BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Λάδια (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=136)
-   -   ΑΝΤΙΤΡΙΒΙΚΑ ΓΙΑ ΚΙΝΗΤΗΡΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΘΕΤΑ ΛΑΔΙΟΥ....... (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=1028)

m_power_lunatic 05-02-05 18:37

ΑΝΤΙΤΡΙΒΙΚΑ ΓΙΑ ΚΙΝΗΤΗΡΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΘΕΤΑ ΛΑΔΙΟΥ.......
 
Εχει χρησιμοποιησει κανεις στο μοτερακι του καποιο αντιτριβικο λαδιου η καποιο προσθετο λαδιου ωστε να προστατεψει τον κινητηρα του ακομα ποιο αποτελεσματικα?Αν εχει καποιος εμπειρια απο κατι αντιστοιχο ας το αναφερει νομιζω θα ηταν ενδιαφερον αρκετα!!!! :feedback:

ΓΙΩΡΓΟΣ 05-02-05 18:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από m_power_lunatic
Εχει χρησιμοποιησει κανεις στο μοτερακι του καποιο αντιτριβικο λαδιου η καποιο προσθετο λαδιου ωστε να προστατεψει τον κινητηρα του ακομα ποιο αποτελεσματικα?Αν εχει καποιος εμπειρια απο κατι αντιστοιχο ας το αναφερει νομιζω θα ηταν ενδιαφερον αρκετα!!!! :feedback:


Eγω εχω βαλει το MOTOR KOTE, λενε οτι μειωνει τηs τριβές στα κινουμενα μερη του κινητηρα, μειωσει καταναλωσηs καυσιμου, και μακροβιωτητα του κινητηρα, εχει 15 μερεs που το εχω βαλει και στη καταναλωση εχω δει μια μικρη διαφορα, στα υπολοιπα θα δειξει ο χρονοs

p_sE36 05-02-05 19:30

εγω ειχα βαλει ενα λαδι με γραφιτη που εκανε αυτη τη δουλεια, προστατευε τα μεταλλα και μειωνε τις τριβες κλπ... ειχε μαυρο χρωμα και το εδινε για 10000 χιλιομετρα, δε θυμαμαι τη μαρκα αλλα μπορω να τη βρω αν σε ενδιαφερει, εχω το κουτι καπου, και ειχα δωσει περιπου 70-80 ευρω για το λαδι μαζι με ενα προσθετο με γραφιτη για τις βαλβολινες!

ks50:50 05-02-05 21:39

Εγώ έχω βάλει Motor Kote. Το έχω 6000χλμ αλλά δεν έχω τρελαθεί κιόλας. Δεν παρατήρησα ιδιαίτερη διαφορά στην κατανάλωση ή κάπου αλλού. Πάντως σε μια δοκιμή του Max Power αν θυμάμαι καλά είχε δώσει 1,7 άλογα σε ένα Saxo Vts. Σίγουρα δεν έχεις να χάσεις τίποτα βάζοντας το.

Minas DASC 05-02-05 22:31

Εβαλα και εγω motorkote στον κινητηρα πριν 7000 χλμ.
Σε καταναλωση δεν ειδα διαφορα αλλα ειδα βελτιωση στη ευστροφια του και κυριως στον θορυβο - κανει πολυ λιγοτερο θορυβο και κραδασμους!
Αλλαξε αμεσως το "δουλεμα" του οταν το εβαλα!
Πιστευω οτι οντως μειωνει αρκετα τις τριβες και θα το προτεινα.

Black5 06-02-05 03:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Minas 318is DASC
Εβαλα και εγω motorkote στον κινητηρα πριν 7000 χλμ.
Σε καταναλωση δεν ειδα διαφορα αλλα ειδα βελτιωση στη ευστροφια του και κυριως στον θορυβο - κανει πολυ λιγοτερο θορυβο και κραδασμους!
Αλλαξε αμεσως το "δουλεμα" του οταν το εβαλα!
Πιστευω οτι οντως μειωνει αρκετα τις τριβες και θα το προτεινα.

Ακριβώς το ίδιο είχα προσέξει κι εγώ όταν το έβαλα πριν 50.000 χιλιόμετρα!!! Αμέσως αλλάζει ο ήχος. Γλυκαίνει.... Λέω να ξαναβάλω.....

GIORGOS 06-02-05 12:03

Παιδια επειδη δεν γνωριζω καθολου για προσθετα λαδιου θα ηθελα να ρωτησω ποσο κοστιζουν και εαν πως τα βαζουμε μαζι με την αλλαγη λαδιων?

Strax 06-02-05 12:35

Δεν έχω δοκιμάσει να χρησιμοποιήσω πρόσθετα λαδιού. Το έχω αποφύγει γιατί είναι ξεκάθαρη η οδηγία του εργοστασίου ότι αυτά του είδους τα βελτιωτικά πρέπει να αποφεύγονται.

p_sE36 07-02-05 10:54

αυτο το motor kote που το πουλανε ρε παιδια? και ποσο κανει?

Minas DASC 07-02-05 13:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Strax
Δεν έχω δοκιμάσει να χρησιμοποιήσω πρόσθετα λαδιού. Το έχω αποφύγει γιατί είναι ξεκάθαρη η οδηγία του εργοστασίου ότι αυτά του είδους τα βελτιωτικά πρέπει να αποφεύγονται.

Strax, αν ειχα και εγω το αυτοκινητο σου δεν θα εβαζα κανενα αντιτριβικο και συμφωνω μαζι σου. Αλλα το Ε36 δεν εχει και καμια τεχνολογια - κινητηρας δεκαετιας- οποτε μονο καλο θα μπορει να μου κανει σκεφτηκα, και δεν το μετανιωσα...

Τα 200ml που ειναι αρκετα για 4-5lt λαδι εχουν 40 ευρω αν θυμαμαι καλα.
τσεκαρετε www.motorkote.gr για την διαθεση στην ελλ. αγορα και το www.motorkote.com για πιο πολλες λεπτομερειες.

(ειμουνα και εγω διστακτικος οταν το εβλεπα στις εκθεσεις, αλλα μου ειπε φιλος καλες εντυπωσεις και το εβαλα!)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:44.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.