BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 3 - DIY (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=146)
-   -   DIY τοποθέτηση aftermarket φαναριών τύπου led σε Ε46ci (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=29229)

ThaNOS E46coupe 13-12-11 22:26

DIY τοποθέτηση aftermarket φαναριών τύπου led σε Ε46ci
 
10 Συνημμένο(α)
Σήμερα παρέλαβα τα φανάρια μου... και αμέσως το μεσημέρι κι όλας έκατσα και τα τοποθέτησα...Βήμα βήμα θα σας παρουσιάσω και τη διαδικασία της τοποθέτησης!!!!!:takecover
ξεκινάμε λοιπόν:
1. βγάζουμε τα κλίπς που συγκρατούν την επένδυση του πορτ μπαγκάζ, χρησιμοποιώντας δύο μεγάλα ίσια κατσαβίδια και στη συνέχεια τα τραβάμε με ένα λοξό μυτοτσίμπιδο!!!!!
Συνημμένο Αρχείο 33902 Συνημμένο Αρχείο 33909
2. βγάζουμε το καπάκι του πίσω μαμά φαναριού και μετά βλέπουμε και τρείς βίδες 10άρες. (η μία είναι κρυμένη στην εσωτερική επένδυση. πρέπει να τραβήξουμε με προσοχή την επένδυση προς τα κάτω και προς τα έξω για να βγεί!!!
Συνημμένο Αρχείο 33903

Συνημμένο Αρχείο 33905

στη συνέχεια βγάζουμε τη φύσα απο το παλιό φανάρι.
Συνημμένο Αρχείο 33904
εδώ φαίνεται το μάυρο πλαστικό μονωτικό που έχει βγεί απο το παλιό μαμά φανάρι (είναι λίγο βρώμικο) . πρέπει να κουμπωθεί επάνω στο καινούριο μας φανάρι. όπως φαίνεται στη φωτο παράτω!!!!
Συνημμένο Αρχείο 33906

τοποθετούμε το νέο φανάρι στη θέση του και ξεκινάμε να βιδώνουμε τα παξιμάδια , ΠΡΟΣΟΧΗ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΣΦΥΞΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΛΑΣΤΙΚΗ Η ΒΑΣΗ ΤΟΥΣ. ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΠΑΣΕΙ !!!

κάνουμε τις συνδέσεις των αντιστάσεων που είναι για να μή μας ανάβει σφάλμα και τις χώνουμε πίσω απο την επένδυση κάτω απο τα φανάρια.Έτσι δέν φαίνεται τίποτα...
Συνημμένο Αρχείο 33908

πάμε στο πόρτ μπαγκάζ τώρα.....
Ξεβιδώνουμε τη δεκαρίτσα βίδα που συγκρατεί το μικρό φαναράκι της όπισθεν, και το σπρώχνουμε ώστε να βγεί επάνω.
Συνημμένο Αρχείο 33910

στη συνέχεια κάνουμε τις ίδιες κινήσεις και στο άλλο φανάρι , κουμπώνυμε πάλι τις επενδύσεις και είμαστε έτοιμοι ...


ΥΓ....όποιο τροκάνι επιθυμεί να το κάνει μόνος του πρέπει να κάνει προσεκτικές κινήσεις....!!!!:smokin: Δέ φέρω καμία ευθύνη για τυχόν Μ@λ@κίες του...ξηγημένοι?


και το αποτέλεσμα!!!! Σαφώς να ξέρετε είναι πού καλύτερο απ ότι στη φωτογραφία....!!!!
καλά να περνάτε και Άν χρειαστείτε βοήθεια σε οτιδήποτε στείλτε πμ... θα χαρώ να σας λύσω κάθε απορία!!! Συνημμένο Αρχείο 33913
Συνημμένο Αρχείο 33912


EDIT: στην πάνω δεξιά γωνία του thread υπάρχει μιά ζυγαριά... αφήστε μου εκεί τα συγχαριτήρια !!! :ices_ange

ThaNOS E46coupe 13-12-11 22:33

κατα τις 21:30 πήγα μια βόλτα και τα φανάρια μου έλαμπαν τόσο πολύ ('οταν πατούσα το βρένο) που έβλαπα τον πισινό μου στο φανάρι να στρίβει το κεφάλι του απο την άλλη πλευρα...:D Βουή έπαθε....χαχαχαχαχα

zaharias 13-12-11 22:40

Μεγειες.. Πολυ ωραια φιλε.. Απλα προσθεσε στον τιτλο οτι ειναι aftermarket.. Τα ΟΕΜ νομιζω δεν εχουν τα cancellers για το σφαλμα..
Κανουν το αμαξι να φαινεται πιο καινουργιο (πιο fresh)! :D
Μπραβο και για το DIY Θανο.. :)

ThaNOS E46coupe 13-12-11 22:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από zaharias (Μήνυμα 448929)
Μεγειες.. Πολυ ωραια φιλε.. Απλα προσθεσε στον τιτλο οτι ειναι aftermarket.. Τα ΟΕΜ νομιζω δεν εχουν τα cancellers για το σφαλμα..
Κανουν το αμαξι να φαινεται πιο καινουργιο (πιο fresh)!
Μπραβο και για το DIY Θανο..

ζάχο :twak:δέν μπορώ να το κάνω αυτό δυστυχώς... δέν έχω γίνει ακόμη mod...:thefinger αχαχαχαχαχαχα
ας το συμπληρώσει κάποιος παρακαλώ...πολύ σημαντική η σημείωση του Ζαχαρία....:GrowUp:

τα φανάρια εννοείται οτι είναι after market !!!!

ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια Χιώτη φίλε μου !!!!!:yippee:

zaharias 13-12-11 22:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ThaNOS E46coupe (Μήνυμα 448930)
ζάχο :twak:δέν μπορώ να το κάνω αυτό δυστυχώς... δέν έχω γίνει ακόμη mod... αχαχαχαχαχαχα
ας το συμπληρώσει κάποιος παρακαλώ...πολύ σημαντική η σημείωση του Ζαχαρία....:GrowUp:

τα φανάρια εννοείται οτι είναι after market !!!!

ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια Χιώτη φίλε μου !!!!!:yippee:

Το ξερω ρε φιλε οτι δεν μπορεις να κανεις edit.. :D Απλα το εγραψα για να το δει καποιος μοντ ή να το πεις εσυ σε καποιον να το διορθωσει..

sierra 13-12-11 23:09

Καλορίζικα Θάνο φαίνονται πολύ ωραία. Μπράβο γαι την δουλειά ...

Veldrin 13-12-11 23:20

Πολύ evil το νέο λούκ ! Με γειά και ευχαριστούμε για το DIY !

ThaNOS E46coupe 13-12-11 23:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sierra (Μήνυμα 448933)
Καλορίζικα Θάνο φαίνονται πολύ ωραία. Μπράβο γαι την δουλειά ...

ευχαριστώ τάκη !!!!
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Veldrin (Μήνυμα 448935)
Πολύ evil το νέο λούκ ! Με γειά και ευχαριστούμε για το DIY !

VERDIN στην πραγματικότητα είναι πολύ πιό όμορφα !!!!!!! όσο για το diy είναι υποχρέωσή μου φίλε να βοηθάω , όσο μπορώ , γιατί και εγώ πραγματικά έχω βοηθηθεί πάαααααααρα πολύ απο τα άτομα που βρίσκονται σε αυτό το ΣΟΒΑΡΟ FORUM !!!!!!!!:clap:

KATSARAIOS 14-12-11 01:25

Πολυ καλο και ομορφο αποτελεσμα.
Τα φαναρια τα πηρες απο τον Ατσαλινο ?ειχε και τα cancellers μαζι??
στειλε τιμη με πμ

120ihatch 14-12-11 01:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ThaNOS E46coupe (Μήνυμα 448925)

EDIT: στην πάνω δεξιά γωνία του thread υπάρχει μιά ζυγαριά... αφήστε μου εκεί τα συγχαριτήρια !!! :ices_ange


είσαι φοβερός Θάνο! :dblthumb2:cheers:



ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΗΝΕΙ ΚΑΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΥΤΟ..... ΑΛΛΑΞΤΕ ΤΟ ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΕΣ ΕΓΙΝΕ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟ ΝΟΜΙΖΩ -> ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΒΑΖΟΥΜΕ ΘΕΤΙΚΕΣ ΟΠΟΤΕ ΚΑΙ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΘΕΛΟΥΜΕ?
συγνώμη για τα κεφαλαία... :ban:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:13.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.