BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 3 - Γενικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=77)
-   -   Κλοπη μεσαιου καθρέπτη σε Ε36 (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=29563)

LefterisK 03-02-12 20:27

Κλοπη μεσαιου καθρέπτη σε Ε36
 
χθες το βραδυ εσπασαν το παραθυρο του οδηγου και εκλεψαν τον μεσαιο καθρεπτη (αυτος που ειναι κολλημενος πανω στο παρμπριζ) απο την Ε36 318is του θειου μου!
γνωριζετε τον λογο που εκαναν κατι τετοιο; γιατι ηρθε ο εκτιμητης απο την ασφαλεια του και του ειπε το εξης κουλο! οτι κλεβουν τον μεσαιο καθρεπτη γιατι απο αυτον μπορουν και βρισκουν κωδικους immobilizer κλπ του αμαξιου και μετα απο μερες επιστρεφουν και κλεβουν το αμαξι σαν κυριοι!! δεν νομιζω πως ισχυει κατι τετοιο αλλα δεν καταλαβαινω το λογο που του εκλεψαν τον μεσαιο καθρεπτη...
σημειωνω οτι το αμαξι ειναι του 1994, ο καθρεπτης ειναι κολλητος και οχι βιδωτος και οτι μολις μια μερα πριν το ειχε παραλαβει απο την ολικη βαφη που του εκανε!!!

παρακαλω για τις αποψεις σας! ευχαριστω

rapid_fast 03-02-12 20:32

Αμα μας λείπει μεσαίος καθρέπτης τι θα κλέψουμε??:yippee:

konc 03-02-12 20:32

Σε ένα Ε46 Μ3 που είχαν κάνει το ίδιο, ο λόγος ήταν προφανής και το συνεργείο είπε ότι του είχε τύχει μερικές φορές ακόμα: είχε καινούργιος 600κάτι ευρώ!
Μήπως ξέρουν ότι ορισμένοι έχουν τόσα χρήματα και πάνε και σπάνε ότι bmw βρουν για τον καθρέπτη?

Driver M 03-02-12 22:11

Συνήθως μάστορες-ανταλλακτικατζήδες-λαμόγια βάζουν πρεζάκια, δίνοντάς τους ψίχουλα, να κλέβουν διάφορα εξαρτήματα αυτοκινήτων για να τα πουλούν αυτοί μετά.
Η κλοπή του εσωτερικού καθρέφτη είναι από τις πιο συνηθισμένες κλοπές γιατί σε πολλές εταιρείες το ανταλλακτικό αυτό είναι πανάκριβο.

Τα περι immobilizer κλπ φούμαρα μου ακούγονται.

hliase30 03-02-12 23:43

λοιπον να σασ εξηγισω κατα την γνωμι μου!
ο καθρεφτης οποσ και το γιαλι γενικα ειναι ο καλιτεροσ σιντροφοσ του πρεζακια για να σπασει πανω 1 γραμαριο πρεζα η κοκα!!!!
τωρα γιατι τον εσωτερικο? απλα ειναι πιο μικροσ διακριτικοσ και βγενοι ανεπαφος!
υγ.κακομιρε πρεζακια¨αν σε πισω να μου σπας το αμαχι για να μου φας τον καθρεφτη σου ορκιζομε πως θα σου τον ταισω!!!!!

ThaNOS E46coupe 04-02-12 00:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από hliase30 (Μήνυμα 454460)
λοιπον να σασ εξηγισω κατα την γνωμι μου!
ο καθρεφτης οποσ και το γιαλι γενικα ειναι ο καλιτεροσ σιντροφοσ του πρεζακια για να σπασει πανω 1 γραμαριο πρεζα η κοκα!!!!
τωρα γιατι τον εσωτερικο? απλα ειναι πιο μικροσ διακριτικοσ και βγενοι ανεπαφος!
υγ.κακομιρε πρεζακια¨αν σε πισω να μου σπας το αμαχι για να μου φας τον καθρεφτη σου ορκιζομε πως θα σου τον ταισω!!!!!

χαχαχαχαχα.....όχι ρε παιδια΄!!!!!!:rofl2:

πέρα απο την πλάκα έχει βάση η απάντησή σου αλλα δέν πιστευω οτι είναι αυτό...απλά αυτός που το έκανε πρέπει να είχε 36άρι με θολωμένο καθρέπτη!!!!:thinkerg:

για τα 46άρια το κάνουν όταν βρουν ηλεκτροχρωμματικό!!!! που είναι πανάκριβος!!!!

παναγιώτης 04-02-12 01:53

στο στενό μου είχαν πάρει τον ίδιο καθρέπτη από οπελ κορσα παλιό..

LefterisK 06-02-12 08:20

τι να πω ρε παιδια, απορησαμε που δεν πηραν (ευτυχως βεβαια) κατι αλλο παρα μονο τον εσωτερικο καθρεπτη, δλδ μας φανηκε καπως κουλο γτ συνηθως τα ανοιγουν και κλεβουν αδειες διπλωμα κλπ.
γιαυτο το λογο και εγω παντα αφαιρω απο το αμαξι μου ολα τα σχετικα εγγραφα.

topgan1 22-08-15 21:48

Καλησπέρα παιδιά.

Επαναφέρω το thread καθώς μου συνέβει το ίδιο σήμερα (20/08/15) στην Θεσσαλονίκη στην παραλία. Σπασιμο τζαμιου συνοδηγού και κλοπή μόνο καθρέπτη, ούτε το ντουλαπακι δεν μπηκαν στον κόπο να ανοίξουν (E36 316i).

Ερώτηση: πόσο κοστίζει καινούριος και πόσο μεταχειρισμένος; Επειδή απο ότι καταλαβαίνω εκεί βρίσκεται ο δέκτης για το ξεκλείδωμα/κλείδωμα του αμαξιού τί πρέπει να κάνω για να συνεχίσει να δουλεύει αυτό; Οποιοσδηποτε καθρέπτης κάνει για αυτή την δουλειά; πρέπει να γίνει κάποια διαδικασία με το κλειδί π.χ.;

Ευχαριστώ.

MZ3 23-08-15 00:29

εμενα στο κομπακτ ε46 εχει απλο καθρεπτη και κλειδωξεκλειδωνει μαλον απο αλλου
οποτε δεν ειναι απαρετητο να ειναι στον καθρεπτη η λειτουργεια αυτη

απλα οταν εχει συναγερμο εχει εκει το λαμπακη και νομιζουμε οτι εκει πρεπει να συμαδευουμε κιολας, μπορει να κανω και λαθος βέβαια

μακρια απο μας οι παλιοκλεφτες


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:23.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.