BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=52)
-   -   Dyno & Απώλειες (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=28743)

greekm3 09-09-11 18:51

Dyno & Απώλειες
 
2 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kacey (Μήνυμα 439367)
Τι φτιαξιμο ειναι αυτο που κανει 997 S να βγαζει 330 ροδα? Ποσα αλογα υποτιθεται οτι βγαζουν αυτα κ τι απωλειες μπορει να εχει ενα τετοιο?

σου παραθετω 2 dyno...στο πρωτο ειναι στοκ Μ3 που δυναμομετρηθηκε σε δυναμομετρο που μετρησα το δικο μου C2S ..στο αυτοκινητο τοτε ειχα βαλει Χ51 +προγραμμα διαφορετικο + εξατμιση custom με 100cpi kats...εδειξε 315,5 τροχους..σαν στοκ εδειχνε 287...(θ απροσπαθησω να βρω και εκεινο το dyno)

kacey 09-09-11 21:48

α) Στοκ Μ3 το πρωτο? Μηπως εννοεις στοκ 997 2S ?

Β) 80+ αλογα απωλειες?

greekm3 10-09-11 09:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kacey (Μήνυμα 439405)
α) Στοκ Μ3 το πρωτο? Μηπως εννοεις στοκ 997 2S ?

Β) 80+ αλογα απωλειες?



1)ναι..στοκ μ3 το πρωτο dyno..το 2ο dyno ειναι απο το παλιο μου 997 2S...το οποιο και ητανε βελτιωμενο..σαν στοκ εβγαζε 287τροχο..μετα την βελτιωση πηγε στα 315...30 αλογα τροχους σε n/a το θεωρω καλη βελτιωση ...
Το πρωτο dyno το παρεθεσα για να δειτε οτι σαν στοκ το μ3 βγαζει 252ροδα(στο συγκεκριμενο δυναμομετρο MAHA)..το C2S σαν στοκ εβαγαζε 287..δλδ 35 αλογα τροχο διαφορα...ειναι και η διαφορα στο δρομο ενος στοκ Μ3 με ενα στοκ C2S(manual)..ΔΕΝ υπαρχει περιπτωση ενα C2S σωστα βελτιωμενο να χασει απο Μ3..οσο φτιαγμενο να ειναι(N/A παντα) ...το C2S βελτιωμενο οπως το δικο μου εγραφε 12,6-7 το 400αρι...στις μετρησεις θυμαμαι τοτε του power ..παντα δικαβαλο...φυσικα σε μια κοντρα πολλλαααα παιζουνε ρολο...σε τι κατασταση ειναι το καθε αυτοκινητο,οδηγος κτλ...


2)που σε παραξενευει οτι εχει 80 αλογα απωλειες..γιατι ας πουμε θα επρεπε να εχει 60???κατι τετοιους υπολογισμους κανουνε ορισμενοι σε κατι κοντροsite και μετα αναρωτιουνται πως χανουνε ....:rofl2:


Y.Γ ΔΕΝ υπαρχει περιπτωση C2S να παει 330 τροχους(ειδικα με αμφιβολα προγραμματα και εξατμισεις)...330-335(γυρω 400μοτερ και οχι 381 που το εδινε η πορσε) επαιζε σε πολλα δυναμομετρα το 996GT3 ..το οποιο και ειναι πολυ γρηγορο...σε συνδιασμο με το οτι ειναι παναλαφρο...

race535 10-09-11 19:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kacey (Μήνυμα 439405)
αΒ) 80+ αλογα απωλειες?

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από greekm3 (Μήνυμα 439422)
1
2)που σε παραξενευει οτι εχει 80 αλογα απωλειες..γιατι ας πουμε θα επρεπε να εχει 60???κατι τετοιους υπολογισμους κανουνε ορισμενοι σε κατι κοντροsite και μετα αναρωτιουνται πως χανουνε ....:rofl2:


Δεν εχει κανενα αυτοκινητο 80 η 60 ιππους απωλειες!!!

Το προβλημα των απωλειων το εχει το εκαστοτε δυναμομετρο.
Η MAHA βγαζει παντα πολλες απωλειες στους τροχους σε αντιθεση με αλλα δυναμομετρα,βγαζει σωστη ιπποδυναμη σε στροφαλο ομως και στο δικο μου αυτοκινητο σε ΜΑΗΑ μου εβγαλε 60 ιππους απωλειες σε αλλο δυναμομετρο μου εβγαλε 28 αλογα.
Οποτε δεν ειναι ποτε ακριβεις οι μετρησεις.

chief 10-09-11 22:49

Εγω μετα απο τοσα χρονια απορω για πιο λόγο καποιοι να υπολογιζουν τις απωλεις. Αυτα τα 15%, 17% 20% κλπ δεν καταλαβα ποτε που αποσκοπουν.
Μηπως για να χαιροντε καποιοι οταν ακουν ενα μεγαλυτερο νουμερο στο μοτερ ??

Το θεμα ειναι ποσα αλογα πατανε ασφαλτο. Αυτη ειναι και η ουσια.
Τα λοιπά ειναι περιττά.

kacey 11-09-11 02:55

Η κουβεντα ειναι οντως θεωρητικη, γιατι γινεται μεσω πληκτρολογιου κ οχι στον δρομο ;).

Απο κει κ περα,

α) @chief

Συμφωνουμε οτι αυτη η αμερικανια του να υπολογιζουν τις απωλειες 15% της ιπποδυναμης, ειναι μεγαλη μλκια. Αν ισχυε αυτο, τοτε σε καθε βελτιωση κ σε καθε αυξηση της ιπποδυναμης θα μεγαλωναν κ οι απωλειες, πραγμα που ειναι χαζο.

β) @greekm3

80 αλογα απωλειες, ή κατι δεν παει καλα με το αυτοκινητο, ή κατι δεν παει καλα με το δυναμομετρο. Απο το γεγονος οτι ειναι Maha εγω λεω οτι κατι δεν παει καλα με το δυναμομετρο*. Σε καμμια περιπτωση δεν μπορει αυτοκινητο να εχει 80 αλογα απωλειες στην μεταδοση του. ΚΑΜΜΙΑ.

* Το Maha του Φωτεινελη εβγαζε 90+ αλογα απωλειες σε S3 TFSi οταν αυτο δουλευε δικινητο για την μετρηση. Οπως καταλαβαινεις αυτο ΔΕΝ γινεται.

greekm3 11-09-11 07:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από race535 (Μήνυμα 439443)
Δεν εχει κανενα αυτοκινητο 80 η 60 ιππους απωλειες!!!

Το προβλημα των απωλειων το εχει το εκαστοτε δυναμομετρο.
Η MAHA βγαζει παντα πολλες απωλειες στους τροχους σε αντιθεση με αλλα δυναμομετρα,βγαζει σωστη ιπποδυναμη σε στροφαλο ομως και στο δικο μου αυτοκινητο σε ΜΑΗΑ μου εβγαλε 60 ιππους απωλειες σε αλλο δυναμομετρο μου εβγαλε 28 αλογα.
Οποτε δεν ειναι ποτε ακριβεις οι μετρησεις.


ωραια..για πες μου γιατι ενα αυτοκινητο ΔΕΝ εχει τετοιες απωλειες????σε ρωτω γιατι το εχω συζητηση ΑΠΕΙΡΕΣ ΦΟΡΕΣ με καποιους που εχουνε σχεση με το ..χωρο..

το MAHA οντως ειναι "σφιχτο"...

Εσυ πιστευεις οτι το αμαξι σου εχει 28 αλογα απωλεις????


Το οτι δεν ειναι ακριβεις οι μετρησεις ΠΟΤΕ..συμφωνω απολυτα

greekm3 11-09-11 07:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chief (Μήνυμα 439459)
Εγω μετα απο τοσα χρονια απορω για πιο λόγο καποιοι να υπολογιζουν τις απωλεις. Αυτα τα 15%, 17% 20% κλπ δεν καταλαβα ποτε που αποσκοπουν.
Μηπως για να χαιροντε καποιοι οταν ακουν ενα μεγαλυτερο νουμερο στο μοτερ ??

Το θεμα ειναι ποσα αλογα πατανε ασφαλτο. Αυτη ειναι και η ουσια.
Τα λοιπά ειναι περιττά.

+10000000000

greekm3 11-09-11 07:24

2 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kacey (Μήνυμα 439481)
Η κουβεντα ειναι οντως θεωρητικη, γιατι γινεται μεσω πληκτρολογιου κ οχι στον δρομο ;).

Απο κει κ περα,

α) @chief

Συμφωνουμε οτι αυτη η αμερικανια του να υπολογιζουν τις απωλειες 15% της ιπποδυναμης, ειναι μεγαλη μλκια. Αν ισχυε αυτο, τοτε σε καθε βελτιωση κ σε καθε αυξηση της ιπποδυναμης θα μεγαλωναν κ οι απωλειες, πραγμα που ειναι χαζο.

β) @greekm3

80 αλογα απωλειες, ή κατι δεν παει καλα με το αυτοκινητο, ή κατι δεν παει καλα με το δυναμομετρο. Απο το γεγονος οτι ειναι Maha εγω λεω οτι κατι δεν παει καλα με το δυναμομετρο*. Σε καμμια περιπτωση δεν μπορει αυτοκινητο να εχει 80 αλογα απωλειες στην μεταδοση του. ΚΑΜΜΙΑ.

* Το Maha του Φωτεινελη εβγαζε 90+ αλογα απωλειες σε S3 TFSi οταν αυτο δουλευε δικινητο για την μετρηση. Οπως καταλαβαινεις αυτο ΔΕΝ γινεται.

το συγκεκριμενο MAHA βγαζει αυτες τις απωλειες...δες και δυναμομετρηση απο 996GT3 αλλα και 997ΤΤ με προγραμμα-εξατμιση....

ΔΕΝ εχω λογο να μην πιστευω αυτες τις απωλειες ...εαν εχεις καποιο επιχειρημα οτι ενα MAHA ΔΕΝ δειχνει αυτες τις απωλειες πολυ ευχαριστως να τις ακουσω......


Oσο αφορα το παραδειγμα σου με το S3 στο δυναμομετρο του Φωτεινελη(τον οποιο Δεν γνωριζω)..δεν μου κανει καμια εντυπωση ΕΑΝ το αυτοκινητο ητανε βελτιωμενο..εχω δει αυτοκινητα και αυτοκινητα βελτιωμενα ....που αποδιδουνε οτι να'ναι...σε οτι να'ναι δυναμομετρο..

Το δικο μου 997ΤΤ εδειξε σε dynojet ,900+bhp...πραγμα που ητανε εντελως λαθος αφου το αυτοκινητο με VTG εχει ταβανι 740 με 100αρα...

kacey 12-09-11 00:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από greekm3 (Μήνυμα 439487)
το συγκεκριμενο MAHA βγαζει αυτες τις απωλειες...δες και δυναμομετρηση απο 996GT3 αλλα και 997ΤΤ με προγραμμα-εξατμιση....

α) ΔΕΝ εχω λογο να μην πιστευω αυτες τις απωλειες ...εαν εχεις καποιο επιχειρημα οτι ενα MAHA ΔΕΝ δειχνει αυτες τις απωλειες πολυ ευχαριστως να τις ακουσω......

β)Oσο αφορα το παραδειγμα σου με το S3 στο δυναμομετρο του Φωτεινελη(τον οποιο Δεν γνωριζω)..δεν μου κανει καμια εντυπωση ΕΑΝ το αυτοκινητο ητανε βελτιωμενο..εχω δει αυτοκινητα και αυτοκινητα βελτιωμενα ....που αποδιδουνε οτι να'ναι...σε οτι να'ναι δυναμομετρο..

Το δικο μου 997ΤΤ εδειξε σε dynojet ,900+bhp...πραγμα που ητανε εντελως λαθος αφου το αυτοκινητο με VTG εχει ταβανι 740 με 100αρα...

α) Αν το ιδιο αυτοκινητο, δειχνει διαφορετικες απωλειες απο δυναμομετρο σε δυναμομετρο, τοτε καποιο δυναμομετρο δεν τις μετραει σωστα. Καλα μεχρι εδω? Δεν πιστευω να διαφωνεις? Δεν γινεται το ιδιο αυτοκινητο, ορθα να εχει κ να εμφανιζει διαφορετικες απωλειες σε διαφορετικα δυναμομετρα.

Ε λοιπον σε οσα Maha εχω μετρησει αυτοκινητο, δειχνει τρελες απωλειες. Κ δειχνει πολυ περισσοτερες απο ενα αλλο για το ιδιο οχημα. Επισης, για το ιδιο οχημα, το Maha εδειχνε αλλες απωλειες πριν κ μετα την βελτιωση, πραγμα που απλα δεν γινεται. Αυτα τα παραπανω κ τα τρελλα νουμερα που δειχνει ως απωλειες, ειναι το επιχειρημα μου*.

Το παραδειγμα με το βελτιωμενο στον Φωτεινελη (οπου Φωτεινελης = Maha, δεν μας ενδιαφερει το προσωπο αλλα το δυναμομετρο) το εφερα ακριβως για να δειξω οτι ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ενα δικινητο αυτοκινητο να εχει τοσες μεγαλες απωλειες στο συστημα μεταδοσης του. Οχι για να συζητησουμε το αν βγαζει αυτα τα αλογα το βελτιωμενο, αλλα ποσα λεει το δυναμομετρο οτι χανει σε απωλειες.

*80 αλογα αρκουν για να κινησουν ολοκληρα αυτοκινητα (1200αρια πολης πχ), δεν υπαρχει περιπτωση κατασκευαστης να εβγαζε στον δρομο ενα τετοιο πραγμα, ειδικα σοβαρος κατασκευαστης κ μαλιστα σπορ αυτοκινητων.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:57.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.