BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=79)
-   -   Γυαλινη οροφη σε Ε36? (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=33418)

Dimitrismpl 27-02-17 13:48

Γυαλινη οροφη σε Ε36?
 
Καλησπερα σε ολους! ειμαι καινουργιος στο σαιτ κ ειναι το 1ο ποστ που ανεβαζω. ψαχνω αρκετο καιρο κ δεν εχω δει να αναφερετε κατι πανω σε αυτο που αναζηταω, ισως δεν εχω ψαξει εγω καλα! Ψαχνω να βαλω στο 36αρι μου γυαλινη ηλιοροφη. εαν εχει ασχοληθει καποιος ή γνωριζετε κατι μπορειτε να μου πειτε.

Σας ευχαριστω εκτον προτερων!

rapid_fast 27-02-17 14:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dimitrismpl (Μήνυμα 516996)
Καλησπερα σε ολους! ειμαι καινουργιος στο σαιτ κ ειναι το 1ο ποστ που ανεβαζω. ψαχνω αρκετο καιρο κ δεν εχω δει να αναφερετε κατι πανω σε αυτο που αναζηταω, ισως δεν εχω ψαξει εγω καλα! Ψαχνω να βαλω στο 36αρι μου γυαλινη ηλιοροφη. εαν εχει ασχοληθει καποιος ή γνωριζετε κατι μπορειτε να μου πειτε.

Σας ευχαριστω εκτον προτερων!

Webasto,
ταιριάζει και απο saab 95

Dimitrismpl 01-03-17 11:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast (Μήνυμα 516997)
Webasto,
ταιριάζει και απο saab 95

ειναι σιγουρο αυτο? γιατι δεν ξερω καποιον να ρωτησω που να μου πει σιγουρα. οποτε μην κανω την κινηση κ αγορα χωρις να ειμαι σιγουρος.

rapid_fast 01-03-17 13:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dimitrismpl (Μήνυμα 517019)
ειναι σιγουρο αυτο? γιατι δεν ξερω καποιον να ρωτησω που να μου πει σιγουρα. οποτε μην κανω την κινηση κ αγορα χωρις να ειμαι σιγουρος.

Ολα σίγουρα είναι...
Αλλά να ξέρεις, το σάαμπ κυκλοφορούσε 30 χρόνια...
Πρέπει να βρείς την σωστή οροφή..
Νομίζω θα βρείς τον κωδικό και τη διαδικασία αλλαγής στο ίντερνετ..

Dimitrismpl 02-03-17 21:22

Αρχικα σε ευχαριστω για την βοηθεια. κ εαν εχεις περισσοτερες πληροφοριες μπορεις να μου πεις. για να ψαχνω πιο συγκεκριμενα. κ εαν παω σε συνεργειο η καποιο εξουσιοδοτημενο συνεργειο της BMW σιγουρα θα μου αρνηθουν για κατι τετοιο.

Dim77 03-03-17 07:32

Νομίζω ότι δεν περνάς κτεο με τοποθέτηση εκ των υστέρων ηλιοροφής.
Πριν μερικά χρόνια το ανέφεραν σε άνθρωπο μπροστά μου στη σειρά (για τις αναφορές που κάνουν στο ΚΤΕΟ)με ένα ροβερ που είχε βάλει μια aftermarket και του είχαν δημιουργήσει πρόβλημα.

BMW Power 03-03-17 08:23

Όντως δεν περνάς ΚΤΕΟ με αδήλωτη οροφή!!!

το 1995 που το έψαχνα για να βάλω Webasto μου έδιναν μια βεβαίωση και μπορούσα να το δηλώσω στο υπουργείο συγκοινωνιών.

Εκτός και αν ο Δημήτρης θέλει να αλλάξει την μεταλλική του 36 σε γυάλινη.

rapid_fast 03-03-17 10:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από BMW Power (Μήνυμα 517066)
Εκτός και αν ο Δημήτρης θέλει να αλλάξει την μεταλλική του 36 σε γυάλινη.

Αυτό κατάλαβα εγώ..
Αλλαγή το πάνελ μόνο...

stelmaniac 03-03-17 16:49

Το να δηλωσεις μια ηλιοροφη δεν ειναι τιποτα. Σε περιπτωση που δεν εχει ηλιοροφη και βαλεις ρετροφιτ ηλιοροφη, θα εισαι πολυ τυχερος αν λειτουργησει σωστα σε σχεση με την εργοστασιακη. Τα μπεμβε εχουν δυσκολο συστημα αποχετευσης που ειναι δυσκολο να γινει απο μαστορα. Ισως και να φοβασαι ακομα και να το πας για πλυσιμο. Μην το κανεις αν εισαι σ' αυτη την κατηγορια..

Dimitrismpl 03-03-17 17:21

να αλλαξω πανελ θελω! εχει απο εργοστασιο οροφη απλα το 36 βγαζει καπακι και αυτο που θελω ειναι να το κανω γυαλινο το πανελ!

Dim77 03-03-17 17:54

Δε βρίσκεις μεταχειρισμένο από Ε36 να είσαι σίγουρος?

stelmaniac 03-03-17 20:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dim77 (Μήνυμα 517094)
Δε βρίσκεις μεταχειρισμένο από Ε36 να είσαι σίγουρος?

Δε νομιζω να βγηκε Ε36 με γυαλινη οροφη...

Dim77 03-03-17 21:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac (Μήνυμα 517099)
Δε νομιζω να βγηκε Ε36 με γυαλινη οροφη...

Νομίζω οτι έχεις δικαιο. :embarassm

Dimitrismpl 04-03-17 17:48

Δεν υπαρχει γυαλινη για Ε36. ρωταω μηπως το εχει κανει καποιος η ξερει καποιος με ποιο τροπο να βαλω γυαλινη.

Stefanos.p 04-03-17 18:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από BMW Power (Μήνυμα 517066)
Όντως δεν περνάς ΚΤΕΟ με αδήλωτη οροφή!!!

το 1995 που το έψαχνα για να βάλω Webasto μου έδιναν μια βεβαίωση και μπορούσα να το δηλώσω στο υπουργείο συγκοινωνιών.

Εκτός και αν ο Δημήτρης θέλει να αλλάξει την μεταλλική του 36 σε γυάλινη.

Δηλαδη να φανταστω στη χωρα που ζουμε η ηλιοροφη θεωρειται καμπριο?

MZ3 05-03-17 01:12

όχι αλλά αναφέρετε κανονικά στην άδει κυκλοφορίας η ηλιοροφή και άν δεν αναφέρετε ίσος έχεις πρόβλημα με το κτέο και δεν ξέρω και εγώ που αλλού. Κατά τον εκτελονισμό του αυτοκινήτου μπαίνει ως έξτρα και χρεώνετε τους ανάλογους δασμούς η ηλιοροφή. Για να την προσθέσεις αργότερα την ηλιοροφή θα πρέπει να δηλωθεί τώρα με ποιο τρόπο δεν γνωρίζω πιο παλιά όπως λέει και ο Δημήτρης BMW Power πιο πάνω άν έβαζες άφτερ μαρκετ σου δίνανε χαρτιά ότι είναι εγκεκριμένη και μπορούσες να την δηλώσεις. Δεν είναι κάτι απλό όπως τα ζαντολάστιχα.

tsalin 06-03-17 12:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stefanos.p (Μήνυμα 517108)
Δηλαδη να φανταστω στη χωρα που ζουμε η ηλιοροφη θεωρειται καμπριο?

Όχι δεν θεωρείται κάμπριο. Αλλά το να κόψεις το αυτοκίνητο σε κάτι τόσο δομικό όπως η οροφή και να περάσεις κάτι άλλο που μόνο εσύ ξέρεις, προφανώς και πρέπει να πάρει κάποιου είδους έγκριση τύπου. Διαφορετικά αυτό το αυτοκίνητο είναι δημόσιος κίνδυνος...

MarinosE46 06-03-17 17:16

Aναρωτιέμαι,υπάρχει κόσμος που θα έμπαινε στη διαδικασία να πάρει ένα αυτοκίνητο χωρίς ηλιοροφή και να το μετατρέψει κόβοντας τον ουρανό?Πιο εύκολο δε θα ήταν να αλλάξεις ουρανό και να πάρεις έναν έτοιμο με ηλιοροφή εργοστασιακό?
Δεν είχα ποτέ αυτοκίνητο με ηλιοροφή να σημειώσω.

Dimitrismpl 06-03-17 19:19

παιδια υπαρχει τελικα καπιοσ τροπος να αλλαξω το πανελ σε γυαλινο?

Dim77 07-03-17 08:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast (Μήνυμα 516997)
Webasto,
ταιριάζει και απο saab 95

Ρώτα στη Webasto πρώτα. Πιο σίγουρο εκεί θα είναι.

///Mflyin' 08-10-17 23:12

Παιδια καλησπερα.. γνωριζει κανεις μηπως υπαρχει καποιος τροπος να ρυθμιζεται η οροφη του αυτοκινητου? Εννοω να σφιγγει η κατι τετοιο, γιατι τον τελευταιο καιρο οταν την εχω σε κλιση προς τα πανω, οχι ανοιχτη, κοπαναει σε ανωμαλιες το απο μεσα κομματι του ουρανου με τη φοδρα.. :shakehead

stauros772000 09-10-17 17:47

αν δεν εχει σπασει το πλαστικο παπαρακι οδηγος,εχουν ξεβιδωθει οι τρεις βιδες που εχει στ πισω μερος,εκει που αρχιζει την βυθιση.φερνεις σε θεση ανυψωσης την οροφη,οποτε μισοανοιγει η κατω πλακα.σε αυτο το σημειο,με τα χερια μπορεις να την σπρωξεις εντελως πισω και να δεις τις βιδες.απο μεσα απο το οχημα παντα,και για μεταλικη οροφη............

///Mflyin' 12-10-17 15:08

Προσπαθησα να το κανω αλλα δεν...εκτος και αν θελει απιστευτη δυναμη ..απ οσο ειδα και καποια βιντεο στο youtube ειναι ευκολο να το κανεις ..εμενα ομως δεν πηγαινε πισω οσο και να εβαζα δυναμη...αυτο σημαινει κατι?...παρεπιμπτοντως σε αυτο το κομματι ειναι ο τζογος.. πανω-κατω δηλαδη ενα δυο χιλιοστα και γι αυτο χτυπαει με τις λακουβες και μονο σε κλιση αλλα οχι σε πληρη ανοιγμα... :shakehead

stauros772000 13-10-17 15:14

δοκιμασε και το αλλο κολπο τοτε. ανοιγεις ολη την οροφη τερμα πισω,και οπως εχει χωθει η κατω πλακα μεσα στην θεση της,δινεις στο κουμπι,βημα βημα,εντολη για να κλεισει η οροφη ,και ταυτοχρονα πιεζεις-κρατας την κατω πλακα προς τα πισω.λογικα η πανω πλακα θα προχωραει για κλεισιμο και η κατω θα μεινει στην θεση της.....υποψην,αν το υφασμα του ουρανου ειναι το αρχικο,παιζει να το σημαδεψεις ή να το ξηλωσεις-κρεμασεις αν εισαι απροσεχτος....

///Mflyin' 13-10-17 15:44

Σε ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις...εμενα το κομματι που εχει το θεμα ειναι αυτο με το υφασμα που πρεπει να σπρωξω οπως λες ...εχει εναν μικρο, καθετο τζογο πανω-κατω ..αυτες οι 3 βιδες αν δεν κανω λαθος ομως δεν ειναι γι αυτο το κομματι σωστα ?

stauros772000 13-10-17 20:17

ναι ,ειναι για το πανω κομματι.αν εχει θεμα η κατω πλακα,ειναι μανικι για να βγαλεις το επανω κοματι και να τσεκαρεις το κατω κομματι,και ακομη πιο ζορικο να ξαναβαλεις το επανω.επιδη το εχω κανει,πλεον προτιμω να βγαλω ουρανο και ολη την κασετα της οροφης παρα να το ξανακανω......αν εχει θεμα η κατω πλακα,ουτως ή αλλως θα βγει ολοκληρη η κασετα........


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:40.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.