BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=78)
-   -   Αλλαγη βαλβιδας αναθυμιασεων λαδιου N42B20 (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=33486)

dimitriseas 23-06-17 18:32

Αλλαγη βαλβιδας αναθυμιασεων λαδιου N42B20
 
καλησπερα στην παρεα,, αυριο θα τολμησω να αλλαξω μονος μου DIY βαλβιδα αναθυμιασεων λαδιου (CCV) εχω δει και το καταλληλο βιντεακι στο youtube,, το χερι μου πιανει και το θεωρω προσιτο για μενα,,, το εχει αλλαξει κανεις? μπορειτε να μου πειτε εντυπωσεις καθως και σημεια τα οποια πρεπει να προσεξω μην κανω καμια ζημια? ευχαριστω.. σκευτομαι να τραβηξω και φωτο να βοηθησω και γω με τη σειρα μου,,,

Dokimos e36 23-06-17 21:46

Αν μπορεις να τραβηξεις αρκετες φωτο απο την διαδικασια θα σου ημουν υποχρεος!!!θα την τολμησω κ εγω μεσα στο καλοκαιρι!χωρις να μπορω να σε βοηθησω σχετικα,απο αυτα που εχω διαβασει λενε οτι δεν ειναι κ τοσο δυσκολη διαδικασια!ευχομαι καλη τυχη!

alex46 02-08-17 17:18

τι εγινε την αλλαξε για να κανουμε και εμεις μια αποπειρα μιας και χανουμε λαδια απο κει

rapid_fast 02-08-17 19:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alex46 (Μήνυμα 518955)
τι εγινε την αλλαξε για να κανουμε και εμεις μια αποπειρα μιας και χανουμε λαδια απο κει

Γιατί χάνεις λάδια?
Δεν τα κατεβάζει μετά στο κάρτερ?

alex46 02-08-17 23:27

Οχι δεν πρεπει να τα κατεβαζει.το επλυνα απο κατω και τα λαδια ερχοντε απο εκει που ουτε ο διαολος δεν μπορει να δει εκει μεσαπου ειναι χωμενο αυτο το μαραφετι.

rapid_fast 03-08-17 09:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alex46 (Μήνυμα 518958)
Οχι δεν πρεπει να τα κατεβαζει.το επλυνα απο κατω και τα λαδια ερχοντε απο εκει που ουτε ο διαολος δεν μπορει να δει εκει μεσαπου ειναι χωμενο αυτο το μαραφετι.

Νομίζω έχει σωλήνες απο κάτω που μπορεί να ξεκουμπώσουν και να έχεις αυτό το πρόβλημα..
Μπορεί να μην είναι χαλασμένη η βαλβίδα....

alex46 03-08-17 11:36

ο σωληνας που παει απο το καπακι αν δεν κανω λαθος στην πολ.εισαγωγη το ανοιξα και το ειδα καθαρο .οπως το σηκωσαμε ο σωληνας που παει στον μετρητη λαδιου φαινετε οκ,αρα μηπως ειναι απο τον διαχωριστη και τον σωληνα στην ενωση.
1.πως καταλαβαινεις οτι ο διαχωριστης εχει χαλασει η δεν δουλευει
2.λεω μιας και θα βγει η πολλαπλη για προσβαση εκει να τα αλλαζα ολα.

rapid_fast 03-08-17 16:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alex46 (Μήνυμα 518960)
ο σωληνας που παει απο το καπακι αν δεν κανω λαθος στην πολ.εισαγωγη το ανοιξα και το ειδα καθαρο .οπως το σηκωσαμε ο σωληνας που παει στον μετρητη λαδιου φαινετε οκ,αρα μηπως ειναι απο τον διαχωριστη και τον σωληνα στην ενωση.
1.πως καταλαβαινεις οτι ο διαχωριστης εχει χαλασει η δεν δουλευει
2.λεω μιας και θα βγει η πολλαπλη για προσβαση εκει να τα αλλαζα ολα.

Καιει λάδια πίσω.. τα βλέπεις καπνό πίτα...
και όταν είναι κρύο κάνει σαματα το αμάξι....

alex46 03-08-17 17:40

Ειχα παρατηρησει καπνο πισω οχι παντα και οχι πιτα.αναλογως.σαματα δεν κανει παντως.οταν ειναι κρυο μονο για λιγο που ειναι ανεβασμενες οι στροφες και σε λιγο πεφτουν.

alex46 27-08-17 12:32

καλημερα και καλο χειμωνα παιδες,μια ερωτηση πανω σε αυτο .
τι πρεπει να αλαξουμε απο φλατζες η o-ring οταν κανουμε αυτην την διαδικασια?ευχαριστω.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:04.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.