BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 3 - Γενικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=77)
-   -   Ε46 Ν42 καιει λαδια (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=30887)

nekei 12-01-13 16:45

Ε46 Ν42 καιει λαδια
 
καλησπερα και καλη χρονια σε ολους δεν θελω να σας κουρασω με λεπτομερειες αλλα εδω και ενα χρονο το αμαξι μου καιει λαδι το θεμα ειναι οχι παντα εκανα ελεγχο η πιεση στους κυλινδρους ο.κ φταιει η διακλονικη βαλβιδα μου λενε την αλλαζω αλλα το προβλημα μου δεν λυθηκε προσφατα ο φιλος γιωργος απο το σαιτ ανακαλυψε οτι το αυτοκινητο ειχε μπει σε λειτουργια Save mode λογο βλαβης εξωτερικου αισθητηρα στροφαλου που αλλαξαμε τον ευχαριστω για το χρονο του οπως και τον τασο που ασχοληθηκε και εκεινος με το θεμα μου τα χριστουγεννα πηγαινοντας στο χωριο 387 χιλ δεν εκαψε καθολου λαδι στο γυρισμο 300 γραμαρια και κατι και ας μην αναφερθουμε στα λαδια χρησιμοποιω 5/30 και 5/40 τιποτα τωρα μου λενε οτι φταινε τα τσιμουχακια στης βαλβιδες στο ερωτημα μου ομως αν φταει αυτο μου λενε τα αλλαζουμε και βλεπουμε ειμαι πελαγομενος κυριοι θα ηθελα τι γνωμη σας το αμαξι ειναι Ε46 Ν42 ΚΑΙ ΕΧΕΙ 118370 ΧΙΛ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

tasos.kamv 12-01-13 18:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nekei (Μήνυμα 476604)
καλησπερα και καλη χρονια σε ολους δεν θελω να σας κουρασω με λεπτομερειες αλλα εδω και ενα χρονο το αμαξι μου καιει λαδι το θεμα ειναι οχι παντα εκανα ελεγχο η πιεση στους κυλινδρους ο.κ φταιει η διακλονικη βαλβιδα μου λενε την αλλαζω αλλα το προβλημα μου δεν λυθηκε προσφατα ο φιλος γιωργος απο το σαιτ ανακαλυψε οτι το αυτοκινητο ειχε μπει σε λειτουργια Save mode λογο βλαβης εξωτερικου αισθητηρα στροφαλου που αλλαξαμε τον ευχαριστω για το χρονο του οπως και τον τασο που ασχοληθηκε και εκεινος με το θεμα μου τα χριστουγεννα πηγαινοντας στο χωριο 387 χιλ δεν εκαψε καθολου λαδι στο γυρισμο 300 γραμαρια και κατι και ας μην αναφερθουμε στα λαδια χρησιμοποιω 5/30 και 5/40 τιποτα τωρα μου λενε οτι φταινε τα τσιμουχακια στης βαλβιδες στο ερωτημα μου ομως αν φταει αυτο μου λενε τα αλλαζουμε και βλεπουμε ειμαι πελαγομενος κυριοι θα ηθελα τι γνωμη σας το αμαξι ειναι Ε46 Ν42 ΚΑΙ ΕΧΕΙ 118370 ΧΙΛ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Καλησπέρα.
Μίλα με το Γιώργο και κανόνισε να το ψάξουμε παρέα :)

paganis 12-01-13 18:35

εγω εχω 2 αποριες..
τι σχεση εχει ο αισθητηρας στροφαλου...με καταναλωση λαδιου??
με το αυτοκινητο σε safe mode...δεν ειχες αντιληφθει διαφορα???

nikZ3 13-01-13 00:49

Αν ειναι μονο τα τσιμουχακια παλι καλα, τα αλλαζεις και την γλυτωνεις ανωδυνα χωρις ισως ανοιγμα καπακι γι'αυτο παρα μονο ψευτοκαπακο.
Απο την αλλη ομως 300+ γραμμαρια σε 800 χλμ περιπου συνολο πηγαινε-ελα, μονο απο 16 τσιμουχακια ειναι καπως πολυ ως ποσοτητα. Να ηταν 24βαλβιδο θα τα συζηταγαμε πιο ευκολα αν και ποτε μη λες ποτε.

PetrosD 15-01-13 00:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nekei (Μήνυμα 476604)
φταιει η διακλονικη βαλβιδα

Τί είναι αυτό; Πρώτη φορά το ακούω.

rapid_fast 15-01-13 09:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikZ3 (Μήνυμα 476615)
Αν ειναι μονο τα τσιμουχακια παλι καλα, τα αλλαζεις και την γλυτωνεις ανωδυνα χωρις ισως ανοιγμα καπακι γι'αυτο παρα μονο ψευτοκαπακο.
Απο την αλλη ομως 300+ γραμμαρια σε 800 χλμ περιπου συνολο πηγαινε-ελα, μονο απο 16 τσιμουχακια ειναι καπως πολυ ως ποσοτητα. Να ηταν 24βαλβιδο θα τα συζηταγαμε πιο ευκολα αν και ποτε μη λες ποτε.

Δεν υπάρχει περίπτωση να αλλάξεις τσιμουχάκια σε βαλβίδες,
χωρίς να κατεβάσεις κεφαλάρι..

nikZ3 15-01-13 17:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast (Μήνυμα 476729)
Δεν υπάρχει περίπτωση να αλλάξεις τσιμουχάκια σε βαλβίδες,
χωρίς να κατεβάσεις κεφαλάρι..

Οτι γινεται, γινεται ... και το λεω αυτο γιατι στο δικο μου ετσι αλλαχτηκαν τα τσιμουχακια.
Αν εννοεις ομως οτι δεν ειναι σωστο, αυτο ειναι κατι που δεν μπορω να εκφερω αποψη, αν εσυ ομως εχεις μας τη λες κι ας ξυσεις πληγες.

Nick_compact 15-01-13 17:23

Kαι ο φίλος μου μηχανικός, τα αλλάζει χωρίς να κατεβάσει κεφαλή.

rapid_fast 15-01-13 17:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact (Μήνυμα 476754)
Kαι ο φίλος μου μηχανικός, τα αλλάζει χωρίς να κατεβάσει κεφαλή.

Θα μείνω στο προηγούμενο που είπα..
Σκέψου σε βάθος..

MarinosE46 16-01-13 20:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact (Μήνυμα 476754)
Kαι ο φίλος μου μηχανικός, τα αλλάζει χωρίς να κατεβάσει κεφαλή.

Καλησπέρα,βγάζοντας τις ασφάλειες και αφαιρώντας το ελατηριο της βαλβίδας,η βαλβίδα θα πέσει μέσα στον κύλινδρο.Ακόμα και να φέρεις το έμβολο στο Ανω Νεκρό Σημείο για να μην αφήσει την βαλβίδα να πέσει,κατά την τοποθέτηση η βαλβίδα θα είναι χαμηλά και όσο να πατήσεις το ελατήριο δε θα μπορείς να τοποθετήσεις την ασφάλεια της βαλβίδας,ειδικά σε γερμανικά αυτοκίνητα που η ασφάλεια έχει διπλό λούκι.
Ο μοναδικός λογικός τρόπος(αν και δε γνωρίζω αν υπάρχει κάτι τέτοιο) να αλλαχτούν τσιμουχάκια βαλβίδων χωρίς να λυθεί η κεφαλή είναι να αφαιρέσεις το μπουζί και στη θέση του να βιδώσεις κάποιο ακροφύσιο με το οποίο θα μπορέσεις να πρεσάρεις αέρα μέσα στον κύλινδρο κρατώντας υποθετικά πάντα στις βαλβίδες στις έδρες τους με την πίεση του αέρα.Κάτι τέτοιο όμως μάλλον ανήκει στη σφαίρα της επιστημονικής φαντασίας!!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:44.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.