BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=78)
-   -   Θερμοκρασία (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=32812)

theodoubi 06-07-15 17:59

Θερμοκρασία
 
Γεια σας παιδιά και ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια .
Έχω ένα bmw 320 i e92 μοντελο 2009.
Όταν έχω για πολύ ώρα σταθερή υψηλή ταχύτητα 150 Και πάνω χιλιόμετρα η Γενικά όταν τρέχω μου ανάβει το λαμπάκι θερμοκρασίας κινητήρα στην αρχή κίτρινο και κάποιες φορές κόκκινο και μου κοβει το γκάζι . πήγα και στην bmw Αλλά και σε συνεργείο και δεν μπορούν να βρουν το πρόβλημα . Γενικα δεν φαινόταν να ανεβάζει θερμοκρασία εκτος από τη συγκεκριμένη περίπτωση τι μπορεί να φταιει ? Τέλος όταν του κόβω το γκάζι σχεδόν αμέσως σβήνει η ένδειξη.

Stunt Mike 07-07-15 15:33

Πηγαινε σε αλλο συνεργειο.......Τωρα αμα σου πω να βγαλεις τα μπουζι να δεις σε τι κατασταση ειναι,γνωριζεις???Αν οχι,πηγαινε σ'ενα συνεργειο που να ξερει την δουλεια του και να'χει ορεξη να το ψαξει

BMW_330i 07-07-15 17:20

oτι λεει ο φιλος Stunt Mike .ενδεχεται να ειναι τα μπουζι σου η καποιο απο αυτα....αν οντως εινα τα μπουζι σου κανενα διαγνωστικο δεν θα το βρει γτ κανενα δεν αναγνωριζει τετοια προβληματα.βγαζεις βαζεις αλλα μπουζι και δοκιμαζεις να δεις αν στο ξανακανει

theodoubi 07-07-15 18:43

Ευχαριστω παιδια θα το ελενξω . Και κατι ακομη μου ειπαν οτι το βεντιλατερ σε τετοιου ειδους αμαξια με υδραργηρο κανονικα αν πας να το γυρισεις με το χερι δεν πρεπει να γυριζει παραπανω απο μιση στροφη το δικο μου μπορεις να το γυριζεις οσο θελεις ισχυει ??

MZ3 07-07-15 22:48

με υδραργυρο αποκλειετε να εχεις
αν δεν ειναι ηλεκτρικο θα ειναι με ελικοειδες ελατηριο

αν ειναι ηλεκτρικο λογικο ειναι αν το γυρνας να περνει σβουρες πολλές

μπορει εκει στα πολλα να αποσυνδεετε κανενα καλοδιακι της θερμοκρασιας να το διαβαζει
ο εγκεφαλος και να σου κοβει το γκαζι
νομιζω οτι αν αποσυνδεσεις το καλώδιο του θερμοστατη σου δηχνει την θερμοκρασια στο τερμα

αρχινα απο τα πιο απλα

rapid_fast 08-07-15 08:46

Πφφφφφφφ.
Κατά την ταπεινή μου άποψη, με τα λίγα που ξέρω (μπορεί να κάνω και λάθος)
Η φτερωτή σου είναι ηλεκτρική..
Ο θερμοστάτης σου χαρτογραφημένος...
Στο κάνει σε συνθήκες που ο θερμοστάτης θέλει να είναι κλειστός, και η θερμοκρασία
να φτάσει 102-107 κελσίου..
Προφανώς έχεις θέμα στον θερμοστάτη..
Επόμενη σκέψη είναι η ECU..
Αν στο κάνει συστηματικά σε αυτές τις συνθήκες, μπορείς να παρακολουθείς την πραγματική θερμοκρασία του ψυκτικού με το διαγνωστικό και να επιβεβαιώσεις..

theodoubi 08-07-15 13:03

Το έχω συνδέσει στο διαγνωστικό και όλες οι ενδείξεις ήταν κομπλε δεν ανέβαζε θερμοκρασια .

rapid_fast 08-07-15 17:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από theodoubi (Μήνυμα 507317)
Το έχω συνδέσει στο διαγνωστικό και όλες οι ενδείξεις ήταν κομπλε δεν ανέβαζε θερμοκρασια .

Και εκείνη την ώρα είχες ενδείξεις στο καντράν οτι έχεις υπερθέρμανση?

theodoubi 08-07-15 21:16

Όχι εκείνη την ώρα δεν είχε καμιά ένδειξη . Βασικά και στην bmw άλλα και στο συνεργείο το έλεγξαν σε στάση όχι σε πορεία και μόνο σε μεγάλες ταχύτητες μου ανάβει και πάλι όχι πάντα πρέπει να το ζορίσω σχετικά .

rapid_fast 09-07-15 08:25

Δεν δουλεύει έτσι το διαγνωστικό αγόρι μου..
Η το βγάζεις στο δρόμο συνδεδεμένο, ή δεν θα το βρείς ούτε σε χίλια χρόνια...
Αυτό, μέχρι να αστοχήσει πλήρως το εξάρτημα που προκαλεί τη σποραδική βλάβη η οποία
δεν είναι αντιληπτή απο τον εγκέφαλο έτσι και αλλιώς...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:17.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.