BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 7 - Γενικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=89)
-   -   7αρα με Μ πακετο (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=27170)

giannis 116 29-01-11 21:44

7αρα με Μ πακετο
 
2 Συνημμένο(α)
Ανεβαζω δυο φωτος απ την 7αρα με Μ πακετο που ειχαν στο αεροδρομιο του Αμβουργου. Συγγνωμη για την κακη ποιοτητα των φωτογραφιων, τις τραβηξα με το κινητο που δεν εχει καλη καμερα συν οτι βιαζομουν να προλαβω και αεροπλανο!
Παντως τα νουμερα που εγραφε διαφημιστικο φυλλαδιο για την 7αρα ηταν πολυ εντυπωσιακα, 750i και 750Li εδινε 400+ αλογα, 600Nm ροπη και 0-100 σε 5.1! Για την 740d εδινε 306 αλογα την ιδια θηριωδη ροπη με τα βενζινοκινητα αλλα απ τις 1500σαλ και 0-100 σε περιπου 6. Μαλιστα διαφημιζε και τις 4κινητες εκδοσεις xdrive. Πολυ εντυπωσιακες επιδοσεις για λιμουζινα.

strofimios 30-01-11 01:14

Η ποιοτητα των φωτογραφιων ειναι μια χαρα!Η 7αρα ειναι το προβλημα!!

giannis_compact 30-01-11 04:25

Την ιδια ακριβως ειχαν και στο αεροδρομιο της Στουτγκαρδης...Πολυ ωραιο αυτοκινητο...

stef 01-02-11 00:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από strofimios (Μήνυμα 412125)
Η 7αρα ειναι το προβλημα!!

Τι έχει δηλαδή...?

ThaNOS E46coupe 01-02-11 00:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stef (Μήνυμα 412380)
Τι έχει δηλαδή...?

γυαλίζει πολύ.....:D άρα και καλή κάμερα να είχες είναι σα να φωτογραφίζεις τον ήλιο.....!!!!!:dance:

vour 01-02-11 08:26

6 Συνημμένο(α)
Τον Οκτώβριο του 2009 μου είχαν δώσει από ελληνική αντιπροσωπεία της BMW μια 750i (F01) για πέντε ημέρες ως δοκιμή γιατί ενδιαφερόμουν να την πάρω.

Είναι ένα καταπληκτικό αυτοκίνητο απ'όλες τις πλευρές, και πιστεύω ότι θα ενθουσιάσει εκτός από τους λάτρεις της λιμουζίνας και της άνεσης όπως είμαι εγώ, ακόμα και τον λάτρη των αυστηρά διθέσιων σπόρ αυτοκινήτων υψηλών επιδόσεων.

Η 750i φοράει έναν κινητήρα 4000cc V8 με δύο υπερσυμπιεστές και αποδίδει 408hp!

Από εξοπλισμό όπως θα δείτε και στις φωτογραφίες το αυτοκίνητο που μου είχαν δώσει ήταν σχεδόν full extra. Εκτός από τα κοινά πλέον PDC, Navi, TV, τηλέφωνο, EDC (ηλεκτρονικές αναρτήσεις), αυτόματο σειριακό κιβώτιο, ηλεκτρικά καθήσματα, ηλιοροφή, Xenon με Active Lights κλπ. είχε το συγκεκριμένο και κάμερες εμπρός από τους μπροστινούς θόλους για να βλέπεις δεξιά/αριστερά όταν βγαίνοντας από κάποιο στενό δεν έχεις καλή ορατότητα, είχε Night vision, Lane Assist (το οποίο δεν τόλμησα να το ενεργοποιήσω λόγο της ελληνικής αβέβαιης διαγράμμισης των δρόμων) και οδόνες τηλεόρασης για τα πίσω καθήσματα!

Ήταν σε όλα της άψογη θα μπορούσα να πω. Έκανα μόνο δύο αρνητικά σχόλια για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο...

Το πρώτο ήταν για την επιλογή χρωματισμού (χρυσαφί εξωτερικό με μπέζ δέρματα μου "έπεσε" κάπως μονότονο), που θα προτιμούσα είτε το εξωτερικό είτε το εσωτερικό να ήταν σκουρο για να κάνει αντίθεση, κάτι που είναι εντλώς υποκειμενικό και αφορά καθαρά εμένα και τις προτιμήσεις μου, μιας και κάποιου άλλου πιθανώς να του αρέσει και να τον ικανοποιεί ο συνδυασμός.

Το δεύτερο σχόλιο αφορά την κατανάλωση η οποία δεν έπεσε κάτω από τα 14,3lt/100km στην πόλη, σε σχεδόν άδειους δρόμους (για όσους γνωρίζουν από πρωϊνή κίνηση, έκανα τη διαδρομή Γλυφάδα-Πειραιά πρωϊνή ώρα σε 15 λεπτά!) με οδήγηση πολύ συντηριτική εώς 80-90km/h. Αυτό το νούμερο κατανάλωσης εκτοξευόταν πάνω από τα 18lt/100km μόλις πατούσες λίγο το γκάζι και οι δύο υπερσυμπιεστές άρχιζαν να αποδίδουν πλήρως!!! Πίστευα ότι με τόσο εξεληγμένη τεχνολογία θα έπρεπε να είχε κατανάλωση αρκετά χαμηλότερη, μιας κι εγώ το συγκρίνω με τη δικιά μου αρκατά παλαιά πλέον Ε38 728i (του 1998) που έχει 11,5lt/100km μέσα στην πόλη, ή την Ε38 740i (του 2000 με τον 4.4lt V8 M62) που είχε 13,8lt/100km, καθώς επίσης και με την 325xi Touring (2008 με τον 3.0lt N53B30A) που έχει κατανάλωση μέσα στην πόλη 8,6lt/100km!

Σας παραθέτω και ορισμένες φωτογραφίες που είχα τραβήξει τότε και τις βρήκα με αφορμή αυτό το θέμα για το 7άρι (F01).


Συνημμένο Αρχείο 29518

Συνημμένο Αρχείο 29519

Συνημμένο Αρχείο 29520

Συνημμένο Αρχείο 29521

Συνημμένο Αρχείο 29522

Συνημμένο Αρχείο 29523

giannis 116 01-02-11 21:58

Κι αυτη στο αεροδρομιο ηταν οχι απλα φορτωμενη με εξτρα αλλα τιγκα! Δεν εχω δυστυχως αλλες φωτος να βαλω. Κι ο εκτυφλωτικος φωτισμος που ειχαν στησει εκει στο αεροδρομιο δεν εκανε για την ταπεινη καμερα του κινητου μου, ολο γυαλιζε και θολωνε τις φωτος.

stef 01-02-11 22:27

Σκεφτείτε να κάνει καμια έκπληξη και να βγάλει κανα Μ7....
Πάντως σε σειρά 7, Μ Pack πρώτη φορά παρουσιάζει, μέχρι πρότεινος μόνο με ζάντες Μ μπορούσες να το παραγγείλεις

Dim77 02-02-11 00:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stef (Μήνυμα 412598)
Σκεφτείτε να κάνει καμια έκπληξη και να βγάλει κανα Μ7....
Πάντως σε σειρά 7, Μ Pack πρώτη φορά παρουσιάζει, μέχρι πρότεινος μόνο με ζάντες Μ μπορούσες να το παραγγείλεις

Όταν ο ανταγωνισμός προσφέρει πλέον πακέτα ''σπορ'' (λουκ) στα αντίστοιχα μοντέλα, πρέπει να το κάνεις και εσύ (η BMW)...:icon_pai:

Αν εκτός του look υπάρχουν και αντίστοιχα μοντέλα (π.χ. S63AMG) υπάρχει ίσως χώρος και για αντίστοιχο 7αρι....άλλωστε τα Χ5-6 dinosaur///M που αποσκοπούσαν? :bricks1:

bimmer-corfu 02-02-11 13:55

στο τελευταίο top gear στη τηλεόραση είχαν BMW 760iL Vs Mercedes S63 AMG και φυσικά η BMW ήταν καλύτερη


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:32.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.