BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=79)
-   -   M52 323i ειναι καλο? (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=33422)

PetrosD 08-03-17 10:28

Ένα ροπάτο μοτέρ (βελούδινο εξακύλινδρο BMW:love:) θέλει και αλλαγή στον τρόπο οδήγησης.
Μέσα στην πόλη, στα στενά, είναι δυνατόν να κινείσαι με αλλαγές στην επόμενη σχέση με κάτω από 1000 στροφές/λεπτό.

Dim77 08-03-17 10:45

Μέσα στην πόλη, κινείσαι χαλαρά με 1000-2000 rpm και με την Carina 1.6 (που δεν έχει και πολύ ροπή πριν τις 2500rpm), και με το Yaris 1.0 και με το Ε200 1.8....και και...

Αν καίς με το 316, σιγά μην αλλάξεις προς το πολύ πιο χαλαρό στο 323...

Στον ανοικτό δρόμο ναι, είναι πιο εύκολο.

PetrosD 08-03-17 10:46

1000 στροφές; Τόσες πολλές;:p:

stelmaniac 08-03-17 13:12

Ξερεις απο μετατροπες; Εχεις ιδεα τι πρεπει να αλλαχτει απο το ενα μοτερ στο αλλο η θα το αναλαβει ο μηχανικος σου με πολυ αμφιβολα αποτελεσματα; Γνωριζεις οτι πρεπει να αλλαχτουν ΟΛΑ(ακομα και τ'αμορτισερ) με αποτελεσμα ισως και να μην συμφερει η μετατροπη; Η μετατροπη απο 4 σε 6 κιλυνδρους δεν ειναι παιχνιδακι...

georgepap 08-03-17 14:36

Χρειαζονται τα περισσοτερα αλλαγη οντως...τα αμορτισερ παραμενουν τα ιδια παραδοξως..
...ομως τα ελατηρια αλλαζουν σιγουρα!
ΟΛΑ τα μηχανικα θα πρεπει να αλλαχτουν.

MarinosE46 08-03-17 15:46

τα αμορτισέρ όντως δεν έχουν διαφορά από 4κύλινδρο σε 6κύλινδρο.Τα ελατήρια τα εμπρός θέλουν σίγουρα αλλαγή λόγω του έξτρα βάρους του μοτέρ.Κατά τα άλλα ο φίλος θα χρειαστεί ένα μοτέρ κομπλέ με όλα πάνω(μίζα,δυναμό,πεταλούδα,πλεξούδα,εγκέφαλο,εξάτμ ιση),σασμάν,κεντρικό άξονα,διαφορικό με μεγάλο καβούκι.Δε γνωρίζω αν διαφοροποιούνται τα φρένα στη συγκεκριμένη περίπτωση.
Προσωπικά δε θα έκανα αυτή τη δουλειά σε 36άρι εκτός αν το είχα από καινούριο και ήξερα πως είναι άψογο.Θα πουλούσα το δικό μου και θα έπαιρνα μια έτοιμη μετατροπή.Αδήλωτο θα είναι ούτως ή άλλως...

stelmaniac 09-03-17 00:34

Για να γινει ΣΩΣΤΑ η μετατροπη θα μεινει σχεδον μονο η καροτσα και το πλαισιο...

rapid_fast 09-03-17 11:59

Ο Στέλιος έχει δίκαιο σε αυτό που λέει..
Η σωστή μετατροπή θα σου πάει ο κούκος αηδόνι..
εγώ είχα κατεβάσει ολόκληρο αυτοκίνητο απο Γερμανία..
Ελυνα και έδενα στο δικό μου..
2900 μου είχε βγεί, σύν 1100 που είχα αγοράσει το αμάξι...
Ελυνα απο το ένα, πετούσα γιατί ήταν μισοφθαρμένα, αγόραζα ανταλλακτικά...
Δε λέει..
Εκτός αν θές να κάνεις πασαλείματα, όπως πχ αλλάζω εξάτμιση και νομίζω
το αμάξι γαζώνει και έχει πάρει 7.000 άλογα...
Και δεν ξέρω αν θα μπορέσεις πλέον και να το δηλώσεις...

stelmaniac 09-03-17 14:48

...ακομα και ετοιμο να το παρει δε θα ειναι οπως πρεπει. Δεν πιστευω να υπαρχουν πανω απο 10 ατομα στην Ελλαδα να εχουν κανει ακραιφνη μετατροπη. Οποτε ας κανει ο,τι θελει ο ανθρωπος. Ακομα και σημερα οι σοβαρες μετατροπες πληρωνονται...

Stunt Mike 10-03-17 00:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac (Μήνυμα 517185)
Για να γινει ΣΩΣΤΑ η μετατροπη θα μεινει σχεδον μονο η καροτσα και το πλαισιο...

Δεν ισχυει κατι τετοιο...Τα Ε36-46 ειναι ιδια στα περισσοτερα σημεια τους.....Θελει μοτερ-εγκεφαλο-βασεις μηχανης,καντραν,αντιστρεπτικη μπροστα,εξατμιση,φρενα και ελατηρια μπροστινα οπωσδηποτε για να μπει σωστα το 6κυλινδρο....Αν το 316 ειναι με ταμπουρα,τοτε βαζει τον αξονα ολοκληρο πισω του 323 κομπλε με φρενα-διαφορικο-ημιαξονια.....Αν εχει ηδη δισκοφρενα πισω ως 316,τοτε δεν ειναι επειγον ν'αλλαξει κατι αλλο ουτε στη μεταδοση....Το σασμαν ειναι ακριβως το ιδιο,απλα αλλαζει το διαφορικο πισω που το 323 εχει 188αρι με μακρυτερο βημα......Δεν ειναι επειγον ν'αλλαχτει,ουτε δημιουργει συνηθως προβληματα σε αυτοκινητα δρομου,ασε που θα του αρεσει οπως πηγαινει με το κοντυτερο!!Αν βρισκει λοιπον ενα τετοιο τροπετακι σε καλη τιμη και γουσταρει το σασι του 316 του,δεν υπαρχει λογος να μην το κανει....Μην ειστε καταστροφολαγνοι,αυτες ειναι μετατροπες που γινονται κυριολεκτικα bolt on στην αυλη σου......Απλα τετοια εποχη συμφερει να βρεις να παρεις αλλο ετοιμο απο το να φτιαξεις το δικο σου...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:09.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.