BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=78)
-   -   Πρόβλημα με χειροφρενο σε Ε46!! (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=28182)

Dermatis 04-06-11 15:50

Πρόβλημα με χειροφρενο σε Ε46!!
 
Τωρα τελευταια το χειροφρενο δεν εχει τοσο καλη αποδοση......δεδομενου οτι το παρκαρω σε κατηφορα τραβαω χειροφρενο σβηνω βαζω ταχυτητα αλλα μολισ αφηνω το φρενο τσουλαει κανα 1.5 μετρα και μετα σταματαει.....!!!!
Τι μπορει να φταιει τι χρειαζεται και πιο το κοστος?

Dermatis 04-06-11 16:03

Εκανα λαθος αναφερομαι στην σειρα 3 για bmw e 46 απλα το εβαλα στην σειρα 1 ανα μπορει να μεταφερθει θα ειναι οκ.! Αλλα η ερωτηση ισχυει!

Ευχαριστω, Παρης.

R-load 04-06-11 16:07

το προφανες μαλλον...θελει ρυθμιση το χειροφρενο..για πιο σωστη ρυθμιση ομως,θα προτεινα να τν κανεις κ απο τις δαγκανες(πισω εννοειται)κ μονος σου μπορεις να το κανεις αν το κατεχεις..αλλα καλυτερα πηγαινε σ ενα συνεργειο να στο κανουν..κοστος..κανα 30αρι ισως κ πιο λιγο(αναλογως το συνεργειο)χρονος..κανα 10 λεπτο..

rapid_fast 04-06-11 19:04

Τιποτα δε γίνεται..
Με τα ταμπουράκια που έχει για το χειρόφρενο, τα πράγματα είναι δεδομένα..
Έσχατα...

LEO328 04-06-11 19:33

το ιδιο ειχα παθει και γω στο ε36μου.νομιζα οτι θελει σφιξιμο το παξιμαδι της ντιζας του χειροφρενου.το ειχα σφιξει 10 φορες στα παπακια του αυτο το χαβα του.ανηφορα κατηφορα δεν παρκαριζα.τελικα η αιτια ηταν πισω δισκοπλακες.ειχαν γινει του :kissass:!που να πιασει εκει πανω ο σιαγωνας?(ηταν απο το τροπετο του 328-μπροστα ειχα αλλαξει φρενα απο μ3ε46).αλλαγμα με καινουργιες και τωρα ειναι μπετον αρμε.απλα μετα απο 2.000χλμ το ξαναπηγα για ρεγουλαρισμα και οκ.θα πας σε συνεργειο φιλε μου οπως και να χει.αμα ειναι να μην μπορεις να παρκαρεις τι να το κανεις?αμα ειναι καλος μαστορας θα βρει τι φταει.δεν μπορει....

ThaNOS E46coupe 04-06-11 20:31

δεν ειναι τιποτα. Το χειροφρενο ρυθμιζει και απο κατω αλλα και απο μεσα απο τη λαβη.... Αμα δεν ειναι τελειωμενες οι σιαγονες,με λιγο σφυξιμο θα εισαι οκ...

Stunt Mike 04-06-11 22:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από LEO328 (Μήνυμα 429611)
το ιδιο ειχα παθει και γω στο ε36μου.νομιζα οτι θελει σφιξιμο το παξιμαδι της ντιζας του χειροφρενου.το ειχα σφιξει 10 φορες στα παπακια του αυτο το χαβα του.ανηφορα κατηφορα δεν παρκαριζα.τελικα η αιτια ηταν πισω δισκοπλακες.ειχαν γινει του :kissass:!που να πιασει εκει πανω ο σιαγωνας?(ηταν απο το τροπετο του 328-μπροστα ειχα αλλαξει φρενα απο μ3ε46).αλλαγμα με καινουργιες και τωρα ειναι μπετον αρμε.απλα μετα απο 2.000χλμ το ξαναπηγα για ρεγουλαρισμα και οκ.θα πας σε συνεργειο φιλε μου οπως και να χει.αμα ειναι να μην μπορεις να παρκαρεις τι να το κανεις?αμα ειναι καλος μαστορας θα βρει τι φταει.δεν μπορει....

Μα το χειροφρενο σου δεν εχει καμια σχεση με τις δισκοπλακες Λεωνιδα:Εχει δικα του ταμπουρακια μεσα στο μουαγιε...μαλλον απλα στο εσφιξε

Dermatis 05-06-11 08:41

Αυριο παω στο μαστορα του για καταθεση και βλεπουμε τι προκειται να γινει!
Ευχαριστω ολους σας για τις απαντησεις!

LEO328 05-06-11 09:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από MikeT328E36 (Μήνυμα 429630)
Μα το χειροφρενο σου δεν εχει καμια σχεση με τις δισκοπλακες Λεωνιδα:Εχει δικα του ταμπουρακια μεσα στο μουαγιε...μαλλον απλα στο εσφιξε

οχι φιλε μιχαλη δεν το εσφιξε απλα.πρεπει να αλλαξε ολο το συστημα πισω.παντως οταν τα ελυσε μου εδειξε την δισκοπλακα την δικια μου και μια καινουργια και ηταν μερα με τη νυχτα.η δικιες μου ηταν λειες τελειως δεν ειχε καπου να πιασει δηλαδη.θα τον ρωτησω ακριβως αυριο τι αλλαξε που θα ξαναπαω για να βαλουμε εισαγωγη να σου πω γιατι τοτε γινοτανε χαμος.το ταμπουρακι που λες ειναι αυτο που κολλαει πανω στην δισκοπλακα?γινονται ενα σωμα δηλαδη?αμα ειναι αυτο σιγουρα αλλαχτηκε γιατι εκανε μπαμ....οπως και να ναι θα σου πω τι αλλαξε αυριο να μου πεις και συ φιλε.

Driftakos 05-06-11 10:07

Το χειρόφρενο δεν πιάνει στις δισκόπλακες, αλλά ουσιαστικά έχεις κρυφοτάμπουρα που πιάνουν από μέσα στον κύλινδρο κάτω από τις δισκόπλακες.

τώρα είτε το εσωτερικό του κυλίνδρου είχε γίνει τελείως λείο για να πιάσουν οι σιαγόνες, είτε απλά δεν είχες σιαγόνες...είτε συνδυασμός και των 2.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:33.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.