BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=78)
-   -   ΧΑΝΕΙ ΝΕΡΟ ..!! (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=33344)

MZ3 08-12-16 19:55

μα δεν είπες νερά στο μοτέρ μετά την επισκευή αλλά απλά ότι κάπου χάνετε

εξαέρωση αν δεν γίνει σωστά δεν κάνουν κύκλο τα νερά και τα πετάει μετά από κάπου γιατί βράζουν οπότε θα έχεις και θερμοκρασίες λογικά με κακή εξαέρωση ή δεν θα έχεις καλοριφέρ. Πιάσε ένα μεγάλο κατσαβίδι να καργάρεις καλά την τάπα μήπως είναι από εκεί και μετά αν έχεις θέμα πρέπει να κάνουν έλεγχο κυκλώματος με σβηστό μοτέρ για να δούνε αν υπάρχει διαρροή από κάπου.

tsalin 09-12-16 01:30

Νομίζω ότι ο φίλος το γράφει καθαρά ότι βρήκε νερά στον κινητήρα, οπότε δεν υπάρχει ζήτημα να χάνει από κολάρο ή σύνδεσμο!

Πάντως τα νερά είναι ο καρκίνος των E46. Εγώ μετά από 3 παγούρια νερού, 2 ψυγεία και όλα (σχεδόν) τα κολάρα και τους συνδέσμους, εξακολουθώ να χάνω αντιψυκτικό (βλέπω και φωσφοριζέ στάλες στο γκαράζ) αλλά πλέον έχω βαρεθεί... Βάζω νερά και εξαερώνω κάθε 10 ημέρες και τέλειωσα...

Για την εξαέρωση πάντως, πρέπει να γίνεται ξεβιδώνοτας και τη μικρή τάπα στα δεξιά του παγουριού. Γεμίζεις με παραφλού μέχρι να χυθεί από την μικρή τάπα και ταυτόχρονα να μην κάνει φουσκάλες από την μεγάλη. Τότε κλείνεις και τις δύο... Προσοχή στη μικρή κατσαβιδένια τάπα γιατί σπάει για πλάκα... Υπάρχει κάπου στο φόρουμ και η σχετική διαδικασία. Το ότι χάνει η μεγάλη τάπα δεν το έχω ξανακούσει, αλλά δεν μου φαίνετια και απίθανο...

KATSARAIOS 09-12-16 01:34

Οταν πηγε το καπακι για πλαναρισμα ,το πρεσσαρισε ο ρεκτιφιατζης?
Ρωτησε τον ,ειναι εξτρα κοστος αλλα το κανουν ολοι για τυχον ρηγματα.
Ισως δεν το εχει κανει και χανει το καπακι σου ας φαινεται ενταξει.

petrosarch 09-12-16 08:05

Φιλε μου δεν τον ρωτησα αν το πρεσσαρε το καπακι ο ρεκτιφατζης...
Τωρα παρακολουθω θερμοκρασια και νερα , παντως 2 μερες τωρα το νερο ειναι ΟΚ.
και η ταπα του κινητηρα , πανω απο τα μπουζι , ειναι καθαρη , δηλαδη δεν εχει αφρους που σημαινει νερο στην μηχανη.
Γιατι μου ξαναεβαζε νερα στη μηχανη μετα την επισκευη ειναι μυστηριο..!!!
Δεν εχω ξεκαθαρη ιδεα ακομα.. το ψαχνω και εγω και ο μηχανικος γιατι και πως...
Μια εξηγηση δικη μου ειναι οτι...το wynns ..που εριξε στο ψυγειο μετα την επισκευη να εκανε δουλεια....δηλαδη να βρηκε το ρηγματακι και να το σφραγισε..!!!!
Παντως πιστευω οτι σε 2-3 μερες θα δειξει...
Ευχαριστω για το ενδιαφερον σου.....καλη συνεχεια

rapid_fast 09-12-16 13:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsalin (Μήνυμα 515781)
Νομίζω ότι ο φίλος το γράφει καθαρά ότι βρήκε νερά στον κινητήρα, οπότε δεν υπάρχει ζήτημα να χάνει από κολάρο ή σύνδεσμο!

Πάντως τα νερά είναι ο καρκίνος των E46. Εγώ μετά από 3 παγούρια νερού, 2 ψυγεία και όλα (σχεδόν) τα κολάρα και τους συνδέσμους, εξακολουθώ να χάνω αντιψυκτικό (βλέπω και φωσφοριζέ στάλες στο γκαράζ) αλλά πλέον έχω βαρεθεί... Βάζω νερά και εξαερώνω κάθε 10 ημέρες και τέλειωσα...

Για την εξαέρωση πάντως, πρέπει να γίνεται ξεβιδώνοτας και τη μικρή τάπα στα δεξιά του παγουριού. Γεμίζεις με παραφλού μέχρι να χυθεί από την μικρή τάπα και ταυτόχρονα να μην κάνει φουσκάλες από την μεγάλη. Τότε κλείνεις και τις δύο... Προσοχή στη μικρή κατσαβιδένια τάπα γιατί σπάει για πλάκα... Υπάρχει κάπου στο φόρουμ και η σχετική διαδικασία. Το ότι χάνει η μεγάλη τάπα δεν το έχω ξανακούσει, αλλά δεν μου φαίνετια και απίθανο...

Οπως είσαι μέσα στο μοτέρ απο κάτω....
Κοίτα τέρμα κάτω δεξιά στο ψυγείο νερού..
Εχει έναν αισθητήρα.. Πράσινος είναι..
Απο εκεί στα χάνει..
Και τα χάνει μόνο όταν κάνει αποθέρμανση το μοτέρ
(όταν σβήνεις το μοτέρ, ανεβαίνει στο εσωτερικό κυκλωμα η θερμοκρασία / πίεση και αυτή η βλακεία χάνει νερό.. και το χάνει μόνο τότε.. Μετά σταματάει όταν πέσει η πίεση..)
και επειδή η θέση είναι τέτοια, δεν κάνει σημαδι, γιατί στάζει κάτω..!!
Οπως κοιτάς το αμάξι απο μπροστά, αριστερά δεν βλέπεις το νερό??

tsalin 11-12-16 01:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast (Μήνυμα 515794)
Οπως είσαι μέσα στο μοτέρ απο κάτω....
Κοίτα τέρμα κάτω δεξιά στο ψυγείο νερού..
Εχει έναν αισθητήρα.. Πράσινος είναι..
Απο εκεί στα χάνει..
Και τα χάνει μόνο όταν κάνει αποθέρμανση το μοτέρ
(όταν σβήνεις το μοτέρ, ανεβαίνει στο εσωτερικό κυκλωμα η θερμοκρασία / πίεση και αυτή η βλακεία χάνει νερό.. και το χάνει μόνο τότε.. Μετά σταματάει όταν πέσει η πίεση..)
και επειδή η θέση είναι τέτοια, δεν κάνει σημαδι, γιατί στάζει κάτω..!!
Οπως κοιτάς το αμάξι απο μπροστά, αριστερά δεν βλέπεις το νερό??

Bingo... Δεν το έχω σηκώνσει για να το δω, αλλά όπως το βλέπω ναι αριστερά το βλέπω (κεντροαριστερά για να ακριβολογήσω...). Πάντως ακόμα και πριν το σηκώσω, στοιχηματίζω ότι έχεις δίκιο... :greenboun... Ερώτηση: Τι αλλάζω? αν αλλάζω δηλαδή, γιατί με αυτό το αυτοκίνητο έχω μάθει να ζω με το πρόβλημα μου (του)...

KATSARAIOS 11-12-16 03:06

Παντως κατα μεγαλο ποσοστο σφραγιζει για λιγο καιρο με τα σφραγιστικα και μετα ξαναχανει,οποτε εχε το νου σου μην σου ξαναπερασει νερα ....
Αν εξαλειψεις ολα τα υπολοιπα πιθανα με διαρροες και τον αισθητηρα που λεει ο rapid fast.

petrosarch 13-12-16 10:10

Ας ελπισουμε οτι θα αντεξει το σφραγισμα. Θα εχω το νου μου στην θερμοκρασια...και βλεπουμε. Να κατεβασω παλι καπακι δεν το βλεπω...

rapid_fast 13-12-16 11:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsalin (Μήνυμα 515806)
Bingo... Δεν το έχω σηκώνσει για να το δω, αλλά όπως το βλέπω ναι αριστερά το βλέπω (κεντροαριστερά για να ακριβολογήσω...). Πάντως ακόμα και πριν το σηκώσω, στοιχηματίζω ότι έχεις δίκιο... :greenboun... Ερώτηση: Τι αλλάζω? αν αλλάζω δηλαδή, γιατί με αυτό το αυτοκίνητο έχω μάθει να ζω με το πρόβλημα μου (του)...

Μόνο τον αισθητήρα... 30-35 ευρώ νομίζω είχε....

natsolibre 12-05-17 16:34

Ακριβώς τό ίδιο θέμα εχω και γω σε ε46 μ43...
Έχω κάνει και σχετικό ποστάρισμα..
Δεν μπορει ο μηχανικός να βρει ακόμα τη διαροή


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:28.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.