BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=78)
-   -   Προβλημα με εγκεφαλο?? (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=32752)

amunt 09-05-15 02:53

Προβλημα με εγκεφαλο??
 
Καλησπερα παιδια γραφω πρωτη φορα , εχω προβλημα με μια E-46 n42.

Το προβλημα ειναι οτι ετσι ξαφνικα σβηνει στον δρομο ή ρεταρει, χτες μαλιστα αναψαν τα λαμπακια του αντισπιν αφου γυρησα το κλειδι και ενω χτυπουσε η μιζα κανονικα δεν επαιρνε μπρος.Παρ'ολα αυτα μετα απο μιση ωρα πηρε μπρος κανονικα σαν να μην τρεχει τιποτα.


Ο μηχανικος που το ειδε στο DIS ειπε οτι ολα ειναι ενταξει και οτι δεν εχει κανενα προβλημα. Το ρεταρισμα και το σβησιμο ομως συνεχιζονται,το πιο περιεργο ειναι που ενω η μιζα χτυπαει κανονικα δεν παιρνει μπρος εχωντας τα λαμπακια του αντισπιν αναμμενα.

Παιδια βοηθεια θα τρελαθω

rapid_fast 09-05-15 08:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από amunt (Μήνυμα 506432)
Καλησπερα παιδια γραφω πρωτη φορα , εχω προβλημα με μια E-46 n42.

Το προβλημα ειναι οτι ετσι ξαφνικα σβηνει στον δρομο ή ρεταρει, χτες μαλιστα αναψαν τα λαμπακια του αντισπιν αφου γυρησα το κλειδι και ενω χτυπουσε η μιζα κανονικα δεν επαιρνε μπρος.Παρ'ολα αυτα μετα απο μιση ωρα πηρε μπρος κανονικα σαν να μην τρεχει τιποτα.


Ο μηχανικος που το ειδε στο DIS ειπε οτι ολα ειναι ενταξει και οτι δεν εχει κανενα προβλημα. Το ρεταρισμα και το σβησιμο ομως συνεχιζονται,το πιο περιεργο ειναι που ενω η μιζα χτυπαει κανονικα δεν παιρνει μπρος εχωντας τα λαμπακια του αντισπιν αναμμενα.

Παιδια βοηθεια θα τρελαθω

Μην τρελαίνεσαι..
Απλά πήγαινε το αυτοκίνητο σε μηχανικό και όχι σε παπατζη..

inno 09-05-15 08:02

Δες για κανένα αισθητήρα φίλε μου (στροφάλου η εκκετροφόρου).

amunt 09-05-15 08:18

Ο μηχανικος ειναι καλος, στο DIS δεν εβγαλε καμια βλαβη. Αν ηταν ο αισθητηρας (στροφαλου η εκκεντροφορου) δεν θα το εδειχνε στο DIS???

Μαλιστα παρατηρησαμε οτι αν κουνησουμε τα καλωδια που πηγαινουν στον εγγεφαλο σβηνει το αυτοκινητο, συγκεκριμενα το 2ο και 3ο βυσμα. Μηπως παιζει κατι εκει??

Δεν βρησκει λυση κανεις

tasos.kamv 09-05-15 08:24

αντλία βενζίνης μου "μυρίζει"... :smokin:

tasos.kamv 09-05-15 09:05

όταν έβγαλες τις 5 φίσες από τη dme, είχαν λάδια οι επαφές (από τον κινητήρα)???
Εάν ήταν ηλεκτρονικό το πρόβλημα, κάτι θα έβγαζε το DIS.
Ξαναδείτε την αντλία βενζίνης

amunt 09-05-15 10:30

Λοιπον εχω νεα, σημερα το πρωι και παλι το ιδιο. Αναμενα τα λαμπακια του αντισπιν και δεν παιρνει μπρος με τιποτα.
Πηγαινω και κουναω το 2ο βυσμα στον εγκεφαλο ,ακουγεται ενας θορυβος και ολα ειναι νορμαλ, ουτε λαμπακια αναμενα και παιρνει μπρος κανονικα.

Επεξεργαζομαστε τα βυσματα και παρατηρουμε θορυβους απο ενα ρελε , τωρα τι παιζει δεν κανει επαφη το βυσμα?? εχει προβλημα το ρελε?? Η αυτα ειναι φυσιολογικα και να κοιταξω αντλια βενζινης αισθητηρες κτλ??

Και κατι αλλο, οταν εβγαλε πρωτη φορα το προβλημα ηταν μετα απο φουλαρισμα βενζινης. Οποτε η πρωτη σκεψη ηταν για κακη βενζινη. Τωρα ομως με αυτα στον εγκεφαλο δεν ξερω τι να πιστεψω.
Το θεμα ειναι οτι στο DIS τα δειχνει ολα νορμαλ και μου ειπε ο μηχανικος οτι ειναι θεμα ηλεκτρονικο, αν ηταν η αντλια ή αισθητηρας δεν θα το εβγαζε στο διαγνωστικο??

amunt 09-05-15 10:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tasos.kamv (Μήνυμα 506437)
όταν έβγαλες τις 5 φίσες από τη dme, είχαν λάδια οι επαφές (από τον κινητήρα)???
Εάν ήταν ηλεκτρονικό το πρόβλημα, κάτι θα έβγαζε το DIS.
Ξαναδείτε την αντλία βενζίνης


Οχι, ουτε λαδια ουτε βρωμιες και κλεινουν μια χαρα. Ελεγξαμε και το ρευμα περναει κανονικα σε ολες τις ακιδες. Το οτι κουναμε ομως το δευτερο βυσμα και μετα λειτουργει κανονικα μας εχει βαλει σε υποψιες για τον εγκεφαλο, μηπως τελικα εχει θεμα με το ρελε?? Οπως εγραψα και πριν ακουγονται θορυβοι απο εκει

tasos.kamv 09-05-15 11:19

δεν δοκιμάζεις να κάνεις τράμπα το ρελέ #1 με το ρελέ #3 ..?? Ίδια δείχνει ότι είναι

amunt 09-05-15 13:04

Τωρα δουλευω το 3 βυσμα, βγαζω ενα ενα τα καλωδια και τα σφιγκω (το θυλικο).

Εκανα πειραμα , μαλλον δεν κανει καλη επαφη και βγαινει εκτος γιατι οταν το πιεζω προς τα δεξια δουλευει νορμαλ ενω οταν το πιεσω λιγακι αριστερα βγαινει εκτος ο εγκεφαλος και σβηνει.Οταν ειναι εκτος δεν δουλευει η αντλια βενζινης και φυσικα δεν παιρνει μπρος, αλλα οταν το πιεσω δεξια δουλευει κανονικα.Ολα ειναι δηλαδη απο τον εγκεφαλο, ουτε τα ρελε ουτε η αντλια.

Ελπιζω να ειναι αυτο αν και περιεργο πως να χαλαρωσαν, αν οχι και ειναι απο τον εγκεφαλο ζητω που καηκαμε

Και ευχαριστω πολυ παιδια για την βοηθεια, ελπιζω να βγαλω ακρη

MZ3 09-05-15 15:09

πιθανόν αυτο το ρελε που σου τα κανει αυτα ειναι της αντλιας βενζηνης

κανετο αλλαγη με το διπλα οπως σου προτινανε και κατεπεκταση αν ειναι απο εκει
αλλαξε το ρελε

amunt 09-05-15 18:24

Αφου το προβλημα εντοπιστηκε πανω στην πλακετα του εγκεφαλου, υπαρχει πιθανοτητα να ειναι το ρελε??Θα ριξω μια ματια κι εκει.

Τελος και με το θυλικο βυσμα δεν ειναι απο εκει οποτε παμε για πλακετα. Και τωρα πρεπει να βγει ολο το πλαστικο απο τις ακιδες και να κολλησουν απο την αρχη.

Βλεπω στο τελος να θελω κανουριο εγκεφαλο 1200 ευρω. τελεια

SUPERCHARGER 09-05-15 19:56

σταματα τα πειραματα και μην κανεις τιποτα μονος σου αν δεν εισαι ηλεκτρονικος !!!!
το προβλημα σου δεν ειναι επαφη αλλα ψυχρη κολληση !!!

βρες ενα γατο ηλεκτρονικο που εχει κολλητηρι ρυθμιζομενο να σου περασει παλι ολες τις κολλησεις απο τους ακροδεκτες της φισσας πανω στην πλακετα του εγκεφαλου. Ενας εμπειρος θα κανει μιση ωριτσα δουλεια μαζι με το ανοιγμα και κλεισιμο του εγκεφαλου.

ΜΗΝ το κανεις μονος σου, ΜΗΝ το κανεις με απλο κολλητηρι........... (κινδυνευεις να "βρασεις" την επιφανεια της πλακετας και να διαλυσεις τις γραμμες)

amunt 09-05-15 20:12

Εχεις δικιο εκει καταληξαμε οτι ειναι ψυχρη κολληση, εννοειτε οτι το πηγα σε ηλεκτρονικο αλλα δεν εκανε το μερος κατω απο το πλαστικο που ειναι οι ακιδες και το προβλημα ειναι εκει. Πως θα γινει λοιπον?
Για να βγει το πλαστικο μαζι με τις ακιδες θελει διαδικασια

amunt 09-05-15 20:17

"βρες ενα γατο ηλεκτρονικο που εχει κολλητηρι ρυθμιζομενο να σου περασει παλι ολες τις κολλησεις απο τους ακροδεκτες της φισσας πανω στην πλακετα του εγκεφαλου."

Αυτο ακριβως πρεπει να γινει και λεει οτι μπορει να το κανει ενας συγγενης μου πρωην ηλεκτρολογος, λεει το εχει ξανακανει. να τον εμπιστευτω ???

Ευχαριστω και παλι παιδια

BMW_330i 09-05-15 21:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από amunt (Μήνυμα 506445)
Εχεις δικιο εκει καταληξαμε οτι ειναι ψυχρη κολληση, εννοειτε οτι το πηγα σε ηλεκτρονικο αλλα δεν εκανε το μερος κατω απο το πλαστικο που ειναι οι ακιδες και το προβλημα ειναι εκει. Πως θα γινει λοιπον?
Για να βγει το πλαστικο μαζι με τις ακιδες θελει διαδικασια

αν ειναι ψυχρη κολληση δυσκολευει η κατασταση..αν πρεπει να κολληθουν πανω σε πλακετα ειναι δυσκολο γτ με την ψυχρη κολληση μπορει να υπαρχει βραχυκυκλωμα αν δεν γινει σωστα.θελει μεγαλη προσοχη στο κολλημα να μην αρπαξουν και τα διπλα στοιχεια γτ ετσι θα μεταφερεται το ρευμα και θα εχεις προβληματα.το ιδιο προβλημα ειχα και εγω σε πλακετα και αναγκαστηκα την πεταξα γτ δεν μπορουσε να κολληθει

SUPERCHARGER 10-05-15 00:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από amunt (Μήνυμα 506446)
"βρες ενα γατο ηλεκτρονικο που εχει κολλητηρι ρυθμιζομενο να σου περασει παλι ολες τις κολλησεις απο τους ακροδεκτες της φισσας πανω στην πλακετα του εγκεφαλου."

Αυτο ακριβως πρεπει να γινει και λεει οτι μπορει να το κανει ενας συγγενης μου πρωην ηλεκτρολογος, λεει το εχει ξανακανει. να τον εμπιστευτω ???

Ευχαριστω και παλι παιδια

ΟΧΙ, θες ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ με επαγγελματικο ρυθμιζομενο ΣΤΑΘΜΟ κολλησεων και μεγενθυντικο φακο !
Βρες καποιον εμπειρο και με το σωστο εργαλειο θα στο φτιαξει πανευκολα.
Δεν θα βγαλει κανενα πλαστικο. θα ανοιξει το κουτι του εγκεφαλου, θα παρει την πλακετα στο χερι πανω σε αντιστατικο πατακι και περασει απο την αρχη μια μια τις κολλησεις απο τις ακιδες της φυσσας.
Η ψυχρη κολληση 99% των περιπτωσεων ΔΕΝ φαινεται εξωτερικα. Θελει περασμα ξανα με καλαϊ ολες για να εισαστε σιγουροι.

ψαχνεις επαγγελματια ηλεκτρονικο με κατι σαν αυτο

http://www.smtnet.com/media/images/JBC-TFT-Station.jpg

ή εστω τετοιο........

http://ecx.images-amazon.com/images/...L._SL1500_.jpg

οι πλακετες αυτες δεν ειναι σαν ραδιοφωνακι και δεν αντεχουν θερμοκρασια για πολυ ωρα.
για να καταλαβεις, τα ολοκληρωμενα (αυτα τα τετργωνακια με τα πολλα ποδαρακια) ειναι κολλημενα στην πλακετα ή με ειδικη κολλα (conductive epoxy) ή με laser......

amunt 10-05-15 13:54

το ειχα παει ηδη σε ηλεκτρονικο τηλεορασεων λες να το εκανε χειροτερα?? ηλετρονικο αυτοκινητων δεν εχουμε εδω περα δυστηχως δεν ειμαι αθηνα ή θεσσαλονικη να βρησκεις οτι θελεις.

Απο οτι φαινεται θελω καινουριο εγκεφαλο, μου λενε οτι αυτα αμα χαλασουν μια θα βγαζει συνεχως προβληματα

Αυτη η bosch τελικα ειναι πολυ μαπα

MZ3 10-05-15 15:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από SUPERCHARGER (Μήνυμα 506448)
ΟΧΙ, θες ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ με επαγγελματικο ρυθμιζομενο ΣΤΑΘΜΟ κολλησεων και μεγενθυντικο φακο !
Βρες καποιον εμπειρο και με το σωστο εργαλειο θα στο φτιαξει πανευκολα.
Δεν θα βγαλει κανενα πλαστικο. θα ανοιξει το κουτι του εγκεφαλου, θα παρει την πλακετα στο χερι πανω σε αντιστατικο πατακι και περασει απο την αρχη μια μια τις κολλησεις απο τις ακιδες της φυσσας.
Η ψυχρη κολληση 99% των περιπτωσεων ΔΕΝ φαινεται εξωτερικα. Θελει περασμα ξανα με καλαϊ ολες για να εισαστε σιγουροι.

ψαχνεις επαγγελματια ηλεκτρονικο με κατι σαν αυτο

http://www.smtnet.com/media/images/JBC-TFT-Station.jpg

ή εστω τετοιο........

http://ecx.images-amazon.com/images/...L._SL1500_.jpg

οι πλακετες αυτες δεν ειναι σαν ραδιοφωνακι και δεν αντεχουν θερμοκρασια για πολυ ωρα.
για να καταλαβεις, τα ολοκληρωμενα (αυτα τα τετργωνακια με τα πολλα ποδαρακια) ειναι κολλημενα στην πλακετα ή με ειδικη κολλα (conductive epoxy) ή με laser......



γιατι δεν συστηνεις εσυ στο φιλο κανεναν που μπορει να κανει την δουλεια αυτη και να στειλει τον εγκεφαλο με καμια κουριερ ?
γιατι ενας που δεν ξερει πιο ευκολα θα πετυχει κανενα λοτο παρα καλο ηλεκτρονικο που να κανει και σωστη δουλεια

SUPERCHARGER 11-05-15 10:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από MZ3 (Μήνυμα 506450)
γιατι δεν συστηνεις εσυ στο φιλο κανεναν που μπορει να κανει την δουλεια αυτη και να στειλει τον εγκεφαλο με καμια κουριερ ?
γιατι ενας που δεν ξερει πιο ευκολα θα πετυχει κανενα λοτο παρα καλο ηλεκτρονικο που να κανει και σωστη δουλεια

Γιατι εγω αυτα παλια τα εκανα μονος μου και ειχα ολο τον εξοπλισμο.
Ειμαι εκτος αθληματος ομως απο το 2007 και πλεον δεν εχω ουτε τον εξοπλισμο, ουτε τον χωρο, ουτε τον χρονο.
Μεσα στον εγκεφαλο του υπαρχουν ολοκληρωμενα που αν χασουν απλα την γειωση τους ή για πλακα βραχυκλωσουν εστω και για ενα δευτερολεπτο, ή σβηνει τα παντα μεσα του, ή καιγεται !!!

Αλλα με μια απλη αναζητηση που εκανα, βρηκα τα παρακατω....

http://www.ecu-center.gr/
http://www.plaketa.gr/ (θεσ/κη)
http://www.carkeys.gr/index.php/ecu-egkefaloi
http://www.dts-kastaniotis.gr/index....d=58&Itemid=65
http://x-tuning.gr/
http://www.chiptronic.gr/ecu_repair.html (δειτε στην φωτογραφια τι εξοπλισμο θελει)

amunt 11-05-15 13:45

Παιδια ο εγκεφαλος δεν εχει προβλημα ,απλα δεν κανει καλη ενωση στις ακιδες που συνδεονται με τα καλωδια. Καναμε την ψυχρη κολληση με καλαι σε ολες τις ακιδες και τωρα δουλευει κανονικα.
Ελπιζω να λυθηκε το προβλημα, αν συνεχισει τα ιδια αργοτερα θα πρεπει να το παω σε καλο ηλεκτρονικο, ευχαριστω για ολα

KAZA 11-05-15 18:31

Μπορούν να κανουν και γενικά έλεγχο εαν δουλεύει καλά ενας εγκεφαλικός
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από SUPERCHARGER (Μήνυμα 506454)
Γιατι εγω αυτα παλια τα εκανα μονος μου και ειχα ολο τον εξοπλισμο.
Ειμαι εκτος αθληματος ομως απο το 2007 και πλεον δεν εχω ουτε τον εξοπλισμο, ουτε τον χωρο, ουτε τον χρονο.
Μεσα στον εγκεφαλο του υπαρχουν ολοκληρωμενα που αν χασουν απλα την γειωση τους ή για πλακα βραχυκλωσουν εστω και για ενα δευτερολεπτο, ή σβηνει τα παντα μεσα του, ή καιγεται !!!

Αλλα με μια απλη αναζητηση που εκανα, βρηκα τα παρακατω....

http://www.ecu-center.gr/
http://www.plaketa.gr/ (θεσ/κη)
http://www.carkeys.gr/index.php/ecu-egkefaloi
http://www.dts-kastaniotis.gr/index....d=58&Itemid=65
http://x-tuning.gr/
http://www.chiptronic.gr/ecu_repair.html (δειτε στην φωτογραφια τι εξοπλισμο θελει)

Μπορουν να κάνουν και έλεγχο εαν δουλεύει καλά ένας εγκέφαλος;

SUPERCHARGER 11-05-15 20:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από KAZA (Μήνυμα 506471)
Μπορούν να κανουν και γενικά έλεγχο εαν δουλεύει καλά ενας εγκεφαλικός

Μπορουν να κάνουν και έλεγχο εαν δουλεύει καλά ένας εγκέφαλος;

καντους ενα τηλεφωνο..... δεν ξερω.

amunt 13-05-15 18:22

Και παλι τα ιδια ο εγκεφαλος εκτος, το ειδαν 3 ηλεκτρονικοι και ολοι λενε το ιδιο "δεν εχει κατι" , στο διαγνωστικο "δεν εχει βλαβη" κι ολα φαινονται νορμαλ μονο που και σημερα δεν επαιρνε μπρος ξανα.

οι βελονες στο καντραν χορευουν ζειμπεκιες και κανεις δεν μπορει να βρει το προβλημα

rapid_fast 14-05-15 08:21

Αλήθεια τώρα. . Ποιος μπορεί να ξέρει τη ζημια κανατε με τις ψυχρες κολλησεις που βρηκατε και επιδιορθωσατε?
Σε παρόμοιο συμπτωμα με εσενα, ενω δεν εβλεπε βλαβη κανενα απο τα 2 διαγνωστικα που ειχε στο συνεργείο, ο μηχανικός μου αλλαξε αισθητήρα στροφαλου.
Έτσι για την αλητεία το εκανε..
εχω κανει απο τοτε 90.000 χλμ χωρίς θεμα..
ο καλος μηχανικος ξερει τι εχει το αυτοκινητο. Απλα επιβεβαιωνει με το διαγνωστικο..

SUPERCHARGER 14-05-15 10:43

το παιδι το λεει ξεκαθαρα. κουνουσε την φισσα, εσβηνε το μοτερ.
περασανε ξανα με το κολλητηρι τους ακροδεκτες της φισσας, σταματησε να το κανει.
γιατι πρεπει να εχουν κανει ζημια ?

απλα επανεφεραν μια συνεχεια που ειχε χαθει. σαν να επιδιορθωνεις ενα κομμενο καλωδιο.

amunt 15-05-15 11:56

Ο εγκεφαλος εφυγε θεσσαλονικη σε ηλεκτρονικο αυτοκινητων, το προβλημα ειναι πιθανον στους ακροδεκτες, απλα θελει κολληση κι απο μεσα.
Θα σας ενημερωσω για την κατασταση σε περιπτωση που τυχει παρομοιο προβλημα και σε κανεναν αλλον στο φορουμ

Οσο για τον αισθητηρα στροφαλου το σκεφτηκα απο την αρχη αλλα οταν διορθονωνται ολα με το κουνημα της φυσσας σημαινει οτι το προβλημα ειναι εκει...

amunt 15-05-15 16:26

Σημερα τον πηρα πισω μου ειπαν οτι ο εγκεφαλος δουλευει κανονικα σε ολα τα τεστ και οτι δεν βρησκουν κανενα προβλημα, επειτα το πηγα σε συνεργειο της BMW και χωρις καν να το δει μου ειπε πεταξε το οπως ειναι και παρε κανουριο.

Χαρακτηριστικα μου ειπε οτι ολοκληρη η παρτιδα απο τα E46 N42 εβγαλε ελλατωματικους εγκεφαλους.

Τι αλλο να κανω εχω χαζεψει, δεν βρισκει κανεις προβλημα ουτε μηχανικα ουτε ηλεκτρονικα

SUPERCHARGER 15-05-15 18:37

για κοιτα μπας και το προβλημα ειναι μεσα στην φισσα της καλωδιωσης και οχι στον εγκεφαλο....
ανοιξε την φισσα και κοιτα τα καλωδια και τους ακροδεκτες.

amunt 16-05-15 14:48

Τελικα μαλλον ειναι ελλατωματικος εγκεφαλος, λεει ο μηχανικος εχει ολοκληρο τενεκε με πεταμενους bosch εγκεφαλους των E46.
Σιγουρα δεν εχει ξανασυμβει σε κανεναν αλλο εδω στο φορουμ??

Σημερα τον ειχαμε βγαλει απο την θεση του κι ενω ολα ηταν νεκρα το χτυπησε λιγο ο μηχανικος με ενα κατσαβιδι κι αρχισε να δουλέυει νορμαλ.

Παω για αλλαγη εγκεφαλου, ειδα καπου οτι υπαρχει και Siemens εγκεφαλος για E46, ισχυει αυτο??
Bosch δεν ξαναβαζω ποτε ξανα στην ζωη μου

SUPERCHARGER 16-05-15 17:43

οχι δεν μπορεις να βαλεις Siemens. Δεν ταιριαζει ουτε με την πλεξουδα, ουτε με τους αισθητηρες σου, ουτε με την κωδικοποιηση του αυτοκινητου.
Πρεπεις να βρεις παλι ιδιο Bosch και μαλιστα με τους ιδιους κωδικους επανω.

SUPERCHARGER 16-05-15 17:44

παντως θα επιμεινω, αν βρεις γατο ηλεκτρονικο και του περιγραψεις τι συμβαινει, θα στον φτιαξει.

amunt 16-05-15 18:35

Δεν καταφερε κανεις να κανει κατι, λενε οτι ειναι τριπλης στρωσεως.
Οταν λες οτι πρεπει να βρω και ιδιους κωδικους τι εννοεις?? δεν ταιριαζει ο καθε εγκεφαλος με το δικο μου??

BMW_330i 16-05-15 20:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από amunt (Μήνυμα 506542)
Δεν καταφερε κανεις να κανει κατι, λενε οτι ειναι τριπλης στρωσεως.
Οταν λες οτι πρεπει να βρω και ιδιους κωδικους τι εννοεις?? δεν ταιριαζει ο καθε εγκεφαλος με το δικο μου??

ο καθε εγκεφαλος εννοειται οτι δεν ταιριαζει με το δικο σου αφου το καθενα εχει προγραμμα αναλογα με την εκδοση και τα καλουδια του.δυστυχως οταν εχουμε τετοιου ειδους προβληματα ειναι πολυ δυσκολο να λυθει μιας και τετοιες βλαβες δεν μπορει να τις βγαλει το διαγνωστικο και θα βαδιζεις στα τυφλα για το τι μπορει να φταιει.περα απο τον ιδιο κωδικο ειναι συμβατοι και αλλοι αναλογα την εκδοση του αυτοκινητου

BMW_330i 16-05-15 20:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από amunt (Μήνυμα 506534)
Τελικα μαλλον ειναι ελλατωματικος εγκεφαλος, λεει ο μηχανικος εχει ολοκληρο τενεκε με πεταμενους bosch εγκεφαλους των E46.
Σιγουρα δεν εχει ξανασυμβει σε κανεναν αλλο εδω στο φορουμ??

Σημερα τον ειχαμε βγαλει απο την θεση του κι ενω ολα ηταν νεκρα το χτυπησε λιγο ο μηχανικος με ενα κατσαβιδι κι αρχισε να δουλέυει νορμαλ.

Παω για αλλαγη εγκεφαλου, ειδα καπου οτι υπαρχει και Siemens εγκεφαλος για E46, ισχυει αυτο??
Bosch δεν ξαναβαζω ποτε ξανα στην ζωη μου

πρεπει να βρεις με ποιους κωδικους ειναι συμβατος αυτος που φορας ωστε μετα με το καταλληλο προγραμματισμο να δουλεψει κανονικοτατα.δεν ξερω αν υπαρχει siemens αλλα το σιγουρο ειναι μπορεις να βρεις καποιο συμβατο

MarinosE46 16-05-15 21:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από amunt (Μήνυμα 506534)
Τελικα μαλλον ειναι ελλατωματικος εγκεφαλος, λεει ο μηχανικος εχει ολοκληρο τενεκε με πεταμενους bosch εγκεφαλους των E46.

Οταν διαβάζω τέτοιες μαστορικές υπερβολές μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι...

amunt 17-05-15 15:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από MarinosE46 (Μήνυμα 506548)
Οταν διαβάζω τέτοιες μαστορικές υπερβολές μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι...



Τελικα οντως εχουν βγαλει προβλημα αυτοι οι εγκεφαλοι ή ο "μαστορας" λεει σαλια???
Δεν εχω ακουσει ποτε ξανα οτι υπηρχε τετοιο προβλημα στα Ε46.

Και μια ερωτηση για τους γνωστες, να παρω μεταχειρησμενο εγκεφαλο ή καινουριο???
Κι αν ξερει κανεις καμια μαντρα που να βρω τιποτα

amunt 17-05-15 15:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από BMW_330i (Μήνυμα 506544)
πρεπει να βρεις με ποιους κωδικους ειναι συμβατος αυτος που φορας ωστε μετα με το καταλληλο προγραμματισμο να δουλεψει κανονικοτατα.δεν ξερω αν υπαρχει siemens αλλα το σιγουρο ειναι μπορεις να βρεις καποιο συμβατο

Απο ebay να δοκιμασω? Πως θα βρω τους συμβατους?? Ευχαριστω

SUPERCHARGER 17-05-15 15:46

ok, τελευταιες συμβουλες....

α. ο μηχανικος σου ειπε π@π@ριες. ο μηχανικος δεν ειναι ηλεκτρονικος και ο εγκεφαλος δεν ειναι μπουζι.
β. και οχταπλης στρωσης να ειναι, οι κολλησεις ειναι παντα στις εξωτερικες επιφανιες και οι στρωσεις επικοινωνουν με γραμμες μεταξυ τους. για να δουλευει με το κουνημα ή την σφαλιαρα, παει να πει οτι καποιο εξαρτημα δεν κανει καλη επαφη. η επαφη μπορει να ειναι λοιπον ΜΟΝΟ σε καποια εξωτερικη επιφανεια. Σε καθε αλλη περιπτωση θα εψαχνες για κομενη γραμμη ή για φουσκωμα-καψιμο στην πλακετα.
γ. ο εγκεφαλος πρεπει να ειναι ιδια μαρκα (Bosch) και με ολους τους κωδικους πανω του ιδιους, οχι μονο για το τι προγραμμα εχει μεσα αλλα και τι συστηματα υποστηριζει, και τι συνδεσμολογια εχει στις φισσες.
δ. αν ειναι να παρεις αλλο εγκεφαλο, να παρεις καινουριο παλι με βαση τους κωδικους που γραφει επανω ο εγκεφαλος σου. ο μεταχειρισμενος απο ebay δεν ξερεις τι εχει περασει ή τι βλαβη μπορει να ειχε το αυτοκινητο που διελυσαν. αλλωστε, και τον δικο σου ΟΚ σου ειπαν οτι ειναι.
ε. οτι αποφαση και να παρεις, πρωτα ανοιξε τις φισσες των καλωδιων και κοιτα καλα μη τυχον το προβλημα ειναι στην πλευρα των καλωδιων και οχι του εγκεφαλου.

MarinosE46 17-05-15 19:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από amunt (Μήνυμα 506557)
Τελικα οντως εχουν βγαλει προβλημα αυτοι οι εγκεφαλοι ή ο "μαστορας" λεει σαλια???
Δεν εχω ακουσει ποτε ξανα οτι υπηρχε τετοιο προβλημα στα Ε46.

Ούτε εγώ το έχω ξανακούσει ούτε το έχω πάθει και μάλλον κάποιος λέει σάλια...
Τώρα για να βρεις τον κωδικό του εγκεφάλου είτε θα δεις τι γράφει πάνω είτε θα μπεις στο realoem και πατώντας τα 7 τελευταία ψηφία του αριθμού πλαισίου του αυτοκινήτου θα κάνεις μια αναζήτηση στα ''ηλεκτρικά κινητήρα'' και θα δεις τον κωδικό.Εχεις τη δυνατότητα να κάνεις και αντιστοίχιση του κωδικού και να δεις σε ποια μοντέλα έμπαινε ο συγκεκριμένος εγκέφαλος...
Ψάξε τις φίσες πάντως πρώτα όπως σου λέει ο supercharger μήπως έχει χαλαρώσει κανένα πινάκι και παιδεύεσαι άδικα...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:53.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.