αντλια που τραβαει νερο ενα πραγμα κα8ε 5 δευτερολεπτα.
μηπως ειναι η αντλια του υδραυλικου τιμονιου??
το περιεργο ειναι οτι δεν ακουγεται παντα!
μερικες φορες οταν αναψω τη μηχανη δεν ακουγεται απολυτως τιποτα.
γνωριζει κανενας κατι περισσοτερο για να καταλαβω τι γινεται??
thank you

gregE36 06-03-11 10:35

μαλον ειναι το νερο για το ψυγειο του καλοριφερ .μηπως θες εξαερωση?

ThaNOS E46coupe 06-03-11 15:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gregE36 (Μήνυμα 417342)
μαλον ειναι το νερο για το ψυγειο του καλοριφερ .μηπως θες εξαερωση?

θα συμφωνήσω με τον γρηγόρη. το ίδιο έκανε και το 46άρι μου. αλλα άν θέλει εξαέρωση καλό είναι να παρατηρήσεις άν χάνεις απο κάπου νερά...συνήθως οι Μ43 (που κατα τα άλλα είναι σκυλιά) χάνουν νερό απο τον πλαστικό διακλαδωτήρα που βρίσκεται στον καθρέυτη της μηχανής....και ο λόγος είναι επειδή είναι πλαστικός και φθείρεται σχετικά "έυκολα".... περιμένουμε αποτελέσματα!!!!!!:clap:

E36 RULES!! 06-03-11 21:06

Tο κάνει και το 316 Μ40 μου μερικες φορες.. Ενα ''κρακ'' ''κρακ'' ανα 5-6 δευτερόλεπτα, όπως λές κ εσυ.. Παρατήρησα οτι το κάνει στο κρύο περισσότερο, και μεχρι να ζεσταθεί..

Επισης το κανει και με τη 2η σκαλα μονο, χωρίς να ειναι ο κινητήρας σε λειτουργεία.. Και εγώ απο εκει μπροστά στον πίνακα οργάνων το ακούω.. Παει καιρός που το έκανε, το κανει σπάνια..

konstantinosmv6 06-03-11 23:51

δηλαδη δεν ειναι κατι σοβαρο.σωστα?
παιδια ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση.
οκ θα το παω στο σερβις να μου το φτιαξουν.διοτι δεν γνωριζω πως να το κανω μονος μου.

θα σας ενημερωσω συντομα!

E36 RULES!! 07-03-11 00:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από konstantinosmv6 (Μήνυμα 417419)
δηλαδη δεν ειναι κατι σοβαρο.σωστα?
παιδια ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση.
οκ θα το παω στο σερβις να μου το φτιαξουν.διοτι δεν γνωριζω πως να το κανω μονος μου.

θα σας ενημερωσω συντομα!

Iδέα δεν εχω... Οπως ΠΑΝΤΑ, ετσι ΚΑΙ αυτός ο ήχος σταμάτησε να ακουγεται οταν εφτασα σε ακτίνα 500m απο το συνεργείο...

Πάντως μου το κάνει οταν εχει ΠΟΛΥ κρύο..

gregE36 07-03-11 19:21

γυριστε το καλοριφερ στο κρυο και ακουστε αν το κανει παλι

E36 RULES!! 07-03-11 21:27

Χμμ, θα το κοιτάξω οταν και αν το ξανακάνει! thanks!!

Εχω την εντύπωση πως οντως, λειτουργούσε τοτε το καλοριφερ και ήταν στο ζεστό ;)

graphe36 07-03-11 22:31

Εχει το κλιματιστικο με τις 2 ζωνες? ειτε αναλογικο ειτε ψηφιακο? Αν ναι ισως η βαπορετα, εχει ηλεκτρικα κλαπετα και το κανει στο 70% σε οσα ε36 εχω μπει. (και στο δικο το κανει αλλα πιο σπανια.). Δεν ειναι τιποτα.

E36 RULES!! 07-03-11 22:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από graphe36 (Μήνυμα 417554)
Εχει το κλιματιστικο με τις 2 ζωνες? ειτε αναλογικο ειτε ψηφιακο? Αν ναι ισως η βαπορετα, εχει ηλεκτρικα κλαπετα και το κανει στο 70% σε οσα ε36 εχω μπει. (και στο δικο το κανει αλλα πιο σπανια.). Δεν ειναι τιποτα.

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

Οχι, ειναι το απλο απλο σύστημα αερισμού, ουτε καν air condition δεν εχει..


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:24.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.