BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 3 - Γενικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=77)
-   -   Προσωπική άποψη για τη σειρά Ε46 (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=23038)

rapid_fast 21-12-09 23:50

Προσωπική άποψη για τη σειρά Ε46
 
Ημουν ο ευτυχής κάτοχος ενός BMW 535i σειράς Ε28.
Τα δίκαια όμως μέτρα που θέσπισαν οι 2 ελληνικές κυνερνήσεις, με εξώθησαν να το αποσύρω για το ευτελές ποσό των 3200 ευρώ.
Τώρα είμαι κάτοχος ενός Ε46 (2004 1995 κεκ) και πραγματικά θλίβομαι για την αγορά μου.
Καμια σχέση το Ε46 με το αυτοκίνητο BMW που ήξερα. Είναι ένα απλό πλαστικοποιημένο συναρμολογημένο Lego, μηδενικής ποιότητας κατασκευής, και μηδενικής ποιότητας οδήγησης.
Μέσα σε 3 μήνες, έχω ανακαλύψει υπέροχες ατέλειες, και σκόπιμα ελλατωματικά σχεδιασμένες λεπτομέρειες, που όλοι οι κάτοχοι Ε46 κουβαλάνε καθημερινά μαζί τους.
Θα με ενδιέφερε πολύ να μοιραστούμε μερικά από αυτά.
Ξεκινάω απο το πρώτο θαυμα της BMW. Το πλαστικό κάλυμμα του κινητήρα..
Τοποθετημένο σκόπιμα επάνω σε πλαστικά υποσυγκροτήματα / εξαρτήματα, είναι έτοιμο
να προκαλέσει ζημιά την πρώτη φορά που θα σκύψεις στο χώρο του κινητήρα και θα βασιστείς επάνω του.

Παναγιώτης

fanisk 21-12-09 23:57

Παναγιωτη αν καταλαβα καλα για ποιο πλαστικο μιλας, ειναι το "ram air" της εισαγωγης, δεν ειναι για να αντεχει τα κιλα μας οταν στηριζομαστε πανω σε αυτο.

M535 E28 22-12-09 00:04

παναγιώτη ήμουν ο ευτυχής κάτοχος πρώτα ενός 535 και στη συνέχεια ενός Μ5 Ε28 που ευτυχώς δεν απεσύρθη και το χαίρεται ένας τρελός...

άλλες εποχές, άλλα ήθη ;)

oldcarskickass 22-12-09 00:13

Εγώ θα συγκρίνω το πολυαγαπημένο μου Ε30 με το Ε46.

Στο παλιό νοιώθεις κομμάτι της μηχανής θες δε θες, νοιώθεις το χτύπημα των βαλβίδων το κάθε πετραδάκι ακόμα και ανάρτηση από LD 90 να έχεις.

Στα καινούρια είναι διαφορετικά, είναι προσανατολισμένα σε μια άνεση Α, και σε διαφορετικών κριτηρίων ποιότητα οδήγησης, είναι πιο ντελικάτα ΓΕΝΙΚΑ, εκτός από το σασί.

Προσωπικά από θέμα οδηγικής ευχαρίστης θα προτιμούσα το Ε30 μου ακόμα και όταν ήταν 316 με οποιοδήποτε αντίστοιχο σύγχρονο BMW.

Γιαυτό το λόγο αντί να το αποσύρω παρέδωσα πινακίδες, το σχέδιο ανακατασκευής πάει προς ψιλοματαίωση και τώρα ψάχνω ένα Μ42 ώστε να γίνει νόμιμο, δεν είναι το ποσό (δεν έχω τόσο πρόβλημα να το πληρώσω, οικονομικά μιλώντας), είναι θέμα αρχής, δε γουστάρω να το πληρώσω για το λόγο που το έβαλαν όπως το έβαλαν.

Τα παλιά οχήματα πιστεύω έχουν μια ξεχωριστή << αίσθηση >> μυρωδιά, πως το λένε!!!

bimmer-corfu 22-12-09 12:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast (Μήνυμα 354058)
Ημουν ο ευτυχής κάτοχος ενός BMW 535i σειράς Ε28.
Τα δίκαια όμως μέτρα που θέσπισαν οι 2 ελληνικές κυνερνήσεις, με εξώθησαν να το αποσύρω για το ευτελές ποσό των 3200 ευρώ.
Τώρα είμαι κάτοχος ενός Ε46 (2004 1995 κεκ) και πραγματικά θλίβομαι για την αγορά μου.
Καμια σχέση το Ε46 με το αυτοκίνητο BMW που ήξερα. Είναι ένα απλό πλαστικοποιημένο συναρμολογημένο Lego, μηδενικής ποιότητας κατασκευής, και μηδενικής ποιότητας οδήγησης.
Μέσα σε 3 μήνες, έχω ανακαλύψει υπέροχες ατέλειες, και σκόπιμα ελλατωματικά σχεδιασμένες λεπτομέρειες, που όλοι οι κάτοχοι Ε46 κουβαλάνε καθημερινά μαζί τους.
Θα με ενδιέφερε πολύ να μοιραστούμε μερικά από αυτά.
Ξεκινάω απο το πρώτο θαυμα της BMW. Το πλαστικό κάλυμμα του κινητήρα..
Τοποθετημένο σκόπιμα επάνω σε πλαστικά υποσυγκροτήματα / εξαρτήματα, είναι έτοιμο
να προκαλέσει ζημιά την πρώτη φορά που θα σκύψεις στο χώρο του κινητήρα και θα βασιστείς επάνω του.

Παναγιώτης

είσαι υπερβολικός φίλε μου και αν νομίζεις ότι δεν είχα/έχω αρκετά αμάξια για να συγκρίνω δες ΜΟΝΟ ΜΕΡΙΚΑ απο αυτά στο γκαράζ μου. Όχι οτι δεν έχει ποιότητα κατασκευής και οδήγησης το Ε46.

Στη τελική πούλα το αφού είναι τόσο χάλια ...

panagakiss 22-12-09 13:37

Νταξει, πιστευω αυτο που θελουν να πουν τα παιδια, ειναι οτι αναλογικα, τα παλια bmw ειναι καλυτερα ποιοτικα. Αλωστε η bmw δεν εχτισε το ονομα που εχει σημερα, απο το e46, αλλα απο εκεινα τα σκυλια που εφτιαχνε παλια. Παντως, αν και δεν εχω οδηγησει πολλα παλια αυτοκινητα, πιστευω οτι αλλη επαφη εχεις με τον δρομο οδηγοντας ενα παλιο, κι αλλη ενα καινουργιο. Στο παλιο νιωθεις ενα με το δρομο, κι ο κινητηρας ειναι πιο απλος και αξιοπιστος. Στο καινουργιο εισαι σε ενα ομαλο κουτι που κινειται.. ουτε το τιμονι νιωθεις εντονα, και ακομα περισσοτερο δεν νιωθεις το γκαζι στο ποδι σου (οχι με την εννοια της δυναμης). Ποιος προτιμαει το γκαζι του e46 απο του e30 ??

rapid_fast 22-12-09 14:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bimmer-corfu (Μήνυμα 354181)
είσαι υπερβολικός φίλε μου και αν νομίζεις ότι δεν είχα/έχω αρκετά αμάξια για να συγκρίνω δες ΜΟΝΟ ΜΕΡΙΚΑ απο αυτά στο γκαράζ μου. Όχι οτι δεν έχει ποιότητα κατασκευής και οδήγησης το Ε46.
Στη τελική πούλα το αφού είναι τόσο χάλια ...

Δεν ξέρω τι είχες, ούτε με νοιάζει να σου πώ την αλήθεια. Γερός να είσαι να έχεις.
Εγώ είχα ένα Ε28 και είχα αυτοκίνητο, έχω ένα Ε46 και δεν έχω αυτοκίνητο.
Είχα μία δεδομένη ποιότητα κατασκευής, και έχω μια εντελώς διαφορετική υποβαθμισμένη κατά την δική μου κρίση, ποιότητα.
Γιατί το να πατάς την εταζιέρα με το χέρι, και να τρίζει όλο το αυτοκίνητο δεν είναι ποιότητα.
Το να έχεις πλαστικό πετάλ συμπλέκτη, που φθείρεται στην βάση και παίζει δεξιά αριστερά, δεν είναι ποιότητα.
Το να παίζει όλη η κονσόλα του χεροφρένου με ελαφριά πίεση, δεν είναι ποιότητα.
Το να κάνει γκλάγκα γλούκα απο τα ημιαξόνια, δεν είναι ποιότητα.
Το να καίει λάδια μετά απο 200.000 χιλιόμετρα δεν είναι ποιότητα.
Το να πέφτουν τα παράθυρα κάτω, δεν είναι ποιότητα.
Το να τρίζουν ασύστολα τα παράθυρα επάνω στις τριμούχες, δεν είναι ποιότητα.
Θα τα γράψω κάποια στιγμή...
Απο ποιότητα οδήγησης, και θέση οδήγησης σε σχέση με το Ε28, το Ε46 είναι πολύ πίσω.
Είχες ποτέ Ε28?
Εμένα με το Ε46 στα μεγάλα ταξίδια με πονάνε τα γόνατα, εκτός και αν εμπλέξω το cruise control.
Στο Ε28 δεν είχα ποτέ τη διάθεση να εμπλέξω το cruise control.
Την καταλαβαίνεις τη διαφορά?

bimmer-corfu 22-12-09 14:17

-απο όλα αυτά τα περί ποιότητας κατασκευής εμένα μόνο αυτό με τις τσιμούχες και τα παράθυρα κάνει μια στο τόσο. Θα το είχα αναφέρει στο φόρουμ αν υπήρχε κάτι. Το αμάξι έχει τουλάχιστων 135.000 χιλιόμετρα και λέω τουλάχιστων γιατί είναι μεταχ/νο
-Ε28 δεν ειχα
-Ακόμα το οδηγάω και πραγματικά μου αρέσει παρόλο που έχω τόσα άλλα πιο καινούργια.
-Για μακρινό ταξίδι με Ε46 δεν ξέρω. Έχω κάνει μόνο Ελλάδα-FYROM-Σερβία-Ουγγαρία σερί και μετά (στο ίδιο ταξίδι) Σλοβακία,Τσεχία,Πολωνία και καπάκι πίσω Τσεχία, Σλοβακία, Ρουμανία και μετά απο 2 μέρες Βουλγαρία, Ελλάδα (Κέρκυρα) χωρίς κανένα πρόβλημα http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ad.php?t=17724 και χωρίς cruise control γιατί δεν έχει

Πάρόλα αυτά σεβαστή η άποψη σου

fast-enough 22-12-09 14:34

Αν το πεις πουθενά παραέξω θα σε πάρουν με τις πέτρες!:bricks1:
Οχι και δεν έχει ποιότητα το Ε46! Βέβαια δυστυχώς δεν είχα ποτέ Ε28 και δεν ξέρω τι ποιότητα είχε για να συγκρίνω. Μπορώ να συγκρίνω με αντίστοιχης χρονολογίας αυτοκίνητα ακόμα και πιο καινούργια και σίγουρα βρίσκω την ποιότητά του σαφώς ικανοποιητική.
Το μόνο μου παράπονο είναι τα λάστιχα της πόρτας που κρεμάνε. Ναι αυτό είναι σοβαρό φαουλ και για το λόγο αυτό άλλαξε και το part number η BMW. Μπες σε αντίστοιχης χρονολογίας αυτοκίνητα άλλων εταιρειών και τα ξαναλέμε για τριξίματα, ποιότητα υλικών και συναρμογής, για αίσθηση, άνεση σε ταξίδια κλπ κλπ.

asteris777 22-12-09 14:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bimmer-corfu (Μήνυμα 354215)
-απο όλα αυτά τα περί ποιότητας κατασκευής εμένα μόνο αυτό με τις τσιμούχες και τα παράθυρα κάνει μια στο τόσο. Θα το είχα αναφέρει στο φόρουμ αν υπήρχε κάτι. Το αμάξι έχει τουλάχιστων 135.000 χιλιόμετρα και λέω τουλάχιστων γιατί είναι μεταχ/νο
-Ε28 δεν ειχα
-Ακόμα το οδηγάω και πραγματικά μου αρέσει παρόλο που έχω τόσα άλλα πιο καινούργια.
-Για μακρινό ταξίδι με Ε46 δεν ξέρω. Έχω κάνει μόνο Ελλάδα-FYROM-Σερβία-Ουγγαρία σερί και μετά (στο ίδιο ταξίδι) Σλοβακία,Τσεχία,Πολωνία και καπάκι πίσω Τσεχία, Σλοβακία, Ρουμανία και μετά απο 2 μέρες Βουλγαρία, Ελλάδα (Κέρκυρα) χωρίς κανένα πρόβλημα http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ad.php?t=17724 και χωρίς cruise control γιατί δεν έχει

Πάρόλα αυτά σεβαστή η άποψη σου

+1 και εγω περα απο κατι τριγμους τις καρεκλας του οδηγου που μου κανει τωρα τελευταια δεν εχει τπτ απο τα προβληματα ποιοτητας κατασκευης.
επισης να αναφερω οτι στην οικογενια ειχαμε ενα ε36 και τωρα εχουμε ενα ε46 και ενα ε92 και τα 3 δεν ειχαν καμια σχεση μεταξυ τους σε αισθηση παρολα αυτα το καθενα οταν πρωτοβγηκε δεν ειχε καμια σχεση σε εμφανηση και ποιοτητα απο αυτοκινητα αλλον εταιριων.

rapid_fast 22-12-09 15:20

Δε συγκρίνω με κανένα άλλο αυτοκίνητο.
Ε28, με Ε46.
Δύο αυτοκίνητα του ιδίου κατασκευαστη, με 20+ χρόνια διαφοράς σε σχεδίαση.
Ανώτερη σειρά το παλιο (σειρά 5):icon18:, κατώτερη σειρά το νέο (σειρά 3):banghead:.

Action Man 22-12-09 15:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast (Μήνυμα 354211)
Δεν ξέρω τι είχες, ούτε με νοιάζει να σου πώ την αλήθεια. Γερός να είσαι να έχεις.
Εγώ είχα ένα Ε28 και είχα αυτοκίνητο, έχω ένα Ε46 και δεν έχω αυτοκίνητο.
Είχα μία δεδομένη ποιότητα κατασκευής, και έχω μια εντελώς διαφορετική υποβαθμισμένη κατά την δική μου κρίση, ποιότητα.
Γιατί το να πατάς την εταζιέρα με το χέρι, και να τρίζει όλο το αυτοκίνητο δεν είναι ποιότητα.
Το να έχεις πλαστικό πετάλ συμπλέκτη, που φθείρεται στην βάση και παίζει δεξιά αριστερά, δεν είναι ποιότητα.
Το να παίζει όλη η κονσόλα του χεροφρένου με ελαφριά πίεση, δεν είναι ποιότητα.
Το να κάνει γκλάγκα γλούκα απο τα ημιαξόνια, δεν είναι ποιότητα.
Το να καίει λάδια μετά απο 200.000 χιλιόμετρα δεν είναι ποιότητα.
Το να πέφτουν τα παράθυρα κάτω, δεν είναι ποιότητα.
Το να τρίζουν ασύστολα τα παράθυρα επάνω στις τριμούχες, δεν είναι ποιότητα.
Θα τα γράψω κάποια στιγμή...
Απο ποιότητα οδήγησης, και θέση οδήγησης σε σχέση με το Ε28, το Ε46 είναι πολύ πίσω.
Είχες ποτέ Ε28?
Εμένα με το Ε46 στα μεγάλα ταξίδια με πονάνε τα γόνατα, εκτός και αν εμπλέξω το cruise control.
Στο Ε28 δεν είχα ποτέ τη διάθεση να εμπλέξω το cruise control.
Την καταλαβαίνεις τη διαφορά?

Eπειδή έχω αλλάξει αρκετές παλιές και νέες bmw,να είσαι σίγουρος οτι αν είχες πάρει Ε39 αντί της Ε46 δεν θα είχες κανένα παράπονο στο θέμα την ποιότητας.
Εγώ μόλις πρίν δυο μήνες πούλησα την Ε39,και ειλικρινά δεν υπάρχει κάτι εφάμιλο της μέχρι στιγμής
Αναφέρομαι μόνο στο θέμα ποιότητας.

edit
Γενικότερα η 5αρες,ήταν-είναι και θα είναι καλύτερες ποιοτηκά από τις αντιστοιχης χρονολογίας 3άρες.

fanisk 22-12-09 16:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast (Μήνυμα 354211)
Δεν ξέρω τι είχες, ούτε με νοιάζει να σου πώ την αλήθεια. Γερός να είσαι να έχεις.
Εγώ είχα ένα Ε28 και είχα αυτοκίνητο, έχω ένα Ε46 και δεν έχω αυτοκίνητο.
Είχα μία δεδομένη ποιότητα κατασκευής, και έχω μια εντελώς διαφορετική υποβαθμισμένη κατά την δική μου κρίση, ποιότητα.
Γιατί το να πατάς την εταζιέρα με το χέρι, και να τρίζει όλο το αυτοκίνητο δεν είναι ποιότητα.
Το να έχεις πλαστικό πετάλ συμπλέκτη, που φθείρεται στην βάση και παίζει δεξιά αριστερά, δεν είναι ποιότητα.
Το να παίζει όλη η κονσόλα του χεροφρένου με ελαφριά πίεση, δεν είναι ποιότητα.
Το να κάνει γκλάγκα γλούκα απο τα ημιαξόνια, δεν είναι ποιότητα.
Το να καίει λάδια μετά απο 200.000 χιλιόμετρα δεν είναι ποιότητα.
Το να πέφτουν τα παράθυρα κάτω, δεν είναι ποιότητα.
Το να τρίζουν ασύστολα τα παράθυρα επάνω στις τριμούχες, δεν είναι ποιότητα.
Θα τα γράψω κάποια στιγμή...
Απο ποιότητα οδήγησης, και θέση οδήγησης σε σχέση με το Ε28, το Ε46 είναι πολύ πίσω.
Είχες ποτέ Ε28?
Εμένα με το Ε46 στα μεγάλα ταξίδια με πονάνε τα γόνατα, εκτός και αν εμπλέξω το cruise control.
Στο Ε28 δεν είχα ποτέ τη διάθεση να εμπλέξω το cruise control.
Την καταλαβαίνεις τη διαφορά?

Αν θες καποια στιγμη ξεκινα ενα τοπικ με ολα τα προβληματα που σου εβγαλε, γιατι στο δικο μου 46αρι δεν βγηκε τιποτα απο τα παραπανω, ακομα.
124.000 χλμ, 2ο χερι.

fanisk 22-12-09 16:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από asteris777 (Μήνυμα 354224)
+1 και εγω περα απο κατι τριγμους τις καρεκλας του οδηγου που μου κανει τωρα τελευταια δεν εχει τπτ απο τα προβληματα ποιοτητας κατασκευης.
επισης να αναφερω οτι στην οικογενια ειχαμε ενα ε36 και τωρα εχουμε ενα ε46 και ενα ε92 και τα 3 δεν ειχαν καμια σχεση μεταξυ τους σε αισθηση παρολα αυτα το καθενα οταν πρωτοβγηκε δεν ειχε καμια σχεση σε εμφανηση και ποιοτητα απο αυτοκινητα αλλον εταιριων.

Αστερη παρε ενα 17αρι καρυδακι, μια καστανια, και ενα WD-40. Φερε το καθισμα εντελως μπροστα, και βγαλε τις δυο 17αρες βιδες στις ραγες, υστερα φερτο εντελως πισω, και βγαλε τις 2 βιδες που θα βρεις στις ραγες.
Βγαλε το καλωδιο που συνδεει το καθισμα με τον αεροσακο (ή συνδεει κατι αλλο? Δεν ξερω).
Ψεκασε με το WD-40 οτι βρεις απο κατω, μηχανισμους/ελατηρια/γραναζια/τα παντα εκτος απο την εισοδο του καλωδιου.
Συνδεσε το καλωδιο, βιδωσε τις βιδες και χοροπηδα στο καθισμα.

Ειχα και εγω τριγμους, και 3 εβδομαδες τωρα δεν ακουγεται τιποτα..το πολυ πολυ αν φυγει η δραση του WD-40 να το ξαναψεκασω.

Προσοχη, αν βγαλεις το καθισμα εκτος του αυτοκινητου (εγω το εβγαλα, αλλα μπορεις να το ψεκασεις και χωρις να το βγαλεις), να το κανεις πολυ προσεκτικα και αργα γιατι υπαρχει περιπτωση με τη βαση του καθισματος να κανεις ζημια οπου ακουμπησει!

KATSARAIOS 22-12-09 17:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από fanisk (Μήνυμα 354246)
Αστερη παρε ενα 17αρι καρυδακι, μια καστανια, και ενα WD-40. Φερε το καθισμα εντελως μπροστα, και βγαλε τις δυο 17αρες βιδες στις ραγες, υστερα φερτο εντελως πισω, και βγαλε τις 2 βιδες που θα βρεις στις ραγες.
Βγαλε το καλωδιο που συνδεει το καθισμα με τον αεροσακο (ή συνδεει κατι αλλο? Δεν ξερω).
Ψεκασε με το WD-40 οτι βρεις απο κατω, μηχανισμους/ελατηρια/γραναζια/τα παντα εκτος απο την εισοδο του καλωδιου.
Συνδεσε το καλωδιο, βιδωσε τις βιδες και χοροπηδα στο καθισμα.

Ειχα και εγω τριγμους, και 3 εβδομαδες τωρα δεν ακουγεται τιποτα..το πολυ πολυ αν φυγει η δραση του WD-40 να το ξαναψεκασω.

Προσοχη, αν βγαλεις το καθισμα εκτος του αυτοκινητου (εγω το εβγαλα, αλλα μπορεις να το ψεκασεις και χωρις να το βγαλεις), να το κανεις πολυ προσεκτικα και αργα γιατι υπαρχει περιπτωση με τη βαση του καθισματος να κανεις ζημια οπου ακουμπησει!

αυτο ακριβως δεν ειναι ποιοτητα κατασκευης.
αν ειναι να αφαιρουμε και να λαδωνουμε καθε εξαρτημα που τριζει ασ τα να πανε.
καποτε κοροιδευαμε τις φτηνες μαρκες αυτοκινητων για τα ιδια θεματα,δυστυχως εχουν ερθει πολλα συμπτωματα και στην bmw.
επισης μην ξεχναμε τα 3-4 κλασικα θεματα -μηχανικα εννοω- σε 4κυλινδρα βαλβοτρονικ και μη οπου το κοινοτυπο πια αστοχια υλικου ειναι για γελια η για κλαματα οταν τα πληρωνεις.

bimmer-corfu 22-12-09 18:02

ρε παίδες συγνώμη αλλά έτριξε κανένα αμάξι πριν κάνει τα χιλιόμετρα του, τις πάντες του και τα ταξίδια του ή νομίζετε ότι δεν θα τρίξει ποτέ? Εγώ δεν έχω μπει σε ΚΑΝΕΝΑ αμάξι που να μην τρίζει μετά απο κάποια χιλιόμετρα. Το μετα απο πολλά ή λίγα έχει να κάνει με τη μάρκα

KATSARAIOS 22-12-09 18:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από KATSARAIOS (Μήνυμα 354265)
αυτο ακριβως δεν ειναι ποιοτητα κατασκευης.......
...........επισης μην ξεχναμε τα 3-4 κλασικα θεματα -μηχανικα εννοω- σε 4κυλινδρα βαλβοτρονικ και μη οπου το κοινοτυπο πια αστοχια υλικου ειναι για γελια η για κλαματα οταν τα πληρωνεις.

για αυτο συναδελφε τι εχεις να πεις?

bimmer-corfu 22-12-09 18:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Action Man (Μήνυμα 354238)
Eπειδή έχω αλλάξει αρκετές παλιές και νέες bmw,να είσαι σίγουρος οτι αν είχες πάρει Ε39 αντί της Ε46 δεν θα είχες κανένα παράπονο στο θέμα την ποιότητας.
Εγώ μόλις πρίν δυο μήνες πούλησα την Ε39,και ειλικρινά δεν υπάρχει κάτι εφάμιλο της μέχρι στιγμής
Αναφέρομαι μόνο στο θέμα ποιότητας.

edit
Γενικότερα η 5αρες,ήταν-είναι και θα είναι καλύτερες ποιοτηκά από τις αντιστοιχης χρονολογίας 3άρες.

Φυσικά και οι 5άρες είναι 5άρες αλλά από Ε46 και μετά η ψαλίδα έκλεισε πάρααα πολύ σε ποιότητα κατασκευής. Όταν βγήκε το Ε46 ή BMW έλεγε ότι είναι 7αρα σε ποιότητα κατασκευής (ΟΚ υπερβολή).
Πάντως επειδή είχα ταυτόχρονα Ε39 απλό και Ε46 με δέρματα κτλ κτλ μπορώ με σιγουρία να πω και εγώ ότι δεν είχαν μεγάλη διαφορά σε ποιότητα. Προσοχή δεν λέω ότι δεν είχαν

Nick_E60_GR 22-12-09 18:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast (Μήνυμα 354058)
Ημουν ο ευτυχής κάτοχος ενός BMW 535i σειράς Ε28.
Τα δίκαια όμως μέτρα που θέσπισαν οι 2 ελληνικές κυνερνήσεις, με εξώθησαν να το αποσύρω για το ευτελές ποσό των 3200 ευρώ.
Τώρα είμαι κάτοχος ενός Ε46 (2004 1995 κεκ) και πραγματικά θλίβομαι για την αγορά μου.
Καμια σχέση το Ε46 με το αυτοκίνητο BMW που ήξερα. Είναι ένα απλό πλαστικοποιημένο συναρμολογημένο Lego, μηδενικής ποιότητας κατασκευής, και μηδενικής ποιότητας οδήγησης.
Μέσα σε 3 μήνες, έχω ανακαλύψει υπέροχες ατέλειες, και σκόπιμα ελλατωματικά σχεδιασμένες λεπτομέρειες, που όλοι οι κάτοχοι Ε46 κουβαλάνε καθημερινά μαζί τους.
Θα με ενδιέφερε πολύ να μοιραστούμε μερικά από αυτά.
Ξεκινάω απο το πρώτο θαυμα της BMW. Το πλαστικό κάλυμμα του κινητήρα..
Τοποθετημένο σκόπιμα επάνω σε πλαστικά υποσυγκροτήματα / εξαρτήματα, είναι έτοιμο
να προκαλέσει ζημιά την πρώτη φορά που θα σκύψεις στο χώρο του κινητήρα και θα βασιστείς επάνω του.

Παναγιώτης

Παναγιώτη, το αδικείς το 46αρι. Είναι το πιό επιτυχημένο μοντέλο της φίρμας...

///M_Spartan 22-12-09 18:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast (Μήνυμα 354058)
Ημουν ο ευτυχής κάτοχος ενός BMW 535i σειράς Ε28.
Τα δίκαια όμως μέτρα που θέσπισαν οι 2 ελληνικές κυνερνήσεις, με εξώθησαν να το αποσύρω για το ευτελές ποσό των 3200 ευρώ.
Τώρα είμαι κάτοχος ενός Ε46 (2004 1995 κεκ) και πραγματικά θλίβομαι για την αγορά μου.
Καμια σχέση το Ε46 με το αυτοκίνητο BMW που ήξερα. Είναι ένα απλό πλαστικοποιημένο συναρμολογημένο Lego, μηδενικής ποιότητας κατασκευής, και μηδενικής ποιότητας οδήγησης.
Μέσα σε 3 μήνες, έχω ανακαλύψει υπέροχες ατέλειες, και σκόπιμα ελλατωματικά σχεδιασμένες λεπτομέρειες, που όλοι οι κάτοχοι Ε46 κουβαλάνε καθημερινά μαζί τους.
Θα με ενδιέφερε πολύ να μοιραστούμε μερικά από αυτά.
Ξεκινάω απο το πρώτο θαυμα της BMW. Το πλαστικό κάλυμμα του κινητήρα..
Τοποθετημένο σκόπιμα επάνω σε πλαστικά υποσυγκροτήματα / εξαρτήματα, είναι έτοιμο
να προκαλέσει ζημιά την πρώτη φορά που θα σκύψεις στο χώρο του κινητήρα και θα βασιστείς επάνω του.

Παναγιώτης


Αν δεν σου αρεσε το Ε46
παρε Ε90 να δεις τη γλυκα........
πολυυυυυυυυυυυυυυυ ποιοτητα.....ξεβαφουν και τα κουμπακια ξερες....

bimmer-corfu 22-12-09 18:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από KATSARAIOS (Μήνυμα 354281)
για αυτο συναδελφε τι εχεις να πεις?

τι να πω? Εμένα είναι 316 βρε παίδες, δεν ξέρω απο βλαβητρόνικ και αστοχίες υλικού. Ειδικά το μοτεράκι μπορεί να θέλει σπρώξιμο για να πάει αλλά είναι σκυλι

KATSARAIOS 22-12-09 18:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bimmer-corfu (Μήνυμα 354286)
τι να πω? Εμένα είναι 316 βρε παίδες, δεν ξέρω απο βλαβητρόνικ και αστοχίες υλικού. Ειδικά το μοτεράκι μπορεί να θέλει σπρώξιμο για να πάει αλλά είναι σκυλι

βρε και μενα δεν ειναι ,αλλα τα ασχημα να λεγονται δεν ειναι κακο.
μην κανουμε συνεχεια τα στραβα ματια λες και θα παρεξηγηθουμε αν λεμε τα στραβα και αναποδα,ισα ισα που βοηθαμε (τροπος του λεγειν) να ξερουμε τις κακοτοπιες.
γενικα παντως το 46αρι εχει πολλα καλα και λιγα ασχημα.
δεν μπορεις να πεις οτι ειναι κακη αγορα αυτοκινητου ουτε οτι το παιρνεις και κλαις μετα

BILL007 22-12-09 18:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast (Μήνυμα 354211)
Δεν ξέρω τι είχες, ούτε με νοιάζει να σου πώ την αλήθεια. Γερός να είσαι να έχεις.
Εγώ είχα ένα Ε28 και είχα αυτοκίνητο, έχω ένα Ε46 και δεν έχω αυτοκίνητο.
Είχα μία δεδομένη ποιότητα κατασκευής, και έχω μια εντελώς διαφορετική υποβαθμισμένη κατά την δική μου κρίση, ποιότητα.
Γιατί το να πατάς την εταζιέρα με το χέρι, και να τρίζει όλο το αυτοκίνητο δεν είναι ποιότητα.
Το να έχεις πλαστικό πετάλ συμπλέκτη, που φθείρεται στην βάση και παίζει δεξιά αριστερά, δεν είναι ποιότητα.
Το να παίζει όλη η κονσόλα του χεροφρένου με ελαφριά πίεση, δεν είναι ποιότητα.
Το να κάνει γκλάγκα γλούκα απο τα ημιαξόνια, δεν είναι ποιότητα.
Το να καίει λάδια μετά απο 200.000 χιλιόμετρα δεν είναι ποιότητα.
Το να πέφτουν τα παράθυρα κάτω, δεν είναι ποιότητα.
Το να τρίζουν ασύστολα τα παράθυρα επάνω στις τριμούχες, δεν είναι ποιότητα.
Θα τα γράψω κάποια στιγμή...
Απο ποιότητα οδήγησης, και θέση οδήγησης σε σχέση με το Ε28, το Ε46 είναι πολύ πίσω.
Είχες ποτέ Ε28?
Εμένα με το Ε46 στα μεγάλα ταξίδια με πονάνε τα γόνατα, εκτός και αν εμπλέξω το cruise control.
Στο Ε28 δεν είχα ποτέ τη διάθεση να εμπλέξω το cruise control.
Την καταλαβαίνεις τη διαφορά?

Φίλε μου δυστηχώς και εγώ έχω δει στο αμάξι μου σχεδόν ολα αυτά που περιγράφεις...Και είναι και άλλα που δεν έχεις γράψει...
Δεν ξέρω για άλλα αμάξια πάντως για ΒΜW AΠΛΑ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!!!!!!!

Αλήθεια για τον τζόγο που λες στο πετάλ του συμπλέκτη τι μπορεί να κάνεις?Μπορείς να αλλάξεις κάτι για να μην παίζει?Γιατί και εμένα μου έχει σπάσει τα νεύρα!

Θα επαναλάβω,δεν ξέρω για άλλα αμάξια...Αλλά σαν μάρκα περίμενα σίγουρα πολλά περισσότερα για 1600 με τιμολόγιο αγοράς 27.000euro...

fanisk 22-12-09 20:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από KATSARAIOS (Μήνυμα 354265)
αυτο ακριβως δεν ειναι ποιοτητα κατασκευης.
αν ειναι να αφαιρουμε και να λαδωνουμε καθε εξαρτημα που τριζει ασ τα να πανε.
καποτε κοροιδευαμε τις φτηνες μαρκες αυτοκινητων για τα ιδια θεματα,δυστυχως εχουν ερθει πολλα συμπτωματα και στην bmw.
επισης μην ξεχναμε τα 3-4 κλασικα θεματα -μηχανικα εννοω- σε 4κυλινδρα βαλβοτρονικ και μη οπου το κοινοτυπο πια αστοχια υλικου ειναι για γελια η για κλαματα οταν τα πληρωνεις.

Ειπα πως δεν εχει βγαλει τιποτα απο τα προβληματα που ανεφερε ο Παναγιωτης.

Ναι ετριζε το καθισμα (μου) του οδηγου, χαμηλωμενο, πολυ πιο σκληρο απο οτι ηταν μαμα, και δυνατο μπασιμο σε σχεδον καθε στροφη, πως να με κρατησει το καθισμα 100 κιλα ανθρωπο χωρις να αρχισει να τριζει? Σε μερικες στροφες βαζω το ποδι μου κοντρα για να μη "φυγω", θα αντεξει το καθισμα?

Η BMW και καθε αυτοκινητοβιομηχανια, θελει να εχει το μεγιστο κερδος με το ελαχιστο κοστος. Αν θελαμε να μη τριζει το καθισμα (ή οτι αλλο εχει βγαλει, αλλα σε μενα δεν εβγαλε τιποτα ακομα) δεν θα εκανε 20-30 χιλιαρικα στην αντιπροσωπεια, αλλα τα διπλασια(λεμε τωρα).

Δεν ξερω αν μου ειχε βγαλει προβληματα τι θα εκανα και ελεγα, αλλα αφου ειναι χαρτι ακομα, δεν με πειραζει να βγαζω 4 βιδες και να ριχνω WD-40 οποτε δω οτι εφυγε η επιδραση του.

dimitro$ 22-12-09 20:17

παιδιά cool....και γω οδηγώ Ε46 και προτιμώ το 30 που οδηγούσα παλιά...

δεν είναι θέμα ποιότητας κατασκευής...είναι θέμα αντοχής..πλέον ΟΛΕΣ οι εταιρείες κάνουν τα αυτοκίνητά τους όσο το δυνατόν πιο αναλώσιμα για να μας έχουν στο χέρι...
η λύση είναι απλή(την οποία προσωπικά εφαρμόζω):
αυτοκίνητο ΜΟΝΟ όταν χρειάζεται..όταν μπορούμε να δώσουμε 200-300ε κ να πάρουμε ένα ποδήλατο αξιοπρεπές που να μπορούμε να το πάμε στη δουλειά μας(εμεις πάμε το ποδήλατο, όχι αυτό εμάς), τότε καλύτερα να το κάνουμε. θες να μεταφέρεις κάτι??θες να πας ενα ταξίδι???θες να πας κάπου γρήγορα(αν δεν έχει κίνηση)?? Τότε επιλέγεις αυτοκίνητο..

δεν θέλω να πω για τα Μ.Μ.Μ., γιατί νταξει, καλά είναι στην Αθήνα, αλλά Ελλάδα δεν είναι μονο η Αθήνα..

και κάτι ακόμα: τις προάλλες επικοινωνούσα με μία φίλη από Γερμανία (γεραμανίδα) και συζητούσαμε ένα παρόμοιο θέμα και μου είπε ωμά:"εμείς πάμε στις δουλειά μας με ποδήλατο/λεωφορείο/τρένο, φτιάχνουμε αυτοκίνητα και τα πουλάμε σε εσας τους ηλίθιους".Πραγματικά ήθελα να τη βρίσω, αλλά αμέσως συνειδητοποίησα το πόσο δίκιο είχε..

Συγγνώμη αν ξεφεύγω πολύ από το θέμα, αλλά πιστεύω είναι σημαντικό να σκεπτόμαστε λίγο όπως σκέπτονται οι εταιρείες(όχι μόνο οι αυτοκινητοβιομηχανίες)..και τότε είναι εύκολο να καταλάβουμε πώς και από που πηγάζουν τα προβλήματά που μας εμφανίζονται..

propeller 22-12-09 20:35

ελατε να ανακαλυψουμε ον τροχο.....
οτι οι εταιρειες εκαναν τα αυτοκινητα πιο αναλωσιμα απο οτι παλια. Μπραβο σπουδαιο νεο. Οπως και να εχει το ε46 ειναι ανωτερο απο αλλα αυτοκινητα. ΕΙναι αδικο να συγκρινουμε με 20ετιας bmw.
Αν ειναι ετσι να κανουμε κ μια λιστα με τα χιλιαδες σημεια που ειναι μακραν καλυτερο???
Ειναι σαν να συγκρινουμε τον σκαραβαιο με το γκολφ
best seller και τα δυο, εχουν το ιδιο κοινο (ανα εποχη), αλλα υπαρχει καμια συγκριση??
καλως ή κακως τα αυτοκινητα ειναι προϊοντα προς καταναλωση.
Ξεχωρα απο ολα αυτα, το Ε46 ειναι μια χαρα, ανωτερο απο τα περισσοτερα της γενιας του

porfyrios 22-12-09 20:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bimmer-corfu (Μήνυμα 354278)
ρε παίδες συγνώμη αλλά έτριξε κανένα αμάξι πριν κάνει τα χιλιόμετρα του, τις πάντες του και τα ταξίδια του ή νομίζετε ότι δεν θα τρίξει ποτέ? Εγώ δεν έχω μπει σε ΚΑΝΕΝΑ αμάξι που να μην τρίζει μετά απο κάποια χιλιόμετρα. Το μετα απο πολλά ή λίγα έχει να κάνει με τη μάρκα

εδώ διαφωνώ μαζί σου φίλε μου.ως κάτοχος mercendes 190 , κατασκευής του 1990,με 180.000 χλμ,σου δηλώνω ότι δεν υπάρχει ούτε ένα τρίξιμο στο αυτοκίνητο ,κατασκευαστικά δεν έχει κανένα πρόβλημα και καίει όσο έκαιγε και όταν βγήκε απο το εργοστάσιο(9 λιτ στα 100 χλμ).παρ'ολα αυτά ψάχνω για bmw cabrio ε36 και εύχομαι να μη το μετανοιώσω......

themis78 22-12-09 21:49

Συμφωνώ με την άποψη ότι η ποιότητα των νέων μοντέλων της BMW είναι χειρότερη από αυτή των περασμένων δεκαετιών. Το έχω αναφέρει άλλωστε σε παλαιότερο ποστ μου.Πόσο παραπάνω όμως κόστιζε αναλογικά η μέση Ε28 δε σχέση με την μέση Ε46? Μήπως πρέπει να το λάβουμε και αυτό υπόψη? Είναι γνωστό πως ότι πληρώνεις παίρνεις!

DoctorAbo 22-12-09 22:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast (Μήνυμα 354058)
Ημουν ο ευτυχής κάτοχος ενός BMW 535i σειράς Ε28.
Τα δίκαια όμως μέτρα που θέσπισαν οι 2 ελληνικές κυνερνήσεις, με εξώθησαν να το αποσύρω για το ευτελές ποσό των 3200 ευρώ.
Τώρα είμαι κάτοχος ενός Ε46 (2004 1995 κεκ) και πραγματικά θλίβομαι για την αγορά μου.
Καμια σχέση το Ε46 με το αυτοκίνητο BMW που ήξερα. Είναι ένα απλό πλαστικοποιημένο συναρμολογημένο Lego, μηδενικής ποιότητας κατασκευής, και μηδενικής ποιότητας οδήγησης.
Μέσα σε 3 μήνες, έχω ανακαλύψει υπέροχες ατέλειες, και σκόπιμα ελλατωματικά σχεδιασμένες λεπτομέρειες, που όλοι οι κάτοχοι Ε46 κουβαλάνε καθημερινά μαζί τους.
Θα με ενδιέφερε πολύ να μοιραστούμε μερικά από αυτά.
Ξεκινάω απο το πρώτο θαυμα της BMW. Το πλαστικό κάλυμμα του κινητήρα..
Τοποθετημένο σκόπιμα επάνω σε πλαστικά υποσυγκροτήματα / εξαρτήματα, είναι έτοιμο
να προκαλέσει ζημιά την πρώτη φορά που θα σκύψεις στο χώρο του κινητήρα και θα βασιστείς επάνω του.

Παναγιώτης

Μεγάλε μου είναι λογκό να σου φανεί τσίπικη μια Ε46 μετά από μια Ε 28. Και που να δεις πως θα σου φανεί μια Ε92.

Επειδή όμως έχω εμπειρία από 2 τεμάχια Ε46 στην οικογένεια, μια Μ3 και μια 322 και τα 2 του 02 δε μπορώ να συμφωνήσω με τη προσέγγισή σου. Εκτός και αν χρησιμοποιήσεις κάποιο πιο συγκεκριμένο ή εύστοχο παράδειγμα από αυτό του πλαστικού καπακιού του κινητήρα που δεν έχω πάρει χαμπάρι να έχει πάθει τίποτε ποτέ και σε κανέναν.

Αυτά

EVERGET 22-12-09 22:40

Για μένα μέχρι το e46 τα πράγματα ήταν καλά, από κει και πέρα π.χ. e90-2-3, η Bmw έριξε αρκετά την ποιότητα των υλικών στο εσωτερικό, δεν ξέρω αν είναι πάντως δέιχνουν πιο "φτηνά".

Είναι γεγονός ότι παλαιότερα οι Γερμανοί σχεδιάζανε τα αυτοκίνητά τους κάνοντας το λεγόμενο over-engineering, δηλαδή πολλή εξέλιξη στα πάντα ώστε να αγγίζουν την τελιότητα, κάποιες φορές περισσότερη εξέλιξη από αυτή που πραγματικά χρειαζόταν (άρα και περισσότερο κόστος εξέλιξης) μόνο και μόνο για να διασφαλίσουν το άριστο αποτέλεσμα. Τώρα πια και οι Γερμανοί στοχεύουν στη βελτιστοποίηση της σχέσης κόστους - ποιότητας οπότε η εξέλιξη γίνεται μέχρι εκεί που η στατιστική τους λέει ότι έχουνε ανεκτά περιθώρια ελαττωμάτων ανά παρτίδα παραγωγής, και όχι 100% αλλάνθαστο προιόν. Έτσι μόνο σήμερα μια βιομηχανία μπορεί να έχει κέρδη αλλά να διατηρεί - αυξάνει τους πελάτες της με την ποιότητά της.

Η αλήθεια είναι πως το E36 316 coupe (1995) που έχω έχει εσωτερικά λιγότερους τριγμούς (ουσιαστικά μηδενικούς) από το E46 M3 (2004) το οποίο έχει κάποιους σπαστικούς μικροτριγμούς που ακούγονται από πάστικα΄τμήματα στο πίσω μέρος της καμπίνας. Πάντως από άποψης εικόνας υλικών καμία σχέση, τα πλαστικά του Ε46 δείχνουν κορυφαία!

Nick_compact 22-12-09 22:54

Tι άλλο θα διαβάσουμε... Χειρότερο το Ε46 από το Ε28...;;;!!! Έχουμε ένα Ε46 Compact 2002 με 90.000km, και το αμάξι είναι άψογο! Και η ποιότητα του Ε46, είναι κάτι παραπάνω από καλή! Και σε υλικά και σε συναρμογή!

nickvas19 22-12-09 23:06

υπερβολες...παρτε τα σαραβαλα 20ετιας που δεν εχουν ουτε abs...και καντε την παπια στην βροχη...και λογος αντισπιν κτλ ουτε....τι λετε ρε :)

και καποιοι δεν καταλαβαινω τι κανετε!!!λετε δεν μου αρεσει ο σταυλος γιατι μυριζει αλλα θα κοιμαμαι εκει...εαν δεν σας αρεσει τοσο και το κρινετε απαραδεχτο...μην το παιρνετε....ή πουληστε το και παρτε αλλο

kobe 8 22-12-09 23:10

το μονο που έχω να πω είναι ότι συναντώντας ένα φιλαράκι μετά από χρόνια του λέω τι οδηγείς και μου δείχνει μια ασημένια Ε46 318 μοντελο 1999 το περιεργάζομαι απο έξω άψογο , κάθομαι στη θέση του οδηγού επεξεργάζομαι τα τέλειο ταμπλό της και του λέω -μάλλον δεν το χρησημοποιείτε και πολύ -θες να το οδηγησείς ? βάζω μπροστα και βλέπω 174.000 χλμ

Dim77 22-12-09 23:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact (Μήνυμα 354349)
Tι άλλο θα διαβάσουμε... Χειρότερο το Ε46 από το Ε28...;;;!!! Έχουμε ένα Ε46 Compact 2002 με 90.000km, και το αμάξι είναι άψογο! Και η ποιότητα του Ε46, είναι κάτι παραπάνω από καλή! Και σε υλικά και σε συναρμογή!

Πραγματικά, απορώ και εγώ με την παρατήρηση του rapid fast.
Το Ε46 έχει κάποια ελλατώματα (π.χ. στο κουπέ, το λάστιχο της πόρτας/παράθυρου που κρεμάει συνέχεια...και έχουμε αναγκαστεί να κουβαλάμε το σωληνάριο με την λαστιχόκολλα στο πορτ-μπαγκάζ), αλλά από θέματα τριγμών δεν έχει τίποτα.

Έχω δεί και στο δικό μου και σε πολλών άλλων φίλων με ποικιλία χρήσης και χιλιομέτρων και όλα όταν είναι καθαρά δείχνουν, στο μάτι..και γενικά σαν αίσθηση, σαν καινούρια.
(από 82500χλμ που έχει το δικό μου μέχρι 130-150-180.000)
Προσοχή όμως: έχω δεί και σε μάντρα Ε46 που είχε περίπου 150-200.000χλμ και ήταν τραγικό...αλλά έχει σχέση και με την χρήση...ακόμα και στο καλύτερο όταν το κάνεις αγροτικό...διαλύεται)

Ε28 έχουμε στην οικογένεια ενός θείου μου, και το αυτοκίνητο με μικρή χιλιομετρική χρήση παρά τα χρόνια (περίπου 130-140.000) είναι τραγικό γιατί δεν το φρόντιζε καθόλου.

Όσον αφορά τα πλαστικά στο χώρο του κινητήρα, στα δικά μου τουλάχιστον, έχω και έχουν στηριχθεί (διάφοροι μηχανικοί) και δεν υπήρξε πρόβλημα.

giannis_compact 22-12-09 23:31

142.000 χιλιομετρα το κομπακτακι μου..Ουτε λογος για καψιμο λαδιου..Καμια βλαβη(μονο το συνηθισμενο λαμπακι αεροσακου)Το αυτοκινητο τον τελευταιο 1 και κατι χρονο εχει κανει κατι παραπανω απο 60.000 χιλιομετρα χωρις να βγαλει το παραμικρο..Μεχρι να αλλαξω λαστιχα το σβουρναγα και συνεχεια..Το Ε28 του θειου μου(525)δεν εχει παθει τιποτα σοβαρο(300 και κατι ψιλα χιλιαδες χιλιομετρα,αρκετα ζορικα καθως δεν το πηγαινε σαν Παναγιτσα).Πιστευω πως περα απο την αισθηση που αποπνεουν τα δυο αυτοκινητα(το παλιο το νιωθεις παραπανω οσο να'ναι)δε μπορουμε να συγκρινουμε 2 αυτοκινητα που εχουν μεταξυ τους ακριβως μια 20ετια διαφορα ηλικιας.Το καθενα κατα την αποψη μου αντιπροσωπευε ισως τον ''πρωταρχη'' της κατηγοριας του,ποιοτικα αυτοκινητα,να αντεχουν στα χιλιομετρα και να μη βγαζουν προβληματα.Αυτη ειναι και η φιλοσοφια κατασκευης καθε BMW.Τεχνολογικα,απλως δε συγκρινονται δε αυτοκινητα με διαφορα 20 χρονων.Καθε ενα για την εποχη του..Αν ηταν ετσι για παραδειγμα γιατι να μη βγαινει και παλι η Ε28 και οχι η Ε60?Καθε νεο μοντελο εχει να δειξει κατι παραπανω τοσο σε θεματα τεχνολγιας οσο και σε θεματα ποιοτητος,κατα την αποψη μου..

valantis544 22-12-09 23:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast (Μήνυμα 354211)
Δεν ξέρω τι είχες, ούτε με νοιάζει να σου πώ την αλήθεια. Γερός να είσαι να έχεις.
Εγώ είχα ένα Ε28 και είχα αυτοκίνητο, έχω ένα Ε46 και δεν έχω αυτοκίνητο.
Είχα μία δεδομένη ποιότητα κατασκευής, και έχω μια εντελώς διαφορετική υποβαθμισμένη κατά την δική μου κρίση, ποιότητα.
Γιατί το να πατάς την εταζιέρα με το χέρι, και να τρίζει όλο το αυτοκίνητο δεν είναι ποιότητα.
Το να έχεις πλαστικό πετάλ συμπλέκτη, που φθείρεται στην βάση και παίζει δεξιά αριστερά, δεν είναι ποιότητα.
Το να παίζει όλη η κονσόλα του χεροφρένου με ελαφριά πίεση, δεν είναι ποιότητα.
Το να κάνει γκλάγκα γλούκα απο τα ημιαξόνια, δεν είναι ποιότητα.
Το να καίει λάδια μετά απο 200.000 χιλιόμετρα δεν είναι ποιότητα.
Το να πέφτουν τα παράθυρα κάτω, δεν είναι ποιότητα.
Το να τρίζουν ασύστολα τα παράθυρα επάνω στις τριμούχες, δεν είναι ποιότητα.
Θα τα γράψω κάποια στιγμή...
Απο ποιότητα οδήγησης, και θέση οδήγησης σε σχέση με το Ε28, το Ε46 είναι πολύ πίσω.
Είχες ποτέ Ε28?
Εμένα με το Ε46 στα μεγάλα ταξίδια με πονάνε τα γόνατα, εκτός και αν εμπλέξω το cruise control.
Στο Ε28 δεν είχα ποτέ τη διάθεση να εμπλέξω το cruise control.
Την καταλαβαίνεις τη διαφορά?

Εγώ πάντως σε καταλαβαίνω παρόλο που έχω 36αρι. Ανάμεσα σε όλα τα άλλα που θα μου πάρει κάνα 2 χρονάκια για να το κάνω σωστό αμάξι, ειδικά το γ@μημένο το πενταλ της απομόνωσης όταν το πατάω και πηγαίνει δεξιά αριστερά ανάβουν τα λαμπάκια μου. Ας έχει χάρη που όταν το οδηγώ το ευχαριστιέμαι.

rapid_fast 23-12-09 05:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bimmer-corfu (Μήνυμα 354278)
ρε παίδες συγνώμη αλλά έτριξε κανένα αμάξι πριν κάνει τα χιλιόμετρα του, τις πάντες του και τα ταξίδια του ή νομίζετε ότι δεν θα τρίξει ποτέ? Εγώ δεν έχω μπει σε ΚΑΝΕΝΑ αμάξι που να μην τρίζει μετά απο κάποια χιλιόμετρα. Το μετα απο πολλά ή λίγα έχει να κάνει με τη μάρκα

Φίλε μου, το Ε28, μετά απο 25 χρόνια που το έβλεπε ο ήλιος ασύστολα, ούτε το έβαψα, ούτε
έτριζε, ούτε χάλασε ποτέ πέραν του MAF και του διακόπτη εκκινησης. Και είχε σύνολο 800,000 χιλιόμετρα.
Σκουριά πουθενά, ηλεκτρολογικά προβλήματα μηδεν.
Αλλά ήταν ατρακάριστο και αγρατσούνιστο.

rapid_fast 23-12-09 05:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από propeller (Μήνυμα 354313)
ελατε να ανακαλυψουμε ον τροχο.....
οτι οι εταιρειες εκαναν τα αυτοκινητα πιο αναλωσιμα απο οτι παλια. Μπραβο σπουδαιο νεο. Οπως και να εχει το ε46 ειναι ανωτερο απο αλλα αυτοκινητα. ΕΙναι αδικο να συγκρινουμε με 20ετιας bmw.
Αν ειναι ετσι να κανουμε κ μια λιστα με τα χιλιαδες σημεια που ειναι μακραν καλυτερο???
Ειναι σαν να συγκρινουμε τον σκαραβαιο με το γκολφ
best seller και τα δυο, εχουν το ιδιο κοινο (ανα εποχη), αλλα υπαρχει καμια συγκριση??
καλως ή κακως τα αυτοκινητα ειναι προϊοντα προς καταναλωση.
Ξεχωρα απο ολα αυτα, το Ε46 ειναι μια χαρα, ανωτερο απο τα περισσοτερα της γενιας του

Θα κάνω μια λίστα σήμερα το βράδυ, για να συγκρίνουμε.
Τα προβλήματα που έχω εντοπίσει είναι περισσότερα των 20.
Και να σας πω και το υπέροχο.. Το αυτοκίνητο το πήρα απο τον αδερφό μου, ο οποίος θεωρούσε και θεωρεί ακόμα οτι το αυτοκίνητο είναι άριστο.
Υπάρχουν λοιπόν πράγματα που σε άλλους φαίνονται και σε άλλους όχι..

rapid_fast 23-12-09 05:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nickvas19 (Μήνυμα 354350)
υπερβολες...παρτε τα σαραβαλα 20ετιας που δεν εχουν ουτε abs...και καντε την παπια στην βροχη...και λογος αντισπιν κτλ ουτε....τι λετε ρε :)

και καποιοι δεν καταλαβαινω τι κανετε!!!λετε δεν μου αρεσει ο σταυλος γιατι μυριζει αλλα θα κοιμαμαι εκει...εαν δεν σας αρεσει τοσο και το κρινετε απαραδεχτο...μην το παιρνετε....ή πουληστε το και παρτε αλλο

Abs είχε, μπλοκέ διαφορικό είχε, ηλεκτρικά παράθυρα είχε, 2 εξωτερικούς ηλεκτρικούς καθρεπτες είχε, περισσοτερες ρυθμίσεις καθίσματος είχε, κλιματιστικό πανίσχυρο είχε, ηλεκτρικά κλαπέ για τον αέρα είχε, αερόσακο οδηγού είχε, κανονική ρεζέρβα είχε, κομπιούτερ ταξιδίου είχε, trip control είχε, cruise control ειχε, ηλεκτρική οροφή είχε, προβολείς ομίχλης είχε, υαλοκαθαριστήρες στα φώτα είχε, θερμαινόμενα καθίσματα με μνήμη θέσης ειχε..
Ετσι ενδεικτικά... Τα αντιστοιχα της εποχής δεν είχαν ούτε δευτερο εξωτερικό καθρέπτη..
Α, θα βάλω και την κάρτα καυσαερίων να δείς τι δεν είχε, (και κάθε φορά είχα πρόβλημα στο δημόσιο κτεο για τα καυσαέρια...)

george316 23-12-09 07:23

θα συμφωνησω με τον rapid(συγνωμη δε ξερω το ονομα σου.)
εγω εχω κουπε ε36.μολίς 1600..ο κολλητος μου εχει την ε93 325.επειδη την εχω οδηγησει.
σαφως και μιλαμε για καταπληκτικο αυτοκινητο...αλλα δεν το οδηγας.σε οδηγαει.
ειναι κοινως αποδεκτο,οτι οσο προσωραει η τεχνολογια,βρισκονται νεες μεθοδοι για να γινονται τα αυτοκινητα..διαφορετικα...
το εσωτερικο του ε36,παρολο που εχουν περασει 18 περιπου χρονια απο την εισοδο του στην αγορα,παραμενει και σημερα,ενα συγχρονο και ομορφο εσωτερικο.
το 36ρι το οδηγας(ποσο μαλλον το 30ρι).
να συγκρινω επισης και το ομορφο Ζ4 3λιτρων συγκριτικα με ενα απλο ζ3..
πολυ πιο ομορφο το ζ4,αλλα το ζ3 το οδηγας.πατας λιγο γκαζι και το αυτοκινητο κουνιεται.οχι λογω δυναμης,προς θεου,αλλα λογω αισθησης.
ΟΜΩΣ.υπαρχουν ανθρωποι που δεν τους ενδιαφερει να μαθουν η να νοιωσουν για τις αλλαγες ταχυτητων,για την προσφυση κλπ κλπ.θελουν ενα κυριλατο,δυνατο αμαξι να πηγαινουν απο το σημειο α στο β.αυτοι σιγουρα δε θα εκτιμησουν ενα 30ρι...
και ναι πιστευω οτι η ποιοτητα εχει υποβαθμιστει σε σχεση με το παρελθον,παρολη τη χρηση νεων υλικων....


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:09.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.