BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=78)
-   -   Αλλεπάλληλα προβληματα με απωλεια νερου, θερμοκρασία κτλ (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=33466)

natsolibre 12-05-17 16:32

Αλλεπάλληλα προβληματα με απωλεια νερου, θερμοκρασία κτλ
 
Καταρχάς καλησπέρα σε όλους ,
Θα ήθελα να μοιραστώ το πρόβλημα(τα) μου με όλους μήπως και ακούσω κάποια χρήσιμη συμβουλή η γνωμη. Αρχικά να πω ότι οδηγώ το e46 m43 2001 μοντέλο.Το πρόβλημα μου ξεκινάει τέλη Ιανουαρίου όταν γυρνώντας από τη δουλειά μου έσπασε το κολάρο νερού λιγα μέτρα πριν φτάσω σπίτι. Για καλή μου τύχη το έσβησα ακαριαία και περίμενα να έρθουν να με μεταφέρουν στο κοντινότερο τοπικό συνεργείο.
Αλλαγή κολάρου σε μια μέρα το παίρνω μέχρι που την επόμενη η θερμοκρασία ανέβαινε από τη μέση μέχρι την αρχή του κόκκινου και ξανάπεφτε. Το ξαναπάω στο τοπικό συνεργείο και αλλάζω θερμοστάτη. Το παίρνω και πάλι τα ίδια και ίσως πιο έντονα αυτή τη φορά.
Έχοντας αγανακτήσει το μεταφέρω με την ΟΔΙΚΗ στη κοντινότερη αντιπροσωπεία όπου η διάγνωση είναι η εξής: Μια πολύ μικρή τρύπα στο ψυγείο, βεντιλατερ που δεν δουλεύει όπως έπρεπε και σκουριασμένη αντλία νερού. Αλλαγή όλα τα παραπάνω και πραγματικα όλα φαίνονταν μια χαρά μέχρι πριν 10 μέρες.

Γυρνώντας και πάλι από τη δουλειά πριν 10-12 μερες αυτη την φορα ανάβει η ένδειξη για συμπλήρωση ψυκτικού στο βαρελάκι, το γεμίζω μετά από 4-5 χιλιόμετρα και μέχρι να φτάσω σπίτι πάλι τα ίδια. Τέλος πάντων μου το έκανε άλλες 4-5 φορες μαζί με κάτι παράξενα ρεταρίσματα στο ρελαντί μέχρι που αναγκάστηκα να το ξαναπάω πάλι στην κοντινότερη αντιπροσωπεία. Μετά από ψάξιμο είδαμε ότι τα νερά πάνε στη μηχανή με αποτέλεσμα να έχουν γίνει σαν μουστάρδα. Διάγνωση χαλασμένο καπάκι μηχανής, αγοράζω μεταχειρισμένο σε πολύ καλή κατάσταση γινονται όλα τα σχετικά και με καλεί ο μηχανικός πριν 2 μέρες και μου λέει ότι ενώ την πρώτη μέρα όλα δούλευαν ρολόι την επόμενη άναψε πάλι λαμπάκι για απώλεια νερών και παλι τα ίδια, δηλαδη τα νερά είχαν παεί στο κάρτερ.
Μου είπε επίσης ότι πρώτη φορά βλέπει κάτι τέτοιο σε bmw και ότι πιθανώς κάτι έχει διαβρωθεί(σκουριάσει) εδώ και καιρό και κάνει όλη αυτή τη δουλειά.

Ερώτηση: Αυτό το κάτι είναι τόσο δύσκολο να βρεθεί???

Μου πρότεινε μεταχειρισμένη μηχανή ή όπως μου είπε «μισή» μηχανή στο σημείο όπου λογικά θα υπάρχει διάβρωση την οποία θα ψάξει να βρει αυτή την φορά άλλού.
Να σημειώσω ότι το καπάκι ήταν όντως χαλασμένομενο(δεν ξέρω πως αλλιώς να το πω) σε 2 σημεία και ήταν απαραίτητη η αλλαγή του.

Δεν ξέρω πλέον αν συμφέρει να το φτιάξω ή να κοιτάξω για καινούργιο όχημα με τόσο χάλια οικονομικά. Ευχαριστώ πολύ τα είπα και χαλάρωσα λίγο.

tsalin 12-05-17 18:12

Εγώ ένα έχω να πώ, ότι τα νερά είναι ο καρκίνος των E46...

MarinosE46 12-05-17 23:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsalin (Μήνυμα 518076)
Εγώ ένα έχω να πώ, ότι τα νερά είναι ο καρκίνος των E46...

Ειδικά του Μ43...το κύκλωμα ψύξης είναι για 10 χρόνια...Απλά παλιά είχες αλλάξει αυτοκίνητο ήδη από την 6ετία-7ετία και δεν καταλάβαινες ως κάτοχος BMW πόσο υποφέρει στο σημείο αυτό.
Φίλε που άνοιξες το θέμα,και το πρώτο καπάκι και το δεύτερο έχουν κρακ για αυτό και τα ρεταρίσματα στο δρόμο...''Εκαιγες νερά''...Μπορούσατε να τα πρεσσάρετε και να το δείτε...
Να έχει ζημιά το μπλοκ,δεν το πιστεύω.Πλανίστηκε η δεύτερη κεφαλή πριν μπει πάνω?Εγινε υδραυλική δοκιμή για την στεγανότητά της?Αλλάχτηκε η φλάντζα καύσεως?Πλύθηκε το μοτέρ με καθαριστικό από τη σαπουνάδα λαδιών-νερού?Δοχείο διαστολής ψυκτικού (βαρελάκι όπως γράφεις) έχεις αλλάξει ποτέ?Διακλάδωση πίσω στον καθρέπτη?

natsolibre 12-05-17 23:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από MarinosE46 (Μήνυμα 518079)
Ειδικά του Μ43...το κύκλωμα ψύξης είναι για 10 χρόνια...Απλά παλιά είχες αλλάξει αυτοκίνητο ήδη από την 6ετία-7ετία και δεν καταλάβαινες ως κάτοχος BMW πόσο υποφέρει στο σημείο αυτό.
Φίλε που άνοιξες το θέμα,και το πρώτο καπάκι και το δεύτερο έχουν κρακ για αυτό και τα ρεταρίσματα στο δρόμο...''Εκαιγες νερά''...Μπορούσατε να τα πρεσσάρετε και να το δείτε...
Να έχει ζημιά το μπλοκ,δεν το πιστεύω.Πλανίστηκε η δεύτερη κεφαλή πριν μπει πάνω?Εγινε υδραυλική δοκιμή για την στεγανότητά της?Αλλάχτηκε η φλάντζα καύσεως?Πλύθηκε το μοτέρ με καθαριστικό από τη σαπουνάδα λαδιών-νερού?Δοχείο διαστολής ψυκτικού (βαρελάκι όπως γράφεις) έχεις αλλάξει ποτέ?Διακλάδωση πίσω στον καθρέπτη?

Καταρχάς ευχαριστώ για την απάντηση...
Απ όσο ξέρω ναι πλανίστηκε η δεύτερη κεφαλή και αλλάχτηκε και η φλάτζα καύσεως...Δοχείο έχω αλλάξει πριν 5-6 χρόνια και δεν ξαναχρειάστηκε από τότε.Διακλάδωση πίσω στον καθρέφτη ποτέ...Τα άλλα που ρωτάς(υδραυλική δοκιμη και πλυσιμο μοτερ) θα πρέπει να τα ρωτήσω και εγω με τη σειρά μου στον μηχανικό.

MarinosE46 13-05-17 00:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από natsolibre (Μήνυμα 518080)
Καταρχάς ευχαριστώ για την απάντηση...
Απ όσο ξέρω ναι πλανίστηκε η δεύτερη κεφαλή και αλλάχτηκε και η φλάτζα καύσεως...Δοχείο έχω αλλάξει πριν 5-6 χρόνια και δεν ξαναχρειάστηκε από τότε.Διακλάδωση πίσω στον καθρέφτη ποτέ...Τα άλλα που ρωτάς(υδραυλική δοκιμη και πλυσιμο μοτερ) θα πρέπει να τα ρωτήσω και εγω με τη σειρά μου στον μηχανικό.

Το πλύσιμο του μοτέρ με χημικό καθαριστικό είναι απαραίτητο όταν πάνε νερά στα λάδια.Αλλιώς ότι και να κάνετε πάντα αυτό το μείγμα θα μένει στο κάρτερ.
Το πρεσσάρισμα και ο έλεγχος μιας κεφαλής που αγοράζεται από τον παλιατζή και είναι άγνωστης προέλευσης είναι επίσης απαραίτητο.Αλλιώς η δουλειά γίνεται μισή και τραβιέσαι...

natsolibre 13-05-17 00:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από MarinosE46 (Μήνυμα 518082)
Το πλύσιμο του μοτέρ με χημικό καθαριστικό είναι απαραίτητο όταν πάνε νερά στα λάδια.Αλλιώς ότι και να κάνετε πάντα αυτό το μείγμα θα μένει στο κάρτερ.
Το πρεσσάρισμα και ο έλεγχος μιας κεφαλής που αγοράζεται από τον παλιατζή και είναι άγνωστης προέλευσης είναι επίσης απαραίτητο.Αλλιώς η δουλειά γίνεται μισή και τραβιέσαι...

Εννοείται πως έχεις δίκιο...απο τα λίγα που ξέρω!

tsalin 13-05-17 10:37

Ανεξάρτητα από ότι γράφουν οι προηγούμενοι που είναι κατά τη γνώμη μου σωστά και πρέπει να τα κοιτάξεις, να έχεις στο μυαλό σου ότι το δοχείο διαστολής στσ E46 είναι άθλιο -σε περίπου 150Κ km έχω αλλάξει 3, ένα γνήσιο και δύο γερμανικά oem, όπως επίσης και οι διακλαδωτήρες που ανοίγουν για πλάκα. Επίσης μπορεί να έχεις διαρροές συνδυαστικά. Για παράδειγμα, την προτελευταία φορά που έχανα νερά -σε σοβαρές ποσότητες- το πρόβλημα ήταν το ψυγείο σε συνδυασμό με τους μισούς διακλαδωτήρες -ο μηχανικός άλλαζε έναν και έσκαγε ο επόμενος-. Την τελευταία φορά μαζί με το παγούρι -που έχανε το νερό του ανά περίπου 200km- έπρεπε να αλλάξω και τον διακλαδητήρα του καλοριφέρ ή τον αισθητήρα του ψυγείου (διίσταναι οι γνώμες)... Δεν άλλαξα τίποτα από τα δύο και συμπληρώνω νερό κάθε περίπου 1000km.

Γενικά ο MarinosE46 έχει δίκιο. Το σύτημα ψύξης είναι για 10 χρόνια, μετά διαλύεται... Πραγματικά ελπίζω να βρεις άκρη...

natsolibre 13-05-17 13:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από MarinosE46 (Μήνυμα 518082)
Το πλύσιμο του μοτέρ με χημικό καθαριστικό είναι απαραίτητο όταν πάνε νερά στα λάδια.Αλλιώς ότι και να κάνετε πάντα αυτό το μείγμα θα μένει στο κάρτερ.
Το πρεσσάρισμα και ο έλεγχος μιας κεφαλής που αγοράζεται από τον παλιατζή και είναι άγνωστης προέλευσης είναι επίσης απαραίτητο.Αλλιώς η δουλειά γίνεται μισή και τραβιέσαι...

Επισκέφτηκα τον μηχανικό πριν λίγο και με διαβεβαίωσε τόσο για το πλάνισμα(θεωρειται αυτονοητο για μενα) της κεφαλής όσο και για το πρέσαρισμα.
Επίσης με ενημέρωσε ότι άλλαξε και διακλαδωτήρα νερού πίσω από την μηχανη.
Επιμένει ότι αφού δεν έχει θέμα το καινούργιο καπακι το πρόβλημα ειναι στον κορμό, ο οποίος θα είναι διαβρωμένος-φαγωμένος όπως μ είπε.
Είχα διαβάσει κάπου για κάποιο υγρό που "σφραγίζει ρωγμές" αλλα μ εξήγησε ότι αν είναι φάγωμα δεν θα κάνει δουλειά.

Ερώτηση: Aν βρω μηχανη 1900 σε προσιτή τιμή (παντα μεταχειρισμενη) θα με συμβουλεύατε να την πάρω??Τι πρέπει να προσέξω μετα?Δεν θελω να παω με 200 ποτε δεν το ζοριζα εξάλλου πλην ελαχιστων εξαιρεσεων.
Συμφέρει πιο πολύ να ψάξω για μεταχειρισμένο κορμό (απο τον ίδιο που πήρα και την κεφαλη);;

MarinosE46 13-05-17 22:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από natsolibre (Μήνυμα 518089)
Επισκέφτηκα τον μηχανικό πριν λίγο και με διαβεβαίωσε τόσο για το πλάνισμα(θεωρειται αυτονοητο για μενα) της κεφαλής όσο και για το πρέσαρισμα.
Επίσης με ενημέρωσε ότι άλλαξε και διακλαδωτήρα νερού πίσω από την μηχανη.
Επιμένει ότι αφού δεν έχει θέμα το καινούργιο καπακι το πρόβλημα ειναι στον κορμό, ο οποίος θα είναι διαβρωμένος-φαγωμένος όπως μ είπε.
Είχα διαβάσει κάπου για κάποιο υγρό που "σφραγίζει ρωγμές" αλλα μ εξήγησε ότι αν είναι φάγωμα δεν θα κάνει δουλειά.

Ερώτηση: Aν βρω μηχανη 1900 σε προσιτή τιμή (παντα μεταχειρισμενη) θα με συμβουλεύατε να την πάρω??Τι πρέπει να προσέξω μετα?Δεν θελω να παω με 200 ποτε δεν το ζοριζα εξάλλου πλην ελαχιστων εξαιρεσεων.
Συμφέρει πιο πολύ να ψάξω για μεταχειρισμένο κορμό (απο τον ίδιο που πήρα και την κεφαλη);;

Για να έχει διάβρωση ο κορμός πρέπει να χρησιμοποιούσες νερό όλα αυτά τα χρόνια και όχι παραφλου...Για το 1900 θα πρέπει να αλλάξεις και εγκέφαλο.Εχει διαφορετικό από τα 1600,1800.Δε συμφέρει να ψάξεις για κορμό.Τα εργατικά και τα ανταλλακτικά θα στοιχίσουν σίγουρα περισσότερο.
Για το σφραγιστικό καλά είπε.Είναι μια προσωρινή λύση...Ψάξε για 318 μοτέρ να παίρνει λίγο τα πόδια του σε σχέση με το 16άρι.

MarinosE46 13-05-17 22:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από natsolibre (Μήνυμα 518089)
Επισκέφτηκα τον μηχανικό πριν λίγο και με διαβεβαίωσε τόσο για το πλάνισμα(θεωρειται αυτονοητο για μενα) της κεφαλής όσο και για το πρέσαρισμα.
Επίσης με ενημέρωσε ότι άλλαξε και διακλαδωτήρα νερού πίσω από την μηχανη.
Επιμένει ότι αφού δεν έχει θέμα το καινούργιο καπακι το πρόβλημα ειναι στον κορμό, ο οποίος θα είναι διαβρωμένος-φαγωμένος όπως μ είπε.
Είχα διαβάσει κάπου για κάποιο υγρό που "σφραγίζει ρωγμές" αλλα μ εξήγησε ότι αν είναι φάγωμα δεν θα κάνει δουλειά.

Ερώτηση: Aν βρω μηχανη 1900 σε προσιτή τιμή (παντα μεταχειρισμενη) θα με συμβουλεύατε να την πάρω??Τι πρέπει να προσέξω μετα?Δεν θελω να παω με 200 ποτε δεν το ζοριζα εξάλλου πλην ελαχιστων εξαιρεσεων.
Συμφέρει πιο πολύ να ψάξω για μεταχειρισμένο κορμό (απο τον ίδιο που πήρα και την κεφαλη);;

Για να έχει διάβρωση ο κορμός πρέπει να χρησιμοποιούσες νερό όλα αυτά τα χρόνια και όχι παραφλου...Για το 1900 θα πρέπει να αλλάξεις και εγκέφαλο.Εχει διαφορετικό από τα 1600,1800.Δε συμφέρει να ψάξεις για κορμό.Τα εργατικά και τα ανταλλακτικά θα στοιχίσουν σίγουρα περισσότερο.
Για το σφραγιστικό καλά είπε.Είναι μια προσωρινή λύση...Ψάξε για 318 μοτέρ να παίρνει λίγο τα πόδια του σε σχέση με το 16άρι.
Είναι αξιόπιστο μοτέρ το Μ43 αλλά με όλο το κύκλωμα ψύξης πλαστικό.Δυστυχώς αυτή είναι η αχίλλειος πτέρνα του.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:00.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.