BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Projects (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=35)
-   -   BMW E30 project (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=31392)

Stunt Mike 20-06-13 22:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από konoss (Μήνυμα 485846)
Δεν με ενθουσιαζει σαν ιδεα αυτο το συνολο . Θελω 6αρι σασμαν και εκτος αυτου με κατι παραπανω περνω το S65 ( λεω κατι παραπανω γιατι αν καταληξω σε αυτη τη λυση , θα αγορασω καποια τρακαρισμενη e92 m3 , και οσα ανταλλακτικα δε χρησιμοποιησω , θα τα πουλησω )

Το ''κατι'' παραπανω πως ακριβως τι εννοεις??Πιθανον βεβαια οι τσεπες σου να εχουν ενα πακτωλο χρηματων και μαγκια σου,αλλα ισως...λεω,ισως δεν τα γνωριζεις καλα τα πραγματα...Περαν το κοστος αγορας μιας τρακαρισμενης,οπως λες Μ3 Ε92,μονο τα ηλεκτρολογικα για να μπει πανω στ'αμαξι σου και να δουλευουν ολα κανονικα,ξεπερνα τα 4-5000 ευρω!Στη 2η λυση,του να βαλεις το S65 οπως ειναι και να δουλευεις με αγραφο,ο φτηνοτερος αυτη τη στιγμη(στο εξωτερικο) που το κανει,ζηταει 2500+ ευρω.....Δλδ οσα θα σου στοιχισει η αγορα ενος τροπετου Μ3 286 κομπλε!!Και μετα θες αξονες,οργανα ελεγχου,πεταλιερα,τιμονι,βασεις κτλ κτλ......Χοντρικα να σ'ενημερωσω οτι τα ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ μονο+τον αγραφο(η φτηνη λυση) για να μπει ο S65 στα Ε30-Ε36 ξεπερνανε τα 6000 ευρω!!Αυτο εννοεις ως ''κατι παραπανω''???Μαλλον για συζητηση της καφετεριας παει κι αυτο το thread :icon_pai:

Vasilis M3 20-06-13 22:31

Αν σε ενδιαφέρει το σασμάν πάρε μια μετατροπή S50b32 με τα 321 άλογα με το 6άρι και είσαι μια χαρά.Αλλιώς 325-328 που είπε και ο Ζαχαρίας.

Το Ε30 έχει πολύ ελαφριά καρότσα και είναι υπέραρκετά τα άλογα που σου δίνουν αυτά τα μοτέρ.Με πιο πολλά άλογα και ροπή το αμάξι θα γίνει καθαρά ντριφτάδικο.Μην ξεχνάς εκτός απο μοτέρ πρέπει να ρίξεις λεφτα σε αναρτήσεις,roll cage (?),εξάτμηση και η λίτσα ακόμα γράφει εφ όσων μιλάμε για ΟΛΙΚΗ ανακατασκευή.

Για S65 πάει πολύ ψηλά το κόστος,γιατί πες ότι το αγοράζεις (αρκετά ακριβά κιόλας) και το βάζεις πάνω,δεν θα δουλέψει ποτέ.Θα θες ξεκλείδωμα εγκεφάλου,ηλεκτρολόγους και δεν συμαζεύεται.

Καλή επιτυχία σε ότι αποφασήσεις και να μας ενημερώνεις!!!:icon_pai:

konoss 21-06-13 00:55

Για ολοκληρο τρακαρισμενο ειχα στο μυαλο μου να του παρω ολη την καλωδιωση , και του μοτερ και της καμπινας και να τα βαλω πανω στο Ε30 . Τωρα αν αυτο δε γινετε θα πρεπει να μιλησω πρωτα με το μηχανικο μου , για να δω τη δυσκολια αυτης της μετατροπης . Φυσικα και θα σκεφτω και το s50 σαν επιλογη , καθως πανω απ' ολα θελω να φτιαξω ενα αυτοκινητο που θα δουλευει και θα το χαιρομαι . Βεβαια οπως εχω πει το μοτερ ειναι κατι που θα με απασχολησει σε 1 χρονο περιπου , καθως πρωτα θελω να γινει μεχρι τελος Ιουλιου πενταμπουλονο , επειτα αφου τα ακρα " κατσουν " σωστα , θα βγουν για να τα φτιαξω με βασει τις μετρησεις που θα εχω παρει σε σωληνωτα . Μετα απο Οκτωβρη θα λυθει ολοκληρο , για να αρχισω να φτιαχνω το roll cage του . Τελος αν καταφερω μεχρι το αλλο καλοκαιρι να εχει γινει το βαψιμο και να αρχιζω το μονταρισμα θα ειμαι αρκετα ικανοποιημενος .


Τωρα απο αποψη φρενων σκεφτομαι για AP Racing την σειρα Pro5000 και για αναρτηση ειτε Moton ειτε Intrax .

Βεβαια ειμαι ανοιχτος σε οποιαδηποτε προταση προς συζητηση , καθως αν δεν με ενδιεφερε το τι λεγατε , δεν θα υπηρχε και λογος να γραφω στο forum . Οποτε θα ηθελα πολυ περισσοτερο να μου λετε ιδεες και γενικα να με " τσιγγλατε " απο το να μου λεγατε απλα " πολυ ωραιος μεγαλε προχωρα " .

( Ελπιζω να μην εγινα κουραστικος )

TSAF 21-06-13 10:58

Για S50 B30/B32 δεν θες ξεκλειδωμα και ολα καλα, περα απο καποια "tricks" για να κατσει σωστα το μοτερ σε βασεις και οχι στα ραμφη. Τωρα για S65 θελεις και αλλα πραγματα και το πιο βασικο ξεκλειδωμα στον εγκεφαλο. Το ιδιο ισχυει και για S54. To κοστος για ξεκλειδωμα σε αυτον που εχει φτιαξει τα δικα μας αυτοκινητα παιζει απο 1200 εως 1500 αναλογα το μοτερ.

NNIKOLOG 21-06-13 14:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από konoss (Μήνυμα 485877)
Για ολοκληρο τρακαρισμενο ειχα στο μυαλο μου να του παρω ολη την καλωδιωση , και του μοτερ και της καμπινας και να τα βαλω πανω στο Ε30 .

γεια σου φιλε μας, δεν θελεις καλωδιωση γιατι φτιαχνετε καινουργια απο την αρχη, ουτε ταιριαζεις την μια πλεχουδα με την αλλη που λενε, πετας την παλια και την αλλαζεις με αλλη σχεδον χειροποιητη. για μοτερ Μ απο Ε36 η και απο 5αρες Ε34 θα βρεις πιο ευκολα μαστορους, αλλα αν πας για S54B32 η S62B50 η S65B40 η ακομη και για S85 τοτε τα πραγματα δυσκολευουν.
το προβλημα ειναι οι μηχανικοι και τα χρηματα, ολα τα υπολοιπα τα βρισκεις

TSAF 21-06-13 15:51

2 Συνημμένο(α)
Αμα εχεις το budget πλεον ειναι ολα ευκολα. Η τοποθετηση ειναι σχετικα ευκολη. Τα ηλεκτρονικα/ηλεκτρολογικα ειναι λιγο θεμα αλλα πλεον γινονται τα παντα. Σαν κοστος παντως ειναι μεγαλο. Σε κανα 2 εβδομαδες θα κανουμε παρουσιαση το παλιο μου αυτοκινητο το οποιο πλεον εχει S54 με τον δικο του εγκεφαλο.

paganis 24-06-13 22:27

επειδη το μπατζετ για αυτα που σκεφτεσαι θα ειναι δυσαναλογα μεγαλο..σε σχεση με το αποτελεσμα και τα λεφτα που θα ριξεις ..θα τα ριξεις σε τρυπιο κουβα..θα σου προτεινω το εξης.
αφου θελεις να τρεξεις στην σαλουν..αγορασε το φθηνοτερο με καλο μοτερ μ3 ε46....γδυστο, πουλα οτι ξυλωνεις και με τα λεφτα αυτα αγορασε αναρτηση και φρενα...
θα εχεις ενα σχετικα αξιοπιστο αμαξι...θα πιανει καποια χρηματα σε πιθανη μεταπωληση.. θα εχεις μια σωστη βαση για μελλοντικες αναβαθμισεις....και ολα αυτα με ενα 10ικο....που πιθανοτατα ειναι τα μισα απο αυτα που θα πεταγες στον κουβα...

Stunt Mike 25-06-13 00:43

Οταν βλεπεις project χωρις σαφεστατο στοχο,προσανατολισμο,μελετη και γνωση,ειναι παντα κλασικη περιπτωση συζητησης: ''με αλλα λογια ν'αγαπιομαστε'',συνοδευομενη απο την απαραιτητη φραπεδουμπα....Και συνηθως παραμενουν ιδεες και μονο...ειδικα στους χαλεπους καιρους που διανυουμε.

paganis 25-06-13 08:03

αρκετα προτζεκτ ,ξεκινανε χωρις ιδιαιτερο προσανατολισμο και στην πορεια βρισκουν στοχο...απλα κοστιζουν παραπανω λογω νεων αλλαγων.
το συγκεκριμενο βεβαια..και μενα μου κανει ''φραπεδουμπα''...αλλα επειδη δεν βαζω και το χερι στη φωτια, οφειλουμε να τον ενημερωσουμε τι ειναι προτιμοτερο...και το πολυ πολυ να τον πειραξουν οι πολλοι καφεδες...

konoss 01-10-13 03:36

9 Συνημμένο(α)
Μετα απο τοσο καιρο ηρθε η ωρα να γινει πενταμπουλονο . Το εμπρος ακραξονιο που φαινεται στις φωτογραφιες ειναι απο Ε36 , ομως επειδη θα βρισκει σιγουρα , τελικα το αλλαξα με ακραξονιο απο Μ3 Ε36 και μαζι με τα εκκεντρα σινεμπλοκ κερδισα 20-25mm ( φωτογραφιες απο βδομαδα μαζι με τα λαστιχα ) . Τα ψαλιδια ειναι απο Ε30 . Τα φρενα επειδη ειναι απο απλο Ε36 , για να χωρεσουν τους εβαλα απο μια ροδελα παχους 4mm . Για πισω τα ακρα ειναι απο Ζ3 , τα οποια τριφτηκαν και βαφτηκαν . Τα εμπρος αμορτισερ ειναι Koni ρυθμιζομενα , για πισω εχω Sachs , που ηταν πανω αλλα ψαχνω να βρω σε coilover . Οι ζαντες ειναι επμος 7x16 inch ET 20 και πισω 8x16 inch ET 23 ( ελπιζω να χωρεσουν χωρις να γυρισω τα φτερα και ειδικα οι πισω ) .
Συνημμένο Αρχείο 38640

Συνημμένο Αρχείο 38641

Συνημμένο Αρχείο 38642

Συνημμένο Αρχείο 38647

Συνημμένο Αρχείο 38648

Τελος ειπα να βαψω τα δακτυλιδια των εμπρος φαναριων . Μονο το ενα προλαβα σημερα .

Συνημμένο Αρχείο 38643

Συνημμένο Αρχείο 38644

Συνημμένο Αρχείο 38645

Συνημμένο Αρχείο 38646


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:09.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.