BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=78)
-   -   ΔΕΙΚΤΗΣ ΒΕΝΖΙΝΗΣ (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=27616)

OASIS 19-03-11 15:00

ΔΕΙΚΤΗΣ ΒΕΝΖΙΝΗΣ
 
παιδες θελω να κανω μια ερωτηση αν γνωριζει κανεις.σε αλλο πολυ παλιοτερο ποστ διαβασα παρομοιο προβλημα αλλα ομως δεν γρφτηκε η λυση. ειμαι κατοχος μαις ε 46 3.18 03 2.0 και παρουσιασε προβλημα στον δεικτη. μολις βαζω μπρος αρχιζει και ανεβαινει τρελα. σβηνω και ξαναβαζω και συνεχιζει να ανεβαινει απο εκει που εμεινε μετα σταθεροποιειται.βγαζω τους πολους για κανενα 2ωρο μηδενιζει και επειτα λειτουργει κανονικα. μετα το ξανακανει σε κανενα μηνα.το λαμπακι της ρεζερβας λειτουργει κανονικα. απο την ςεταιρεια μου ειπαν οτι φταιει το καντραν χωρις να το ψαξουν βεβαια με λεπτομερεια μονο απο τη περιγραφη.στο παλιοτερο ποστ διαβασα κατι για φλοτερ.μηπως αντιμετωπισε κανενας το ιδιο προβλημα και βρηκε λυση ωστε να μην μπαινω σε αδικο κοπο και σπαταλη χρηματων

Tomi 19-03-11 17:07

Κάνε για αρχή το τσέκ των οργάνων(θα το βρείς μέσα στο φόρουμ)και μετά αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου βγάλε το πίσω κάθισμα(πρός τα πάνω και μπροστά βγαίνει)και κοίταξε τα καλώδια στις αντλίες και τα φλοτέρ(εμένα είχαν φθαρεί για κάποιο λόγο...)αν δεν είναι ούτε αυτό βγάλε προσεκτικά αντλίες και φλοτέρ και δες αν είναι οκ.Συνήθως ένα πλαστικάκι στα φλοτέρ σπάει...Δεν είναι δύσκολο,τουλάχιστον όχι τόσο ώστε να δικαιολογεί τα λεφτά που ζητάνε...Εννοείται όλα αυτά,με βγαλμένους πόλους και αν χρειαστείς κολλήσεις στα καλώδια,με πολύ προσοχή και ταπωμένο το ντεπόζιτο..

ThaNOS E46coupe 19-03-11 18:54

εγώ πάντως πιστέυω οτι είναι το καντράν. κάνε το τσέκ 2.1 και κοίτα άν λειτουργούν όλα τα λαμπάκια και όλα τα όργανα. δοκίμασε να αλλάξεις ένα καντράν αφού σου λένε οτι είναι αυτό και άν δέν είναι συμφώνησε να τους το δώσεις πίσω....

OASIS 19-03-11 19:59

Τι να πω ρε παιδια το τεστ το ειχα κανει παλιοτερα οταν ηταν χαλασμενος. ξεκιναγε απο εκει που ηταν σταματημενος πηγε μεχρι πανω και στην επιστροφη σταματγε εκει που ειχε κολλησει.δηλαδη εκανε οτι και τα αλλα οργανα με τη διαφορα οτι τα αλλα ξεκιναγαν απο το μηδεν. αυτο που ειχε κανει περιεργεια ηταν πως μια φορα πριν μαθω το κολπο με τους πολους το ειχα αφησει ακινητοποιημενο για δεκα μερες περιπου κθως ειναι 2 οχημα και μηδενισε μονος του.

ThaNOS E46coupe 19-03-11 20:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από OASIS (Μήνυμα 419580)
Τι να πω ρε παιδια το τεστ το ειχα κανει παλιοτερα οταν ηταν χαλασμενος. ξεκιναγε απο εκει που ηταν σταματημενος πηγε μεχρι πανω και στην επιστροφη σταματγε εκει που ειχε κολλησει.δηλαδη εκανε οτι και τα αλλα οργανα με τη διαφορα οτι τα αλλα ξεκιναγαν απο το μηδεν. αυτο που ειχε κανει περιεργεια ηταν πως μια φορα πριν μαθω το κολπο με τους πολους το ειχα αφησει ακινητοποιημενο για δεκα μερες περιπου κθως ειναι 2 οχημα και μηδενισε μονος του.

τότε είναι καθαρά θέμα οργάνου...ψάξε για καντράν....εμένα ξεκινάνε όλα απο το μηδέν φτάνουν στο τέρμα και μετά πάλι στο μηδέν....
η βλάβες δέ μηδενίζουν. απλά έτυχε να ξεκολήσει επειδή είναι στην αρχή του προβλήματος.. αργότερα θα επειδεινωθεί η κατάσταση....

OASIS 19-03-11 20:20

φιλε thano εχει επειδεινωθει καθως στην αρχη χρειαζοταν κανενα 20λεπτο χωρις πολους και τωρα εφθασα το 2ωρο.τι να πω το οχημα εχει 51.000χι/τρα.απο το 2006 ως τελος του 2010 ειχε καταθετημενες πινακιδες και να βγαζει τετοι προβλημα. το μεταχειρισμενο καντραν το βρηκα 180 ευρω καλα για καινουργιο δε το συζηταω γυρω στα 800. σιγουρα μεταχειρισμενο και ο Θεος μαζι μου.

κμβ 20-03-11 15:23

καμια φορά και η ακινησία βγάζει προβλήματα... αλλα γενικα ειναιαπο τα πιο αξιοπιστα οχήματα πιστευω. Υπομονή

gregE36 20-03-11 15:49

στανταρ καντραν

OASIS 20-03-11 16:02

να είστε καλά.όσο για την ακινησία μου το είπαν και απο την εταιρεία ότι βγάζει μικροπροβλήματα σε σχέση με την κακή μεταχείρηση.εξάλου χρειάστηκε να αλλάξω και το άσπρο κουτί πίσω απο την ασφαλειοθήκη εξαιτίας ακινησίας.όσο για το αξιόπιστο θα δείξει διότι το έχω πάρει εδώ και 3 μήνες.

ThaNOS E46coupe 20-03-11 23:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από OASIS (Μήνυμα 419683)
να είστε καλά.όσο για την ακινησία μου το είπαν και απο την εταιρεία ότι βγάζει μικροπροβλήματα σε σχέση με την κακή μεταχείρηση.εξάλου χρειάστηκε να αλλάξω και το άσπρο κουτί πίσω απο την ασφαλειοθήκη εξαιτίας ακινησίας.όσο για το αξιόπιστο θα δείξει διότι το έχω πάρει εδώ και 3 μήνες.

πιο ασπρο κουτι?

OASIS 21-03-11 16:32

Αν δεν κανω λάθος κάποιος (όχι απο την εταιρεία) μου το είπε ρελε(με κάθε επιφυλαξη) το σίγουρο είναι οτι βρίσκεται πίσω απο το ντουλαπάκι του συνοδηγού. μάλιστα μόλις το άλλαξα χρείαστηκε να το κωδικοποήσω

Dokimos e36 17-02-17 19:11

Καλησπερα!αγορασα προσφατα απο ebay ενα διαγνωστικο απο κινα(p.a soft 1.4.0)αφου εκανα κωδικοποιηση στο κοντερ δηλ αλλαξα τα χλμ στο ελενχο του oil service απο 25000χλμ σε 5000χλμ..τι το ηθελα κ δεν το παραταγα οπως ειναι!?μετα απο αυτο ο δεικτης της βενζινης ελεγε οτι ηθελε..και το ιδιο κ υπολογιστης ταξιδιου..χθες το βραδυ παω να βαλω μπροστα ενω ειχα βενζινη οταν το ειχα παρκαρει το πρωι (b.c 167),ελεγε 50 μετα το εκανα μια βολτα κ ανεβηκε στα 120,το σβηνω κ μετα απο κανα δυωρο το αναβω και ελεγε 15..και ο δεικτης τερμα κατω..σημερα το πρωι εβαλα βενζινη και ανεβηκε λιγο ο δεικτης κ εγραφε 280 οσο πηγαινα στο δρομο ανεβαινε..μετα το αντιθετο κατεβαινε για πλακα το b.c!βγαζω πολο κ ξανακουμπωνω στο 2λεπτο..ανεβηκε ο δεικτης λιγο πριν την μεση(σωστα περιπου νομιζω)κ γραφει 275 στο δρομο αρχισε να πεφτει κ φτανει 260 οπου αρχιζει κ κατεβαινει νορμαλ κ παλι..νομιζω..η μεση καταναλωση ομως δειχνει τρελλα..μηδενιζω βαζω μπροστα κ ξεκιναει κ μετραει μονο του 16.. κ ανεβαινει(χωρις να κινουμαι)σταματαει οταν ειναι σβηστο μονο..κ μετα απο αυτο το σεντονι ρωταω!τι ακριβως επαθε?εκανα κατι με αυτη την κωδικοποιηση?μπορω καπως να το διορθωσω?μπορω καπως να το γυρισω οπως ηταν πριν να ξεμπλεξω κ δεν το ξανασκαλισω!

Dokimos e36 24-02-17 18:29

Τωρα τελευταια..οταν ανοιγω διακοπτη(χωρις να βαλω μπροστα)ο δειχτης δειχνει στιγμιαια κ σε δεπτερολεπτα κατεβαινει κ το b.c δειχνει απο 180 πχ 135 κ σταματαει εκει..με το που ανοιγω κλεισω το διακοπτη το ξανακανει παλι το ιδιο..μολις βαλω μπροστα παλι μεταβαλετε λιγο, η ανεβαινει η κατεβαινει(αλλαζουν κ παλι τα χλμ στο b.c) κ σταθεροποιητε κ παλι..χωρις να δειχνει σε καμια περιπτωση την σωστη ποσοτητα!δεν εχω ασχοληθει ακομα!απο αυριο!αλλα δεν ξερω τι να ψαξω!φλοτερ?ειναι τοσο σπανιο που δεν εχει συμβει σε κανεναν εδω?να δωσει καμια ιδεα?

MZ3 24-02-17 21:33

το πιο λογικό είναι το φλοτέρ αφού πάει πάνω κάτω λογικά
αν δεν κάνω λάθος έχει δύο φλοτέρ
κάνε τον κόπο να δεις απο το κρυφό μενού κάπου έχει μια δυνατότητα για να δεις τα λίτρα στο ρεζερβουάρ πόσα στο δεξί κομμάτι και πόσα στο αριστερό
από εκεί ίσος εντοπίσεις την βλάβη πιο εύκολα
αν δεις δηλαδή από την μια μεριά να μην μετράει

Dokimos e36 25-02-17 20:32

Εβγαλα φλοτερ κ το ψιλοκαθαρισα..σταματησε τα πανω κατω ο δεικτης,αλλα παλι αντι να κατεβαινει καθως κινητε το αυτοκινητο,αυτο ανεβαινει..

MZ3 25-02-17 21:31

2 φλοτέρ έχει
κάποιο από τα δύο δεν θα δίνει σωστό σήμα ή θα μαγκώνει κάπου

Dokimos e36 25-02-17 23:46

Ναι το ξερω οτι εχει δυο φλοτερ αλλα νομιζω το ενα ξεκιναει κ μετραει απο την μεση κ πανω..επισεις εκανα κ ενα πειραμα!με βγαλμενο το φλοτερ,ανοιξα τον διακοπτη κ επαιξα λιγο πανω κατω με το φλοτερακι..στο τερμα κατω ελεγε το bc 6 κ ο δειχτης ηταν τερμα κατω!οταν το ανεβασα τερμα ξεπεραση την μεση κ εφτασε μεχρι το προτελευταιο κουτακι..τωρα προβληματιζομαι..αφου το αλλο μετραει απο την μεση κ πανω!κ το αριστερο απ την μεση κ κατω..μηπως επρεπε να φτανει μεχρι την μεση κ αυτο στην δοκιμη?δηλαδη να ειναι προβληματικο?

MZ3 26-02-17 03:10

με το κρυφό μενού που σου είπα πιο πάνω μπορείς να δεις τι μετράει το αριστερό και τι στο δεξί, που φαντάζομαι στην περήπτοσή σου ένα από τα δύο θα έχει σκαμπανεβάσματα οπότε θα ξέρεις πιο κάνει λάθος

Dokimos e36 26-02-17 07:54

Ναι ξεχασα!οταν κουνιοταν ο δειχτης πανω κατω(δεν το κανει τωρα)στο τεστ το αριστερο εδειχνε τα σκαμπανεβασματα!οταν κανω τωρα το τεστ κ γυρισω διακοπτη(πριν βαλω μπροστα)εκεινη την στιγμη αυξανοντε τα λιτρα στο αριστερο παλι..δηλ π.χ απο 10,5 που λεει στην αρχη με το που ανοιξω διακοπτη λεει 14..με το που κλεισω διακοπτη κ ξανανοιξω μετα μπορει να γραφει π.χ 17!το b.c ομως δεν μεταβαλετε καθολου..

MZ3 26-02-17 19:23

Ε λογικά τότε το αριστερό φλοτέρ θα έχει το θεματάκι του

Dokimos e36 27-02-17 18:41

Ασ ελπισουμε οτι ειναι αυτο..χθες παντως που εβαλα καυσιμο κ ξεπερασε την μεση,νομιζω οτι εδειχνε σωστα..μεχρι που επεσε κατω απο την μεση κ εδειχνε παλι αλλα νταλα..επισεις καθως ξεπερνουσα στο δρομο τα 100χλμ(κοντερ) ο δεικτης του ταχυμετρου καθως ανεβαινε εκανε λαγκαρισματα!δηλ. Ανεβαινε σαν να εκανε σκαλοπατια..το ιδιο καθως κατεβαινε..με gps που το μετρησα παντως εδειχνε κανονικα σωστη ταχυτητα!δεν ξερω αν το εκανε πριν..το ιδιο στυλ μ εκανε κ το στροφομετρο καθως ανεβαιναν οι στροφες(μονο στο μαρσαρισμα στο ρελαντι διακρινετε)αλλα αυτο το θυμαμαι!το εκανε απ οταν το πρωτοπηρα!τι να συμβαινει πια???γειωσεις?διαροοη?πεταμα το κοντερ κ γενικα κοψιμο το αυτοκινητο στην μεση???

MZ3 27-02-17 20:09

κάποια επιλογή στο κρυφό μενού έχει τέστ για το κοντέρ να δεις αν πάνε σωστά όλοι οι δήκτες πάνω κάτω σωστά και χωρίς λαγκαρίσματα

Dokimos e36 27-02-17 22:25

Ναι το εχω κανει το τεστ στα οργανα κ μεσω του καντραν κ μεσω του διαγνωστικου που εχω αγορασει!οι δεικτες λειτουργουν κανονικοτατα!ξεκινανε απ το μηδεν κ τερματιζουν χωρις κανενα λαγκαρισμα..μονο οταν κινουμε στο δρομο ο δεικτης του ταχυμετρου ανεβαινει κανονικα μονο ανεβαινει..πως να το πω..διακεκομενα..φαντασου περιπου σαν τον λεπτοδεικτη ενος ρολογιου..οχι τοσο τραγικα ομως!γιατι το gps δειχνει τα σωστα χλμ που παω..

MZ3 27-02-17 22:30

μήπως να έβαζες κανένα σπρέϊ επαφών στην φίσα των οργάνων; κάτι σου κάνει παράσιτα καμιά γείωση δες δεν ξέρω τι άλλο να πω

Dokimos e36 27-02-17 22:50

Θα το δοκιμασω κ αυτο..αλλα δεν νομιζω οτι θα γινει τπτ..παντως σ ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!
Ο συμφορουμιτης γκουρου των 46αριων rapid-fast?καμια γνωμη εχει να πει?
Καποιος αλλος??

rapid_fast 28-02-17 11:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dokimos e36 (Μήνυμα 517004)
Θα το δοκιμασω κ αυτο..αλλα δεν νομιζω οτι θα γινει τπτ..παντως σ ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!
Ο συμφορουμιτης γκουρου των 46αριων rapid-fast?καμια γνωμη εχει να πει?
Καποιος αλλος??

Δεν μου έχει τύχει αυτό που έχεις πάθει..
Το φλοτέρ μετάνε όντως 0-μέση και μέση-τέρμα..
Αν πέφτει όταν είσαι γεμάτος απο μέση και πάνω θές αλλαγή στην αντλία..
Υπάρχει το τέστ του καντράν για να δείς αν λαγκάρει..
Αυτό που ανεβοκατεβαίνουν όλα....

Dokimos e36 28-02-17 13:23

Αρχικα το αριστερο φλοτερ το εβγαλα εξω..κ εκανα δοκιμη!ανοιξα διακοπτη κ τερματισα το μαρκουτσι του φλοτερ..ο δεικτης εδειχνε ποιο πανω απο την μεση(προτελευταιο κουτακι)γι αυτο λεω μηπως διαβαζει οτι να ναι!τωρα το λαγκαρισμα των δεικτων?δεν ξερω απο που προερχεται..στο τεστ οι δεικτες δειχνουν οτι δεν υπαρχει προβλημα..μαλλον πιστευω οτι κατι εκανα στο software μεσω του διαγνωστικου μου που σκαλισα..αναθεμα την στιγμη!μηπς ξερεις αν μηδενιζει με γνησιο διαγνωστικο?παντως εχθες που εψαχνα στο φορουμ γενικα επεσα σε ενα ποστ σου..σκεφτηκα ποσο δικιο εχεις..
Στοιχιωμενα 46αρια..
Εχουν στοιχιωσει τις ζωες μας..
Στουπι..σπιρτο....και λυτρωσηηηη!!!!

rapid_fast 01-03-17 08:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dokimos e36 (Μήνυμα 517012)
Αρχικα το αριστερο φλοτερ το εβγαλα εξω..κ εκανα δοκιμη!ανοιξα διακοπτη κ τερματισα το μαρκουτσι του φλοτερ..ο δεικτης εδειχνε ποιο πανω απο την μεση(προτελευταιο κουτακι)γι αυτο λεω μηπως διαβαζει οτι να ναι!τωρα το λαγκαρισμα των δεικτων?δεν ξερω απο που προερχεται..στο τεστ οι δεικτες δειχνουν οτι δεν υπαρχει προβλημα..μαλλον πιστευω οτι κατι εκανα στο software μεσω του διαγνωστικου μου που σκαλισα..αναθεμα την στιγμη!μηπς ξερεις αν μηδενιζει με γνησιο διαγνωστικο?παντως εχθες που εψαχνα στο φορουμ γενικα επεσα σε ενα ποστ σου..σκεφτηκα ποσο δικιο εχεις..
Στοιχιωμενα 46αρια..
Εχουν στοιχιωσει τις ζωες μας..
Στουπι..σπιρτο....και λυτρωσηηηη!!!!

Πήγαινε να κάνεις καλιμπράρισμα..
Εαν όντως μετράει 0-μέση, δεν θα έπρεπε να δείξει περισσότερο ποτέ...
Οταν άλλαξα αντλία εγώ κάτι κάνανε τα παιδιά στο διαγνωστικό...

Dokimos e36 01-03-17 18:18

Γινεται οντως καλιμπραρισμα στα οργανα?

performance 04-03-17 11:48

Θα προσπαθησω να μην σε μπερδεψω.
Αρχικα παρατηρησα σκαμπανεβασματα του δεικτη,καποια στιγμη το αυτοκινητο ακινητοποιηθηκε και πιστεψα πως καποια σχεση πρεπει να υπαρχει μεταξυ δεικτη και πραγματικης ποσοτητας καυσιμου.
Η διαγνωση εδειξε προβλημα στην αντλια βενζινης,αλλα τσεκαραμε και το δευτερευον φλοτερ.Αλλαγη αντλιας καυσιμου και αρχικα ολα καλα.
Καποια στιγμη παρατηρησα πως ο δεικτης εκανε παλι τα δικα του,και πως το range δεν ηταν σωστο.Κανενα προβλημα ομως με τη λειτουργια του αυτοκινητου.
Λυση:Πληρης ανανεωση λογισμικου,διαρκεια 3 ωρες περιπου και τα προβληματα τελειωσαν.
(Θα μπορουσε να γινει μονο καλιμπραρισμα οργανων αλλα επιλεξαμε την πιο δραστικη λυση)
(e46 n42)

Dokimos e36 04-03-17 11:53

Πηγα σημερα στο μηχανικο μ κ μου ειπε οτι δεν υπαρχει περιπτωση να αλλαξα το προγραμμα του κοντερ με αυτο το διαγνωστικο..βασικα δεν γινεται μου λεει ουτε με το gt 1 το κανει αυτο..ουτε κωδικοποιηση-προγραμματισμος στα οργανα γινεται..και να γινοτανε μου λεει θα δειχνανε οτι να ναι ολα ,κ οχι μονο της βενζινης..το προβλημα μου λεει ειναι τα φλοτερ..γιατι μετρανε μισο κ μισο,αλλα δουλευουν κ τα δυο ταυτοχρονα..δηλαδη μετραει το αριστερο κ το δεξι κ στελνουν κοινο αποτελεσμα στο δεικτη!ενα να μην λειτουργει σωστα,δειχνει οτι να ναι..επισεις συγκεκριμενα,ο δεικτης της βενζινης δειχνει οτι αποτελεσμα δινουν τα φλοτερ!κ τωρα ρωταω εγω..ισχυουν ολα τα παραπανω???

PetrosD 04-03-17 12:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dokimos e36 (Μήνυμα 517103)
γιατι μετρανε μισο κ μισο,αλλα δουλευουν κ τα δυο ταυτοχρονα..δηλαδη μετραει το αριστερο κ το δεξι κ στελνουν κοινο αποτελεσμα στο δεικτη!ενα να μην λειτουργει σωστα,δειχνει οτι να ναι..

Αυτό ισχύει στο E30. Πιθανών να μην άλλαξαν από τη BMW τη λειτουργία και στα επόμενα μοντέλα.

MarinosE46 04-03-17 17:50

Στο δικό μου 46άρι μάλλον θα χρειαστώ όργανα....Ο δείκτης βενζίνης έχει σκαμπανεβάσματα,κάποιες φορές όταν γυρνάω τον διακόπτη μου εμφανίζονται στην oθόνη των οργάνων ακαταλαβίστικα γράμματα(σαν να είναι μισά).κλείνω,ανοίγω και επανέρχεται.
Και το τελευταίο πρόβλημα είναι ότι κάποιες φορές δεν έχω κόρνα,χειριστήρια στο τιμόνι και ράδιο.Πως σχετίζεται αυτό με τα όργανα και όχι με την ταινία του τιμονιού???
Λοιπόν,έχω λαμπάκι αερόσακου αναμμένο.Οταν παρουσιάζει τη δυσλειτουργία και πατάω την κόρνα,τη στιγμή που πατάω,το λαμπάκι ΄του αερόσακου σβήνει τελείως.Επίσης όταν δεν έχω χειριστήρια στο τιμόνι,κόρνα,ράδιο παρατηρώ ότι το λαμπάκι του αερόσακου,ανάβει πιο αχνά σε σύγκριση με όταν όλα δουλεύουν.Επίσης τη στιγμή της δυσλειτουργίας αν κάνεις σινιάλο δε φαίνεται και το ενδεικτικό της μεγάλης σκάλας...
Δοκίμασα να σφίξω τη γείωση των οργάνων που είναι μέσα στο μηχανοστάσιο αλλά είναι σφιγμένη κανονικά.Καμιά ιδέα κανείς?

PetrosD 04-03-17 17:55

Alt+Ctrl+Del πάτησες;

KAZA 04-03-17 19:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PetrosD (Μήνυμα 517104)
Αυτό ισχύει στο E30. Πιθανών να μην άλλαξαν από τη BMW τη λειτουργία και στα επόμενα μοντέλα.

Μια που το ανέφερες φίλε για Ε30 …..
Εμένα με φουλ γεμάτο το ντεπόζιτο, μιλάμε μέχρι πάνω σωλήνα – λαρύγγι (για να το κάνω τεστ) δείχνει μια βελόνα ολόκληρη κάτω από τα 55 λίτρα. Δεν πάει τέρμα η βελόνα στο κατραν 55. Φταίει φλοτέρ , αντλία ή οργανάκι ;

Υ.Γ. Δεν είμαστε γιατροί από το pc ρωτώ από εμπειρία – συχνότητα βλάβης …. Έχουν δύο φλοτέρ και τα δικά μας τα χαρχαλα…;

MarinosE46 04-03-17 21:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PetrosD (Μήνυμα 517107)
Alt+Ctrl+Del πάτησες;

Oχι Πέτρο.Δεν έχω ιδέα πως να το κάνω.Μόλις έχω αχνό λαμπάκι αερόσακου είναι το έναυσμα ότι δε θα δουλεύει η κόρνα,τα χειριστήρια του τιμονιού,το ράδιο και το λαμπάκι του σινιάλου..Σε αυτή τη φάση όταν πατήσω την κόρνα,ναι μεν δεν χτυπάει αλλά σβήνει το λαμπάκι του αερόσακου τη στιγμή που έχω πατημένη την κόρνα και ανάβει πάλι όταν την αφήσω...
Ξέχασα να αναφέρω πριν πως πριν κάποιες μέρες,ενώ είχα σβήσει και περίμενα στο αμάξι να περάσει η ώρα να πάω για δουλειά τη στιγμή που άνοιξα την πόρτα,κινήθηκαν οι δείκτες των οργάνων στιγμιαία,με κλειστό τον διακόπτη...
Tα έχει παίξει η γριά!!!

Dokimos e36 04-03-17 21:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από MarinosE46 (Μήνυμα 517106)
Στο δικό μου 46άρι μάλλον θα χρειαστώ όργανα....Ο δείκτης βενζίνης έχει σκαμπανεβάσματα,κάποιες φορές όταν γυρνάω τον διακόπτη μου εμφανίζονται στην oθόνη των οργάνων ακαταλαβίστικα γράμματα(σαν να είναι μισά).κλείνω,ανοίγω και επανέρχεται.
Και το τελευταίο πρόβλημα είναι ότι κάποιες φορές δεν έχω κόρνα,χειριστήρια στο τιμόνι και ράδιο.Πως σχετίζεται αυτό με τα όργανα και όχι με την ταινία του τιμονιού???
Λοιπόν,έχω λαμπάκι αερόσακου αναμμένο.Οταν παρουσιάζει τη δυσλειτουργία και πατάω την κόρνα,τη στιγμή που πατάω,το λαμπάκι ΄του αερόσακου σβήνει τελείως.Επίσης όταν δεν έχω χειριστήρια στο τιμόνι,κόρνα,ράδιο παρατηρώ ότι το λαμπάκι του αερόσακου,ανάβει πιο αχνά σε σύγκριση με όταν όλα δουλεύουν.Επίσης τη στιγμή της δυσλειτουργίας αν κάνεις σινιάλο δε φαίνεται και το ενδεικτικό της μεγάλης σκάλας...
Δοκίμασα να σφίξω τη γείωση των οργάνων που είναι μέσα στο μηχανοστάσιο αλλά είναι σφιγμένη κανονικά.Καμιά ιδέα κανείς?

Τελικα αβυσσος οι ψυχες τους..εμενα οταν γυρναω διακοπτη εχει αυτα τα σκαμπανεβασματα ο δεικτης βενζινης,το ταχυμετρο ανεβαινει σαν τον λεπτοδεικτη του ρολογιου οταν κινουμαι σχετικα αργα..(δουλευει κανονικα οταν πηγαινω ψιλογρηγορα)κ εχει ενα λαγκ το στροφομετρο..επισεις οταν μαρσαρω το αυτοκινητο παιζουν τα φωτα(οταν ειναι γκαζωμενο φωτιζουν καανονικα κ πεφτουν στο ρελαντι σαν τα παπια ενα πραγμα)οτι να ναι..
Πολο αρνητικο εβγαλες?

Dokimos e36 04-03-17 21:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από MarinosE46 (Μήνυμα 517112)
Oχι Πέτρο.Δεν έχω ιδέα πως να το κάνω.Μόλις έχω αχνό λαμπάκι αερόσακου είναι το έναυσμα ότι δε θα δουλεύει η κόρνα,τα χειριστήρια του τιμονιού,το ράδιο και το λαμπάκι του σινιάλου..Σε αυτή τη φάση όταν πατήσω την κόρνα,ναι μεν δεν χτυπάει αλλά σβήνει το λαμπάκι του αερόσακου τη στιγμή που έχω πατημένη την κόρνα και ανάβει πάλι όταν την αφήσω...
Ξέχασα να αναφέρω πριν πως πριν κάποιες μέρες,ενώ είχα σβήσει και περίμενα στο αμάξι να περάσει η ώρα να πάω για δουλειά τη στιγμή που άνοιξα την πόρτα,κινήθηκαν οι δείκτες των οργάνων στιγμιαία,με κλειστό τον διακόπτη...
Tα έχει παίξει η γριά!!!

αρχικα κατι παιζει με την καλωδιωση του αεροσακου τιμονιου μαλλον κ γι αυτο οταν πατας σβηνει κ οταν αφηνεις αναβει..κ αυτο που οταν δουλευει αχνα ,μαλλον ψιλοκανει επαφη αλλα οχι 100%!οποτε για κοιτα και εκει..
Τα χειριστηρια?των φλας η γενικα?αν ειναι των φλας μηπως δεν δειχνουν ενδειξεις στο κοντερ κ εξω δουλευουν κανονικα?κ κατι τελευταιο..εχεις χειριστηρια στο τιμονι?

MarinosE46 05-03-17 15:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dokimos e36 (Μήνυμα 517114)
αρχικα κατι παιζει με την καλωδιωση του αεροσακου τιμονιου μαλλον κ γι αυτο οταν πατας σβηνει κ οταν αφηνεις αναβει..κ αυτο που οταν δουλευει αχνα ,μαλλον ψιλοκανει επαφη αλλα οχι 100%!οποτε για κοιτα και εκει..
Τα χειριστηρια?των φλας η γενικα?αν ειναι των φλας μηπως δεν δειχνουν ενδειξεις στο κοντερ κ εξω δουλευουν κανονικα?κ κατι τελευταιο..εχεις χειριστηρια στο τιμονι?

Ο αερόσακος συνοδηγού,έχει βλάβη στον αισθητήρα κατάληψης.Υπάρχει πολύ καιρό και δεν δημιουργούσε κανένα πρόβλημα πέρα από το μόνιμα αναμμένο λαμπάκι.
Εχω χειριστήρια στο τιμόνι και cruise control.Τα φλας,δουλεύουν κανονικά τόσο εξωτερικά όσο και στο καντράν τα ενδεικτικά.

Dokimos e36 05-03-17 16:32

Μαλλον για καντραν πας απο τα παραπανω που ανεφερες..αλλα βαλε ενα για δοκιμη κ βλεπεις..


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:39.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.