BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=52)
-   -   Μπαξιματα και ασφαλιστικη (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=9997)

Thronos 11-10-07 15:00

Μπαξιματα και ασφαλιστικη
 
Μπορει να εχει συζητηθει το θεμα ξανα αλλα δεν το ειδα καπου.Θελω να ρωτησω εαν επεμβουμε εξωτερικα στο αμαξι μας π.χ του βαλουμε m pack,ξενον(αν και προφερονται ζινον)
φαναρια LED,τιποτα προσθαιτικα απο εταιριες οπως η schnizter ολα αυτα πρεπει να δηλωθουν στην ασφαλιστικη και αν οχι ολα ,ποια ξερει κανεις? Ευχαριστω προκαταβολικα.

Cabriolakias 11-10-07 15:13

Πολυ σωστο το θρεντ που ανοιξες

Με ενδιαφερει και εμενα αυτο πολυ!

Τα φωτα σας παρακαλω...

Chalyps 11-10-07 15:16

Θα το προωθήσω σε ασφαλιστή να μας πει αν και υποπτεύομαι τις απαντήσεις του...

MrZ 11-10-07 15:33

Πιστέυω πως ενδιαφέρει πολλούς το θέμα αυτό!
Αν το κάνω look M3 και μου σπάσουν προφυλακτήρα,τί θα αποζημιωθώ προφυλακτήρα 320 ή Μ3?:twak:

Dim77 11-10-07 16:05

Θα αποζημιωθείτε για ότι έχετε δηλώσει (και έχουν κοστολογήσει) και πληρώνετε τα αντίστοιχα ασφάλιστρα.
Τα έξτρα που μπαίνουν μετά την ασφάλεια δηλώνωνται και φωτογραφίζονται.

Thronos 11-10-07 16:45

Εμενα ομως ποτε δε με ρωτησανε αν το αμαξι ειναι m pack και ουτε μου το φωτογραφισανε ποτε,αυτα γινονται οταν πας να κανεις μεικτη.

konc 11-10-07 16:56

Αν έχεις οτιδήποτε ξένο πάνω στο αμάξι από από αυτό που αναφέρει ο αριθμός πλαισίου σου, είτε θελήσει είτε όχι η ασφαλιστική να στο φωτογραφίσει/κοιτάξει, πρέπει να το δηλώσεις γιατί αλλιώς παίρνεις...@@.
Αν συμβεί η στραβή και εσύ ένα απλό 316 το έχεις κάνει look Μ3 χωρίς να πεις τίποτα στην ασφαλιστική, η ασφαλιστική θα δει τον αριθμό πλαισίου, θα δει ότι το άμάξι ήταν απλό 316 και αυτά θα σου πληρώσει. Τίποτα παραπάνω, τίποτα λιγότερο.
Εγώ μπορεί να έχω βάλει χρυσές ζάντες, αν μου τις κλέψουν λες να μου τις πληρώσουν? :)

Με λίγα λόγια, αν δεν δηλώσεις τις διαφοροποιήσεις από το μαμά αμαξι όταν κάνεις το συμβόλαιο, καλύπτεσαι (αφού κοστολογήθηκες και ανάλογα) για μαμά αμάξι. Λογικό είναι πάντως...

Aristomenis 11-10-07 17:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από konc (Μήνυμα 144956)
Με λίγα λόγια, αν δεν δηλώσεις τις διαφοροποιήσεις από το μαμά αμαξι όταν κάνεις το συμβόλαιο, καλύπτεσαι (αφού κοστολογήθηκες και ανάλογα) για μαμά αμάξι. Λογικό είναι πάντως...

Φυσικά και είναι έτσι, όπως φυσικό είναι πως όταν δηλώσεις τις διαφοροποιήσεις, θα σου διαφοροποιήσουν και το ασφάλιστρο (φυσικά προς τα πάνω :smashtard )

Chalyps 12-10-07 14:19

Oπως είπαν και τα παιδιά για οτι κοστολογηθείς για αυτό θα αποζημιωθείς.
Τώρα αν ένα τυχαίο πχ βάζω , μαμά προφυλακτήρας κάνει 500 Ε και εσύ το είχες αντικαταστήσει ή έιχες προσθέσει κάτι που ανεβάζει λίγο το κόστος πχ 750-800 ευρώ , νομίζω πως δεν θα δημιουργηθεί προβλημα απο την ασφαλιστική και θα στα δώσει τα λεφτά επιδυκνείοντας το ανάλογο τιμολόγιο.
Αν τα αξεσουάρ-ανταλακτικά του μπαξίματος είναι ακριβά και θέλεις να καλύπτεσαι καλείς πραγματογνώμονα και ..... τα ακόλουθα τα καταλαβαίνεις

M3Convertible 12-10-07 14:46

Μέχρι τώρα μου το έχουν φωτογραφήσει 3 φορές από την ασφαλιστική και θα ακολουθήσει και 4η και 5η και 6η για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:15.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.