BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=72)
-   -   Είχα ατύχημα - σύγκρουση (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=31369)

vasw 09-06-13 17:28

Είχα ατύχημα - σύγκρουση
 
Έπειτα από σύγκρουση που είχα μέσα στην πόλη με την 116 μου, (ευθύνεται οδηγός ταξί που πέρασε με πορτοκαλί φανάρι) ξεκινάω τρεξίματα με τις ασφαλιστικές.
Eγώ έχω interamerican και ο άλλος Intersalonica (την πάτησα...)
Οι ζημιές όπως φαίνονται (δεν έχω πάει σε συνεργείο, περιμένω τον πραγματογνώμονα όπως μου είπαν) είναι εξωτερικά οι εξής:

Εμπρός καπώ, φτερό, προφυλακτήρας, φανάρι, μάσκα, και δυστυχώς και οι δύο μπροστινοί αερόσακοι.
Αλήθεια, ενώ δεν είχα συνεπιβάτη, γιατί άνοιξε ο αερόσακος του συνοδηγού;;;
Υγρά δεν έτρεξαν από το αυτοκίνητο (νερά κτλ) και επίσης δεν είχε σε πρώτη ματιά πρόβλημα στην κύλιση όπως φορτώθηκε στην οδική.
Με τη σύγκρουση άναψαν τα αλάρμ και αποκόπηκε η μίζα. Έπειτα, αν και δεν μπορούσε να πάρει μπρος, τα ηλεκτρικά της λειτουργούσαν (ράδιο φώτα).

Σήμερα που προσπάθησα να ανοίξω τις πόρτες, δεν λειτουργούσε το κεντρικό ξεκλείδωμα και επίσης δεν άναβε το ράδιο, ενώ τα αλάρμ ενεργοποιούνταν κανονικά...

Τέλος πάντων. Αν δεν έχει κάποια άλλη εσωτερική ζημιά, τι περίπου (πολύ πολύ χοντρικά) να περιμένω για κόστος;

Πως πρέπει να κινηθώ από εδώ και πέρα; Πρώτη φορά εμπλέκομαι σε ατύχημα!

God 09-06-13 18:37

Δυστυχώς το φανάρι δεν αποδεικνύεται κι ας ήταν και κόκκινο. Με πορτοκαλί μάλιστα επιτρέπεται να περάσει, εσύ έχεις κόκκινο, οπότε αν ισχυρίστηκες αυτό και γράφτηκε στην δήλωση δυστυχώς θα πληρώσεις εσύ τις ζημιές...

Αν δεν έχει πάρει μετώπη, 1000-1800€. Αν έχει πάρει, 2000-2500€. Δεν ξέρω πόσο ακριβοί είναι οι αερόσακοί σου. Όχι σε αντιπροσωπεία, σε τυπικό φανοποιό.

Του συνοδηγού άνοιξε γιατί μάλλον δεν έχει αισθητήρα θέσης το αυτοκίνητό σου. Αν έχει, τότε είναι χαλασμένος. Το κλείδωμα και το ράδιο μάλλον είναι σε κύκλωμα που έχει διακοπεί, δεν νομίζω να έχουν ζημιά.

Το μόνο που μπορείς να κάνεις τώρα είναι δήλωση (υποθέτω έχεις ήδη κάνει) και να κλείσεις ένα ραντεβού με τον πραγματογνώμονα σε συνεργείο της επιλογής σου. Αν ο άλλος κάνει δήλωση πως 100% φταίει αυτός (που αμφιβάλλω), υπάρχουν μερικά συνεργεία που αναλαμβάνουν την επισκευή και μετά πληρώνονται από την ασφάλεια χωρίς να δώσεις εσύ μία. Ίσως να υπάρχει κάποιος καλός στην περιοχή σου.

vasw 09-06-13 19:41

Ο άλλος είχε πορτοκαλί παλλόμενο. Το δικό του φανάρι είναι είτε κόκκινο είτε πορτοκαλί παλλόμενο. Δεν πρασινίζει ποτέ.

God 09-06-13 20:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vasw (Μήνυμα 485316)
Ο άλλος είχε πορτοκαλί παλλόμενο. Το δικό του φανάρι είναι είτε κόκκινο είτε πορτοκαλί παλλόμενο. Δεν πρασινίζει ποτέ.

Α, εντάξει, τότε αλλάζει το πράγμα. Τουλάχιστον αν δεν είναι κανένας τρελός ή κάθαρμα, θα σου κάνει θετική να πάρεις τα χρήματά σου (σχετικά) άμεσα.

sierra 09-06-13 20:41

Νομίζω θα παίξει ρόλο και το ποιός είχε δεξιά ποιόν. Αλλά και ταξιτζής και να το παραδεχτεί είναι λίγο δύσκολο. Στην ασφαλιστική σου θα σου πουν αύριο πρωί. Όσο για τα συνεργεία των ασφαλιστικών δυό φορές που μου έτυχε μου έκαναν χάλια δουλειά...

vasw 09-06-13 21:02

Εκτός το πράσινό μου, ήμουν και στα δεξιά του.

Dimpas 09-06-13 21:43

Έμπλεξες !
Έχεις ARAG η DAS ? Αλλιώς ψάχνε για καλό δικηγόρο ! Η ασφαλιστική θα προσπαθήσει ΜΕ ΚΑΘΕ τρόπο να σε ρίξει να σου κόψει λεφτά !

intasg 09-06-13 22:59

Δεν έχει σημασία ποιος είναι δεξιά ή αριστερά. Παλλόμενο φανάρι σημαίνει ότι είναι υποχρεωμένος να παραχωρήσει προτεραιότητα. Οπότε και στη μία και στην άλλη περίπτωση (κόκκινο ή παλλόμενο αντίστοιχα) φταίει εκείνος.

kacey 10-06-13 00:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sierra (Μήνυμα 485320)
Νομίζω θα παίξει ρόλο και το ποιός είχε δεξιά ποιόν.

Ακριβως οτι ειπε ο απο πανω. Εφ΄οσον υπαρχουν τα φαναρια, η προτεραιοτητα ειναι ξεκαθαρη κ δεν εχει ουδεμια σημασια ποιος ηταν απο δεξια.

ziaba 10-06-13 08:45

πως δεν έχει σημασία πχ αν κ οι δύο έχουμε πράσινο κ θέλουμε να μπούμε στ ίδια λωρίδα από διαφορετικούς δρομους τ προτεραιότητα τ έχει αυτος που είναι στ δεξιά εάν δεν υπάρχει άλλη σήμανση. για αυτό σ τέτοια σημεία συνήθως βάζουν παλλόμενο ναι μεν μπορείς να περάσεις αλλά σύμφωνα με την προτεραιότητα


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:08.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.