BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=78)
-   -   K+DCAN USB Καλωδιο (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=33667)

kosmas71 15-09-18 09:39

K+DCAN USB Καλωδιο
 
Γεια και χαρα σε ολους,
Προσφατα απεκτησα και εγω ενα super κινεζικο καλωδιο K+DCAN για να μπορω να παιζω λιγο με το BMW.
Βεβαια δεν περιμενα να δουλεψει με την πρώτη φορα....
Εκανα εγκατασταση τους drivers (Win 7) και μου δημιουργησε κανονικα μια COM4.
Το προβλημα μου είναι οτι στην αρχη (οσο ειναι αναμένο το κοκκινο led) θέλει να ορισεις το καλωδιο σε Κ mode η D mode και απο οτι διαβασα αυτο γινεται με ενα utility K+DCAN Utility 2.
Το πρόβλημα μου ειναι πως δεν μπορεσα ακομα να βρω πουθενα αυτο το προγραμματακι.
Αν γνωριζει καποιος κατι θα το εκτιμουσα.

manosm3 15-09-18 16:51

Παρε ενα καλωδιο με διακοπτη επιλογης μεταξυ k ή d can.

MZ3 19-09-18 13:08

Τι αυτοκίνητο έχεις ; Κανονικά θα έπρεπε να δουλεύει ήδη χωρίς το κρογραμμα που λες δεν νομίζω να έχει να κάνει πέρα από την com που έβαλα την 4 πρέπει να πας και στο αρχείο του ινπα και να δηλώσεις εκεί την Com 4 και κάτι αλλά ψηλά για να δουλέψει το ινπα διάβασε τις οδηγίες η κοπιαρε εδώ το τεχτ του ινπα να σου πω τι να αλλάξεις

kosmas71 20-09-18 10:46

Το αυτοκινητο ειναι E46 2002 316. Δεν γνωριζω αν δουλευει αυτο το καλωδιο με και με το BMW Scanner 1.4 καθως ουτε εκει σταθηκα τυχερος...

MZ3 20-09-18 18:27

Όχι δεν δουλεύει με αυτό που θέλεις αλλά δουλεύει μια χαρά με ινπα εξπερτ και με virtual machine το sss program και τα πιο παλιά δεν θυμάμαι πως τα λένε
Το ινπα είναι διαγνωστικό και σβήνει όλες τις βλάβες και το inpa expert κοδικοποιεις τα πάντα ουσιαστικά δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο

MZ3 20-09-18 18:30

Κατέβασε το inpa στις ρυθμίσεις θα βάλεις την κομ 4 και πρέπει να είσαι έτοιμος εκτός και αν θέλει να ορίσεις και το obd intraface
Οι ρυθμίσεις είναι σε ένα text μέσα στο φάκελο εγκαταστάσεις

kosmas71 21-09-18 17:56

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.
Θα δοκιμασω το inpa expert και θα δουμε τι θα γινει!

gearboxer 21-09-18 23:15

Υπάρχει INPA και NCSExpert. Το NCSExpert κωδικοποιεί τα modules, το INPA είναι διαγνωστικό το οποίο λειτουργεί σε διάφορα modes OBD, ADS κτλ αναλόγως του καλωδίου και του εγκεφάλου. Όλα λειτουργούν πάνω στο δίαυλο του EDIABAS.

Το αυτοκίνητό σου δεν χρησιμοποεί το D-Can παρά μόνο την παραδοσιακή Κ-line σε OBD mode. Αυτό σημαίνει οτι αν το καλώδιο είναι σωστό θα δουλέψει κατευθείαν με το INPA και θα μπορέσεις να διαβάσεις σωστά τον εγκέφαλο. Αν δεν δουλέψει σημαίνει οτι δεν έχεις ορίσει την COM που ζητάει το configuration file του ediabas και θα πρέπει να την αλλάξεις σε COM4 που είπε ο MZ3 μέχρι που θα δεις οτι δουλεύει.

Υπάρχουν πολλοί οδηγοί στο νετ για το πως να εγκαταστήσεις ΣΩΣΤΑ το INPA στα windows. Κάνε μια αναζήτηση και προχώρα δεν είναι δύσκολο.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:19.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.