BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=52)
-   -   ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ ΓΙΑ Ε46 (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=13531)

atel 01-05-08 22:08

ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ ΓΙΑ Ε46
 
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...s/nixweiss.gif
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη.
Χριστός Ανέστη και Χρόνια πολλά σε όλους

Θα ήθελα να ρωτήσω εσάς σχετικά με την τοποθέτηση συναγερμού στο Ε46.
Σε έναν τύποπου πήγα ( καλός και επώνυμος στην Θεσσαλονίκη) μου είπε να βάλω MED (ιταλικός). Είναι λέει πολύ καλός συναγερμός και απόλυτα συμβατός με το αυτοκίνητό μου.Το ίδιο μου είπαν και σε μια αντιπροσωπία στην Θεσσαλονίκη.

Έκανα το λάθος όμως και ρώτησα και κάπου αλλού, οπότε μπερδεύτηκα . Ο 2ος που πήγα μου πρότεινε HORNET με αμφίδρομη επικοινωνία αλλά θα έχω ξεχωριστό τηλεςχειριστήριο σε αντίθεση με τον ΜΕΔ που θα λειτουργεί με το κλειδί μου.

Δεν ξέρω τι να κάνω; Από την μια ο ένας μου λεεί ειναι καλύτερος ο ιταλικός και από την άλλη μου λένε να βάλω τον αμερικάνικο HORNET που δουθλεύει εξλίσου καλά και είναι και καλύτερος.
Επηρεάζει το αυτοκίνητό μου μια επιλογή με αμφίδρομη επικοινωνία ή είναι καλύτερα να τοποθετήσω έναν απλό συναγερμό στο κλειδί του αυτοκινήτου μου;
Για ένα CAN BUS αυτοκίνητο, ποια είναι η καλύτερη επιλογή συναγερμού;

Ποια είναι η γνώμη σας για το θέμα;
Σας ευχαριστώ!:nixweiss:

eddy_e46 01-05-08 22:13

Τα Ε46 δεν είναι CAN BUS. (τουλάχιστον μέχρι το δικό μου 8/2004).
Αν ήταν οι MED είναι συναγερμοί που απλά δε βγάζουν προβλήματα και ασυμβατότητες στα BMW με can bus όπως η σειρά 1.
Όχι ότι είναι τίποτα σπουδαίοι συναγερμοί απλά είναι κάνουν εύκολη τη ζωή του συναγερματζή.
Εγώ πάντως μετά από πολύ ψάξιμο, έβαλα Clifford. Με διαφορά οι καλύτεροι συναγερμοί. Απλά θα πληρώσεις κάτι παραπάνω.
Κι αν θες κορυφαία τοποθέτηση και σεβασμό στο αυτοκίνητο σου, στείλε πμ να σου πω που να πας στη Σαλονίκη.

gyiama 01-05-08 23:23

Τα Ε46 ΕΙΝΑΙ can bus (ειναι το ασπρο κοκκινο κιτρινο καλωδιο που υπαρχει σχεδον παντου μεσα στο αυτοκινητο) τουλαχιστο απο το 2001 και μετα.για συναγερμο φιλε μου μηπως εννοεισ ΜΕΤΑ κα οχι MED?????? εγω εβαλα παντως συναγερμο σαν αυτον που ανεφερεσ με can bus και ειναι μια χαρα.Αν ο συναγερμοσ ειναι ΜΕΤΑ οπωσ ειπα πιο πανω (για τουσ ΜΕD δεν ξερω να σου πω )ειναι παρα πολυ καλοι συναγερμοι και πολυ αξιοπιστοι.
ΥΓ το κυριοτερο με τουσ can bus συναγερμουσ ειναι οτι δεν πειραζεισ τιποτα απο καλωδια κλπ του αυτοκινητου απλα συνδεεισ ενα καλωδιο (can bus) και μια φυσα και τελοσ.η επιλογη δικη σου. :dblthumb2:dblthumb2

atel 02-05-08 08:11

med ειναι και οχι meta. αλλα εχω ακουστα και για τους meta. και εγω λεω οτιτο αμαξι ειναι can bus. πιστευω οτι ειναι καλυτερα να μην επεμβαινουμε και πολυ με καλωδια , αλλα από την αλλη μου λενε οτι ειναι καλυτεροι οι συναγερμοι με τηλεχειριστηριο.

atel 02-05-08 08:12

[QUOTE=eddy_e46;192294]Τα Ε46 δεν είναι CAN BUS. (τουλάχιστον μέχρι το δικό μου 8/2004).
Αν ήταν οι MED είναι συναγερμοί που απλά δε βγάζουν προβλήματα και ασυμβατότητες στα BMW με can bus όπως η σειρά 1...............................

αν μπορεις προτεινε μου στη Θεσσαλονικη καποιον τεχνικο "τσακαλι"
ευχαριστω

stamos ci 04-05-08 11:07

ΦΙΛΕ εβαλα MED στο κλειδι του αυτοκινητου στο προτηνο εαν θες κατι καλητερο με τηλειδοποιηση πηγενε σοε CLEEFORD

atel 05-05-08 07:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stamos ci (Μήνυμα 192753)
ΦΙΛΕ εβαλα MED στο κλειδι του αυτοκινητου στο προτηνο εαν θες κατι καλητερο με τηλειδοποιηση πηγενε σοε CLEEFORD

Εμεινες ευχαριστημενοσ απο τον MED? χτυπουσε με το παραμικρο? γενικα αντιμετωπισες καποιο προβλημα με τον συγκεκριμενο συναγερμο?
ευχαριστω

stamos ci 11-05-08 16:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από atel (Μήνυμα 192886)
Εμεινες ευχαριστημενοσ απο τον MED? χτυπουσε με το παραμικρο? γενικα αντιμετωπισες καποιο προβλημα με τον συγκεκριμενο συναγερμο?
ευχαριστω

ειμαι ικανοποιημενος απολυτα βαλτον .ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

tasospou44 14-06-08 00:18

ποσο πηγε το μαλλι τελικα?

atel 05-08-08 11:52

ΧΑΜΗΛΗ ΣΕΙΡΗΝΑ ΣΤΟΥΣ "ΜΕΤΑ"
 
εβλα τελικα εναν meta αλλα μπορω να πω οτι δεν ειμαι ικανοποιημενος απο την αποδοση του. Για να ακουσω τον συναγερμο οταν χτυπαει πρεπει να ειμαι μπροστα στο αυτοκινητο. ειναι τοσο χαμηλη η σειρηνα του ή εμενα μου φαινεται αυτο? επισης οταν χτυπησει καποιος το αυτοκινητο δεν βαραει ο συναγερμος. δηλαδη αν αρχισουν να μου κλοτσανε το αμαξι δεν θα χτυπαει αλλα θα χτυπησει μονο αν ανοιξουν καπο-πορτα-πορτμπαγκαζ. νομιζω οτι ειναι ενας πολυ φτωχος συναγερμος . το επελεξα μονο και μονο επειδη ο συναγερματζης μου ειπε οτι δουλευει αψογα με το αυτοκινητο μου και θα παρουσιασει προβληματα, και επειδη εμαθα οτι η Bmw γερμανιας τοποθετει το συγκεκριμενο συναγερμο.
παντως σκεφτομαι να τον αλλαξω η ακομα και να τον βγαλω αφου και να χτυπησει δεν προκειται να τον ακουσω. ασε που χτυπαει μονο για 20 δευτερολεπτα και αυτο ηταν ολο. ε!πιστευω οτι οκλεφτης σε 20 δευτερολεπτα θα εχει απενεργοποιησει το συστημα και θα κανει ανενοχλητος την δουλεια του.
δεν ξερω αν οι hornet-clifford ειναι καλυτεροι η συμβατοι με το αυτοκινητο μου, αλλα τουλαχιστον εχουν δυνατη σειρηνα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:19.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.