BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 3 - DIY (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=146)
-   -   Επιδιόρθωση υφάσματος κολονών σε e46 (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=28624)

ditris 26-08-11 18:50

Επιδιόρθωση υφάσματος κολονών σε e46
 
6 Συνημμένο(α)
Επειδή δεν βρήκα κάποιο αντίστοιχο θέμα κ επειδή παρόλο που κόλλησα μία φορά το παλιό ύφασμα στις μπροστά κολώνες παμπρίζ...αλλα λόγω ζέστης κ μή σωστής κόλλας(απλής επαγγελματικής βενζινόκολλας ταπετσερηδων επίπλων)ξεκόλλησαν παλι λίγο φέτος.Οι 2 στο πίσω παμπρίζ ξεκόλλησαν 5 εκατοστά περίπου έκαστη και κρέμονται σαν να μη πω τι.....σε αυτό βασικά φταίει το ότι το ύφασμα είναι ακριβώς κομμένο στο μήκος-πλάτος απο τα κολωνάκια κ οχι γυρισμένο+πισμένο κολλημενο απο μέσα οπότε με το παραμικρό ξύλωμα μετα ξεκολλα ολο λιγο λιγο!
Επίσης τα 2 μεσαια κολωνάκια των ζωνων λόγω χρήσης των ζωνων έχουν βρωμίσει και έχουν ξεκολλήσει λίγο φυσικά(ένα μισό με 1 πόντο) αλλα πάλι αντιαισθητικό είναι.
Ο ουρανός όμως άψογος είναι!!
Αποφάσισα λοιπόν να αντικαταστήσω το υπάρχον ύφασμα με νέο ίδιου χρώματος(ήθελα να βάλω το σκούρο χρώμα του mpack αλλα πρέπει να αλλάξω και ύφασμα στον ουρανό οπότε θα διατηρήσω την παλιά απόχρωση).
Θα φτιαχτεί πατρόν για όλα τα κολωνάκια και θα κοπεί μεγαλύτερο ώστε να διπλώσει απο μέσα απο τα κολωνάκια και θα κολληθεί με ειδική κόλλα για αυτοκινητων ουρανούς-κολωνάκια που αντεχει στις θερμοκρασίες.Την αποκόλληση του παλιού υφάσματος,τα πατρον και την κόλληση των νεων υφασμάτων θα αναλάβει ο πατερας πολύ καλού μου φίλου και μετρ στο είδος του(ταπετσερης με 42 χρόνια πείρα πουχει φτιάξει απο απλούς καναπέδες μέχρι σαλόνια διάσημων καπιτονε,με αλκανταρα,δερμα ,κοτερα εφοπλιστων κτλ) κ την οποία θα κάνει δωρεάν μιας κ που οι σχέσεις μας ξεπερνούν τις φιλικές.
Αγοράσαμε λοιπόν την ειδική αυτή κόλλα πούπα που στοίχισε 5 ευρώ/κιλό και την οποία χρησιμοποιούν όλοι οι ταπετσέρηδες αυτοκινήτων.
Αγοραστηκε 1 μέτρο ύφασμα(το κάτω δεξια των φώτο) 8ευρώ/μέτρο το οποίο θα μας φτάσει άνετα(στην πράξη είναι 1μ χ 1,40μ περίπου)και του οποίου το χρώμα ταιριάζει με το αρχικό απόλυτα.
Τα μπροστινά κολωνάκια λύνονται εύκολα αφού αφαιρέσουμε το μικρό καπάκι(με ενα λεπτο ίσιο κατσαβίδι) που γράφει airbag στη μέση στο κολωνάκι και ξεβιδώσουμε τις βιδούλες που θα δουμε.
Τα πίσω κολωνάκια δεν ξέρω πως βγαίνουν...μήπως ταχει βγαλει κανεις να μας εξηγήσει?Πρέπει να βγει κ η ταβλα?Το αξονάκι που ανοιγοκλεινει τα πίσω φινιστρινια και που πιάνει στην άκρη πλάτης των πίσω καθισμάτων πρέπει να βγει κ αυτό?
Επίσης τα μεσαία κολωνάκια των ζωνων πως βγαίνουν?Ειχα μιλήσει με το thanoe46coupe που ταχε βγάλει κ μουχε πει ειναι μανουρα...ιδίως το να τα ξαναβγάλεις...
Όλη η διαδικασία θα αποτυπωθει σε φωτογραφίες και θα επεξηγηθει αναλυτικά ώστε όλοι όσοι αντιμετωπίζουν(που αντιμετωπίζουν στα 46ρια) αυτό το θέμα να το επιδιορθώσουν πολύ οικονομικά.
Μείνετε συντονισμένοι....κ βοηθήστε στο πως να βγάλω τα πίσω-μεσαία κολωνάκια όσοι ξέρετε.....

ditris 30-08-11 16:58

10 Συνημμένο(α)
Στο προηγούμενο ποστ ανέφερα πως το σωστό ύφασμα(που ταιριαζει χρωματικά) είναι το κατω δεξια(που είναι μόνο του)!Έγραψα λάθος επειδή ανέβηκε γυρισμένη η φώτο...άρα το σωστό ύφασμα χρωματικά είναι το πάνω αριστερά(έντονο γκρι).
Το βγάλσιμο μπρος-μεσαίων-πίσω κολονών ανέλαβε πολύ καλός φίλος λαμαρινάς-μπογιατζής ο οποίος μούχε τοποθετήσει τον εμπρός προφυλακτήρα.Η διαδικασία αφαίρεσης χρονικά διήρκησε ένα 35-40λεπτο μιας και ήξερε αναλυτικά τι κ πως να βγάλει.Τα εμπρος κολωνακια βγαινουν αν βγαλουμε το μικρο πλαστικο καπακι που γραφει airbag πάνω στο κολωνακι(με ενα μικρο ισιο κατσαβιδακι) κ ξεβιδωσουμε τις 3 βίδες(τύπου αστερι) σε κάθε κολώνα.Σημειωτέον τις πίσω ταπετσαρίες θυρών(δεν εχει θυρες επειδη ειναι coupe) δεν τις βγάλαμε για να βγουν τα μεσαία κολωνάκια(των ζωνων)...απλα τις ξεκουμπώσαμε λίγο στην άκρη εκεί δίπλα στη ζώνη...και αφαιρεσαμε κ το πίσω κάτω κάθισμα ώστε να ανοίξει η πλαινη ταπετσαρία.Απλά για να αφαιρεθει πληρως το μεσαιο κολωνακι πρεπει να ξεβιδωθει μία βίδα στο σίδερο στο δάπεδο απο την οποια ειναι πιασμενη η ζωνηΗ πίσω πλάτη για ναβγουν τα πίσω κολωνακια δε χρειαζεται να βγει,ούτε η τάβλα,ούτε τα 2 στενα κομματια της πλατης των πίσω καθισματων(ώπου ακουμπουν τα αξονακια γ το ανοιγοκλειμμα των πίσω φινιστρινιων.Ολα είναι κουμπωτα...αλλα πρεπει να ξερεις τι βγαζεις ωστε να μην σπασεις τπτ!Αυριο θα εξηγησω κ αναλυτικα πως το κανουμε.
Επισυναπτω κ καποιες φωτος....
ο φιλος επισης εκανε αφιλοκερδως τον κοπο να με βοηθησει αλλα θα ξεχρεωθει με καμποση ποσοτητα οινοπνευματωδων ποτών το σαβ/κο σε γνωστο beach bar της χαλκιδικης.....
Υ.Γ θΑ κολληθεί και το λάστιχο της πόρτας του οδηγού που οπως θα δειτε κ σε επομενη φωτο κρεμεται ασχημα.....

ditris 30-08-11 17:02

6 Συνημμένο(α)
κ καποιες φωτος ακομη.....

kplc16 30-08-11 18:14

εχω ε46 coupe.τα πισω κολονακια τα εβγαλα αφου εβγαλα τις πλαφονιερες.θελει λιγη δυναμη

παντως το σχολειο σου πολυ ευστοχο για το γεγονος οτι το υφασμα ειναι κομενο τσιμα-τσιμα

ditris 30-08-11 21:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kplc16 (Μήνυμα 438194)
παντως το σχολειο σου πολυ ευστοχο για το γεγονος οτι το υφασμα ειναι κομενο τσιμα-τσιμα

Φίλε μου το ύφασμα απορώ γιατί το κόβουν ακριβώς.Ο μπαμπας του φίλου μου λεέι πως οταν μπαινει και κολλειται το υφασμα απο το εργοστασιο(ρομποτ μαλλον το κολλα?) είναι πιο μακρύ...απλα αντι να το διπλωθει απο μεσα...αφου κολληθει μετα το κοβεται με μηχανημα(τύπου φαλσετας?)..με αποτελεσμα να ξεκολλα ευκολα κ να μας τυρρανα..
Οσο για τα κολωνακια πίσω έχεις δίκιο θελει δύναμη(αφου βγαλεις τη πλαφονιερα πρωτα οπως ειπες) αλλα και προσοχη για να μη σπασεις τπτ!Εννοειται θελει προσοχη και στο ξεκουμπωμα της ταπετσαριας των πίσω θυρων όπως και των μεσαιων κολωνων!
Βασικά όλα απλά φαίνονται αλλα θέλει προσοχή και αντίληψη..δε θελει βιαστικες κινησεις και ιδιως αγαρμπες...
Υ.Γ Αυριο θα τα εξηγησω(τη διαδικασία) πιο αναλυτικα......και θα ανεβασω κ φωτος με το νεο υφασμα που θαναι τοποθετημενα....

panagiotisE46ci 31-08-11 11:58

μακοσ olomanaxos εκανες τουτη την εργασια?εχω και εγω το ιδιο προβλημα στα πισο κολονακι.το θεμα ειναι που να βρω μαστορα που να εχει ορεξη να ασχοληθει

ditris 31-08-11 12:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panagiotisE46ci (Μήνυμα 438241)
μακοσ olomanaxos εκανες τουτη την εργασια?εχω και εγω το ιδιο προβλημα στα πισο κολονακι.το θεμα ειναι που να βρω μαστορα που να εχει ορεξη να ασχοληθει

Το βγάλσιμο των 2 εμπρος κολωνών το έκανα μόνος! Το βγάλσιμο των -μεσαίων-πίσω κολωνών ανέλαβε πολύ καλός φίλος λαμαρινάς-μπογιατζής ο οποίος μούχε τοποθετήσει τον εμπρός m3 προφυλακτήρα.Η διαδικασία αφαίρεσης χρονικά διήρκησε ένα 35-40λεπτο μιας και ήξερε αναλυτικά τι κ πως να βγάλει.
Την αποκόλληση του παλιού υφάσματος,τα πατρον και την κόλληση των νεων υφασμάτων θα αναλάβει ο πατερας πολύ καλού μου φίλου και μετρ στο είδος του(ταπετσερης με 42 χρόνια πείρα )κ τη διαδικασία θα κάνει δωρεάν μιας κ που οι σχέσεις μας ξεπερνούν τις φιλικές.

Συνεπώς και τα 2 μαστόρια κάναν αφιλοκερδως τον κοπο να με βοηθησουν αλλα θα ξεχρεωθούν με τραπέζωμα(ζαρζαβατικά του κήπου μου στο χωριό,κρεατα ντοπια απο νομο σερρων απο κρεοπωλη φιλο μου και φυσικα ψησιμο αυτων στην παραδοσιακη εξωτερικη ψησταρια μας)!
Θα ποσταρω σημερα αναλυτικα πως βγαινουν-μπαινουν τα κολωνακια με περισσοτερες-αναλυτικοτερες φωτος και επισης πως ντυνονται.

Γ οποιον δεν βασίζεται(δεν πιανουν τα χερια του?,φοβάται?) και ενδιαφερεται το βγαλσιμο-βαλσιμο ολων των κολωνων στοιχιζει 20-25 ευρω και το ξέντυμα-ντυσιμο με νεο υφασμα συμπεριλαμβανομενων υλικών(κολλα,υφασμα) στοιχιζει 65-70 ευρώ!

tasosbimmer 31-08-11 13:35

Φιλε makos επειδη εεχω και εγω θεμα με καποιες ταπετσαριες στο 36αρι μου, μπορεις να μου πεις πως ζητας το υφασμα στα καταστηματα? Θεωρω οτι πρεπει να ειναι καποιας συγκεκριμμενης ποιοτητας. Ευχαριστω

ditris 31-08-11 16:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tasosbimmer (Μήνυμα 438250)
Φιλε makos επειδη εεχω και εγω θεμα με καποιες ταπετσαριες στο 36αρι μου, μπορεις να μου πεις πως ζητας το υφασμα στα καταστηματα? Θεωρω οτι πρεπει να ειναι καποιας συγκεκριμμενης ποιοτητας. Ευχαριστω

Αγαπητέ φίλε Τάσο τα υφάσματα είναι ανάλογα του αυτοκινητου.Εννοώ χρώμα,είδος υφασματος.Προσπαθεις να βρεις αυτό που είναι ίδιο με του δικού σου κ χρωματικά κ σε είδος.Τα ζητούμενα υφάσματα είναι ύφασμα το οποιο είναι θερμοκολλημμενο με πολύ λεπτο αφρολεξ απο πίσω.Το καλύτερο είναι να πας με το αυτοκινητο σου εκει ώστε με τα δειγματα που έχει(μικρά κομματακια 5 χ 5 εκατοστα) να βάζεις ένα ένα δίπλα στην ταπετσαρία σου ώστε να δεις πιο ταιριαζει.Ή να παρεις δειγματα όσα σου δωσει(δεν σου δίνει κ 100 αλλα καμια 5-10 τα οποια πιστευεις ότι μοιαζουν)Καμια φορά δεν μπορεις να βρεις το ιδιο 100% αλλα π.χ 90-95% κ αυτό γιατι απο τα χρόνια,τη βρωμιά το αρχικό υφασμα σου αλλοιώνεται λίγο.Ειναι κατι ομως το οποιο δεν θα καταλαβει κανεις παρα μονο εσυ πουκανες την αλλαγή.
Στη θεσ/νίκη μαγαζί που πουλαει τετοια κ πηρα κ εγώ(οπως κ τη κολλα) ....είναι στο μίνι περιφερειακό στο φαναρι μετα το φαναρι της μενεμενη πριν ανεβουμε την αερογεφυρα των κτελ...στο φαναρι λοιπον που σου λεω στριβεις δεξια κ με το που μπαινεις στη κυκλική διαδρομή αντί κατευθείαν να στριψεις δεξιά...πας ευθεια κ κατευθειαν πεφτεις στο μαγαζί που λέω
.Ονόματα δε λεω να μη φανει πως κανω διαφημιση.Αν θελεις περισσοτερες πληροφοριες στειλε π.μ.......

ditris 01-09-11 18:06

10 Συνημμένο(α)
Είχα αναφέρει ότι γ τις πίσω ταπετσαρίες θυρών(δεν εχει θυρες επειδη ειναι coupe αλλα ετσι αναφερω γ να συγκεκριμενοποιώ!) δεν τις βγάλαμε για να βγουν τα μεσαία κολωνάκια(των ζωνων)...απλα τις ξεκουμπώσαμε λίγο στην άκρη εκεί δίπλα στη ζώνη...αφού προηγουμένως αφαιρεσαμε το πίσω κάτω κάθισμα ώστε να ανοίξει η πλαινη ταπετσαρία.Απλά για να αφαιρεθει πληρως το μεσαιο κολωνακι πρεπει να ξεβιδωθει μία βίδα στο σίδερο στο δάπεδο απο την οποια ειναι πιασμενη η ζωνη.Τα κολωνάκια των ζωνών έχουν 2 πλαστικά καπάκια τα οποια γ να τα βγαλουμε χρησιμοποιουμε ειδικό "ίσιο" κατσαβιδι με γωνία στην ακρη του κ στο οποιο η ακρη είναι δίχαλο ώστε να μπαινουν μεσα τα πλαστικα κουμπωτα κλιπσακια κ με τραβηγμα να αφαιρουνται!Ολα τα υπολοιπα πιασίματα τους(μεσαιων κολωνων )είναι κουμπωτα...αλλα πρεπει να ξερεις τι βγαζεις ωστε να μην σπασεις τπτ κ φυσικα στο βαλσιμο μη κουμπωσει το κολωνακι κ δεν επανερχεται η ζωνη αυτοματα αν δεν εχει κατσει καλα η πατούρα κουμπωματος απο μέσα!Οχι πως δεν διορθωνεται αλλα μην ταλαιπωρηστε.Φυσικα με ίσιο μικρο τύπου δοκιμαστικο κατσαβιδι παιζουμε με τις υφασματινες(εξωτερικά) τσιμουχες των παραθυρων(μπρος κ πίσω) όπως φαινεται κ στις φωτος....ωστε να βαλουμε-βγαλουμε το κολωνακι(μεσαιο)κ φυσικα τις πίσω ταπετσαρίες θυρών(δεν εχει θυρες επειδη ειναι coupe αλλα ετσι αναφερω γ να συγκεκριμενοποιώ!)Οταν λεω παιζουμε με τις τσιμουχες εννοω πως τις βγαζουμε-βαζουμε πάνω τους το κατσαβιδι ωστε να κατσουν καλά το κολωνακι,πίσω ταπετσαρία.
Η ταπετσαρίες πίσω θυρών είναι κουμπωτές με τα κίτρινα κλιπς των φώτος καθώς επίσης έχουν και 2 κρυφές βίδες κάτω απο το στηριγμα χεριου όπως βλεπετε κ στις φωτος...

ditris 01-09-11 18:11

H ζώνη των εμπροσθιων καθισματων ελευθερώνεται-ξαναδένεται αν βγάλουμε το μαυρο καπάκι τραβωνατας το με το χέρι,ξεβιδωσουμε τη βίδα,βγαλουμε το τυπου κομμενη ροδελα (χρυσαφι χρωμα), και βγαζοντας εξω το τελειωμα της ζωνης.Οι φωτος γ την αντιστροφη διαδικασια φαινονται στο προηγουμενο ποστ........

ditris 01-09-11 18:14

1 Συνημμένο(α)
Τα πίσω κολωνάκι μπαινουν κουμπωτά αφου πρωτα έχουμε τραβηξει(με το ισιο κατσαβιδακι) τη τσιμουχα κατω δίπλα στο παράθυρο ωστε να μπει μεσα.Μετα χτυπαμε και κουμπωνει κ βιδωνουμε κ τη βιδα της φωτος....

ditris 01-09-11 18:23

4 Συνημμένο(α)
Τα εμπρος κολωνακια μπαινουν πανευκολα(αδυνατο να μπερδεψεις αριστερο-δεξί οσο στοκος κ νασαι οπως και στα πίσω-μεσαια κολωνακαι!) απλα κουμπωνοντας τα(ουτε ακουγεται μολις τα κουμπωσεις αυτα) κ μετα βιδωσουμε τις 3 βίδες(τύπου αστερι) σε κάθε κολώνα.Τελος βαζουμε το μικρο πλαστικο καπακι που γραφει airbag πάνω στο κολωνακι
Υ.Γ οι φωτος είναι με το καινουργιο υφασμα άψογης εφαρμογης
Το μόνο που άλλαξε είναι ότι δεν φαίνεται πια...το αναγλυφο airbag στο πλαστικό καπάκι που κρυβει τις βίδες του καπακιου των κολώνων....αφού το υφασμα όπως είπαμε έχει πολύ λεπτο αφρολεξάκι απο πίσω και τα 1,5 χιλιοστα πάχους καλύπτουν την ανάλογου πάχους πατούρα aιrbag στο καπάκι!Λεπτομέρεις...οι αεροσακοι μια χαρα δουλευουν....

graphe36 02-09-11 00:18

Εχω κανει αντιστοιχο project αλλα τα έντυσα με δερματίνη.

tasosbimmer 02-09-11 01:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από makos (Μήνυμα 438277)
Αγαπητέ φίλε Τάσο τα υφάσματα είναι ανάλογα του αυτοκινητου.Εννοώ χρώμα,είδος υφασματος.Προσπαθεις να βρεις αυτό που είναι ίδιο με του δικού σου κ χρωματικά κ σε είδος.Τα ζητούμενα υφάσματα είναι ύφασμα το οποιο είναι θερμοκολλημμενο με πολύ λεπτο αφρολεξ απο πίσω.Το καλύτερο είναι να πας με το αυτοκινητο σου εκει ώστε με τα δειγματα που έχει(μικρά κομματακια 5 χ 5 εκατοστα) να βάζεις ένα ένα δίπλα στην ταπετσαρία σου ώστε να δεις πιο ταιριαζει.Ή να παρεις δειγματα όσα σου δωσει(δεν σου δίνει κ 100 αλλα καμια 5-10 τα οποια πιστευεις ότι μοιαζουν)Καμια φορά δεν μπορεις να βρεις το ιδιο 100% αλλα π.χ 90-95% κ αυτό γιατι απο τα χρόνια,τη βρωμιά το αρχικό υφασμα σου αλλοιώνεται λίγο.Ειναι κατι ομως το οποιο δεν θα καταλαβει κανεις παρα μονο εσυ πουκανες την αλλαγή.
Στη θεσ/νίκη μαγαζί που πουλαει τετοια κ πηρα κ εγώ(οπως κ τη κολλα) ....είναι στο μίνι περιφερειακό στο φαναρι μετα το φαναρι της μενεμενη πριν ανεβουμε την αερογεφυρα των κτελ...στο φαναρι λοιπον που σου λεω στριβεις δεξια κ με το που μπαινεις στη κυκλική διαδρομή αντί κατευθείαν να στριψεις δεξιά...πας ευθεια κ κατευθειαν πεφτεις στο μαγαζί που λέω
.Ονόματα δε λεω να μη φανει πως κανω διαφημιση.Αν θελεις περισσοτερες πληροφοριες στειλε π.μ.......

Νασαι καλα για τις πληροφοριες, επειδη ειμαι απο Αθηνα θα προσπαθησω να βρω απο καταστηματα με ταπετσαριες εδω. Πες μου μονο για να καταλαβω, τα καταστηματα αυτα πουλανε μονο υφασματα για ταπετσαριες αυτοκινητων, η να παω οπου πουλανε γενικα υφασματα και δερματινες? Ευχαριστω.

ditris 02-09-11 12:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tasosbimmer (Μήνυμα 438480)
Νασαι καλα για τις πληροφοριες, επειδη ειμαι απο Αθηνα θα προσπαθησω να βρω απο καταστηματα με ταπετσαριες εδω. Πες μου μονο για να καταλαβω, τα καταστηματα αυτα πουλανε μονο υφασματα για ταπετσαριες αυτοκινητων, η να παω οπου πουλανε γενικα υφασματα και δερματινες? Ευχαριστω.

Sτη πλειοψηφία αυτά τα καταστήματα πουλάνε υφάσματα παντώς τύπου.Απλώς εσύ θα ζητήσεις ύφασμα για κολωνάκια αυτοκινήτου(κ για ουρανό το ίδιο είναι).Αυτοί θα καταλάβουν....θα διαλέξεις και το χρώμα που ταιριάζει με το δικό σου και είσαι οκ....

ditris 02-09-11 12:59

8 Συνημμένο(α)
Η τελική μορφή απο τα κολωνάκια τοποθετημένα.Η δουλειά όπως φαίνεται είναι αψεγάδιαστη...σαν να βγήκαν απο εργοστάσιο..ισως κ καλυτερα αφού είναι χειροποίητα κ φυσικά θαναι αθάνατα στο περας του χρόνου(να το δουμε κ στη πραξη φυσικά!).
Υ.Γ κάτι μικρές μαυρίλες στα πίσω κολωνάκια είναι απο τη μαυρίλα πούχαν οι τσιμούχες των παραθύρων όταν τα βάζαμε.Παρόλο πουχαμε τα χερια μας όλο καθαρα(όλο με μωρομαντηλα τα καθαρίζαμε,όπως και τα κατσαβίδια-εργαλεία) αυτό δεν το αποφύγαμε.Θα τα καθαρίσω προσεχτικά με σφουγγαράκι με πολύ απαλές κινήσεις..προσοχή γιατί στα κολωνάκια...οπως και στον ουρανό αχαρακτηριστοι με πλυντηρια αυτοκινητων όταν τα καθαριζουν..με σκληρες βουρτσες...τα τριβουν κ λογω δυναμης...+σκληρης βουρτσας ξυλώνουν το ύφασμα πολλές φορές.

ditris 02-09-11 13:00

3 Συνημμένο(α)
τα πίσω κολωνάκια πουλεγα.....

tasosbimmer 02-09-11 16:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από makos (Μήνυμα 438515)
Sτη πλειοψηφία αυτά τα καταστήματα πουλάνε υφάσματα παντώς τύπου.Απλώς εσύ θα ζητήσεις ύφασμα για κολωνάκια αυτοκινήτου(κ για ουρανό το ίδιο είναι).Αυτοί θα καταλάβουν....θα διαλέξεις και το χρώμα που ταιριάζει με το δικό σου και είσαι οκ....

Ευχαριστω για τον χρονο σου. Νασαι καλα.

bmwdakias85 03-10-11 12:34

εγω στο 46αρι μου τα εχω ξεκολλησει τελειως γιατι ειχαν φουσκοσει ασχημα...πιστευω οτι μπωρο να τα φτιξω κ μονος μου αλλα το καπακι μπροστα που λεει airbag εχει ξεκολλ. κ απο αυτο η ταπετσαρια του>εκει να βαλω απ οτο ιδιο υφασμα?δεν θα φαινεται μετα ομως το aibag η δεν υπαρχει προβλημα!

ditris 03-10-11 13:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bmwdakias85 (Μήνυμα 441766)
εγω στο 46αρι μου τα εχω ξεκολλησει τελειως γιατι ειχαν φουσκοσει ασχημα...πιστευω οτι μπωρο να τα φτιξω κ μονος μου αλλα το καπακι μπροστα που λεει airbag εχει ξεκολλ. κ απο αυτο η ταπετσαρια του>εκει να βαλω απ οτο ιδιο υφασμα?δεν θα φαινεται μετα ομως το aibag η δεν υπαρχει προβλημα!

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα που μετά δεν θα φαίνεται το ανάγλυφο airbag!Είναι καθαρά αισθητικό κ μόνο το θέμα!Ενα καπάκι είναι μόνο!Απλά το συγκεκριμένο θέλει λίγο "μαγκια" γ να ντυθεί σωστά ωστε στο κουμπωμα του με την κολώνα να κουμπώνει και να μην πετάγεται!Θα σου πρότεινα να διαλέξεις το ποντικί ύφασμα(1 νετρο=8 ευρω) να αγορασεις την κολλα που ανεφερα(6-7 ευρω), να βγαλεις τα κολωνακια μονος και να τα πας σε εναν ταπετσερη και με 40 ευρω που θα του δωσεις θα στα ντυσει κ θαχει κ την ευθυνη αν δεν γινουν ωραια!Διαβασε προσεκτικα απλα πως μπαινοβγαζεις τα κολωνακια........

bmwdakias85 03-10-11 13:41

εχω m pack σαλονι απο τη μανα του κ ειναι ο ουρανος μαυρος απλα τα κολονακια εχουν ξανιξη λιγο λογο ηλιου οπως κ η ταζερα πισω!ευχαριστω

ditris 03-10-11 15:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bmwdakias85 (Μήνυμα 441774)
εχω m pack σαλονι απο τη μανα του κ ειναι ο ουρανος μαυρος απλα τα κολονακια εχουν ξανιξη λιγο λογο ηλιου οπως κ η ταζερα πισω!ευχαριστω

Ναι βρε ξέρω πως έχεις μαύρο(ποντικί έντονο φαίνεται!) mpack σαλόνι!Πανε εκει που πουλάν υφάσματα και ζήτα ύφασμα για αυτοκινητο για ουρανο-κολωνάκια!Θα σου δώσει μικρα κομματια δείγματα....θα τα βάλεις στα κολωνάκια και θα δεις ποιο είναι πιο ίδιο με το δικο σου!Ωστε και η εταζιερα "πεταξε" ε?Αυτο πρωτη φορά το ακουω.....

Xristis_Smpena 10-01-12 15:52

Tο ιδιο θεμα ειχα και εγω και στις 4 κολωνες. Εβαλα καινουργιο σκουρο Γκρι υφασμα και οχι το κανονικο του γιατι μου αρεσε περισσοτερο σαν χρωματικος συνδιασμος και μου πηρε 40 ευρω

Dermatis 31-07-12 12:38

Παιδες σημερα επιχειρησα να βγαλω τα μπροστινα κολωνακια γιατι εχουν ξεκολησει λιγο χαμηλα αλλα σωνονται πιστευω............και τα εκανα έσχατα! Τα κολωνακια σα να ητανε κολημενα απο την πλευρα του τζαμιου! Και δεν το συζητω για το καπακι που στην προσπαθεια μου να το βγαλω εφυγε λιγο το υφασμα και απο εκει! Αλλα το θεμα ειναι πως βγαινουν τα κολωνακια ???? ειναι οντως κολλημενα?

sakis4paok 31-07-12 16:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dermatis (Μήνυμα 467863)
Παιδες σημερα επιχειρησα να βγαλω τα μπροστινα κολωνακια γιατι εχουν ξεκολησει λιγο χαμηλα αλλα σωνονται πιστευω............και τα εκανα έσχατα! Τα κολωνακια σα να ητανε κολημενα απο την πλευρα του τζαμιου! Και δεν το συζητω για το καπακι που στην προσπαθεια μου να το βγαλω εφυγε λιγο το υφασμα και απο εκει! Αλλα το θεμα ειναι πως βγαινουν τα κολωνακια ???? ειναι οντως κολλημενα?

Λοιπον τιποτα δε ειναι κολλημενο.το κολωνακι εκει που γραφει airbag το βγαζεις και απο κατω εχει βιδες.

ditris 31-07-12 16:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από makos (Μήνυμα 438185)
Τα εμπρος κολωνακια βγαινουν αν βγαλουμε το μικρο πλαστικο καπακι που γραφει airbag πάνω στο κολωνακι(με ενα μικρο ισιο κατσαβιδακι) κ ξεβιδωσουμε τις 3 βίδες(τύπου αστερι) σε κάθε κολώνα.

όπως είπε και ο ηλ/γος μας(sakispaok) και είχα αναφέρει και εγώ στο 2ο ποστ πέρσι ...τα εμπροσθια κολωνακια έχουν έκαστο 3 αστερατες βίδες αφού ξεκουμπωσεις το καπακακι που γραφει airbag......

Dermatis 31-07-12 23:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από makos (Μήνυμα 467877)
όπως είπε και ο ηλ/γος μας(sakispaok) και είχα αναφέρει και εγώ στο 2ο ποστ πέρσι ...τα εμπροσθια κολωνακια έχουν έκαστο 3 αστερατες βίδες αφού ξεκουμπωσεις το καπακακι που γραφει airbag......

Ναι ναι νταξει ειπαμε δεν ειμαι και τοσο ασχετος ,............ τις εβγαλα τις βιδες..........:dance::bananasmi:icon42: Απλα ξεκουμπωνοντας τα ειδα το υφασμα ( οχι και το κολονακι(πλαστικο) ) να ειναι κατα καποιο τροπο κολλημενο στη γωνια με το παρμπριζ και τραβωντας το να ξεκολαει και να ξεφτιζει και αλλο!

ditris 02-08-12 16:14

Απάντηση στην ερωτηση που μουκανε ο χρηστης Dermatis...μιας κ δεν ειναι δυνατη η αποστολή π.μ σε αυτόν!!!......

Αγορασα την ειδική βενζινοκολλα πούπα πει κ στο thread που στοίχισε 7-8 ευρώ/κιλό και την οποία χρησιμοποιούν όλοι οι ταπετσέρηδες αυτοκινήτων.
Αγοραστηκε 1 μέτρο ύφασμα 8ευρώ/μέτρο το οποίο φτάνει άνετα(στην πράξη είναι 1μ χ 1,40μ περίπου) γ ντυσιμο μπρος-πισω μεσαιων κολωνακιων και του οποίου το χρώμα ταιριαζε με το αρχικό(γκρι) σχεδον απόλυτα.Το υφασμα εχει ενσωματωμενο απο μεσα αφρολεξακι λεπτο.Ετσι μαζι με το ενσωματωμενο αφρολεξακι το κολλησαμε σε ολα τα κολωνακια...πλην των 2 φιλετων (που γραφουν airbag) στα εμπροσθια κολωνακια...διοτι θα φουσκωναν κ δεν θα κουμπωναν!Σε αυτα τα 2 "φιλετακια" αφαιρεσαμε το αφρολεξακι απο το υφασμα(πουπαμε ήταν κολλημενο-ενσωματωμενο).........
Το θεμα δεν ειναι ασφαλειας(μην δεν ανοιξει ο αεροσακος!) αλλα αισθητικο-πρακτικο...μιας κ οπως προειπα αν δεν αφαιρουσαμε το αφρολεξακι απο αυτα τα 2 κουμπωτα φιλετακια δεν θα κουμπωναν στο κολωνακι μετα!!
Το υφασμα το πηρα απο τον Βικοπουλο εδω στην Μενεμενη Θεσσαλονικης.......

Dermatis 02-08-12 17:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από makos (Μήνυμα 468041)
Απάντηση στην ερωτηση που μουκανε ο χρηστης Dermatis...μιας κ δεν ειναι δυνατη η αποστολή π.μ σε αυτόν!!!......

Αγορασα την ειδική βενζινοκολλα πούπα πει κ στο thread που στοίχισε 7-8 ευρώ/κιλό και την οποία χρησιμοποιούν όλοι οι ταπετσέρηδες αυτοκινήτων.
Αγοραστηκε 1 μέτρο ύφασμα 8ευρώ/μέτρο το οποίο φτάνει άνετα(στην πράξη είναι 1μ χ 1,40μ περίπου) γ ντυσιμο μπρος-πισω μεσαιων κολωνακιων και του οποίου το χρώμα ταιριαζε με το αρχικό(γκρι) σχεδον απόλυτα.Το υφασμα εχει ενσωματωμενο απο μεσα αφρολεξακι λεπτο.Ετσι μαζι με το ενσωματωμενο αφρολεξακι το κολλησαμε σε ολα τα κολωνακια...πλην των 2 φιλετων (που γραφουν airbag) στα εμπροσθια κολωνακια...διοτι θα φουσκωναν κ δεν θα κουμπωναν!Σε αυτα τα 2 "φιλετακια" αφαιρεσαμε το αφρολεξακι απο το υφασμα(πουπαμε ήταν κολλημενο-ενσωματωμενο).........
Το θεμα δεν ειναι ασφαλειας(μην δεν ανοιξει ο αεροσακος!) αλλα αισθητικο-πρακτικο...μιας κ οπως προειπα αν δεν αφαιρουσαμε το αφρολεξακι απο αυτα τα 2 κουμπωτα φιλετακια δεν θα κουμπωναν στο κολωνακι μετα!!
Το υφασμα το πηρα απο τον Βικοπουλο εδω στην Μενεμενη Θεσσαλονικης.......

Ευχαριστω πολυ φιλε μου.........!!!! Καθαρισες το τοπιο γιατι μου λεγαν διαφορα κυριως για τα μπροστινα! Οσο για τα π.μ. τωρα το πηρα χαμπαρι οτι ειχα ρυθμιση για να μην δεχομαι π.μ απο οχι φιλους .......παω να το αλλαξω!
Και παλι ευαριστω!

kplc16 02-08-12 19:00

λοιπον αυτο το νημα ειναι πολυ σημαντικο.αν θελει καποιος συντονιστης να το σωσει καπου για να το εντοπιζουμε εμεις οι σαρανταεξαρηδες πιο ευκολα!

ditris 08-10-14 17:22

9 Συνημμένο(α)
Μετά απο χρόνια και στα Ε46 (σύνηθες στα Ε36) "φουσκώνει" και τείνει να "κρεμάει" σιγά σιγά ο ουρανός. Έτσι λοιπόν πήρα την απόφαση να κάνω mpack όλο το εσωτερικό. Αγοράστηκαν μετάχειρα χερούλια μπρος, σκιάδια Μ3, πίσω άγκιστρα ρούχων και μεσαία mpack κολωνάκια(μόνο και μόνο για το μαύρο πλαστικό εκεί που βγαίνει η ζώνη). Πήγα στον Σοφοκλή στην Τούμπα και έντυσε ουρανό,όλα τα κολωνάκια με ύφασμα ίδιο με του mpack. Το αποτέλεσμα της δουλειάς το μαρτυρούν και οι φώτος....

zaharias 08-10-14 23:05

Τελειο φιλε!!!
Αγαπημενος χρωματικος συνδυασμος interior-exterior..!!! ;) :) :D

theosevag 05-04-15 22:35

Απλώς να αναφέρω ότι άλλαξα τα πίσω κολονάκια (το ύφασμα) σε επαγγελματία "ταπιτσερι" με 30 €, ενώ τα αυτοκόλλητα στις εμπρός κολόνες (με το airbag λογότυπο), στοίχισαν 35 € στην αντιπροσωπεία.

zaharias 07-04-15 17:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από theosevag (Μήνυμα 506023)
Απλώς να αναφέρω ότι άλλαξα τα πίσω κολονάκια (το ύφασμα) σε επαγγελματία "ταπιτσερι" με 30 €, ενώ τα αυτοκόλλητα στις εμπρός κολόνες (με το airbag λογότυπο), στοίχισαν 35 € στην αντιπροσωπεία.

Ωραιος!!

Ευχαριστουμε που το μοιραστηκες, να εισαι καλα!!

Βαλε καμια φωτο (αν μπορεις).

KATSARAIOS 10-07-16 01:17

3 Συνημμένο(α)
Μια πετυχημενη προσπαθεια και απο εμενα
Αλλαχτηκε το υφασμα στον ουρανο και σε λιγο και σε ολα τα κολωνακια

tasos.kamv 10-07-16 09:40

Ωραίος ο Κατς!
Μεγειές!

stauros772000 10-07-16 19:00

κανα ινφο θα δωσεις?κανα τιπ?τι υφασμα βαζουν?καπιτονε?ποσο παει το μετρο?πως τα ξεκολας?πως εβγαλες πατρον?τι κολλα εβαλες?πως τα κολλησες?εβαλες κολλα και στα δυο μερη?ή φτανει μονο στο ενα?στις τσακες,προσαρμοζεται ωραια το υφασμα?

gearboxer 10-07-16 19:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stauros772000 (Μήνυμα 513944)
κανα ινφο θα δωσεις?κανα τιπ?τι υφασμα βαζουν?καπιτονε?ποσο παει το μετρο?πως τα ξεκολας?πως εβγαλες πατρον?τι κολλα εβαλες?πως τα κολλησες?εβαλες κολλα και στα δυο μερη?ή φτανει μονο στο ενα?στις τσακες,προσαρμοζεται ωραια το υφασμα?

Έναν αναλυτικό οδηγό μπορείς να βρείς εδώ.
Με λίγη προσοχή, υπομονή και με τη βοήθεια ενός ατόμου η όλη διαδικασία είναι εύκολη ακόμα σε περιπτώσεις με ηλιοροφή σαν τη δικιά μου.

KATSARAIOS 11-07-16 06:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stauros772000 (Μήνυμα 513944)
κανα ινφο θα δωσεις?κανα τιπ?τι υφασμα βαζουν?καπιτονε?ποσο παει το μετρο?πως τα ξεκολας?πως εβγαλες πατρον?τι κολλα εβαλες?πως τα κολλησες?εβαλες κολλα και στα δυο μερη?ή φτανει μονο στο ενα?στις τσακες,προσαρμοζεται ωραια το υφασμα?

Το υφασμα που αγορασα εγω ειναι ολοιδιο με της bmw σε μαυρο χρωμα με τιμη μετρου 10 ευρω ,ειναι 1.50Χ 1 μετρο 10 ευρω και θες για ουρανο περιπου 1.70 ,οποτε με 2 μετρα ξεκινας .
Αφου βγαλεις σκιαδια χερουλια και μπλαφονιερα ξεκρεμας τον ουρανο και τον βγαζεις με τον ταμπλα του απο το αμαξι.
Το υπαρχον υφασμα βγαινει πανευκολα τραγωντας το απο οποια ακρη θες και με την μια ξεκολλαει σαν τσιγαροχαρτο..
Εχεις τωρα τον ταμπλα με το αφρολεξ το παλιο κολλημενο και με μια σπατουλα ξεκινας να ξυνεις ,βγαινει πολυ ευκολα και θελει σχολαστικοτητα σε ακρες,γωνιες να καθαρισουν καλα τα υπολειματα του παλιου αφρολεξ.
Εχεις αγορασει ΒΕΝΖΙΝΟΚΟΛΛΑ εμποριου οποια θες σε κουτι ενος κιλου και καλου κακου παρε και ενα μισοκιλο εξτρα ..αυτα ολα για τον ουρανο.
Κολλα βαζεις με πινελλο στον ταμπλα οχι πανω στο υφασμα που θα βαλεις.
Κοβεις αφου μετρας ποσο θες υφασμα απο μπροστα εως πισω στον ταμπλα και εδω θελει βοηθεια δευτερου ατομου να ξεκινησεις το στρωσιμο απο την μια ακρη (εγω ξεκινησα απο την πισω ,οχι απο εκει που μπαινει η μπλαφονιερα) και ενας να κραταει ο αλλος να "παταει" το υφασμα σιγα σιγα πανω στον ταμπλα δινοντας προσοχη εκει που κανει κουρμπες μπροστα και στα πλαγια οπου χρειαζεται καλο στρωσιμο και γερο κολλημα .
Αφηνεις λιγο περιθωριο στο πλαινο και μπρος πισω για να το διπλωσεις αν θες και κοβεις οπου εχει γωνιες και υποδοχες για χερουλια μπλαφονιερα...
Ξεχασα να πω οτι οταν βαλεις την κολλα καλο ειναι να μεινη 8-10 λεπτα αναλογα και μετα να αρχισεις το "στρωσιμο" του υφασματος.
Σιγουρα αν πιανουν τα χερια σου και εχεις μια βοηθεια θα γινει και θα γλυτωσεις ενα σκασμο λεφτα ...αν αμφιβαλεις πας σε ταπετσερη και τελος.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:20.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.