BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά M - Γενικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=97)
-   -   Bmw M3 E30.....η ιστορια ενος θρυλου στην Ελλαδα! (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=235)

m_power_lunatic 21-08-04 17:37

Bmw M3 E30.....η ιστορια ενος θρυλου στην Ελλαδα!
 
Επελεξα να γραψω λιγα λογια για τον μεγαλυτερο BMW-δικο μου ερωτα, το πασιγνωστο BMW M3 E30 και πιο συγκεκριμενα στη χωρα μας.

Η ιστορια μου μαζι του ξεκινα πισω στο καλοκαιρι του 1991. Πιτσιρικας, εχει τελειωσει το σχολειο και εκει κοντα στον Ιουλιο ξεκινησαν ολα. Περιμενουμε την παραδοση της ολοκαινουργιας BMW Ε34 518i -ακομα εν δραση- απο γνωστη αντιπροσωπεια των Β.Π. Μεχρι τοτε για οσους θυμουνται, προσπαθουσα να ξεκολλησω τη μουρη μου απο τη δορυφορικη οπως λεγοτανε τοτε τα λιγοστα καναλια που επιανε η TV με χιονια, απο το EUROSPORT που εδειχνε τα Μ3 Ε30 να διαλυουν τα MERCEDES 190E και τα υπολοιπα στα DTM, ITCC, BTCC. Καθως μπαινω στην εκθεση για την παραλαβη διακρινω εναν ''αλητη του δρομου'' μπροστα μου. Ενα γνησιοτατο Μ3 Ε30 μαυρο προφανως LATE MODEL με τα 215HP περιμενε την παραδοση του στον υπερτυχερο του ιδιοκτητη. Απο εκεινη τη στιγμη ξεκινησανε ολα. Μετα απο 2 χρονια αρχισε η αναζητηση ενος τετοιου ///Μωρου. Τι να πρωτοθυμηθω? Απειρα βραδυα σε εκθεσεις, εμπορους, σε φανοποιους για να βρεθει το ''σωστο κομματι''.

Οπως ξερετε ολοι λογω του φορολογικου συστηματος της χωρας μας τα Μ3 Ε30 ηταν προνομιο για απειροελαχιστους τοτε και τα ORIGINAL που εισηχθησαν επισημα ειναι οχι πανω απο τα δαχτυλα του ενος χεριου. Ο ΕΛΛΗΝΑΡΑΣ επρεπε τοτε να κανει κατι για να εχει Μ3 Ε30. Αρχισανε λοιπον οι γνωστες σε ολους μετατροπες. Η τακτικη γνωστη-παλιο σασι 85 και υστερα -316 συνηθως- και ενα Μ3 Ε30 τροπετο για δωρητης. Πολυ πετσοκομμα απο τους φανοποιους για να γινει η μετατροπη, ξεκαρφωνεται ολοκληρο το αμαξι μιας και το καπο το μπροστινο ειναι το μονο κοινο με τα υπολοιπα Ε30, αν και τα Μ3 Ε30 εχουν λαστιχα μεταξυ μπρος καπο και μπροστινων φτερων αρα ισως ουτε και το καπω για να ειμαστε πιο ακριβεις. Πολυ συχνα αφου επροκειτο να ''γδυθει'' ολοκληρο το σασι αρκετοι προβηκανε σε αγορα τρακαρισμενων Ε30 αφου δεν ειχε νοημα να ειναι ατρακαριστα. Στη χωρα μας πολλοι φανοποιοι πλουτισανε απο τετοιες μετατροπες και καποιοι ασχοληθηκαν μονο με Μ3 Ε30. Οσο αναφορα το δηλωμα? Το ιταλικο 320is ηταν ιδιο οπτικα μοτερ -χτυπωντας αλλα νουμερα δηλωνοτανε 2000cc και γλυτωνες το χαρατσι. Εχουν φτιαχτει και λιγοστα Μ3 Ε30 cabrio αλλα ολα μετατροπη αφου δεν εισηχθησε ποτε επισημα στη χωρα μας ενω εχουν παραχθει 786 κομματια για τον υπολοιπο κοσμο.

Οσο αναφορα της εκδοσεις που εχω δει τοσα χρονια στη χωρα μας περιλαμβανει τα παντα απο EVO 1, EVO 2, EYROPAMEISTER, RAVAGLIA EDITION, CECOTTO ακομα και SPORT EVO 2.5 ναι αυτα με το μεγαλο σαλονι και τα κοκκινα μπουζοκαλωδια -600 κομματια στον κοσμο.

Ενα μεγαλο κεφαλαιο στην ιστορια των Μ3 Ε30 ειναι ο ΟΔΔΥ, ο Οργανισμος Διαχειρισης Δημοσιου Υλικου. Μεσω του ΟΔΔΥ πηρανε αδεια αρκετα ORIGINAL M3 E30 απο κατασχεσεις και οχι μονο. Αρκετα απο αυτα ειναι ORIGINAL αλλα δεν εχουν τα νουμερα πλαισιου τα σωστα χτυπημενα. Επισης υπαρχουν στη χωρα μας καποια US EDITION M3 E30 με τα 195 PS και την πρωτη επανω και οχι κατω οπως τα ευρωπαικα αδερφακια τους.
Η αναζητηση ''σωστου'' Μ3 Ε30-δηλαδη γνησιου, αποκαλυψε και καποια τερατουργηματα οπως ενα το οποιο σερνει ολοκληρη ιστορια πισω του..... ''κωλος Μ3 Ε30'' ενωμενος με το υπολοιπο σασι απο 316 με νουμερα στο νεροχυτη απο 4-πορτο 316 μαλιστα!!!!!

Τα χρονια περασαν και δεν θελω να θυμαμαι τις προκαταβολες που χαθηκαν σε εκθεσεις και ιδιωτες για υποτιθεμενα γνησια -αν δεν πλερωσσσεις δεν μαθαινεις! Παραλληλα με το εδω ψαξιμο η επιθυμια για εισαγωγη τετοιου αυτοκινητου κινειται οπως εμαθα σε απαγορευτικα επιπεδα πανω απο 30000EURO!!! Το αποτελεσμα? Ενας χωρος στο σπιτι μου σχεδον αφιερωμενος σε αυτο το ///Μωρο, αφισες, DVD με αγωνες DTM, βιντεοκασσετες με αγωνες, μινιατουρες σε ολες τις κλιμακες 1/18, 1/43, αριθμοι πλαισιων, τα παντα μερικες φορες ημουν τοσο σιγουρος οτι ειχα βρει το ''σωστο'' που εκανα καποιες αγορες χωρις να εχω καν παρει το αμαξι, ενα μπροστινο spoiler απο EVO2, ενας λεβιες ταχυτητων και ενα τιμονι απο suede και τα δυο απο το SPORT EVO μου θυμιζουν την απιστευτη τρελα μου ακομα και σημερα που εχω BMW M3 E36, ειναι ακομα εδω ισως γιατι......ποιος ξερει!

Τελειωνοντας θα ηθελα να αναφερω το πιο σπανιο BMW M3 E30 -γιατι πολυς λογος γινεται για αυτο- ειναι ενα λευκο Μ3 Ε30 cabrio το οποιο ειναι το μοναδικο cabrio που παρηχθη απο την BMW με μοτερ EVO2, το γνωστο λευκο μοτερ με το 3-ριγο και ηταν ειδικη και παρραλληλα μοναδικη παραγγελια και ο αριθμος πλαισιου του ειναι EB85020. Tυχερος ο Αγγλαρας αλλα εξισου τυχερος ειναι ενας συμπατριωτης μας εδω στην Αθηνα που εχει το καθαροτερο Μ3 Ε30, γνησιοτατο, US EDITION και αβαφτο απο το 89 μεχρι σημερα απο την μεση και πανω!!!!!

I KEEP DREAMING AND WORKING MY ASS OFF UNTIL T H A T ///M-DAY! Συγγνωμη εαν σας κουρασα!

m_power_lunatic 21-08-04 17:55

.....Μ3 Ε30 συνεχεια!
 
Βλεπω καποιον με ενα ασημι κουκλι να γελαει??tουλαχιστον το εχει καποιος που το εκτιμα οπως πρεπει.....

Fanatic 21-08-04 18:50

Δηλαδη φιλε αν καταλαβα 10 χρονια ψαχνεις να βρεις το καταλληλο Μ3 Ε30 και δεν τα εχεις καταφερει??Και σα να μην φτανουν αυτα εχεις καταλαξει με ενα παλιο Μ3 Ε36 και βελτιωμενο??Τι σκληρη που ειναι η ζωη!!!Ολα στραβα πανε!!! :p :cool: Παντως οντως Ε30 Μ3 ειναι οντως πολυ λιγα τα γνησια.Και αν καποιος ειναι τοσο τυχερος ωστε να βρει ενα γνησιο Μ3 Ε30 θα πρεπει να το χρυσοπληρωσει.Η ειρωνια της υποθεσης ειναι οτι γερμανια βρισκεις γνησια σε αριστη κατασταση με 10000 ευρα περιπου....ατιμο τελωνειο!!! :mad:

m_power_lunatic 21-08-04 22:34

Μ3 Ε30 απο εξωτερικο.....
 
Φιλε Μ-POWER fanatic απο το εξωτερικο ξερω και εγω με 15000-20000EURO παιρνεις με 10000-20000 χλμ πραγματικα απο συλλεκτες αλλα οταν κατεβεις προς τα εδω?Με Ελληνικες πινακιδες σπανιζει το πραγμα.....πιστεψε με!!!!!

Fanatic 21-08-04 23:16

Eγω παντως μεχρι στιγμης εχω υποψιν μου 2 Μ3 Ε30 γνησια με ελληνικες πινακιδες.Ενα μαυρο που ειχε παλιοτερα ο γιος του Βουδουρη και ενα ενος μπατσου που γνωρισα μια φορα στο Σπανο,ενα κοκκινο με μαυρες 17αρες.15000-20000 ειναι συγουρα αυτα που πουλανε συλλεκτες στην γερμανια που ειναι και αριστα.Πιο κατω βρισκεις αλλα οχι και στην καλυτερη κατασταση,με απειρα χμ κτλ.Κατι χρεπια μετατροπες εδω Ελλαδα τα πουλανε 10000+ :eek:

m_power_lunatic 22-08-04 11:14

///M history...in GREECE
 
Του Βουδουρη ηταν πραγματι πολυ καλο και με πολλα πραγματα αλλα οταν πηγα να το δω ειχε μια .....ατυχια και ηταν στο φανοποιειο αυτο ειναι τυχη!Το κοκκινο με τις 17-αρες απο Μ5 Ε34 Αμερικανικο με μαυρο πλαισιο στο κεντρο και ασημι στεφανι γυρω-γυρω πρεπει να λες ηταν απο ΟΔΔΥ σε αθλια κατασταση.Εχω δει στην Αθηνα γυρω στα 10-12 αυτοκινητα και ακομα 2-3 στη Βορεια Ελλαδα και Θεσσαλονικη.Αλλα ''σφαλιαρισμενα''πολυ και αλλα ζηταγανε 33000Εuro!!!!! με 250000χλμ!!!!!

Fanatic 22-08-04 12:08

οχι δεν λεω αυτο το κοκκινο Μ3 Ε30.Οι ζαντες ειναι αγνωστης μαρκας και το παλικαρι που το ειχε ηταν μικρος,πρπ 22 και μου ειπε οτι δεν το πολυκυκλοφορουσε.Βεβαια αν και γνησιο δεν ηταν σε αριστη κατασταση αλλα ηταν απλα καλο...Δεν παιζει να φτιαξεις καπου μια πολυ καλη μετατροπη?

stef 22-08-04 16:01

Αν είχες την τύχη να ερχόσουν στο 1ο μας meeting, θα έβλεπες 1 Μ3 Ε30 cabrio original με ιταλικά νούμερα!
Απίστευτο!Επίσης όλα αυτά που γράφεις μου φέρνυν στο μυαλό μου συγκηνιτικές στιγμές όταν 17 χρονών μπήκα για βόλτα στο πρώτο Μ3 Ε30 μαύρο ενός φίλου ο οποίος το είχε φέρει από Λίβανο με γαλλικές προδιαγραφές και κίτρινα φώτα και το αμάξι ζωγράφιζε παντού!Επίσης θυμάμαι ένα ακόμη περιστατικό με ένα Μ3 Ε30 ενός γνωστού τραγουδιστή το οποίο το έκανε βίδες από την ασχετοσύνη του!
Κρίμα... :(

MPOWER 23-08-04 10:21

Κάπου άκουσα κάτι για χαμόγελα ενός ιδιοκτήτη με ασημί!!!
Η αλήθεια είναι οτι διαβάζοντας το post σου...χαμογέλασα!
Όχι από ειρωνεία, ούτε υπεροψία! Απο χαρά και μόνο που βρέθηκε κάποιος να μου θυμίσει τι έχω! Είναι το χαμόγελο που έχω (σαν μωρό) όταν μπαίνω μέσα (έστω και σπάνια) για να το πάω από το ένα γκαράζ στο άλλο και ακούω το μοτέρ του να "στριγκλίζει"

M5-Matzos 23-08-04 11:11

m power lunatic βλέπω ότι δεν είσαι καθόλου άρρωστος με το M3 E30. Αυτό το silver που βλέπεις στο garage του MPOWER αξίζει να το δεις από κοντά ! :cool:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:18.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.