BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=52)
-   -   Μεγάλες αλήθειες. (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=33391)

giannis 116 27-01-17 09:30

Μεγάλες αλήθειες.
 
http://thegarage.jalopnik.com/bmw-en...hit-1784684330

Κριτικες με τεράστιες δόσεις αλήθειας.

FD3S 27-01-17 10:07

Ωραίο άρθρο και αλήθειες. Αλλά αυτά είναι θέματα που με μια καλή συντήρηση και μια σχετική προσοχή να μην κανιβαλίζεις το αμάξι κρύο λύνονται.

Άλλωστε όλοι δεν έχουν παρόμοια προβλήματα με πιεσμένα μοτερ?

Dim77 27-01-17 10:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από FD3S (Μήνυμα 516548)
Ωραίο άρθρο και αλήθειες. Αλλά αυτά είναι θέματα που με μια καλή συντήρηση και μια σχετική προσοχή να μην κανιβαλίζεις το αμάξι κρύο λύνονται.

Άλλωστε όλοι δεν έχουν παρόμοια προβλήματα με πιεσμένα μοτερ?

Δεν είναι έτσι ακριβώς.
Τα θέματα με τα συστήματα ψύξης όλων των κινητήρων της BMW, δεν είναι προβλέψιμα ούτε και υπάρχει πρόληψη.

Η συντήρηση για να μη σου βγάζει τα θέματα (που έχουν όλοι οι κινητήρες της BMW ακόμα και οι απλοί με 4βαλβίδες/κύλινδρο) είναι ακριβότερη από όσο πρέπει και εμπεριέχουν τον παράγοντα ''γνώσης'' από τον ιδιοκτήτη, για ποιό λόγο πρέπει να αλλάξει αντλία νερού χωρίς να έχει χαλάσει, αντλία λαδιού, το μισό σύστημα ψύξης που είναι από τραγικής ποιότητας πλαστικά εξαρτηματάκια καθώς και διάφορα εξαρτηματάκια από το valvetrain για να μη βάλει μπροστά ένα πρωί και μείνει με ζημιά 1000 ευρώ.

Κάθε χρόνο οι κινητήρες της BMW παίρνουν ένα σωρό βραβεία. Αυτά τα βραβεία δίνονται για ολοκαίνουρια αυτοκίνητα και δεν εμπεριέχουν ούτε καν στο 1/1000 τον παράγοντα αξιοπιστίας.
Αν έκαναν αναβαθμολόγηση κάθε 10 χρόνια και 100.000χλμ θα χάνανε όλα τα μετάλια...(όπως οι ολυμπιονίκες που τους παίρνουν μετά από 10 χρόνια τα μετάλια στους επανελέγχους των δειγμάτων με νέες τεχνικές).

rapid_fast 27-01-17 11:05

Quizz Κινητηρας διαμαντι και ολα τα παρελκομενα για πεταμα..
Απαντηση.. BMW.

tacos 27-01-17 15:18

http://www.autogreeknews.gr/diafora-...se-aksiopistia

MarinosE46 27-01-17 16:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από FD3S (Μήνυμα 516548)
Ωραίο άρθρο και αλήθειες. Αλλά αυτά είναι θέματα που με μια καλή συντήρηση και μια σχετική προσοχή να μην κανιβαλίζεις το αμάξι κρύο λύνονται.

Άλλωστε όλοι δεν έχουν παρόμοια προβλήματα με πιεσμένα μοτερ?

Οσο τους δικαιολογείτε δε θα διορθωθούν ποτέ...
Και λυπάμαι που θα το πω,αλλά δεν έχουν όλα τα πιεσμένα μοτέρ τα ίδια προβλήματα...
Τα προβλήματα στο κύκλωμα ψύξης των BMW είναι συνηθισμένα...Τα εξαρτήματα είναι ποιοτικά ΑΘΛΙΑ...

tacos 28-01-17 06:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από MarinosE46 (Μήνυμα 516560)
Οσο τους δικαιολογείτε δε θα διορθωθούν ποτέ...
Και λυπάμαι που θα το πω,αλλά δεν έχουν όλα τα πιεσμένα μοτέρ τα ίδια προβλήματα...
Τα προβλήματα στο κύκλωμα ψύξης των BMW είναι συνηθισμένα...Τα εξαρτήματα είναι ποιοτικά ΑΘΛΙΑ...

.....και πανακριβα σαν ανταλακτικα.

compact 28-01-17 11:06

sorry αλλα μετα απο 14 χρονια με ε46 δεν ειχα κανενα προβλημα!τα 70 με 316 και 60 με 330 και μετατροπη.ενα luft παρεδωσε πνευμα μετα απο χρηση με νιτρα και ενα τετνωτηρα καδενας στο ν40β16α.το 30αρι ΤΙΠΟΤΑ!!!!!

tacos 28-01-17 13:55

Φιλε μου η αξιολογηση που κατατασει τελευταια σε αξιοπιστια την bmw εγινε στην Γερμανια.Στην Αγγλια τα πηγε λιγο καλιτερα.Δυσστυχως .

MarinosE46 28-01-17 18:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από compact (Μήνυμα 516571)
sorry αλλα μετα απο 14 χρονια με ε46 δεν ειχα κανενα προβλημα!τα 70 με 316 και 60 με 330 και μετατροπη.ενα luft παρεδωσε πνευμα μετα απο χρηση με νιτρα και ενα τετνωτηρα καδενας στο ν40β16α.το 30αρι ΤΙΠΟΤΑ!!!!!

Tα χιλιόμετρα που έχεις κάνει με τα μοτέρ σου είναι πολύ λίγα για αυτό και δεν είχες κανένα πρόβλημα...Από τα 130-140000 με Μ43 παίζω το ''ΒΡΕΣ ΤΗ ΔΙΑΡΡΟΗ'' από το κύκλωμα ψύξης...Εχω 180000 τώρα και ακόμα ψάχνομαι...Εν τω μεταξύ,άρχισαν να χαλάνε πάλι τα εξαρτήματα που άλλαξα τότε με την ίδια σειρά αλλά αυτή τη φορά στα μισά χιλιόμετρα από ότι τα εργοστασιακά.Και μιλάμε πάντα για γνήσια ανταλλακτικά...
Ο μόνος τρόπος να απαλλαγείς από τις διαρροές του Μ43 είναι η μετατροπή σε 6κύλινδρο.Εκεί έχω καταλήξει εγώ προσωπικά...

FD3S 29-01-17 11:58

Φίλε Μαρίνο δεν δικαιολογώ κανένα. Ποιά άλλα πιεσμένα μοτερ δεν έχουν ίδια προβληματα?
Είναι ένα πράγμα να μιλάμε για αξιοπίστία και άλλο πράγμα να μιλάμε για το κόστος με το οποίο έρχεται η αξιοπιστία αυτή.

Συμφωνώ και είναι νομίζω ξεκάθαρο από μελέτες που έχου γίνει όπως και από την τσέπη του καθενός μας ότι η BMW έχει την πιο ακριβή συντήρηση και κόστος ανταλλακτικών. Σε πολλές περιπτώσεις είναι γελοία υψηλή. Καθρέφτης για αλλαγή στο αυτοκινήτο μου κόστος 1000 ευρώ.... Τρελό...
Το αδικαιολόγητα υψηλό κόστος δεν είναι κάτι που αμβισβητείται.

Η αξιοπιστία των μοτερ που είναι το αντικείμενο που θέτει το συγκεκριμένο άρθρο, ρε παιδιά νομίζω ότι το άρθρο είναι υπερβολικό. Με μία καλή συντήρηση του μοτέρ (ακριβή δε) θεωρώ ότι είσαι καλυμένος.

MarinosE46 29-01-17 19:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από FD3S (Μήνυμα 516583)
Φίλε Μαρίνο δεν δικαιολογώ κανένα. Ποιά άλλα πιεσμένα μοτερ δεν έχουν ίδια προβληματα?
Είναι ένα πράγμα να μιλάμε για αξιοπίστία και άλλο πράγμα να μιλάμε για το κόστος με το οποίο έρχεται η αξιοπιστία αυτή.

Συμφωνώ και είναι νομίζω ξεκάθαρο από μελέτες που έχου γίνει όπως και από την τσέπη του καθενός μας ότι η BMW έχει την πιο ακριβή συντήρηση και κόστος ανταλλακτικών. Σε πολλές περιπτώσεις είναι γελοία υψηλή. Καθρέφτης για αλλαγή στο αυτοκινήτο μου κόστος 1000 ευρώ.... Τρελό...
Το αδικαιολόγητα υψηλό κόστος δεν είναι κάτι που αμβισβητείται.

Η αξιοπιστία των μοτερ που είναι το αντικείμενο που θέτει το συγκεκριμένο άρθρο, ρε παιδιά νομίζω ότι το άρθρο είναι υπερβολικό. Με μία καλή συντήρηση του μοτέρ (ακριβή δε) θεωρώ ότι είσαι καλυμένος.

Το μοτέρ του s2000,βγάζει 120 ίππους στο λίτρο και δε σπάει.Τα 20βάλβιδα της toyota το ίδιο.Το Tsport το ίδιο....Οι σχιστομάτηδες ξεκίνησαν να βγάζουν αυτοκίνητα 50 χρόνια μετά τους Ευρωπαίους αλλά στο θέμα μοτέρ είναι μπροστά.Με αντιγραφές μεν,με κλοπές πατεντών κλπ αλλά ό,τι φτιάχνουν πέραν ελαχίστων εξαιρέσεων δουλεύει...
Ωραία αυτοκίνητα τα bmw,στριφτερά,ωραία στο ταξίδι,αλλά να παίρνεις τη σήμερον ημέρα έναν Ασσο και όταν καταφέρεις να το πουλήσεις να εκπληρώνεις το τάμα στην Παναγία της Τήνου,ανακουφισμένος που απαλλάχτηκες από το καρκίνωμα,πάει πολύ...Και δεν είναι και φτηνό να πεις οκ,δεν πειράζει.

tsalin 29-01-17 23:33

Κοίτα να δεις τώρα... λες και γίνεται η συζήτηση επίτηδες! Εδώ και περίπου 10Κ χιλιόμετρα και αφού έχω αλλάξει τα 3/4 από το κύκλωμα ψύξης, συμπεριλαμβανομένου ψυγείου & παγουριού, εξακολουθώ να χάνω νερά. Καταλήγω ότι μάλλον πρόκειται για τον αισθητήρα στο ψυγείο και δεν δίνω μεγάλη σημασία, άλλωστε η διαρροή είναι πολύ μικρή -περίπου 1λ κάθε 10 ημέρες ~ 600km. Από εχθές η διαρροή επανήλθε στα συνηθισμένα επίπεδα -προ των αλλαγών- δηλαδή περίπου 4lt ανά δύο ημέρες ~120km...

Επίσης άρχισα να ξαναβλέπω στο πλακάκι του γκαράζ στάλες από λάδια -είχαν κοπεί μετά από επισκευή... Δεν τολμώ να το σηκώσω, γιατί υποψιάζομαι ότι κάτι παίζει από κάτω -για μια φορά ακόμα-...

Σκέφτομαι ότι δεν μπορώ να πάω ούτε ταξίδι (τουλάχιστον με τα παιδιά μέσα) και εκνευρίζομαι...

Επειδή είναι μπλε, σκέφτομαι να το πετάξω στη θάλασσα. Ξέρετε κανένα σημείο πέριξ της Αττικής που ο δρόμος να οδηγεί χωρίς πολλά πολλά κατευθείαν στο βυθό? ΕΧΩ ΚΟΥΡΑΣΤΕΙ αφάνταστα...

MZ3 30-01-17 00:14

δεν υπάρχει κάτι που να το βάζεις στο νερό σαν τον φώσφορο ασ πούμε και μετά με κάποιον ειδικό φακό να βλέπεις πιο εύκολα την διαρροή;

tacos 30-01-17 08:07

Τα 4L καθε διημερο με 120χλμ διαδρομη ειναι τι να πω...τραγικο.!

mixalhs 30-01-17 08:09

Μήπως να αλλάξεις μάστορα ;

FD3S 30-01-17 15:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από MarinosE46 (Μήνυμα 516586)
Το μοτέρ του s2000,βγάζει 120 ίππους στο λίτρο και δε σπάει.Τα 20βάλβιδα της toyota το ίδιο.Το Tsport το ίδιο....Οι σχιστομάτηδες ξεκίνησαν να βγάζουν αυτοκίνητα 50 χρόνια μετά τους Ευρωπαίους αλλά στο θέμα μοτέρ είναι μπροστά.Με αντιγραφές μεν,με κλοπές πατεντών κλπ αλλά ό,τι φτιάχνουν πέραν ελαχίστων εξαιρέσεων δουλεύει...
Ωραία αυτοκίνητα τα bmw,στριφτερά,ωραία στο ταξίδι,αλλά να παίρνεις τη σήμερον ημέρα έναν Ασσο και όταν καταφέρεις να το πουλήσεις να εκπληρώνεις το τάμα στην Παναγία της Τήνου,ανακουφισμένος που απαλλάχτηκες από το καρκίνωμα,πάει πολύ...Και δεν είναι και φτηνό να πεις οκ,δεν πειράζει.

Φίλος με Τsport πάει για αλλαγή αυτοκινήτου καθώς πήρε τον κινητήρα στο χέρι πριν από 3 μήνες.

Για S2000 δεν ξέρω αλλά επειδή κοιτάζω πολύ καιρό αγγελίες έγραφε σε κάμποσα ότι το μοτερ είναι αλλαγμένο πριν από τόσα χιλίαδες χιλιόμετρα.

Συγγενής μου έχει το 335 και τον άσσο. Για τον άσσο συχτιρίζει και αυτός αλλά με το 335 είναι υπερευχαριστιμένος. Τι να σου πω για να το λες θα έχεις δίκιο.

Dim77 30-01-17 16:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από FD3S (Μήνυμα 516601)
Φίλος με Τsport πάει για αλλαγή αυτοκινήτου καθώς πήρε τον κινητήρα στο χέρι πριν από 3 μήνες.

Για S2000 δεν ξέρω αλλά επειδή κοιτάζω πολύ καιρό αγγελίες έγραφε σε κάμποσα ότι το μοτερ είναι αλλαγμένο πριν από τόσα χιλίαδες χιλιόμετρα.

Συγγενής μου έχει το 335 και τον άσσο. Για τον άσσο συχτιρίζει και αυτός αλλά με το 335 είναι υπερευχαριστιμένος. Τι να σου πω για να το λες θα έχεις δίκιο.

Αν είχαν τη μεταχείριση των μοτέρ των S2000 και TS τα μοτέρ της BMW δε θα έφταναν, ούτε 50.000χλμ

Κοιτάζω και εγώ εδώ και χρόνια αγγελίες για Celica TS, και διαπιστώνω ότι γράφουν όλοι με καμάρι, ότι έχουν 150-180-220 χιλιάδες χιλιόμετρα, όταν σε αντίστοιχα BMW αν δηλώσεις πάνω από 99000χλμ, απλά δεν ανοίγει καν ο άλλος την αγγελία.

MarinosE46 30-01-17 17:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dim77 (Μήνυμα 516603)
Αν είχαν τη μεταχείριση των μοτέρ των S2000 και TS τα μοτέρ της BMW δε θα έφταναν, ούτε 50.000χλμ

Κοιτάζω και εγώ εδώ και χρόνια αγγελίες για Celica TS, και διαπιστώνω ότι γράφουν όλοι με καμάρι, ότι έχουν 150-180-220 χιλιάδες χιλιόμετρα, όταν σε αντίστοιχα BMW αν δηλώσεις πάνω από 99000χλμ, απλά δεν ανοίγει καν ο άλλος την αγγελία.

Kαλό θα ήταν να παραθέσεις ορισμένες αγγελίες από 1000άρια yaris που έχουν 300-350000 χιλιόμετρα μήπως επιτέλους καταλάβουμε τι εστί αληθινή αξιοπιστία.
Ασχετο,πριν λίγο,έκατσα να βάλω τακάκια στο 46άρι μου.Λύνω τροχό,βάζω γρύλο,σηκώνω,βγάζω τις πλαστικές τάπες των βιδών της δαγκάνας.Κάτι με έτρωγε και δεν λύνω και τις υπόλοιπες ρόδες,αλλά αποφασίζω να δω τι νούμερο είναι το allen που λύνει την δαγκάνα και έχεις τα τακάκια μπροστά σου...Ξέρετε τι νούμερο έχει βάλει αυτή η πρόστυχη ράτσα???7!!!!!Εχω 2 πλήρης συλλογές εργαλείων και φυσικά καμία από τις 2 δεν έχει μέσα 7 allen γιατί πολύ απλά δε χρησιμοποιείται από κανέναν.Στη δουλειά μου,δεν το έχω συναντήσει ποτέ...
Το σιχτίρισα λοιπόν για ακόμη μια φορά,έβαλα πίσω τον τροχό και το παράτησα στην τύχη του...

MarinosE46 30-01-17 17:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsalin (Μήνυμα 516588)
Κοίτα να δεις τώρα... λες και γίνεται η συζήτηση επίτηδες! Εδώ και περίπου 10Κ χιλιόμετρα και αφού έχω αλλάξει τα 3/4 από το κύκλωμα ψύξης, συμπεριλαμβανομένου ψυγείου & παγουριού, εξακολουθώ να χάνω νερά. Καταλήγω ότι μάλλον πρόκειται για τον αισθητήρα στο ψυγείο και δεν δίνω μεγάλη σημασία, άλλωστε η διαρροή είναι πολύ μικρή -περίπου 1λ κάθε 10 ημέρες ~ 600km. Από εχθές η διαρροή επανήλθε στα συνηθισμένα επίπεδα -προ των αλλαγών- δηλαδή περίπου 4lt ανά δύο ημέρες ~120km...

Επίσης άρχισα να ξαναβλέπω στο πλακάκι του γκαράζ στάλες από λάδια -είχαν κοπεί μετά από επισκευή... Δεν τολμώ να το σηκώσω, γιατί υποψιάζομαι ότι κάτι παίζει από κάτω -για μια φορά ακόμα-...

Σκέφτομαι ότι δεν μπορώ να πάω ούτε ταξίδι (τουλάχιστον με τα παιδιά μέσα) και εκνευρίζομαι...

Επειδή είναι μπλε, σκέφτομαι να το πετάξω στη θάλασσα. Ξέρετε κανένα σημείο πέριξ της Αττικής που ο δρόμος να οδηγεί χωρίς πολλά πολλά κατευθείαν στο βυθό? ΕΧΩ ΚΟΥΡΑΣΤΕΙ αφάνταστα...

Το πόσο σε καταλαβαίνω,δε φαντάζεσαι...Την διαρροή που αναφέρεις(1 λίτρο κάθε 600-800 χιλιόμετρα την έχω από το 2013)...Βρήκα μόνος μου με την βοήθεια ενός καθρέπτη από που προέρχεται αλλά δε θα του κάνω τη χάρη να το επισκευάσω αν δεν τιναχτεί στον αέρα πρώτα...
Η διαρροή λοιπόν προέρχεται μεταξύ μπλοκ-κεφαλής από την φλάντζα καύσεως.Η φλάντζα δεν είναι καμμένη αλλά με δεδομένο ότι είναι περμανίτης,από τα χρόνια,''έκατσε'',το καπάκι δε σφίχτηκε ποτέ στα 1000 χλμ ή αργότερα γιατί σύμφωνα με τους ΒΜWάδες δε χρειαζόταν.Εγώ πάλι ξέρω ότι δε χρειάζονται επαναληπτικό σφίξιμο οι καύσεως που αποτελούνται από μεταλλικά φύλλα πριτσινωμένα μεταξύ τους...
Μια χαρά σέρβις κάνουν τα εξουσιοδοτημένα!Το ξεμάτιασμα βέβαια είναι λίγο ακριβό!!!χαχαχα

PetrosD 30-01-17 18:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από MarinosE46 (Μήνυμα 516604)
Ασχετο,πριν λίγο,έκατσα να βάλω τακάκια στο 46άρι μου.Λύνω τροχό,βάζω γρύλο,σηκώνω,βγάζω τις πλαστικές τάπες των βιδών της δαγκάνας.Κάτι με έτρωγε και δεν λύνω και τις υπόλοιπες ρόδες,αλλά αποφασίζω να δω τι νούμερο είναι το allen που λύνει την δαγκάνα και έχεις τα τακάκια μπροστά σου...Ξέρετε τι νούμερο έχει βάλει αυτή η πρόστυχη ράτσα???7!!!!!Εχω 2 πλήρης συλλογές εργαλείων και φυσικά καμία από τις 2 δεν έχει μέσα 7 allen γιατί πολύ απλά δε χρησιμοποιείται από κανέναν.Στη δουλειά μου,δεν το έχω συναντήσει ποτέ...

Αυτό είναι δικό σου πρόβλημα, όχι της BMW.
2 φορές που το έχω κάνει στο E30 μια χαρά έλυσα τη δαγκάνα. (δε θυμάμαι το νούμερο από το κλειδί).

MarinosE46 30-01-17 18:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PetrosD (Μήνυμα 516612)
Αυτό είναι δικό σου πρόβλημα, όχι της BMW.
2 φορές που το έχω κάνει στο E30 μια χαρά έλυσα τη δαγκάνα. (δε θυμάμαι το νούμερο από το κλειδί).

δικό μου πρόβλημα,δεν είναι σε καμία περίπτωση.Θα μπορούσε να έχει ένα 8 allen όπως σε κάποια μοντέλα που είναι ένα κοινό νούμερο να τελειώνει το θέμα εκεί.Το πιο απλό θα σου πω.Κόλλησε η δαγκάνα και είσαι στη μέση του πουθενά.Τι θα κάνεις?Θα περιμένεις να περάσει καμιά αρκούδα να σου δώσει καρυδάκι?Η θα περιμένεις ώρες την οδική(αν έχεις κιόλας)...
Οι άνθρωποι είναι γελοίοι...Και ακόμα πιο γελοίος εγώ που κάθομαι και ασχολούμαι ακόμα με αυτό το παλιόπραμα.

PetrosD 30-01-17 18:49

Και γιατί να έχει 8 άλεν και να μην έχει 9; Καταλαβαίνεις με ποια έννοια το λέω.

MarinosE46 30-01-17 18:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PetrosD (Μήνυμα 516614)
Και γιατί να έχει 8 άλεν και να μην έχει 9; Καταλαβαίνεις με ποια έννοια το λέω.

Γιατί τα συνηθισμένα και ευρέως χρησιμοποιούμενα allen είναι 5,6,8,10,12,14,17,22.Τα 7 και τα 9 ή οι βίδες με 16,18,20 κεφάλι υπάρχουν μόνο στα μυαλά των Γερμανών...Καμία συλλογή που θα αγοράσεις,είτε είναι facom,usag,beta,pastorino κλπ δε θα έχει μέσα 7 ή 9 allen.
Δεν είμαι γραφιάς για να μην ξέρω τι μου γίνεται.Της δουλειάς είμαι αλλά σε άλλο κλάδο.

PetrosD 30-01-17 19:08

Οκ, εγώ δεν τα ήξερα αυτά που λες, γιατί στο σπίτι έχουμε όλα τα νούμερα.
Αλλά αφού τα ξέρεις τα στραβόξυλα τους Γερμανούς, σου κάνει κόπο να αγοράσεις ένα άλεν 7 να το έχεις, αφού χρειάζεται στο αυτοκίνητο;

MarinosE46 30-01-17 19:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PetrosD (Μήνυμα 516618)
Οκ, εγώ δεν τα ήξερα αυτά που λες, γιατί στο σπίτι έχουμε όλα τα νούμερα.
Αλλά αφού τα ξέρεις τα στραβόξυλα τους Γερμανούς, σου κάνει κόπο να αγοράσεις ένα άλεν 7 να το έχεις, αφού χρειάζεται στο αυτοκίνητο;

Καθόλου.Αυτό θα κάνω αύριο...Ηλπιζα μήπως το δικό μου το ρημάδι έχει 8.

tsalin 30-01-17 22:28

Λοιπόν το κορυφαίο είναι το εξής... Την τελευταία φορά που άλλαξα το ψυγείο και το μισό σύστημα ψύξης όταν πήγα να πάρω το αυτοκίνητο από το μάστορα, τον βρήκα να φουσάει και να ξεφουσάει βρίζοντας πάνω από το μοτέρ... Τι τρέχει ωρέ Τάσο του λέω?? Το έχω λύσει και δέσει τρεις φορές μου απαντάει... Όποτε βάζω εμπρός για να το δοκιμάσω σκάει και σε διαφορετικό σημείο... Και για να αποφύγω τις κακές σκέψεις, ο συγκεκριμένος είναι τσεκαρισμένο ότι (είναι δεν είναι καλός) είναι τίμιος...

Οπότε ναι, μπλε και στη θάλασσα, μην ταλαιπωρηθεί και κανένας άλλος Χριστιανός...

FD3S 31-01-17 11:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dim77 (Μήνυμα 516603)
Αν είχαν τη μεταχείριση των μοτέρ των S2000 και TS τα μοτέρ της BMW δε θα έφταναν, ούτε 50.000χλμ

Κοιτάζω και εγώ εδώ και χρόνια αγγελίες για Celica TS, και διαπιστώνω ότι γράφουν όλοι με καμάρι, ότι έχουν 150-180-220 χιλιάδες χιλιόμετρα, όταν σε αντίστοιχα BMW αν δηλώσεις πάνω από 99000χλμ, απλά δεν ανοίγει καν ο άλλος την αγγελία.

Αυτό είναι αλήθεια. Το Corolla TS του φίλου πραγματικά όπως και δύο Yarris χιλιάρια που και σε αυτά έχει κολλήσει το μοτέρ, έχουν υποστεί τα πάνδεινα. Σε ΒΜW θα είχε βγάλει 15000 με αυτή την μεταχείριση. :rofl2:

Πήγε και πήρε τώρα alfa giulleta. Περιμένω πότε θα με πάρει πάλι τηλέφωνο για τα μαντάτα....

tsalin 31-01-17 12:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από FD3S (Μήνυμα 516627)
Αυτό είναι αλήθεια. Το Corolla TS του φίλου πραγματικά όπως και δύο Yarris χιλιάρια που και σε αυτά έχει κολλήσει το μοτέρ, έχουν υποστεί τα πάνδεινα. Σε ΒΜW θα είχε βγάλει 15000 με αυτή την μεταχείριση. :rofl2:

Πήγε και πήρε τώρα alfa giulleta. Περιμένω πότε θα με πάρει πάλι τηλέφωνο για τα μαντάτα....

Καλά πώς κατάφερε να κολλήσει το μοτέρ του Yaris??? Εγώ είχα εταιρικό Corolla του 2005 -που είχε κάποια θέματα κυρίως λόγω κακής Βρετανικής συναρμογής του εσωτερικού- για το οποίο συνάδελφος με ρώτησε πότε κάνουμε το 1ο service, όταν το αυτοκίνητο του είχε ήδη +60Κ χιλιόμετρα... Στα αντίστοιχα χιλιόμετρα το επόμενο εταιρικό Astra είχε κάνει ήδη δύο βαρβάτες επισκέψεις με σοβαρά μηχανικά θέματα, που με τυχαίο τρόπο τις ίδιες βλάβες έπαθαν άλλα 6 οχήματα του ίδιου τύπου -στα ίδια πάνω κάτω χιλιόμετρα...

tacos 31-01-17 13:41

Για να κολλησει καποιος δυο μοτερια yaris αντι για λαδι θα εβαζε ξυδι.Οτι και να λεμε με βαση του καθενος μας τον "μικροκοσμο" τα αποτελεσματα ερευνων αξιοπιστιας κυριως για μετα τον τριτο χρονο δεν ειναι καθολου ενθαρυντικα για τα αυτοκινητα μας.Δυσκολοχωνευτο αλλα....

Dim77 31-01-17 16:35

Στο yaris της αδερφής μου, το οποίο πήραμε καινούριο τον Ιούνιο του 2000, ο πατέρας μου είχε καταλάβει από λάθος του αντιπροσώπου ότι θέλει σέρβις κάθε 30.000χλμ.

Το yaris λοιπόν, έφτασε αυτά τα χιλιόμετρα στα 6-7 χρόνια και παρά το συνεχόμενο πρήξιμο του πατέρα μου από εμένα, άλλαξε τα ΠΡΩΤΑ λάδια στα 7 χρόνια.
Περιττό να σας πώ ότι μέχρι τα 73000χλμ και περίπου 13 χρόνια άλλαξε λάδια 3 φορές (30-55-73), το 73 ήταν από εμένα.
Έκτοτε του αλλάζω κάθε 1.5 χρόνο περίπου. Τώρα έχει 105000 χλμ και θα το πάω σε λίγο για ΠΡΩΤΟ ΣΕΡΒΙΣ (πιο πολύ για ιμάντα).... Δουλεύει άψογα....και θα δουλεύει άψογα μέχρι τα 300.000χλμ (αντί για 500k που φτάνουν αυτά τα μοτέρ συνήθως τα 1.0 1999-2001)...

Στα 55000χλμ είχε αλλάξει και τακάκια (φίλτρο λαδιού και αέρα και μπουζί στα 55)...

Αφήστε τα παιδιά.....μη μιλήσω και για την Carina και τα μόλις 244455 χλμ που είναι επίσης μια χαρά...έχοντας υποστεί το 1/5 της συντήρησης ενός αντίστοιχης γενιάς Ε36...

Υ.Γ. Σκεφτόμουν όταν βγήκε η καινούρια alfa romeo Gulia, ότι θα χαλάει κλπ...και αν κάποιος δώσει τόσα λεφτά καλύτερα να έπαιρνε 3άρα...Το ξανασκέφτηκα λίγο μετά που είδα και μια μαύρη στο δρόμο (εκπληκτική)...Σιγά μην είναι χειρότερη μηχανικά..

ditris 02-02-17 20:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dim77 (Μήνυμα 516635)

μη μιλήσω και για την Carina και τα μόλις 244455 χλμ που είναι επίσης μια χαρά...έχοντας υποστεί το 1/5 της συντήρησης ενός αντίστοιχης γενιάς Ε36...

.

Δημήτρη θα μιλήσω εγώ για τη corolla μας sedan 1.3 98 μοντέλο στρογγυλοματα με 479000 χλμ με το ίδιο μοτέρ!αλλαγη ιμάντες άμα 100000χλμ,λάδια 10-40 άμα 10000χλμ ,μπουζί,φίλτρα άμα 30000!αλλαξαμε 2 σετ δίσκου-πλατώ ως τώρα,1 μπίλια φόρο οδηγού, 2 φορές αμορτισέρ και 3 φορές σετ δίσκους,τακάκια μπρος(πίσω 1 φορά σιαγόνες).α αλλάξαμε 1 θερμοστάτη ψυγείου στις 360000χλμ και κολλήσαμε τον σωλήνα της εξάτμισης ανάμεσα στο μεσαίο-τελικό καζανάκι επειδή είχε τρυπήσει!το μοτέρ δεν έχει ανοιχτεί ποτέ και καιει 0,5lt λάδι άμα 10000χλμ..

ditris 02-02-17 21:23

Υ.Γ στο αυτοκίνητο ξέχασα αλλάξαμε 1 ψείρα μπροστά,η λάμπα μεσαίας σκάλας,2 ψείρες πίσω πινακίδας,1 Λαμπιτσα οπίσθιου φωτισμού καλοριφέρ,και έγινε μια επισκευή δυνατού τα καρβουνάκια πέρσι στις 460000 χλμ. Εννοείται βενζίνη απλή αμόλυβδη πάντα από οποιοδήποτε βενζινάδικο βρίσκουμε,το αυτοκίνητο δεν ξέρει τι είναι γκαράζ,σκιά και το ύφασμα σε ουρανό,πλαϊνά πορτων(τα Κολωνάκι α είναι πλαστικά) σαν να μην πέρασαν 20 χρόνια!! Σε αυτά τα 20 χρόνια η 1η μπαταρία αλλάχτηκα στα 8 χρόνια και μετά άλλες 3 άμα 4 ετη

georgepap 02-02-17 22:19

ΟΛΑ αυτα για το corolla ειναι αναλωσιμα..!!Ουσιαστικα δεν σου εχει βγαλει καμια ζημια!!
Αυτα ειναι αυτοκινητα...εκνευριστικα αξιοπιστα!!
Ομοιως και το Rav4 του 2003 που εχει ο αδερφος μου..απλα ''σκυλι''.

Δυστυχως ομως τα νεας τεχνολογιας ΤΟΥΟΤΑ δεν εχουν την ιδια συμπεριφορα...!!

KATSARAIOS 07-02-17 05:46

Ο φιλος που λεει για την διαρροη της φλατζας ας δοκιμασει ενα καλο σφραγιστικο και πιστευω να λυθει εστω για καποιον καιρο το θεμα...
Βεβαια οτι μπορει να χασει απο καποιον "καμμενο" πλαστικο διακλαδωτηρα μετα να το εχει υποψιν...:angryfire

Υπομονη


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:56.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.