BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=78)
-   -   check σε Ε46 (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=31067)

intasg 27-02-13 19:00

check σε Ε46
 
Γεια σας. Να υπενθυμίσω ότι έχω Ε46 1.9 188 hp με υγραέριο απροβλημάτιστο για 30.000 χλμ (δεν ξέρω αν παίζει ρόλο). Μου άναψε το λαμπάκι του κινητήρα. Από ebay έχω αγοράσει το διαγνωστικό. Το συνδέω και μου βγάζει βλάβη με κωδικό: AB(171) check, fuel supply system. Το σβήνω, μετά από 70-80 χλμ μου ανάβει ξανά λαμπάκι. Το βάζω διαγνωστικό μου λέει πάλι το ίδιο. Το σβήνω. Μου άναψε πάλι και μόλις το έσβησα.
Τι λέτε να είναι; Το αυτοκίνητο ούτε ρετάρει, ούτε διαφορά έχω δει στο δρόμο ή στην κατανάλωση.
Κάθε βοήθεια δεκτή.

rapid_fast 01-03-13 08:37

Με ποιό καύσιμο ανάβει το λαμπάκι;;
Παίζει ρόλο πάντως τι σύστημα υγραερίου έχεις, και πώς ενσωματώνει την λειτουργία
του στον εγκέφαλο του αυτοκινήτου.
Για την επίλυση τέτοιων προβλημάτων, υπάρχουν τα λεγόμενα συνεργεία.
Καλό είναι, να αποτανθείς εκεί.

intasg 02-03-13 10:19

Είχα κλείσει ραντεβού τη Δευτέρα στο συνεργείο που έβαλα το υγραέριο. Εν τέλει το λαμπάκι έσβησε από χθες μόνο του πλέον. Θα ενημερώσω για τυχόν εξελίξεις.

intasg 05-03-13 15:02

Επειδή άναψε ξανά, πήγα στον εγκαταστάτη του υγραερίου.
Διάγνωση εγκεφάλου: φτωχό μίγμα υγραερίου. Έβαζα από έναν συγκεκριμένο στο Ρέντη τον τελευταίο μήνα. Μου είπε ότι του έχουν έρθει και άλλοι με το ίδιο θέμα που έβαζαν από εκεί.
Με ρωτάει: Λες να βρήκαν τρόπο να νοθεύουν το υγραέριο;
Ποιος ξέρει. Ελπίζω πως όχι.

bmwdakias85 05-03-13 16:59

Λοιπον αυτές ειναι βλακείες!το μίγμα το καθορίζει ο εγκαταστατης του υγραεριου!μην ακούω αλλα τέτοια χαζα,μπουχτισα απο τέτοιες περιπτώσεις στο βενζινάδικο!πιγενε στον καλητεχνη που το έβαλε,πες του να κουμπωσει την φυσα στον εγκαιφαλο κ να στο ξανα ρυθμίσει κ αυτη τη φορά οχι απο στάση αλλα εν κίνηση για να δουλέψει ως το μέγιστο των rpm

rapid_fast 05-03-13 17:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bmwdakias85 (Μήνυμα 479903)
Λοιπον αυτές ειναι βλακείες!το μίγμα το καθορίζει ο εγκαταστατης του υγραεριου!μην ακούω αλλα τέτοια χαζα,μπουχτισα απο τέτοιες περιπτώσεις στο βενζινάδικο!πιγενε στον καλητεχνη που το έβαλε,πες του να κουμπωσει την φυσα στον εγκαιφαλο κ να στο ξανα ρυθμίσει κ αυτη τη φορά οχι απο στάση αλλα εν κίνηση για να δουλέψει ως το μέγιστο των rpm

Γιώργο,
το μείγμα προπανίου-βουτανίου, αλλάζει ανάλογα με τις θερμοκρασίες από το διυλιστήριο.
Το καλοκαίρι είναι άλλο, το χειμώνα είναι άλλο..
Ενα απο τα 2 συστατικά, είναι αυτό που κρατάει την πίεση..
Εάν η θερμοκρασία του πνεύμονα δεν έχει φτάσει τους 60 και βάλε, και εμπλέξεις
LPG, είναι θέμα τύχης αν θα δουλέψει σωστά το χειμώνα.
Ενώ το καλοκαίρι, και με 35 θερμοκρασία πνεύμονα, JET θα πάει...

bmwdakias85 05-03-13 18:40

Χωρις σωστή ρυθμησει δεν γίνετε τίποτα τίποτα τιποτα

intasg 10-03-13 22:28

Τελικά δεν έκανα τίποτα. Άλλαξα βενζινάδικο και ως διαμαγείας το λαμπάκι έσβησε. 900 χλμ τώρα δεν έχει ανάψει. Μάλλον κάτι παίζει με το υγραέριο.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:49.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.