BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 3 - Γενικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=77)
-   -   Αγορά αυτοκινήτου για ανταλλακτικά (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=31211)

Digou 09-04-13 15:46

Αγορά αυτοκινήτου για ανταλλακτικά
 
Έχω βρει ένα BMW Ε36 του '97 , 316 και θέλω να το αγοράσω για ανταλλακτικά . Έχω κι εγώ ένα ίδιο. Το πρόβλημα είναι ότι το αυτοκίνητο δεν έχει πινακίδες , έχουν παραδοθεί και ο ιδιοκτήτης του δεν ξέρει τι πρέπει να γίνει , μου λέει μήπως πρέπει να γίνει μεταβίβαση ?? Επίσης δεν έχει πληρωμένα και τα τέλη κυκλοφοριας μου είπε . Γνωρίζει κανείς τι πρέπει να κάνουμε ???


Αν έχω ανοίξει το thread σε λάθος μέρος του forum ας το μεταφέρει κάποιος διαχειριστής.

georgedue 09-04-13 15:55

Σε ίδια φάση είμαι και εγώ και ψάχνω. Οι νόμιμες επιλογές είναι οι εξής:

1. Αγορά για ανταλλακτικά μέσω αστυνομίας (?). Δεν κατάλαβα ποτέ πως και αν γίνεται, αν βγάλεις άκρη πες μου και μένα.
2. Κανονίζετε για οριστική διαγραφή, ξηλώνεις τα πάντα και χαρτζιλικώνεις τον ανακυκλωτή για να το πάρει.
3. Θεωρητικά θα μπορούσες να πληρώσεις τέλη, να πάρεις πινακίδες, να λαδώσεις ΚΤΕΟ και να το αγοράσεις κανονικά με μεταβίβαση. Αλλά ουτε σαν σκέψη δεν αξίζει.

BMW Power 09-04-13 16:02

Η περίπτωση 2 μπορεί να είναι και για πώληση στο εξωτερικό.
Ένας που θέλει να το εξάγει πχ δεν χρειάζεται να πληρώσει τέλη κλπ.

arci 09-04-13 16:41

σου κάνει μια υπ. δήλωση- θεωρημένη με τον αρ. πλαισίου οτι στο πουλάει για ανταλλακτικά. κρατάς για καλου κακού και μια φωτοτυπία αδειας - καταθετηρίου- για να είσαι εξασφαλισμένος οτι του άνηκε.
του κάνεις μια και εσυ οτι το πήρες για ανταλλακτικά.
απο κει και πέρα τι θα κάνει αυτός για οριστική διαγραφή πρόβλημά του.

E36 RULES!! 14-04-13 10:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από arci (Μήνυμα 482005)
σου κάνει μια υπ. δήλωση- θεωρημένη με τον αρ. πλαισίου οτι στο πουλάει για ανταλλακτικά. κρατάς για καλου κακού και μια φωτοτυπία αδειας - καταθετηρίου- για να είσαι εξασφαλισμένος οτι του άνηκε.
του κάνεις μια και εσυ οτι το πήρες για ανταλλακτικά.

^ αυτό ακριβώς.

Πας στην αστυνομία μαζί με τον πωλητή και τις ταυτότητές σας και κάνετε 2 υπεύθυνες δηλώσεις:

Εγώ, ο τάδε, πώλησα στον τάδε το BMW 316 με αριθμό πλαισίου τάδε για ανταλλακτικά.

Εγώ, ο τάδε, αγόρασα απο τον τάδε το μπλα μπλα μπλα.

Επικυρώνετε, και είστε κομπλέ.

Μεγειές!

Το αμάξι γίνεται δικό σου μετά, αρα νομίζω πως πρέπει εσύ να κανονίσεις για τη διαγραφή του.

Επίσης, αν ειναι τετράπορτο και δεν θες το καπώ, το θελω εγώ! Let me know.

GIANNHS M 14-04-13 11:38

αντε κ καλοριζικο!!!!!

Digou 16-04-13 15:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GIANNHS M (Μήνυμα 482226)
αντε κ καλοριζικο!!!!!



Ακόμα το ψάχνω. Δεν έχει γίνει η αγορά ακόμη


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:39.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.