BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=52)
-   -   καθε ποτε αλλαζουμε καταλυτες? (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=15349)

320 open 22-09-08 19:50

καθε ποτε αλλαζουμε καταλυτες?
 
στο ATS συζητωντας με εναν βελτιωτη μου ειπε το εξης παραδοξο.οτι οι καταλυτες βουλωνουν και μετα τα 80.000χλμ πρεπει να αλλαζονται.οχι επειδη δεν φιλτραρουν ικανοποιητικα τα καυσαερια αλλα γιατι <φρεναρουν>το μοτερ.εκτος των αλλων μου ειπε οτι θα πρεπει κανονικα να τους αλλαζουμε καθε 2 χρονια αν κανουμε πολλα χλμ.βεβαια δεν εδωσα σημασια καθως ηταν φανερο οτι προσπαθουσε να μου πουλησει ενα πακετο αναβαθμισης που περιειχε καταλυτες,τελικο και προγραμμα και θα μου εδινε απο 15-19 ιππους:tapedshut (μ54 2.2).ποτε πιστευεται οτι οι καταλυτες ειναι κουρασμενοι και πρεπει να αλλαχτουν?δεν μιλαω για ολικη φθορα στα 380.000χλμ αλλα ποτε πεφτει η αποδοση τους?

bimmer-corfu 22-09-08 19:52

Πρέπει να γίνει μέτρηση καυσαερίων.
Πάντως κρατάνε αρκετά...

320 open 22-09-08 19:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bimmer316 (Μήνυμα 218295)
Πρέπει να γίνει μέτρηση καυσαερίων.
Πάντως κρατάνε αρκετά...

αυτο του ειπα και εγω αλλα αυτος το βιολι του.δεν φαινεται με μετρηση(για το αν ειναι βουλωμενοι).εγω αυτο που ξερω ειναι οτι κρατανε τουλαχιστον 300.000χλμ

shido 22-09-08 19:58

Επικαιρο θεμα

Αυτες τις μερες (αφου στρωθηκε το μοτερ) παει παρα πολυ καλα και λογικο (συμπιεση ροικη ολα στην εισαγωγη καινουργια) ΑΛΛΑ

εβγαζα μαυριλες κοντα στον κοφτη
πηγα λοιπον σημερα και εδειξε οτι στην σειρα κυλνδρων 1 ο καταλυτης ο ενας παπαλα,Επειδη η supersprint εχει εγγυηση το εκτυπωσα ωστε αυριο μεθαυριο να μπουν τα καινουργια.
Μαρτιος 2007 μπηκαν και εχουν κανει 45,000 χιλιομετρα...

320 open 22-09-08 20:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από shido (Μήνυμα 218300)
Επικαιρο θεμα

Αυτες τις μερες (αφου στρωθηκε το μοτερ) παει παρα πολυ καλα και λογικο (συμπιεση ροικη ολα στην εισαγωγη καινουργια) ΑΛΛΑ

εβγαζα μαυριλες κοντα στον κοφτη
πηγα λοιπον σημερα και εδειξε οτι στην σειρα κυλνδρων 1 ο καταλυτης ο ενας παπαλα,Επειδη η supersprint εχει εγγυηση το εκτυπωσα ωστε αυριο μεθαυριο να μπουν τα καινουργια.
Μαρτιος 2007 μπηκαν και εχουν κανει 45,000 χιλιομετρα...

για ποσα χλμ καλυπτει η εγγυηση που εχεις?σε νορμαλ καταλυτες τι γνωμη εχεις?

shido 22-09-08 20:03

νομιζω ειναι για 2 χρονια,Αυριο θα ειμαι σε θεση να δωσω απαντηση .
Σε νορμαλ καταλυτες πανω απο 100000 αλλα και παλι αυτο δεν ειναι κανονας
τα υλικα εχουν και αστοχιες

shido 22-09-08 20:04

αληθεια ποιος βελτιωτης?αν θες μου λες εδω η με πμ.
Οι καταλυτες σου ειναι πανω στο χταποδι...θα εβαζε χερι εκει?

320 open 22-09-08 20:05

για τους μ54 και αυτοι που ειναι πανω στα χταποδια?

SPYROS-MUSIC-CABRIO 22-09-08 21:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από 320 open (Μήνυμα 218294)
στο ATS συζητωντας με εναν βελτιωτη μου ειπε το εξης παραδοξο.οτι οι καταλυτες βουλωνουν και μετα τα 80.000χλμ πρεπει να αλλαζονται.οχι επειδη δεν φιλτραρουν ικανοποιητικα τα καυσαερια αλλα γιατι <φρεναρουν>το μοτερ.εκτος των αλλων μου ειπε οτι θα πρεπει κανονικα να τους αλλαζουμε καθε 2 χρονια αν κανουμε πολλα χλμ.βεβαια δεν εδωσα σημασια καθως ηταν φανερο οτι προσπαθουσε να μου πουλησει ενα πακετο αναβαθμισης που περιειχε καταλυτες,τελικο και προγραμμα και θα μου εδινε απο 15-19 ιππους:tapedshut (μ54 2.2).ποτε πιστευεται οτι οι καταλυτες ειναι κουρασμενοι και πρεπει να αλλαχτουν?δεν μιλαω για ολικη φθορα στα 380.000χλμ αλλα ποτε πεφτει η αποδοση τους?

ειμουνα μαζι με τον Γιαννη οταν ξεκινησε αυτη η κουβεντα αλλα αποχωρησα με ελαφρα πηδηματακια οταν αρχησα να μυρηζομαι φουμαρα.με λιγα λογια μας μηδενησε το ενδεχομενο να τσεκαρωνται τα καταλυτακια μεσω μηχανηματων κ καρτας καυσαεριων κ μας ειπε να τους αλλαζουμε προερετικα!!!:chair:
αποφασησα να τους αλλαζω μαζι με καθε αλλαγη τακακιων!!!!!:bugeye:

BMW320ci04 22-09-08 21:40

παιδια φουμαρα ειναι ολα ο ανθρωπος πουλαει... οταν δεν κραταει καυσαερια ο καταλυτης τοτε ψαχνομαστε. σε ακραιες περιπτωσεις θα την κλασει ο καταλυτης


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:25.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.