BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά M - Γενικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=97)
-   -   Bmw M3 E30.....η ιστορια ενος θρυλου στην Ελλαδα! (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=235)

DaRk_AnGeL 03-08-05 17:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από BMW Power
Πολύ σωστή η απορία σου και για εμένα έχει μόνο μία απάντηση μιάς και θέλω και μπορώ να αποκτήσω ένα Μ3 Ε30 τώρα που έχω εταιρικό αυτοκίνητο να κινούμαι.

Η τιμή που ζητούσες ήταν εξωφρενική!!! Ακόμη και πολλά δις να είχα πάνω από 17.000 δεν έδινα για ένα τέλειο αλλά απλό Μ3.

Και τα 17 πολλά τα θεωρώ..... Κάνα 15αρι θα θεωρούσα νορμάλ τιμή. Απο κεί και πέρα όμως, στο φόρουμ (εκτός απο αυτούς που έχουν οικονομική άνεση να αγοράσουν και να συντηρούν κάτι τέτοιο χωρίς να το πολυσκεφτούν) υπάρχουν 3 κατηγορίες χρηστών :

1. Αυτοί που ρωτάνε και ασχολούνται με οτιδήποτε πωλείται ίσα για να περνάει η ώρα τους.
2. Αυτοί που θαυμάζουν και το Μ3 Ε30 και πολλά άλλα θηρία... αλλα δυστυχώς δέν έχουν τη δυνατότητα να τα αγοράσουν ή να τα συντηρήσουν.
3. Αυτοί που ενώ εκτιμόυν κάποια πράγματα, όταν έρθει η ώρα να αγοράσουν πάνε σε μια "σίγουρη αγορά" ενός καινούριου καθότι αυτός είναι ο βασικός όρος αυτού που θα χρηματοδοτήσει την αγορά. Άν μου αγόραζε ο πατέρας μου αμάξι σιγά μη δεχόταν να δώσει 10-15 χιλιάρικα για Μ3 30αρι. Θα την έβγαζα με κάνα άτος ή κάποιο καινούριο όχημα νορμάλ τιμής (13-15 χιλ περίπου), που κατα την άποψη του "ωριμότερου" ειναι : "καινούριο, οικονομικό, έχει εγγύηση κλπ κλπ" .
Γι αυτό περίμενα να φτάσω στα 30 και να πάρω ΜΟΝΟΣ μου το 36αρι μου :yippee:

Action Man 03-08-05 21:02

Thelw M3 E30!!! :bullhorn: :bullhorn: :bullhorn:

cHaOtIc_dRaGoN_Gr 03-08-05 21:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από DaRk_AnGeL
Και τα 17 πολλά τα θεωρώ..... Κάνα 15αρι θα θεωρούσα νορμάλ τιμή. Απο κεί και πέρα όμως, στο φόρουμ (εκτός απο αυτούς που έχουν οικονομική άνεση να αγοράσουν και να συντηρούν κάτι τέτοιο χωρίς να το πολυσκεφτούν) υπάρχουν 3 κατηγορίες χρηστών :

1. Αυτοί που ρωτάνε και ασχολούνται με οτιδήποτε πωλείται ίσα για να περνάει η ώρα τους.
2. Αυτοί που θαυμάζουν και το Μ3 Ε30 και πολλά άλλα θηρία... αλλα δυστυχώς δέν έχουν τη δυνατότητα να τα αγοράσουν ή να τα συντηρήσουν.
3. Αυτοί που ενώ εκτιμόυν κάποια πράγματα, όταν έρθει η ώρα να αγοράσουν πάνε σε μια "σίγουρη αγορά" ενός καινούριου καθότι αυτός είναι ο βασικός όρος αυτού που θα χρηματοδοτήσει την αγορά. Άν μου αγόραζε ο πατέρας μου αμάξι σιγά μη δεχόταν να δώσει 10-15 χιλιάρικα για Μ3 30αρι. Θα την έβγαζα με κάνα άτος ή κάποιο καινούριο όχημα νορμάλ τιμής (13-15 χιλ περίπου), που κατα την άποψη του "ωριμότερου" ειναι : "καινούριο, οικονομικό, έχει εγγύηση κλπ κλπ" .
Γι αυτό περίμενα να φτάσω στα 30 και να πάρω ΜΟΝΟΣ μου το 36αρι μου :yippee:


Αυτη η τρίτη κατηγορία μου τα χαλάει..
Την άποψη του καινούριο να'ναι και οτι να'ναι δεν την ενστερνίζομαι.....και ούτε πρόκειται!

Θα πάρεις με τόσα λευτά εναν κουβά που αρμόζει σε μερικές ξανθούλες και θα χρειάζεται να κατέβαίνεις και να σπρώχνεις και λίγο...

Το βρίσκω παράλογο κάποιος να σκάσει τα λεφτά του για τέτοια πράγματα..
1000 φορες να βρει μια ευκαιρια μεταχειρισμενου αλλα καλου..
Οτι προβλήματα σου πετάει ενα Ε30 σε καλη κατάσταση στα 10 χρόνια,σου πετάει ενα ΜΑΤΙΖ στα 4........(οχι,δεν εχω κατι με τους κορεάτες....απλα εχω φτιάξει και μια φρασούλα...Daewoo-αν το γραφω σωστά-το π@π@ρ* του Κορεού :bullhorn: )

Οσοι πάλι έχουν τα χρήματα για ένα καινούριο Μ3,μπορούν να έχουν και ενα Ε30 Μ3 ταυτόχρονα νομίζω.-

Fanatic 03-08-05 22:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από cHaOtIc_dRaGoN_Gr
Αυτη η τρίτη κατηγορία μου τα χαλάει..
Την άποψη του καινούριο να'ναι και οτι να'ναι δεν την ενστερνίζομαι.....και ούτε πρόκειται!

Θα πάρεις με τόσα λευτά εναν κουβά που αρμόζει σε μερικές ξανθούλες και θα χρειάζεται να κατέβαίνεις και να σπρώχνεις και λίγο...

Το βρίσκω παράλογο κάποιος να σκάσει τα λεφτά του για τέτοια πράγματα..
1000 φορες να βρει μια ευκαιρια μεταχειρισμενου αλλα καλου..
Οτι προβλήματα σου πετάει ενα Ε30 σε καλη κατάσταση στα 10 χρόνια,σου πετάει ενα ΜΑΤΙΖ στα 4........(οχι,δεν εχω κατι με τους κορεάτες....απλα εχω φτιάξει και μια φρασούλα...Daewoo-αν το γραφω σωστά-το π@π@ρ* του Κορεού :bullhorn: )

Οσοι πάλι έχουν τα χρήματα για ένα καινούριο Μ3,μπορούν να έχουν και ενα Ε30 Μ3 ταυτόχρονα νομίζω.-

Φιλε μαλλον δεν καταλαβες την εννοια της τριτης φρασης....αν ο μπαμπας σου ''χρηματοδοτει'' την αγορα και δεν ειναι και αυτος παθιασμενος για αυτο το αμαξι σιγουρα θα σου δωσει τα ιδια αν οχι περισσοτερα για ενα καινουριο παρα να σου δωσει να παρεις αυτοκινητο 20ετιας....τελος χωρις να θελω να σε ξενερωσω το Μ3 Ε30 ειναι δισευρετο τωρα και πολλα ατομα εχουν αγανακτισει αφου τα καλα ειναι μετρημενα στο ενα χερι και πανακριβα(μιλαμε για τιμεςσχεδον ενος Μ3 Ε36 321 γνησιου), πιστευεις οτι θα μπορεις να βρεις σε 6 χρονια που λες?Χλωμο εως αδυνατο... :tapedshut

ygkamoulak 04-08-05 09:26

ΠΑΙΔΙΑ ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ!!!ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ 1)ΓΙΑ ΤΑ 17000 ΠΟΥ ΕΙΠΑΤΕ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΝΑ ΣΑΣ ΘΥΜΗΣΩ ΜΟΝΟ ΟΤΙ Π.Χ. ΤΟΥ ΣΠΕΗ ΤΟ Ε30 Μ3 ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ (ΤΑ ΚΟΒΟΥΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΠΡΟΣΤΙΝΕΣ ΚΟΛΩΝΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΙΣΩ ΠΑΤΩΜΑΤΑ ΝΑ ΘΥΜΙΣΩ)ΠΟΥΛΗΘΗΚΕ 23500 ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΕ ΦΤΙΑΓΜΕΝΟ ΜΟΤΕΡ 2)ΟΙ ΣΥΝΗΘΗΣ ΤΙΜΕΣ ΤΩΝ ΜΕΤΑΤΡΟΠΩΝ ΕΙΝΑΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 15000 ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΣΥΜΠΑΘΗΤΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΓΙΑ ΕΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΚΤΟΣ ΤΗΣ ΟΛΗΣ ΕΓΟΣΤΑΣΙΑΚΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟΤΗΤΑΣ ΤΟΥ ΔΙΑΘΕΤΕΙ ΣΤΑ ΑΞΕΣΟΥΑΡ ΤΟΥ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΜΑΤΟ ΠΙΛΟΤΟ ΕΞΑΛΛΟΥ Η ΤΙΜΗ ΠΑΝΤΑ ΠΑΖΑΡΕΥΕΤΑΙ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΝ ΕΡΙΞΑ ΑΡΚΕΤΑ ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ 17000 ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΕΜΑΘΑΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΜΕ ΡΩΤΗΣΑΝ ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΛΕΤΑΙ ΝΑ ΞΕΡΕΤΑΙ ΤΗ ΤΙΜΗ ΜΟΥ ΤΗ ΠΡΟΤΕΙΝΑΝ ΟΤΑΝ ΤΟΥΣ ΡΩΤΗΣΑ ΠΟΣΟ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΩ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΤΗΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΠΟΥ ΗΞΕΡΑΝ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΗΡΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΗΛΙΚΙΑΣ 50+ ΚΑΙ ΜΟΥ ΣΚΑΣΕ ΖΕΣΤΑ 25000 ΑΣΧΕΤΑ ΑΝ ΕΓΩ ΤΟ ΜΕΤΑΝΙΩΣΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΖΗΤΗΣΑ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΩ.ΠΑΝΤΩΣ Μ3Ε30 ΜΕ 17000 ΘΑ ΣΥΝΙΣΤΟΥΣΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΓΝΗΣΙΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΛΥΜΜΕΝΟ ΠΡΟΤΕΙΜΩ ΜΙΑ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΩΣ ΚΟΜΜΕΝΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΑ ΚΟΜΜΕΝΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΚΑΙ ΚΑΚΑ ΤΑ ΨΕΜΑΤΑ ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΕΙΝΑΙ Η ΑΥΘΕΝΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΑΜΑΞΩΜΑΤΟΣ

Fanatic 04-08-05 09:51

Σιγουρα φιλε το Μ3 σου ειναι αν οχι το καλυτερο ενα απο τα καλυτερα Μ3 που κυκλοφορουνε και συγκριτικα με αλλα που εχω δει να πωλουνται η τιμη του ειναι σχετικα καλη(συγκριτικα επαναλαμβανω)...ομως τα Μ3 που πωλουνται σε τετοιες τιμες η ιστορια μου εχει δειξει οτι μενουν στα απουλητα στις περισσοτερες περιπτωσεις αφου η περιπτωση να βρεθει καποιος που ειναι πραγματικα παθιασμενος με το Μ3 Ε30 και να εχει ανετα τα λεφτα να το παρει σαν δευτερο αμαξι(αφου σιγουρα θα το λυποταν να λιωνει μεσα στην κινηση ή ο καθε βλαχος που οδηγει να το στουκαρει),ειναι περιορισμενες για Ελληνικα δεδομενα...οσο να'ναι ισως κανει την καρδια του πετρα (λεμε τωρα)και παρει ενα Μ3 Ε36.....

ygkamoulak 04-08-05 13:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από M-POWERfanatic
Σιγουρα φιλε το Μ3 σου ειναι αν οχι το καλυτερο ενα απο τα καλυτερα Μ3 που κυκλοφορουνε και συγκριτικα με αλλα που εχω δει να πωλουνται η τιμη του ειναι σχετικα καλη(συγκριτικα επαναλαμβανω)...ομως τα Μ3 που πωλουνται σε τετοιες τιμες η ιστορια μου εχει δειξει οτι μενουν στα απουλητα στις περισσοτερες περιπτωσεις αφου η περιπτωση να βρεθει καποιος που ειναι πραγματικα παθιασμενος με το Μ3 Ε30 και να εχει ανετα τα λεφτα να το παρει σαν δευτερο αμαξι(αφου σιγουρα θα το λυποταν να λιωνει μεσα στην κινηση ή ο καθε βλαχος που οδηγει να το στουκαρει),ειναι περιορισμενες για Ελληνικα δεδομενα...οσο να'ναι ισως κανει την καρδια του πετρα (λεμε τωρα)και παρει ενα Μ3 Ε36.....

ΑΚΡΙΒΩΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ Ο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΑΘΙΑΣΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΕΓΩ ΕΙΠΑ 25000 ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ 23000 ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΞΕΦΤΙΛΑ ΤΟ ΚΡΑΤΑΩ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΝΩ ΚΟΤΕΤΣΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΤΙ ΟΙ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΓΝΩΣΤΕΣ ΠΟΥ ΜΕ ΠΗΡΑΝ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΓΕΛΙΑ ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΑΙ ΗΤΑΝ ΑΝ ΗΤΑΝ ΓΝΗΣΙΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΛΕΓΑΝ ΦΟΥΣΚΩΜΕΝΟ ΝΑΝΑΙ ΓΙΑ ΤΗ ΜΟΣΤΡΑ ΚΑΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΕΡΕΙΠΕΙΟ ΟΜΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΛΑΤΡΗΣ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΤΗΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΣΗΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΣΥΛΛΕΚΤΗΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ Μ3 ΜΟΥ ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΥΤΗ ΤΙΜΗ ΕΞΑΛΛΟΥ ΟΠΩΣ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΕΙΠΕΣ Η ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΣΗΜΕΙΟ ΑΝΑΦΟΡΑΣ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΠΟΥ ΠΟΥΛΑΝΕ ΜΕΤΑΤΡΟΠΕΣ ΚΑΙ ΜΗ ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ

Fanatic 04-08-05 13:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ygkamoulak
ΑΚΡΙΒΩΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ Ο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΑΘΙΑΣΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΕΓΩ ΕΙΠΑ 25000 ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ 23000 ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΞΕΦΤΙΛΑ ΤΟ ΚΡΑΤΑΩ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΝΩ ΚΟΤΕΤΣΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΤΙ ΟΙ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΓΝΩΣΤΕΣ ΠΟΥ ΜΕ ΠΗΡΑΝ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΓΕΛΙΑ ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΑΙ ΗΤΑΝ ΑΝ ΗΤΑΝ ΓΝΗΣΙΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΛΕΓΑΝ ΦΟΥΣΚΩΜΕΝΟ ΝΑΝΑΙ ΓΙΑ ΤΗ ΜΟΣΤΡΑ ΚΑΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΕΡΕΙΠΕΙΟ ΟΜΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΛΑΤΡΗΣ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΤΗΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΣΗΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΣΥΛΛΕΚΤΗΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ Μ3 ΜΟΥ ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΥΤΗ ΤΙΜΗ

Δυστηχως συλλεκτες δεν υπαρχουν πολλοι...εδω παντος εγω δεν ξερω κανενα...ή μαλλον ξερω εναν που ειναι σχεδον συλλεκτης ετσι οπως παει,ο οποιος εχει ενα Μ3 Ε30 γνησιο αλλα δεν μπορει να το κυκλοφορει...... :icon18:

DaRk_AnGeL 04-08-05 13:49

Nα σαι καλά.
Παρεπιπτόντως και χωρίς να θέλω να γίνω κακός, καλό θα είναι να μήν αντιμετωπιζουμε ότι αγαπάμε σαν να ήταν το μοναδικό στον κόσμο. Για παράδειγμα πέτυχα την εξής αγγελία

BMW M3 E30, 87, 2300κυβ., ΙΧΕ, 102000χλμ., ΜΑΥΡΟ, 17.000 €, full extra, γνήσιο, , AUTO VIEW 131, Τηλ.210-8982222,

Δεν ξέρω πόσες διαφορές μπορεί να έχει με το δικό σου.... ωστε να δικαιολογούν τα 8.000 ευρώ διαφορά.

Πάντα φιλικά

Σπύρος

ygkamoulak 04-08-05 14:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από M-POWERfanatic
Δυστηχως συλλεκτες δεν υπαρχουν πολλοι...εδω παντος εγω δεν ξερω κανενα...ή μαλλον ξερω εναν που ειναι σχεδον συλλεκτης ετσι οπως παει,ο οποιος εχει ενα Μ3 Ε30 γνησιο αλλα δεν μπορει να το κυκλοφορει...... :icon18:

Σε αυτό έχεις δίκιο καί δυστυχώs το χειρότερο απ'ολα είναι ότι στην ελλάδα,μετράει πιό πολύ η μούρη δηλαδή η εξωτερική εμφάνιση παρά η ουσία.Στη τελική πάντωs παίρνειs ένα seat leon 1.6 με 13650 ολοκαίνουργιο καί καθαρίζειs,άσχετα αν εμείs ήμαστε αλλού όπωs εγώ εχθέs που καμάρωνα ένα 323i E21 ανακατασκευασμένο κούκλα!!!;ίsωs βέβαια και γιατί έχουμε μείνει ακόμα στην εποχή που τα αυτοκίνητα πληρούσαν και τιs προδιαγραφέs ενόs πολύ δυνατού αντικαταθλιπτικού χαπιού,κάτι που δεν συμβαίνει με σχεδόν κανένα από τα σημερινά με τη συμπαγή και απομονωμένη αίσθηση που προσφέρουν

BMW Power 04-08-05 14:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από DaRk_AnGeL
Nα σαι καλά.
Παρεπιπτόντως και χωρίς να θέλω να γίνω κακός, καλό θα είναι να μήν αντιμετωπιζουμε ότι αγαπάμε σαν να ήταν το μοναδικό στον κόσμο. Για παράδειγμα πέτυχα την εξής αγγελία

BMW M3 E30, 87, 2300κυβ., ΙΧΕ, 102000χλμ., ΜΑΥΡΟ, 17.000 €, full extra, γνήσιο, , AUTO VIEW 131, Τηλ.210-8982222,

Δεν ξέρω πόσες διαφορές μπορεί να έχει με το δικό σου.... ωστε να δικαιολογούν τα 8.000 ευρώ διαφορά.

Πάντα φιλικά

Σπύρος

Το συγκεκριμένο αυτοκίνητο δεν είναι σε καλή κατάσταση και από κοντά η τιμή έγινε αμέσως 15.000

Fanatic 04-08-05 14:01

Αν ειναι αυτο που νομιζω οτι εχω δει,σιγουρα δεν ειναι χρεπι απεχει ομως αρκετα απο το Ε30 Μ3 του ygkamoulak.Χρηματικα το μαυρο για να φτασει στην ιδια κατασταση πιστευω θα θελει αλλα 4.000 αντε 5.000 το πολυ!

ygkamoulak 04-08-05 14:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από DaRk_AnGeL
Nα σαι καλά.
Παρεπιπτόντως και χωρίς να θέλω να γίνω κακός, καλό θα είναι να μήν αντιμετωπιζουμε ότι αγαπάμε σαν να ήταν το μοναδικό στον κόσμο. Για παράδειγμα πέτυχα την εξής αγγελία

BMW M3 E30, 87, 2300κυβ., ΙΧΕ, 102000χλμ., ΜΑΥΡΟ, 17.000 €, full extra, γνήσιο, , AUTO VIEW 131, Τηλ.210-8982222,

Δεν ξέρω πόσες διαφορές μπορεί να έχει με το δικό σου.... ωστε να δικαιολογούν τα 8.000 ευρώ διαφορά.

Πάντα φιλικά

Σπύρος

Σπύρο μου βεβαίωs και δεν γίνεσαι κακόs, αλλά μιάs και συνήθωs οι μάντρεs δεν χαρίζουν, ρίξε πρώτα μιά ματιά μήπωs το δίνει και ακριβά στο τέλοs γιατί πιστεψέ με αν αρχίσειs συνεργεία με αυτό το αμάξι θα σου έρθει λιγότερο αν αγοράσειs ένα μ3 ε46 και προσωπικά εγώ τη συγκεκριμένη μάντρα δεν την έχω και σε μεγάλη εκτίμηση από περιsτατικά φίλων

ygkamoulak 04-08-05 14:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από M-POWERfanatic
Αν ειναι αυτο που νομιζω οτι εχω δει,σιγουρα δεν ειναι χρεπι απεχει ομως αρκετα απο το Ε30 Μ3 του ygkamoulak.Χρηματικα το μαυρο για να φτασει στην ιδια κατασταση πιστευω θα θελει αλλα 4.000 αντε 5.000 το πολυ!

Συν ότι δεν είναι καταλυτικό και κάποια προβληματάκια στουs θόλουs από ανάρτηση και λιωσίματα

BMW Power 04-08-05 14:13

Το θέμα με αυτά τα αυτοκίνητα είναι ότι ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να χρειάζονται.

Τα έχω πληρώσει και μιλάω εκ πείρας. Αν δεν αλλαχθούν σχεδόν όλα τα βασικά μέρη, ποτέ δεν ησυχάζεις!!! Εκτός και αν το αυτοκίνητο είναι πραγματικά καινούριο με πολύ λίγα χιλιόμετρα, όπου μετά έχεις να αντιμετωπίσεις τα προβλήματα που δημιουργεί η ακινησία.

ygkamoulak 04-08-05 14:43

Έxουμε και λέμε
1)ΠΑΡΕΛΚΟΜΕΝΑ ΑΝΑΡΤΗΣΗΣ(ΜΠΑΛΑΚΙΑ-ΜΠΟΥΛ ΚΛΠ)ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΟΓΩ ΑΚΙΝΗΣΙΑΣ Τ0 2003
2)LOUFT ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΤΟ 2004
3)ΑΛΛΑΓΗ ΒΑΚΕΛΙΤΕΣ ΣΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΠΟΥ ΞΕΡΑΘΗΚΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΙΡΟ ΤΟ 2002
4)ΑΛΛΑΓΗ ΤΑ ΜΠΡΟΣΤΙΝΑ ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΘΟΛΛΑΚΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑΝ ΑΝΟΙΞΕΙ ΛΙΓΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΒΙΔΩΝΟΥΝ(ΕΙΠΑΜΕ ΕΙΜΑΙ ΨΕΙΡΑΣ)
5)ΑΛΛΑΓΗ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ ΜΠΡΟΣ ΠΙΣΩ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΛΑΣΤΙΧΑ ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΘΕΙ ΟΤΙ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΙΧΑΝ ΑΛΛΑΧΤΕΙ ΠΡΙΝ ΤΟ 1998
ΝΑ ΤΟΝΙΣΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΧΤΕΙ ΑΠΟ ΦΑΝΟΠΟΙΙΑ ΟΥΤΕ ΦΤΕΡΟ ΚΑΙ ΚΥΡΙΟΛΕΧΤΩ
ΤΕΛΟΣ ΑΠΟ EXTRA:
1)ΜΕΓΑΛΟ BOARD COMPIOYTER
2)CRUISE CONTROL
3)CHECK CONTROL
4)ΜΠΑΡΕΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ ΣΤΙΣ ΠΟΡΤΕΣ
5)ΟΡΟΦΗ
6)ΔΕΡΜΑΤΙΝΟ ΣΑΛΟΝΙ
7)Υ/Τ
8)Α/C
9)ΚΑΤΑΛΥΤΙΚΟ
10)ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ
11)IMMOBILIZER
Παιδιά συγνώμη αν ειμαί λίγο απόλυτοs με το αυτοκίνητο, αλλά εκτόs τηs ευλαβικήs συντηρησήs του πρέπει να τονίσω ότι έχω στερηθεί πολλέs από τιs χάρεs του αυτοκινήτου(πλακώματα-σβουρίδια)γιατί απλά το έχω σαν μπιμπελό καί δεν σαs κρύβω ότι για αυτό το λόγο με πίεσαν συγγενείs και φίλοι να το δώσω και πρώτα από όλουs ο μηχανικόs μου που το πλάκωνε να ξεμπουκώσει για να βγάλει σωστή κάρτα,γιατί κακά τα ψέματα όποιοs έχει τέτοιο αυτοκίνητο το λιώνει και εξάλλου αν το έδινα θα έπαιρνα 318ci

DaRk_AnGeL 04-08-05 14:47

Φαίνεσαι όντως προσεκτικός με το συγκεκριμένο αμάξι. Δέν ξέρω αν αλλάξει κάτι στην πρόθεση σου να το πουλήσεις η να το κρατησεις, τιμή κλπ.. απλά άν πουληθεί ελπίζω να το πάρει κάποιος που να το αγαπάει σαν και σένα.

ygkamoulak 04-08-05 15:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από DaRk_AnGeL
Φαίνεσαι όντως προσεκτικός με το συγκεκριμένο αμάξι. Δέν ξέρω αν αλλάξει κάτι στην πρόθεση σου να το πουλήσεις η να το κρατησεις, τιμή κλπ.. απλά άν πουληθεί ελπίζω να το πάρει κάποιος που να το αγαπάει σαν και σένα.

Nασαι καλά φίλε μου και σαs ευχαριστώ όλουs που με ανεχτήκατε εμένα και το σαραβαλάκι μου

DaRk_AnGeL 04-08-05 16:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ygkamoulak
Nασαι καλά φίλε μου και σαs ευχαριστώ όλουs που με ανεχτήκατε εμένα και το σαραβαλάκι μου

Σαραβαλακι... οντως.. χρέπι.. μπουρούχα.. σκέτο ερείπιο. Όυτε καν για παλιοσίδερα δεν κάνει. Άντε να σε απαλάξω απο τον κόπο να το πετάξεις.. περνάω εγώ να το παρω. Οκ?
Πέρα απο την πλάκα, μακάρι να είχα και γώ ένα τέτοιο σαραβαλάκι.
Ελπίζω σε κάποια συνάντηση να με πάς μια βόλτα :)

melodic 04-08-05 18:18

Φιλοι μου θα ηθελα να εκφρασω την ταπεινη μου γνωμη....Μεγαλος ντορος εχει δημιουργηθει γυρο απο το Μ3 ε30...Προσωπικα εμενα δεν μου καθεται καλα στο ματι κανενα ε30 λιγο το φουσκοτο με συγκινει μονο.
Οσο αναφορα το μοτερ του εχω πετυχει ενα στο δρομο(μετατροπη ομως-2000cc) και ανοιγαξαμε σε ολα τα φαναρια της βουλιαγμενης μεχρι λιμανακια και μετα επιστροφη μεχρι το δελτα φαληρου κανοντας τραζανιες...Μιλαμε για μεγαλη αποσταση και βραδυ χειμωνιατικης Πεμπτης πριν 2 χρονια... ;) καλα απο εκκινησεις τον εχανα (οχι χαοτικες διαφορες)αλλα ρεπριζ δεν μου ανοιγε και τρελα μονο μετα τις 6800περιπου οπου και αλλαζε λιγο ο ηχος της μηχανης και ετρωγε ενα μικρο σπρωξιμο...αφηνοντας και μια φλογα απο την εξατμιση...
ενα ε36 325 πρεπει να του ριχνει ξυλο,,,ειχα ανοιξει με ενα τετοιο πολλη πιο μεγαλη διαφορα απο οτι με το Μ ε30 2000cc...(ας μου πει καποιος ενα 325 ειναι πιο γρηγορο?καλα για το 328 δεν το νομιζω με τιποτα)
ενα rallye ατμοσφαιρικο με 4 ατομα μας ξεφτιλισε και τους 2 μετα απο λιγο... :whip: τα μισω τα κουβαδακια(ασχετο)

ενα Μ3 ε30 μου γουσταρω και πηγα βολτα και τα ειδα ολα και απο ηχο και απο γκαζια και απο εμφανιση ειναι το alpine(θυμασε ρε Μηνα-dask)...Αυτο ναι ρε παιδια θα ηθελα να το ειχα...
οπως και το αμαξι του ygkamoulak το οποιο δεν εχει αλλαξει μονο αυτα που μας ειπε... χεχεχε

cHaOtIc_dRaGoN_Gr 04-08-05 23:29

XMM
 
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από melodic
Φιλοι μου θα ηθελα να εκφρασω την ταπεινη μου γνωμη....Μεγαλος ντορος εχει δημιουργηθει γυρο απο το Μ3 ε30...Προσωπικα εμενα δεν μου καθεται καλα στο ματι κανενα ε30 λιγο το φουσκοτο με συγκινει μονο.
Οσο αναφορα το μοτερ του εχω πετυχει ενα στο δρομο(μετατροπη ομως-2000cc) και ανοιγαξαμε σε ολα τα φαναρια της βουλιαγμενης μεχρι λιμανακια και μετα επιστροφη μεχρι το δελτα φαληρου κανοντας τραζανιες...Μιλαμε για μεγαλη αποσταση και βραδυ χειμωνιατικης Πεμπτης πριν 2 χρονια... ;) καλα απο εκκινησεις τον εχανα (οχι χαοτικες διαφορες)αλλα ρεπριζ δεν μου ανοιγε και τρελα μονο μετα τις 6800περιπου οπου και αλλαζε λιγο ο ηχος της μηχανης και ετρωγε ενα μικρο σπρωξιμο...αφηνοντας και μια φλογα απο την εξατμιση...
ενα ε36 325 πρεπει να του ριχνει ξυλο,,,ειχα ανοιξει με ενα τετοιο πολλη πιο μεγαλη διαφορα απο οτι με το Μ ε30 2000cc...(ας μου πει καποιος ενα 325 ειναι πιο γρηγορο?καλα για το 328 δεν το νομιζω με τιποτα)
ενα rallye ατμοσφαιρικο με 4 ατομα μας ξεφτιλισε και τους 2 μετα απο λιγο... :whip: τα μισω τα κουβαδακια(ασχετο)

ενα Μ3 ε30 μου γουσταρω και πηγα βολτα και τα ειδα ολα και απο ηχο και απο γκαζια και απο εμφανιση ειναι το alpine(θυμασε ρε Μηνα-dask)...Αυτο ναι ρε παιδια θα ηθελα να το ειχα...
οπως και το αμαξι του ygkamoulak το οποιο δεν εχει αλλαξει μονο αυτα που μας ειπε... χεχεχε


Aλλο οι μετατροπές και αλλο τα καθαρα....
Επισης ταπεινη γνώμη η δική μου,αλλά τεκμηριωμένη....:

BMW M3 E30 EVO I: 2302cc 200/6750 0-100:6.7sec τελική:235 1165kg
BMW M3 E30 EVO II: 2302cc 220/6750 0-100:6.9sec τελική:237 1200kg
BMW M3 E30 EVO III: 2467cc 238/7000 0-100:6.5sec τελική:248 1200kg

Τώρα,οτι και να ακούσω για αυτό το αμάξι........δε με νοιάζει και πολύ.. :chair:

Είναι το διαχρονικότερο BMW και αυτό που ολοι σέβονται...
Οι ψευτο Μ3 Ε30 δεν πρέπει να αναφέρονται καν για μέτρο σύγκρισης,γιατι πολυ απλα δεν είναι γνησια....τα γνήσια τα βλέπετε παραπάνω...
Για 20ετίας αυτοκίνητο ρίχνει σε πολλά.-
M3 E30 forever :kissass:


**Για φουσκωτά υπάρχουν και οι θάλασσες..lol

ygkamoulak 05-08-05 09:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από DaRk_AnGeL
Σαραβαλακι... οντως.. χρέπι.. μπουρούχα.. σκέτο ερείπιο. Όυτε καν για παλιοσίδερα δεν κάνει. Άντε να σε απαλάξω απο τον κόπο να το πετάξεις.. περνάω εγώ να το παρω. Οκ?
Πέρα απο την πλάκα, μακάρι να είχα και γώ ένα τέτοιο σαραβαλάκι.
Ελπίζω σε κάποια συνάντηση να με πάς μια βόλτα :)

Βεβαίωs φίλε μου

moutraklas 05-08-05 10:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από melodic
Φιλοι μου θα ηθελα να εκφρασω την ταπεινη μου γνωμη....Μεγαλος ντορος εχει δημιουργηθει γυρο απο το Μ3 ε30...Προσωπικα εμενα δεν μου καθεται καλα στο ματι κανενα ε30 λιγο το φουσκοτο με συγκινει μονο.
Οσο αναφορα το μοτερ του εχω πετυχει ενα στο δρομο(μετατροπη ομως-2000cc) και ανοιγαξαμε σε ολα τα φαναρια της βουλιαγμενης μεχρι λιμανακια και μετα επιστροφη μεχρι το δελτα φαληρου κανοντας τραζανιες...Μιλαμε για μεγαλη αποσταση και βραδυ χειμωνιατικης Πεμπτης πριν 2 χρονια... ;) καλα απο εκκινησεις τον εχανα (οχι χαοτικες διαφορες)αλλα ρεπριζ δεν μου ανοιγε και τρελα μονο μετα τις 6800περιπου οπου και αλλαζε λιγο ο ηχος της μηχανης και ετρωγε ενα μικρο σπρωξιμο...αφηνοντας και μια φλογα απο την εξατμιση...
ενα ε36 325 πρεπει να του ριχνει ξυλο,,,ειχα ανοιξει με ενα τετοιο πολλη πιο μεγαλη διαφορα απο οτι με το Μ ε30 2000cc...(ας μου πει καποιος ενα 325 ειναι πιο γρηγορο?καλα για το 328 δεν το νομιζω με τιποτα)
ενα rallye ατμοσφαιρικο με 4 ατομα μας ξεφτιλισε και τους 2 μετα απο λιγο... :whip: τα μισω τα κουβαδακια(ασχετο)

ενα Μ3 ε30 μου γουσταρω και πηγα βολτα και τα ειδα ολα και απο ηχο και απο γκαζια και απο εμφανιση ειναι το alpine(θυμασε ρε Μηνα-dask)...Αυτο ναι ρε παιδια θα ηθελα να το ειχα...
οπως και το αμαξι του ygkamoulak το οποιο δεν εχει αλλαξει μονο αυτα που μας ειπε... χεχεχε

Τάκη θε σε καμπανιάσω... :chair:
Δεν ξέρω αν είναι πιο γρήγορο από μια ε36 328 πχ και - το σημαντικότερο - δεν με νοιάζει ΚΑΘΟΛΟΥ!!!
Έτσι κι αλλιώς δεν θα το συγκρίνω με ένα πιο σύγχρονο αμάξι, είναι φυσιολογικό να χάνει σε πολλά σημεία... αλλά - το είπα? - δεν με νοιάζει ΚΑΘΟΛΟΥ!!!

Όμως αυτό φίλε που αντιπροσωπεύει αυτό το αμάξι - σαν ιστορία θες? σαν εποχή θες? σαν ολόκληρη γενιά αυτοκίνησης θες? για την BMW θες? - δεν θα το βρεις σε κανένα άλλο μοντέλο της βαυαρέζικης φίρμας... ή άλλης.
Και, επιπλέον, δείξε μου ένα άλλο που να ανταγωνίζεται την αισθητική του...
Την επόμενη φορά που θα πετύχεις μια, κάτσε λίγο και κοίταξέ την στα μάτια... και άσε την λίγο να σου μιλήσει... έλα μετά να μου πεις τι σου είπε... :wub:

TheCondor 05-08-05 15:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από moutraklas
Τάκη θε σε καμπανιάσω...
Δεν ξέρω αν είναι πιο γρήγορο από μια ε36 328 πχ και - το σημαντικότερο - δεν με νοιάζει ΚΑΘΟΛΟΥ!!!
Έτσι κι αλλιώς δεν θα το συγκρίνω με ένα πιο σύγχρονο αμάξι, είναι φυσιολογικό να χάνει σε πολλά σημεία... αλλά - το είπα? - δεν με νοιάζει ΚΑΘΟΛΟΥ!!!

Όμως αυτό φίλε που αντιπροσωπεύει αυτό το αμάξι - σαν ιστορία θες? σαν εποχή θες? σαν ολόκληρη γενιά αυτοκίνησης θες? για την BMW θες? - δεν θα το βρεις σε κανένα άλλο μοντέλο της βαυαρέζικης φίρμας... ή άλλης.
Και, επιπλέον, δείξε μου ένα άλλο που να ανταγωνίζεται την αισθητική του...
Την επόμενη φορά που θα πετύχεις μια, κάτσε λίγο και κοίταξέ την στα μάτια... και άσε την λίγο να σου μιλήσει... έλα μετά να μου πεις τι σου είπε... :wub:

Eδω εμενα μου μιλαει η δικια μου Ε30 που μπροστα στο Μ3 ειναι ενα ταπεινο διλιτρο, και δεν θα μιλαει το Μ3??? Τι λεμε τωρα??? ( τωρα τελευταια οποτε την βλεπω μου λεει θελω τακακια και χαμηλωμα και ολο την πικραινω γιατι ακομα θελω λιγο καιρο να μαζεψω τα λεφτα ) Αυτα τα αμαξια εχουν ψυχη ρε παιδια, ας το ειχα εγω και ας πηγαινα δεξια λωριδα και ας με περναγανε τα hondaκια και τα ραλακια και τα παπακια και οτι αλλο γουσταρουν.

* ασχετο λιγο * οπως θυμαμαι στην Ιταλια οταν εμενα που ειχε ενας θειος μου ( πεινουσε ο καημενος ) μια Ferrari Mondial και πηγαινα εγω με τον πατερα απο πισω με το 320 ε36 και ξαφνικα σκαει ενα Punto και κολλαγε στην Ferrari :chair: Τι να πεις, ας ειχα εγω κατι τετοια αμαξια και ας με περναγανε και οι πετρες :kissass:

Και σαφεστατα δεν μπορω εγω τουλαχιστον, να συγκρινω αισθητικα ενα Μ3 Ε30 με οποιοδηποτε Ε36, δε πα ναναι 335, δεν τιθεται θεμα συγκρισης. :icon42:

Geo_3D 05-08-05 15:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από TheCondor
Και σαφεστατα δεν μπορω εγω τουλαχιστον, να συγκρινω αισθητικα ενα Μ3 Ε30 με οποιοδηποτε Ε36, δε πα ναναι 335, δεν τιθεται θεμα συγκρισης. :icon42:

Γουστα ειναι αυτα.
Εγω παλι ακριβως το αντιθετο.Απο αισθητικης αποψεως,κανενα Ε30 δεν φτανει τα 36αρια :nixweiss:

cHaOtIc_dRaGoN_Gr 05-08-05 15:50

Ετσι μπράβο.....απόλυτος σεβασμός στα Ε30 και μάλιστα στα Μ3...
Το δικό μου,δεν μιλά μόνο με μένα,αλλά σιγοψιθυρίζει και μπροστά από τα άλλα,νεότερα BMW: ''Ασε,θα μάθουν τα πιτσιρίκια...''

Άλλες φορές λέει:
''H γκόμενα γουστάρει το 36αρι η το 46αρι??''

Και το ίδιο ήρεμα απαντά στον εαυτό της:
''E,και τι έγινε.....εγώ δεν χρειάζομαι γκόμενες,αφού είμαι η ίδια μια..''

Χαιρετά :hello: και φεύγει ελπίζοντας κάποια στιγμή να βγάλει η bmw μια επανακυκλοφόρηση του αμαξιού που συνδιάζει τις γραμμές του διαχρονικού+μοντέρνου χωρις υπερβολες και μπλα μπλα μπλα...

Οσο και να με αφήσετε τόσο θα λέω! :yippee: :yippee:

Fanatic 05-08-05 15:55

Μοντερνο σχημα η Ε30 δεν ειναι....μην γελιομαστε....πλεον ειναι μια κλασσικη ΒΜW!Και η αληθεια ειναι οτι το Μ3 Ε30 ειναι το ποιο αντιbmw στην σχεδιαση της....φουσκομενη υπερβολικα και με μεγαλη αεροτομη και μεγαλα spoilerX....ειναι ομως κατι το μοναδικο και κατι που μεγαλωσε με πολλους απο εμας γι'αυτο και στην οψη της μας σηκωνεται η τριχα....

melodic 05-08-05 17:09

Βλεπω οτι ειστε της αποψης ας ειχα εγω το Μ3 ε30 και ας με περνανε και τα 316 εγω εχω Μ3 διαχρονικο...

οκ κανω πισω... παντος εγω οτι αμαξι και να εχω και με περναει ενα αλλο στο δρομο θα ξενερωνω ας εχω και το μοναδικο ειδηκη παρεγγελια χειροποιητο κτλ.... Χ.στ.κ@

Fanatic 05-08-05 19:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από melodic
Βλεπω οτι ειστε της αποψης ας ειχα εγω το Μ3 ε30 και ας με περνανε και τα 316 εγω εχω Μ3 διαχρονικο...

οκ κανω πισω... παντος εγω οτι αμαξι και να εχω και με περναει ενα αλλο στο δρομο θα ξενερωνω ας εχω και το μοναδικο ειδηκη παρεγγελια χειροποιητο κτλ.... Χ.στ.κ@

Δεν ειναι ολα θεμα κοντρας και ευθειας...αμα ειναι ετσι γιατι ξοδευεσαι με bmw???Με τα ιδια λεφτα παιρνεις ενα puto gt και το κανεις να περναει και porsche....... :shakehead....πολλα πραγματα ειναι ανωτερα τετοιων χαζων συγκρησεων....Δεν ειπαμε να ειναι αργο αλλα στο κατω κατω αν εχεις ενα αμαξι που ειναι θρυλος για καποιο λογο (ειτε αυτο ειναι Μ3 Ε30 ειτε lancia deltona ειτε escort cossworth,μαμα ολα) Χ.στ.κ@ και εγω αν με περασει ενα 25αρι ή ενα saxo....

manosbmw318ie30 05-08-05 21:25

E30
 
1 Συνημμένο(α)
Αν και δεν έχει σχέση με το αρχικό θέμα του thread, θα ήθελα και εγώ να αναφέρω την άποψή μου για το ζήτημα, από τη στιγμή μάλιστα που είμαι κάτοχος μιας Ε30 τα τελευταία 17 χρόνια (11 καθαρά).

Ο κάθε ένας έχει το δικαίωμα να έχει τα δικά του κριτήρια, αισθητικά, λειτουργικά κτλ, κτλ... Δε νομίζω ότι το να αρέσει ή όχι ένα αυτοκίνητο μπορεί να αποτελέσει θέμα σύγκρουσης ή στείρας αντιπαράθεσης (μ' αρέσει, δε μ' αρέσει). Από την άλλη όμως με μια μολυβιά να σβήνουμε ένα μοντέλο γιατί πάλιωσε, ή γιατί το περνάνε πιο καινούρια αυτοκίνητα, ή γιατί οι γραμμές του είναι ξεπερασμένες, ή για οποιονδήποτε άλλο λόγο, ξεχνώντας την ιστορία του, αν μη τι άλλο είναι αχαριστία. Τότε θα πρέπει να σβήσουμε την ιστορία της BMW.

Η Μ3 Ε30 ήταν η πρώτη BMW που ταπείνωσε την ΜΒ στους αγώνες (αν κάνω λάθος, παρακαλώ πιο διαβασμένους από 'μένα να με διορθώσουν).

Είναι τυχαίο ότι στη Μ3 Ε46 επιστρέψανε στις αρχές της Ε30, καθώς η Ε36, ενώ είναι ένα πολύ καλό (λίγο λέω) αυτοκίνητο, της έλειπε το απόλυτο που χαρακτήριζε την Ε30;

Το να είναι το επόμενο μοντέλο καλύτερο από το προηγούμενο, είναι αυτονόητο (αλλοίμονο αν συνέβαινε το αντίθετο). Δε σημαίνει όμως ότι τα προηγούμενα είναι για πέταμα.

Δεν είναι όλα μια ευθεία και ένα φανάρι...

Μοντέρνο σίγουρα δεν είναι το σχέδιο της Ε30 (κλείνει 22-23 χρονάκια). Αλλά βρείτε μου αν υπάρχουν πολλά αντίστοιχα μοντέλα εκείνης της εποχής που το σχέδιό τους "λέει" ακόμα και σήμερα (μην ακούσω για Πόρσε ή Φεράρι, λέμε για αντίστοιχης κατηγορίας).

Για την αξία της Ε30 μιλούν και στο εξωτερικό, σε χώρες που η αυτοκινητιστική τους παιδεία είναι πολλά μοντέλα μπροστά από τη δική μας (Μ Βρετανία, Γερμανία, Γαλλία, Ιταλία, Η.Π.Α.)

Και για να μη τρελαθούμε τελείως:

manosm3 06-08-05 23:13

Και μετα εγω κανω off topic! Παρτε το χαμπαρι, ειστε εκτος θεματος! Παρακαλω πολυ να σβηστουν τα ποστς! :loser: :p:
Ενταξει ειπαμε καλουτσικη η Μ Ε30 αλλα οχι και να μας περναει η γιαγια που παει στη λαϊκη! ΣΥΝΕΛΘΕΤΕ!!!!!!! ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΠΕΙΡΑΞΕΙ Η ΖΕΣΤΗ???????
Συμφωνω με το Γιωργο, τι σχεση εχει το Ε30, που εμοιαζε με τουβλο, με το καμπυλατο Ε36? Τις γυναικες τις θελετε με γωνιες ή με καμπυλες??????
Μ3 Ε36 ΚΑΙ Ο ΠΑΝΤΕΛΗΣ ΣΤΗΝ ΙΚΑΡΙΑ ΛΕΩ!!!!!!!
Θα επανελθω δριμυτερος, μεινετε συντονιοσμενοι! :loser:

TheCondor 07-08-05 01:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από manosm3
Και μετα εγω κανω off topic! Παρτε το χαμπαρι, ειστε εκτος θεματος! Παρακαλω πολυ να σβηστουν τα ποστς! :loser:
Ενταξει ειπαμε καλουτσικη η Μ Ε30 αλλα οχι και να μας περναει η γιαγια που παει στη λαϊκη! ΣΥΝΕΛΘΕΤΕ!!!!!!! ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΠΕΙΡΑΞΕΙ Η ΖΕΣΤΗ???????
Συμφωνω με το Γιωργο, τι σχεση εχει το Ε30, που εμοιαζε με τουβλο, με το καμπυλατο Ε36? Τις γυναικες τις θελετε με γωνιες ή με καμπυλες??????
Μ3 Ε36 ΚΑΙ Ο ΠΑΝΤΕΛΗΣ ΣΤΗΝ ΙΚΑΡΙΑ ΛΕΩ!!!!!!!
Θα επανελθω δριμυτερος, μεινετε συντονιοσμενοι! :loser:

Μιλας για το αυτοκινητο που εχει παρει τα περισσοτερα πρωταθληματα σε αγωνες τουρισμου. Για το αυτοκινητο που συνολικα αριθμει γυρω στα 17000 κομματια σε ολο τον κοσμο ( ολα μαζι ), για το αυτοκινητο που ο κινητηρας του λεει BMW M POWER επανω, για το αυτοκινητο που εχει την πρωτη ΚΑΤΩ ( ΟΛΑ ΚΑΤΩ ΠΟΥ ΛΕΜΕ - ασχετο ), μπορω να συνεχισω να γραφω τα απειρα.

ΚΑΙ ΑΠΟΚΑΛΕΙΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΡΓΟ ΤΕΧΝΗΣ ΓΙΑΓΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥΒΛΟ??? ΗΜΑΡΤΟΝ !! :chair:

Και κατι αλλο, που εχει τις καμπυλες το Ε36 και δεν τις ειδα??? ( μαλιστα εμενα ειναι το τελευταιο BMW που πραγματικα μου αρεσει - το 36αρι - επειδη ακριβως δεν εχει καμπυλες )

Τις γυναικες τις θελω με καμπυλες, και τα αμαξια με γωνιες. Κατι σαν την Monica Bellucci μεσα σε μια Maserati Ghibli ενα πραγμα. :loser:

alexk 07-08-05 09:18

Περί επιδόσεων...
 
Να εκφράσω την προσωπική μου άποψη.
Άν εξαιρέσεις το συναισθηματικό δέσιμο με αυτό το υπέροχο αυτοκίνητο (Μ3 Ε30), δεν βλέπω που τα καταφέρνει καλύτερα από ένα σύγχρονο bmw. Τι θέλω να πω. Δεν βλέπω να υπερτερεί ΠΟΥΘΕΝΑ σε σχέση με ένα Ε46 330ci. Επιδόσεις? Κινητήρας? Σασμάν?Ανάρτηση?Φρένα?Πλαίσιο?Αεροδυναμική? (ας αφήσουμε τον τομέα, ασφάλεια, άνεση, ποιότητα).Το Μ3 είναι πολύ πίσω και καταιδρωμένο.

Τώρα υπάρχουν άνθρωποι που αγαπάνε υπερβολικά αυτό το αυτοκίνητο (όπως εγώ τη CSL) και έτσι δικαιολογείται να θέλουν να αποκτήσουν και να κυκλοφορούν ένα τέτοιο αυτοκίνητο. Για τους υπόλοιπους, δεν ξέρω γιατί πρέπει οι πορωμένοι, να τους πείσουμε ότι είναι ανώτερο από άλλα καινούργια αυτοκίνητα, γιατί πιστεύω δεν είναι. Και συμφωνώ, έχει γράψει ιστορία στους αγώνες τουρισμού. Ωραία! Ε και? Εγώ που πάω κάθε μέρα στη δουλειά μου, τι με νοιάζει αυτό? Πόσο μάλλον, άν έχω ξοδέψει άπειρα χρήμματα για να το πάρω, να το συντηρώ και συναντήσω στο δρόμο ένα SLK και με περάσει από πάνω. Μετά θα ξεχάσω την ιστορία των αγώνων, γιατί ήταν πριν 15 χρόνια και σήμερα έχουμε 2005.

Fanatic 07-08-05 09:47

Πρωτον Μανο εισαι απαραδεκτος ....
Kατι τετοια ακουω απο φιλους μου που ειναι εντελως ασχετοι με αυτοκινητα αλλα τους δικαιολογω...δεν το παιζουν BMWδακιδες και δεν ειναι μελη σε BMWclub....
Δευτερον να πω οτι δεν ειναι εκτος θεματος κανεις αφου το θεμα ειναι το Μ3 που ειδε ο Τασος και καθενας μπορει να εκφερει την αποψη του πανω στο συγκεκριμενο αυτοκινητο και να γινει συζητηση...
Τελος να πω οτι οπως αναφερθηκε και ποιο πανω οντως ενα συγχρονο BMW υπερτερει εναντι ενος Μ3 Ε30 αλλα θελω να τονισω οτι δεν πιστευω να θελει κανεις να παρει Μ3 Ε30 να το παιξει γρηγορος...οχι οτι δεν θα ειναι αλλα οποιος το εχει θα το εχει παρει για αλλους λογους(o alex το ειπε,αυτο το συναισθηματικο δεσιμο).....οι οποιοι επιπλεον δεν ειναι για να παει κανεις στην δουλεια η να παει την γκομενα του βολτα....για ολα αυτα θα εχει και αλλο αμαξι.....απλα θελει να εχει ενα κομματι ενος θρυλου, οπως υπαρχουν πολλοι.....θελει να εχει κατι που χαζευε απο τοτε που ηταν μικρος οταν το εβλεπε στους αγωνες να παιρνει το ενα πρωταθλημα μετα το αλλο....

Θελω να προσθεσω οτι δεν ειναι σκοπος μου να πεισω κανεναν απλα ειναι κριμα να ξεχναμε το παρελθον και να το σνομπαρουμε......

DaRk_AnGeL 07-08-05 09:53

Όπως έχω γράψει και σε άλλο thread κάποια μοντέλα (ανεξαρτήτως μάρκας) αποτελούν κεφάλαια της αυτοκίνησης( και δε μιλάω για supercars αλλα για αμάξια παραγωγής) και αξίζουν τον σεβασμό μας. Χαρακτηριστικά να αναφέρω 2-3 παραδείγματα που δεν είναι τα μόνα):
1. Μ3 Ε30 EVO III
2. Cossworth
3. CRX Vtec

και πολλά πολλά ακόμα, τα οποία γα την εποχή τους ήταν και όμορφα και πρωτοποριακά και γρήγορα... και μεταξύ μας... δε θα με χάλαγε να κυκλοφορώ με κανένα απο τα 3 ακόμα και σήμερα, γιατι και σαν αμάξια τα γουστάρω και τα τσαγάκια τους τα μοιράζουν στο χαλαρό ακόμα και σήμερα... μην ξεχνάμε οτι μιλάμε για αμάξια παραγωγής και ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 10ετίας... που το πίο αργό απο τα 3 έχει 160 άλογα απο τη μαμά του.... Ξέρετε πόσοι σημερινοί "γρήγοροι" ηλικίας 18-20 αγνοούν την ύπαρξη αυτών των μοντέλων και όταν τα γνωρίζουν τα προσκυνάνε?
Πόσα PuntoGT-Saxo-Rallye έχουν βρεί στο δρόμο τους ένα ταπεινό CRX 10ετίας(και βάλε) και τους έχει κάνει ρόμπα?
Αυτά τα έγραψα για όσους μετράνε ένα αμάξι αποκλειστικά με τα άλογα, και για όσους αγνοούν βασικά κεφάλαια στην ιστορία της αυτοκίνησης.
Μήν γινόμαστε ιερόσυλοι please. Είναι σαν να λέμε οτι η Cindy Crawford και η Claudia Shiffer δεν μετράνε ώς γυναίκες επειδή μεγάλωσαν λίγο και υπάρχουν πολλές νεότερες όμορφες κοπέλες......

Δεν με απασχολεί να πείσω κανέναν για τίποτα... Απλα άν και έχω Μ3 36αρι... ΜΙΑ ΖΩΗ ΘΑ ΠΡΟΣΚΥΝΑΩ ΤΟ 30ΑΡΙ :bowdown: :bowdown:

manosbmw318ie30 07-08-05 13:59

ΕΛΕΟΣ!!!!
 
ΕΛΕΟΣ!!! Θα χτυπήσω καμιά ένεση να έρθω στα ίσια μου με αυτά που διαβάζω! Ποιος είναι αυτός που θα πάρει μια Μ3 Ε30 για να κάνει κόντρες σήμερα; Μιλάμε για ένα κομμάτι ιστορίας της BMW που δεν αξίζει να γράφονται απαξιωτικές λέξεις. :drive2:

Δηλαδή κάποιος που του αρέσει και θέλει να αποκτήσει μια 3.0Csl (Batmobile), ή μια 2002Turbo θα το κάνει για να τα σκίζει στις κόντρες;;; :banghead:


Εκτός τόπου και χρόνου δηλαδή, αλλά αυτό είναι μια γενικότερη συμπεριφορά στην Ελλάδα, να φερόμαστε με τον χειρότερο τρόπο σε ιστορικά σύμβολα. Εδώ δε σεβόμαστε τα σύμβολα της δικής μας ιστορίας και τα βρωμίζουμε, τα αφήνουμε στη τύχη τους και τα ξεπουλάμε στους "κουτόφραγκους", θα καταλάβουμε την ιστορική σημασία ενός "σωρού λαμαρινών" που έφτιαξαν οι γότθοι 15 χρονάκια πριν;

Ρε, εμείς είμαστε Ελληνάρες. Όταν αυτοί ήταν στα δέντρα, εμείς φτιάχναμε Παρθενώνες, να ούμε.

Τώρα; Τώρα ακόμα και οδοντογλυφίδες τις εισάγουμε από Τουρκία και Κίνα...

Για να τελειώνω λοιπόν και επειδή όταν ανιχνεύω έλλειψη ιστορικής μνήμης και σεβασμού τα ψιλοπαίρνω (όχι με τα παιδιά που εκφράζουν τις απόψεις τους, αλλά με αυτούς που μας έχουν φέρει σε αυτό το χάλι, και επιτρέψτε μου να έχω άποψη από "μέσα" για τον χώρο της παιδείας γενικότερα), συνοψίζω στο εξής:

Για εμένα προσωπικά η Μ3 Ε30 είναι ένα σημαντικό μέρος της ιστορίας της αγαπημένης μου εταιρίας και θα θεωρούσα μεγάλη μου τιμή να είχα στη κατοχή μου ένα από αυτά. Ελπίζω κάποια στιγμή να είμαι σε θέση να το αποκτήσω. Για τους άλλους ας είναι τούβλο (ή ένα κομμάτι μάρμαρο...). Η άποψή τους 101% σεβαστή, αλλά 1001% αδιάφορη για 'μένα. :nod:

Fanatic 07-08-05 14:02

Συμφωνω απολυτα με τον κυριο καθηγητη!! :bowdown:

manosm3 07-08-05 15:35

Διακοπες επειγοντως!
 
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από M-POWERfanatic
Πρωτον Μανο εισαι απαραδεκτος ....
Kατι τετοια ακουω απο φιλους μου που ειναι εντελως ασχετοι με αυτοκινητα αλλα τους δικαιολογω...δεν το παιζουν BMWδακιδες και δεν ειναι μελη σε BMWclub....
Δευτερον να πω οτι δεν ειναι εκτος θεματος κανεις αφου το θεμα ειναι το Μ3 που ειδε ο Τασος και καθενας μπορει να εκφερει την αποψη του πανω στο συγκεκριμενο αυτοκινητο και να γινει συζητηση...

Στελιο, επειδη ειμαι bmwδακιας πρεπει οπωσδηποτε να μου αρεσει τοσο πολυ το Μ3 Ε30?????? Πηγαινε αλλη μια εβδομαδα διακοπες αν εισαι αυτης της αποψης! :chair:
Προτιμω το Μ3 Ε36! Που υπαρχει το προβλημα; Το Ε30 ρε παιδι μου δεν ικανοποιει καποιες απο τις απαιτησεις μου! Ετσι με το ζορι πρεπει να μου αρεσει? Δε με νοιαζει ποσα αυτοκινητα εχει πουλησει, δεν με νοιαζει ποσα πρωταθληματα εχει παρει!
Βασιλη, δεν το αποκαλω "γιαγια" το αυτοκινητο! Εισαι ακυρος! Ξαναδιαβασε το ποστ μου. Δεν το αποκαλω "τουβλο". Λεω οτι το σχεδιο του μοιαζει με τουβλο!!!!!!!! Δες ποιο αυτοκινητο ειναι πιο κυκλικο!
Επππππ δεν εχω τιποτα με το Μ3 Ε30 απλα προτιμω το Ε36 γι αυτους τους λογους και δεν προκειται ποτε να το θεοποιησω!
Παω να κανω μια βουτια στην πισινα τωρα που ιδρωσα! :hello:

Fanatic 07-08-05 16:04

Δεν ειπα οτι πρεπει σε εναν BMWδακια να αρεσει η Ε30 απλα πρεπει να ξερεις λιγο ιστορια και να την σεβεσαι και να μην καθεσαι να κρινεις τα αμαξια αναλογα με το ποιο ειναι γρηγορο σε μια κοντρα....... :banghead:

Geo_3D 07-08-05 16:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από M-POWERfanatic
απλα πρεπει να ξερεις λιγο ιστορια και να την σεβεσαι

Λιγο ακυρο αυτο κατα τη γνωμη μου,γιατι με αυτη τη λογικη,δεν φαινεται να σεβεστε και εσεις την 36αρα.Πεταμενη σε καποια ακρη του μυαλου σας μου δειχνετε οτι ειναι

Και στην τελικη η Μ3 Ε30 δεν εχει κατι περισσοτερο απο μια Μ3 Ε36,και ουτε μια Μ3 Ε36 εχει κατι περισσοτερο απο μια Μ3 Ε46.

Ας μεινει ο καθενας απο εμας στην κ@υλα του (ειτε λεγεται Ε30,ειτε Ε36,ειτε Ε46) και αμα θελει και να την "θεοποιησει",ας το κανει για τον εαυτο του μονο.Δεν χρειαζεται να προσπαθησει να πεισει και τους αλλους

Και στη τελικη,ΑΝΕΞΗΘΡΗΣΚΕΙΑ εχουμε.Εγω πιστευω σε αλλη θεα..... ;) :D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:02.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.