BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=78)
-   -   ΔΕΙΚΤΗΣ ΒΕΝΖΙΝΗΣ (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=27616)

Dokimos e36 27-02-17 18:41

Ασ ελπισουμε οτι ειναι αυτο..χθες παντως που εβαλα καυσιμο κ ξεπερασε την μεση,νομιζω οτι εδειχνε σωστα..μεχρι που επεσε κατω απο την μεση κ εδειχνε παλι αλλα νταλα..επισεις καθως ξεπερνουσα στο δρομο τα 100χλμ(κοντερ) ο δεικτης του ταχυμετρου καθως ανεβαινε εκανε λαγκαρισματα!δηλ. Ανεβαινε σαν να εκανε σκαλοπατια..το ιδιο καθως κατεβαινε..με gps που το μετρησα παντως εδειχνε κανονικα σωστη ταχυτητα!δεν ξερω αν το εκανε πριν..το ιδιο στυλ μ εκανε κ το στροφομετρο καθως ανεβαιναν οι στροφες(μονο στο μαρσαρισμα στο ρελαντι διακρινετε)αλλα αυτο το θυμαμαι!το εκανε απ οταν το πρωτοπηρα!τι να συμβαινει πια???γειωσεις?διαροοη?πεταμα το κοντερ κ γενικα κοψιμο το αυτοκινητο στην μεση???

MZ3 27-02-17 20:09

κάποια επιλογή στο κρυφό μενού έχει τέστ για το κοντέρ να δεις αν πάνε σωστά όλοι οι δήκτες πάνω κάτω σωστά και χωρίς λαγκαρίσματα

Dokimos e36 27-02-17 22:25

Ναι το εχω κανει το τεστ στα οργανα κ μεσω του καντραν κ μεσω του διαγνωστικου που εχω αγορασει!οι δεικτες λειτουργουν κανονικοτατα!ξεκινανε απ το μηδεν κ τερματιζουν χωρις κανενα λαγκαρισμα..μονο οταν κινουμε στο δρομο ο δεικτης του ταχυμετρου ανεβαινει κανονικα μονο ανεβαινει..πως να το πω..διακεκομενα..φαντασου περιπου σαν τον λεπτοδεικτη ενος ρολογιου..οχι τοσο τραγικα ομως!γιατι το gps δειχνει τα σωστα χλμ που παω..

MZ3 27-02-17 22:30

μήπως να έβαζες κανένα σπρέϊ επαφών στην φίσα των οργάνων; κάτι σου κάνει παράσιτα καμιά γείωση δες δεν ξέρω τι άλλο να πω

Dokimos e36 27-02-17 22:50

Θα το δοκιμασω κ αυτο..αλλα δεν νομιζω οτι θα γινει τπτ..παντως σ ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!
Ο συμφορουμιτης γκουρου των 46αριων rapid-fast?καμια γνωμη εχει να πει?
Καποιος αλλος??

rapid_fast 28-02-17 11:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dokimos e36 (Μήνυμα 517004)
Θα το δοκιμασω κ αυτο..αλλα δεν νομιζω οτι θα γινει τπτ..παντως σ ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!
Ο συμφορουμιτης γκουρου των 46αριων rapid-fast?καμια γνωμη εχει να πει?
Καποιος αλλος??

Δεν μου έχει τύχει αυτό που έχεις πάθει..
Το φλοτέρ μετάνε όντως 0-μέση και μέση-τέρμα..
Αν πέφτει όταν είσαι γεμάτος απο μέση και πάνω θές αλλαγή στην αντλία..
Υπάρχει το τέστ του καντράν για να δείς αν λαγκάρει..
Αυτό που ανεβοκατεβαίνουν όλα....

Dokimos e36 28-02-17 13:23

Αρχικα το αριστερο φλοτερ το εβγαλα εξω..κ εκανα δοκιμη!ανοιξα διακοπτη κ τερματισα το μαρκουτσι του φλοτερ..ο δεικτης εδειχνε ποιο πανω απο την μεση(προτελευταιο κουτακι)γι αυτο λεω μηπως διαβαζει οτι να ναι!τωρα το λαγκαρισμα των δεικτων?δεν ξερω απο που προερχεται..στο τεστ οι δεικτες δειχνουν οτι δεν υπαρχει προβλημα..μαλλον πιστευω οτι κατι εκανα στο software μεσω του διαγνωστικου μου που σκαλισα..αναθεμα την στιγμη!μηπς ξερεις αν μηδενιζει με γνησιο διαγνωστικο?παντως εχθες που εψαχνα στο φορουμ γενικα επεσα σε ενα ποστ σου..σκεφτηκα ποσο δικιο εχεις..
Στοιχιωμενα 46αρια..
Εχουν στοιχιωσει τις ζωες μας..
Στουπι..σπιρτο....και λυτρωσηηηη!!!!

rapid_fast 01-03-17 08:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dokimos e36 (Μήνυμα 517012)
Αρχικα το αριστερο φλοτερ το εβγαλα εξω..κ εκανα δοκιμη!ανοιξα διακοπτη κ τερματισα το μαρκουτσι του φλοτερ..ο δεικτης εδειχνε ποιο πανω απο την μεση(προτελευταιο κουτακι)γι αυτο λεω μηπως διαβαζει οτι να ναι!τωρα το λαγκαρισμα των δεικτων?δεν ξερω απο που προερχεται..στο τεστ οι δεικτες δειχνουν οτι δεν υπαρχει προβλημα..μαλλον πιστευω οτι κατι εκανα στο software μεσω του διαγνωστικου μου που σκαλισα..αναθεμα την στιγμη!μηπς ξερεις αν μηδενιζει με γνησιο διαγνωστικο?παντως εχθες που εψαχνα στο φορουμ γενικα επεσα σε ενα ποστ σου..σκεφτηκα ποσο δικιο εχεις..
Στοιχιωμενα 46αρια..
Εχουν στοιχιωσει τις ζωες μας..
Στουπι..σπιρτο....και λυτρωσηηηη!!!!

Πήγαινε να κάνεις καλιμπράρισμα..
Εαν όντως μετράει 0-μέση, δεν θα έπρεπε να δείξει περισσότερο ποτέ...
Οταν άλλαξα αντλία εγώ κάτι κάνανε τα παιδιά στο διαγνωστικό...

Dokimos e36 01-03-17 18:18

Γινεται οντως καλιμπραρισμα στα οργανα?

performance 04-03-17 11:48

Θα προσπαθησω να μην σε μπερδεψω.
Αρχικα παρατηρησα σκαμπανεβασματα του δεικτη,καποια στιγμη το αυτοκινητο ακινητοποιηθηκε και πιστεψα πως καποια σχεση πρεπει να υπαρχει μεταξυ δεικτη και πραγματικης ποσοτητας καυσιμου.
Η διαγνωση εδειξε προβλημα στην αντλια βενζινης,αλλα τσεκαραμε και το δευτερευον φλοτερ.Αλλαγη αντλιας καυσιμου και αρχικα ολα καλα.
Καποια στιγμη παρατηρησα πως ο δεικτης εκανε παλι τα δικα του,και πως το range δεν ηταν σωστο.Κανενα προβλημα ομως με τη λειτουργια του αυτοκινητου.
Λυση:Πληρης ανανεωση λογισμικου,διαρκεια 3 ωρες περιπου και τα προβληματα τελειωσαν.
(Θα μπορουσε να γινει μονο καλιμπραρισμα οργανων αλλα επιλεξαμε την πιο δραστικη λυση)
(e46 n42)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:15.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.