BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=79)
-   -   M52 323i ειναι καλο? (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=33422)

Dimitrismpl 06-03-17 19:51

M52 323i ειναι καλο?
 
Δεν ξερω αν εχετε αναφερει κατι σχετικα με αυτο που θα αναφερω τωρα. Σκεφτομαι να κανω μετατροπη απο 316 που εχω πανω σε 323 Μ52. Δεν εχω ιδεα για το μοτερ. απλα το βρισκω σε παρα πολυ καλη ευκαιρια κ σκεφτομαι να κανω την μετατροπη. Οποιος γνωριζει κατι για το 323 ας μου δωσει οποιαδηποτε πληροφορια σχετικα με το μοτερ, αν αξιζει η μετατροπη, αν αξιζει το μοτερ, ποσο καλο ειναι το μοτερ, τι διαφορες θα δω κτλ.

georgepap 06-03-17 21:35

Πολυ καλο μοτερ,αξιοπιστο,αθορυβο με πολυ ομοιομορφη ροπη ,
χωρις σκαλοπατια και κενα...

Stunt Mike 06-03-17 22:49

2500cc.170hp και ροπη απο τις 2000σαλ και ανω πολυ καλη...Αυτο το πλεονεκτημα ειχαν τα Μ52,εναντι των Μ50,ομοιογενεια στο φασμα τους και οικονομικα σε καταναλωση...

PetrosD 06-03-17 22:59

Είχαν και διπλό VANOS, αν δεν κάνω λάθος;
Μάλλον, είχαν μονό τα M52B25 και διπλό τα M52TUB25.

BMW Power 07-03-17 10:11

Σωστός ο Πέτρος τα TU είχαν διπλό Vanos και οπτικά δεν τα ξεχωρίζεις από τα Μ54

PetrosD 07-03-17 10:21

Ναι! Το διπλό VANOS, εκτός από το ότι είναι ...διπλό, ρυθμίζει τις βαλβίδες σε μεγαλύτερο εύρος μοιρών από το μονό και σε οποιαδήποτε ενδιάμεση γωνία χρειάζεται, σε αντίθεση με το μονό που έχει μόνο 2 θέσεις: Advanced και Retard.

Dimitrismpl 07-03-17 21:13

Σας ευχαριστω πολυ. Αρα μου λετε πως αξιζει να το βαλω πανω στο 36αρι μου? κ απο καταναλωση τι παιζει? γιατι πραγματικα με το 16αρι που εχω πανω εχω πουληθει κ στις βενζινες κ στην ουσια τσαμπα βενζινα καιω. δεν κουνιετε καθολου κ πιστευω πως το ξερετε πολυ καλα για το 1600 στο 36αρι λογο βαρος πως δεν κουνιετε.

PetrosD 07-03-17 21:29

Πόλη, μικρές διαδρομές με κρύο αμάξι, 12 λίτρα/100.
Πόλη ζεστό, χαλαρή οδήγηση 10 λίτρα/100, ίσως και λίγο λιγότερο.
Εθνική με σταθερά 160, περίπου 10 λίτρα/100, ίσως και λιγότερο, ανάλογα το σασμάν και το διαφορικό σου.
Εθνική χαλαρά 80-100, περίπου 7 λίτρα/100.

georgepap 07-03-17 22:30

Η καταναλωση ειναι πολυ χαμηλη στα Μ52 μοτερ.
Μην σου πω πως θα καις λιγοτερο λογω του οτι θα κινεισαι με μια ταχυτητα πανω
λογω ροπης.

Dim77 08-03-17 07:32

Εκτός αν οδηγεί με τον ίδιο τρόπο και πηγαίνει πιο γρήγορα, φρενάρει περισσότερο και καίει και +30%...

Και όλα αυτά τα όμορφα, αν είναι σε καλή κατάσταση και δεν είναι έτοιμο για ρεκτιφιέ.

(πάντα από εμένα η αντίθετη άποψη) :D

PetrosD 08-03-17 10:28

Ένα ροπάτο μοτέρ (βελούδινο εξακύλινδρο BMW:love:) θέλει και αλλαγή στον τρόπο οδήγησης.
Μέσα στην πόλη, στα στενά, είναι δυνατόν να κινείσαι με αλλαγές στην επόμενη σχέση με κάτω από 1000 στροφές/λεπτό.

Dim77 08-03-17 10:45

Μέσα στην πόλη, κινείσαι χαλαρά με 1000-2000 rpm και με την Carina 1.6 (που δεν έχει και πολύ ροπή πριν τις 2500rpm), και με το Yaris 1.0 και με το Ε200 1.8....και και...

Αν καίς με το 316, σιγά μην αλλάξεις προς το πολύ πιο χαλαρό στο 323...

Στον ανοικτό δρόμο ναι, είναι πιο εύκολο.

PetrosD 08-03-17 10:46

1000 στροφές; Τόσες πολλές;:p:

stelmaniac 08-03-17 13:12

Ξερεις απο μετατροπες; Εχεις ιδεα τι πρεπει να αλλαχτει απο το ενα μοτερ στο αλλο η θα το αναλαβει ο μηχανικος σου με πολυ αμφιβολα αποτελεσματα; Γνωριζεις οτι πρεπει να αλλαχτουν ΟΛΑ(ακομα και τ'αμορτισερ) με αποτελεσμα ισως και να μην συμφερει η μετατροπη; Η μετατροπη απο 4 σε 6 κιλυνδρους δεν ειναι παιχνιδακι...

georgepap 08-03-17 14:36

Χρειαζονται τα περισσοτερα αλλαγη οντως...τα αμορτισερ παραμενουν τα ιδια παραδοξως..
...ομως τα ελατηρια αλλαζουν σιγουρα!
ΟΛΑ τα μηχανικα θα πρεπει να αλλαχτουν.

MarinosE46 08-03-17 15:46

τα αμορτισέρ όντως δεν έχουν διαφορά από 4κύλινδρο σε 6κύλινδρο.Τα ελατήρια τα εμπρός θέλουν σίγουρα αλλαγή λόγω του έξτρα βάρους του μοτέρ.Κατά τα άλλα ο φίλος θα χρειαστεί ένα μοτέρ κομπλέ με όλα πάνω(μίζα,δυναμό,πεταλούδα,πλεξούδα,εγκέφαλο,εξάτμ ιση),σασμάν,κεντρικό άξονα,διαφορικό με μεγάλο καβούκι.Δε γνωρίζω αν διαφοροποιούνται τα φρένα στη συγκεκριμένη περίπτωση.
Προσωπικά δε θα έκανα αυτή τη δουλειά σε 36άρι εκτός αν το είχα από καινούριο και ήξερα πως είναι άψογο.Θα πουλούσα το δικό μου και θα έπαιρνα μια έτοιμη μετατροπή.Αδήλωτο θα είναι ούτως ή άλλως...

stelmaniac 09-03-17 00:34

Για να γινει ΣΩΣΤΑ η μετατροπη θα μεινει σχεδον μονο η καροτσα και το πλαισιο...

rapid_fast 09-03-17 11:59

Ο Στέλιος έχει δίκαιο σε αυτό που λέει..
Η σωστή μετατροπή θα σου πάει ο κούκος αηδόνι..
εγώ είχα κατεβάσει ολόκληρο αυτοκίνητο απο Γερμανία..
Ελυνα και έδενα στο δικό μου..
2900 μου είχε βγεί, σύν 1100 που είχα αγοράσει το αμάξι...
Ελυνα απο το ένα, πετούσα γιατί ήταν μισοφθαρμένα, αγόραζα ανταλλακτικά...
Δε λέει..
Εκτός αν θές να κάνεις πασαλείματα, όπως πχ αλλάζω εξάτμιση και νομίζω
το αμάξι γαζώνει και έχει πάρει 7.000 άλογα...
Και δεν ξέρω αν θα μπορέσεις πλέον και να το δηλώσεις...

stelmaniac 09-03-17 14:48

...ακομα και ετοιμο να το παρει δε θα ειναι οπως πρεπει. Δεν πιστευω να υπαρχουν πανω απο 10 ατομα στην Ελλαδα να εχουν κανει ακραιφνη μετατροπη. Οποτε ας κανει ο,τι θελει ο ανθρωπος. Ακομα και σημερα οι σοβαρες μετατροπες πληρωνονται...

Stunt Mike 10-03-17 00:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac (Μήνυμα 517185)
Για να γινει ΣΩΣΤΑ η μετατροπη θα μεινει σχεδον μονο η καροτσα και το πλαισιο...

Δεν ισχυει κατι τετοιο...Τα Ε36-46 ειναι ιδια στα περισσοτερα σημεια τους.....Θελει μοτερ-εγκεφαλο-βασεις μηχανης,καντραν,αντιστρεπτικη μπροστα,εξατμιση,φρενα και ελατηρια μπροστινα οπωσδηποτε για να μπει σωστα το 6κυλινδρο....Αν το 316 ειναι με ταμπουρα,τοτε βαζει τον αξονα ολοκληρο πισω του 323 κομπλε με φρενα-διαφορικο-ημιαξονια.....Αν εχει ηδη δισκοφρενα πισω ως 316,τοτε δεν ειναι επειγον ν'αλλαξει κατι αλλο ουτε στη μεταδοση....Το σασμαν ειναι ακριβως το ιδιο,απλα αλλαζει το διαφορικο πισω που το 323 εχει 188αρι με μακρυτερο βημα......Δεν ειναι επειγον ν'αλλαχτει,ουτε δημιουργει συνηθως προβληματα σε αυτοκινητα δρομου,ασε που θα του αρεσει οπως πηγαινει με το κοντυτερο!!Αν βρισκει λοιπον ενα τετοιο τροπετακι σε καλη τιμη και γουσταρει το σασι του 316 του,δεν υπαρχει λογος να μην το κανει....Μην ειστε καταστροφολαγνοι,αυτες ειναι μετατροπες που γινονται κυριολεκτικα bolt on στην αυλη σου......Απλα τετοια εποχη συμφερει να βρεις να παρεις αλλο ετοιμο απο το να φτιαξεις το δικο σου...

KATSARAIOS 10-03-17 05:49

Αν εχεις βρει μονο το μοτερ (που θα πρεπει να γνωριζεις σε τι κατάσταση ειναι ) και οχι ολα τα υπολοιπα μερη που απαιτουνται για μια σωστη μετατροπή θα ταλαιπωρηθεις να βρισκεις ανταλλακτικα και θα σου κοστισει αρκετα παραπανω απο οτι υπολογιζεις .
Επισης απο Ε46 σε Ε36 θες καποια διαφορετικα πραγματα ακομα και αν εχεις ολοκληρο το Ε46 τροπετο
Καταναλωση θα εχεις μεγαλυτερη 100% ξεχασε το αυτο περι περισσοτερης ροπης ,ετσι λεγαμε ολοι καποτε οταν ξεκινουσαμε μετατροπές.
Και το βασικοτερο που δεν ειδα να πει κανεις ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟΣ καθως δεν μπορεις βασει νομου να δηλωσεις αλλαγη μεγαλυτερου του 25% σε κυβικα και ιππους.
Καλη τυχη οτι επιλεξεις.

stelmaniac 10-03-17 20:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stunt Mike (Μήνυμα 517200)
Δεν ισχυει κατι τετοιο...Τα Ε36-46 ειναι ιδια στα περισσοτερα σημεια τους.....Θελει μοτερ-εγκεφαλο-βασεις μηχανης,καντραν,αντιστρεπτικη μπροστα,εξατμιση,φρενα και ελατηρια μπροστινα οπωσδηποτε για να μπει σωστα το 6κυλινδρο....Αν το 316 ειναι με ταμπουρα,τοτε βαζει τον αξονα ολοκληρο πισω του 323 κομπλε με φρενα-διαφορικο-ημιαξονια.....Αν εχει ηδη δισκοφρενα πισω ως 316,τοτε δεν ειναι επειγον ν'αλλαξει κατι αλλο ουτε στη μεταδοση....Το σασμαν ειναι ακριβως το ιδιο,απλα αλλαζει το διαφορικο πισω που το 323 εχει 188αρι με μακρυτερο βημα......Δεν ειναι επειγον ν'αλλαχτει,ουτε δημιουργει συνηθως προβληματα σε αυτοκινητα δρομου,ασε που θα του αρεσει οπως πηγαινει με το κοντυτερο!!Αν βρισκει λοιπον ενα τετοιο τροπετακι σε καλη τιμη και γουσταρει το σασι του 316 του,δεν υπαρχει λογος να μην το κανει....Μην ειστε καταστροφολαγνοι,αυτες ειναι μετατροπες που γινονται κυριολεκτικα bolt on στην αυλη σου......Απλα τετοια εποχη συμφερει να βρεις να παρεις αλλο ετοιμο απο το να φτιαξεις το δικο σου...

Κατι τετοιους γνωστες ακουνε οι επιδοξοι μετατροπακηδες και στο τελος χτυπανε το κεφαλι τους :105whistl Αφου τη μετατροπη την κανει και στην αυλη του δεν του βαζεις ενα χερακι να γλυτωσει και τους μηχανικους ο ανθρωπος?

Dimitrismpl 11-03-17 14:30

παιδια το εχω βρει πολυ καλη ευκαιρια πραγματικα πολυ καλη. απλα κανω τραμπα ολα τα δικα μ κ το μοτερ μαζι κ παιρνω το 323. συν καποια χρηματα. αλλα πραγματικα ειναι ευκαιρια. ετσι οπως μου τα λεει το συνεργειο που θα μ κανει την μετατροπη. ρωταω εαν αξιζει η μετατροπη κ σαν μοτερ. δεν ξερω την ηλικια του καθενως εδω μεσα αλλα εγω ειμαι αρκετα μικρος κ καταλαβαινετε πως τα γουσταρω αυτα τα δυνατα! οσο αφορα την καταναλωση δεν ξερω αν θα δω τρελη διαφορα. καιω 7λιτρα 50χιλιομετρα κ ουτε. φοραω 17αρα ζαντα. ασχετως η καταναλωση, δεν λεει να τσουλισει κ λιγο το μοτερ. οποτε ειμαι καθετως να την κανω την τραμπα. το παιζω κορονα γραμματα το μοτερ γτ δεν μπορω να το ακουσω λογο οτι δεν το φοραει καποιο αμαξι. απλα παω κ οτι γινει.

KATSARAIOS 11-03-17 22:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dimitrismpl (Μήνυμα 517221)
παιδια το εχω βρει πολυ καλη ευκαιρια πραγματικα πολυ καλη. απλα κανω τραμπα ολα τα δικα μ κ το μοτερ μαζι κ παιρνω το 323. συν καποια χρηματα. αλλα πραγματικα ειναι ευκαιρια. ετσι οπως μου τα λεει το συνεργειο που θα μ κανει την μετατροπη. ρωταω εαν αξιζει η μετατροπη κ σαν μοτερ. δεν ξερω την ηλικια του καθενως εδω μεσα αλλα εγω ειμαι αρκετα μικρος κ καταλαβαινετε πως τα γουσταρω αυτα τα δυνατα! οσο αφορα την καταναλωση δεν ξερω αν θα δω τρελη διαφορα. καιω 7λιτρα 50χιλιομετρα κ ουτε. φοραω 17αρα ζαντα. ασχετως η καταναλωση, δεν λεει να τσουλισει κ λιγο το μοτερ. οποτε ειμαι καθετως να την κανω την τραμπα. το παιζω κορονα γραμματα το μοτερ γτ δεν μπορω να το ακουσω λογο οτι δεν το φοραει καποιο αμαξι. απλα παω κ οτι γινει.

Ετσι οπως τα λες αφου εισαι μικρος οχι δεν αξιζει !
Μπασταρδευεις το αμαξι σου ,παιζεις στην τυχη την περιουσια σου και παρανομεις.

Stunt Mike 11-03-17 23:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac (Μήνυμα 517215)
Κατι τετοιους γνωστες ακουνε οι επιδοξοι μετατροπακηδες και στο τελος χτυπανε το κεφαλι τους :105whistl Αφου τη μετατροπη την κανει και στην αυλη του δεν του βαζεις ενα χερακι να γλυτωσει και τους μηχανικους ο ανθρωπος?

Ενηλικοι ανθρωποι ειναι,δικο τους κεφαλι ειναι.....Τουλαχιστον ν'ακουνε την αληθεια κι οχι ανακριβειες.....Σε αυτοκινητο-φορουμ μπηκε το παλικαρι να ρωτησει κι οχι στο ''γινε-ο-μπαμπας-μου.gr''.....

MZ3 12-03-17 00:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dimitrismpl (Μήνυμα 517221)
παιδια το εχω βρει πολυ καλη ευκαιρια πραγματικα πολυ καλη. απλα κανω τραμπα ολα τα δικα μ κ το μοτερ μαζι κ παιρνω το 323. συν καποια χρηματα. αλλα πραγματικα ειναι ευκαιρια. ετσι οπως μου τα λεει το συνεργειο που θα μ κανει την μετατροπη. ρωταω εαν αξιζει η μετατροπη κ σαν μοτερ. δεν ξερω την ηλικια του καθενως εδω μεσα αλλα εγω ειμαι αρκετα μικρος κ καταλαβαινετε πως τα γουσταρω αυτα τα δυνατα! οσο αφορα την καταναλωση δεν ξερω αν θα δω τρελη διαφορα. καιω 7λιτρα 50χιλιομετρα κ ουτε. φοραω 17αρα ζαντα. ασχετως η καταναλωση, δεν λεει να τσουλισει κ λιγο το μοτερ. οποτε ειμαι καθετως να την κανω την τραμπα. το παιζω κορονα γραμματα το μοτερ γτ δεν μπορω να το ακουσω λογο οτι δεν το φοραει καποιο αμαξι. απλα παω κ οτι γινει.

Φαντάζομαι γνωρίζεις ότι το μόνο που παίζεις κορόνα γράμματα είναι το μέλλον σου
ξέρεις καταρχήν ότι το αυτοκίνητο έτσι και σε έναν απλό έλεγχο ανακαλύψουν ότι φοράει απλά αδήλωτη μηχανή το κάνουν κατάσχεση, και στην συνέχεια αν γίνει καμιά στραβή στο δρόμο κανένα σοβαρό ατύχημα η ασφάλειά σου θα κυνηγάει τα χρήματα που θα δώσει στους άλλους από εσένα, αν θεωρείς ότι αξίζει παρόλα αυτά η μετατροπή, προχώρα μιας και τα μηχανικά λίγα φράγκα παραπάνω θα το μαζέψεις σε κάποια στιγμή για να γίνει σωστό το αυτοκίνητο.
Το ότι ο γείτονας που έχει μετατροπή 25 χρόνια και δεν του έχει κάτσει στραβή δεν σημαίνει ότι και του χρόνου θα είναι στην ίδια μοίρα και ότι σε εμάς την πρώτη μέρα δεν θα μας πιάσουν. Τα λέω όλα αυτά για να καταλάβεις ότι το ρίσκο δεν είναι αν θα δουλεύει σωστά η μηχανή ή αν σου κάνουν καλή δουλειά αλλά όλα τα υπόλοιπα
Στα λέω εγώ που είχα και μερικές μετατροπές και τώρα καταλαβαίνω πόσο τυχερός ήμουν που δεν συνέβη κάτι τραγικό κάτι που απλά ήταν καθαρή τύχη και τίποτα παραπάνω.

Α8hnaios 12-03-17 18:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από KATSARAIOS (Μήνυμα 517201)
Και το βασικοτερο που δεν ειδα να πει κανεις ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟΣ καθως δεν μπορεις βασει νομου να δηλωσεις αλλαγη μεγαλυτερου του 25% σε κυβικα και ιππους.
Καλη τυχη οτι επιλεξεις.

Σωστος ο Γιωργος

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dimitrismpl (Μήνυμα 517221)
δεν ξερω την ηλικια του καθενως εδω μεσα αλλα εγω ειμαι αρκετα μικρος κ καταλαβαινετε πως τα γουσταρω αυτα τα δυνατα!

Παρε is για αρχη...

Stunt Mike 13-03-17 00:10

Εχει γινει κλασικο πλεον το σχημα:ερωτηση μετατροπης-πρηξιμο κακαλων περι δηλωσης της μετατροπης και αναλυση των νομικων επιπτωσεων!!!Ελεος ρε παιδια πια!!Ενηλικοι ανθρωποι ρωτανε,συγκεκριμενη ερωτηση κανουν,απο κει και περα το θεμα δεν σας αφορα!!Ξεκολλατε με τα κομπλεξ σας και απλα απαντηστε στο θεμα του καθενος χωρις να ξεφευγετε!!Το τι θα κανει τελικα,ειναι ξεκαθαρα δικο του προσωπικο θεμα,αν δεν ξερει την νομοθεσια,ειναι δικο του προβλημα επισης,δεν σας εβαλε μεντορες στην ζωη του,ουτε ζητησε να τον πατροναρετε!Αντε μπας και ξυπνησει λιγο το φορουμ,γιατι νεκρωσε εντελως και σε θεματα αλλα και σε νοοτροπια.....

Dim77 13-03-17 08:19

Φίλε mike, είναι πιτσιρικάς.
Είναι άσχετος από BMW και αυτοκίνητα γενικά.
Είναι φουντωμένος (καίει 14 λίτρα/100km με το 316).
Του προτείνουν φτηνό 323 (σιγά το συγκινητικό μοτέρ, καλό για ταξίδια είναι).

Προφανώς έχει μαζέψει τα χρήματα που απαιτούνται για τη μετατροπή και μάλλον όχι παραπάνω.
Το συνεργείο είναι έτοιμο να τον κάνει ''μηνιάτικο'' (και όχι απλά ''μεροκάματο'' που είναι η έκφραση).
Δεν του είπαν ότι αν καίει 14λ/100 με Μ43Β16 θα καίει 20lt/100km με το Β25 γιατί ΔΕΝ θα εκμεταλλευτεί ροπή και 2 ταχύτητες πάνω και και και....

Θα είσαι κοντά του να τον βοηθήσεις για να μην δώσει επί τρία μέσα σε 1.5 χρόνο από τη μετατροπή για να έχει αμάξι?
Θα είσαι δίπλα του να τον συμβουλεύσεις, όταν θα του πουν στο ΚΤΕΟ ''μεγειά'' φίλε...όταν φωτογραφίζουν πινακίδα/VIN/engine code?

Δε μας έβαλε να τον πατρονάρουμε, ή να γίνουμε μέντορες, αλλά μισό λεπτό....
ΑΥΤΟΣ ΡΩΤΗΣΕ ΌΛΟΥΣ ΕΔΩ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ....
Τι να του απαντήσουμε δηλαδή?

Χαίρομαι πραγματικά με τις απαντήσεις που έδωσαν τα παιδιά.
Σοβαρές και υπεύθυνες.

Στην αρχή ρώτησε για το μοτέρ. Του απάντησαν για το μοτέρ.
Μετά ρωτάει αν θα καίει γιατί το 316 τον έχει τσακίσει...Εκεί αρχίζουν οι ''φρόνιμες'' απαντήσεις.
Εσύ μετά που ρωτάει ότι είναι μικρός σε ηλικία και καίει 7λίτρα/50km και από το πόστ του, συμπεραίνεις ότι δεν του περισσεύουν για ΜΕΤΑ τη μετατροπή να συγυρίζει τι του προτείνεις?

Κάντο/βάλτο/στα@@σου μικρέ και η αστυνομία και όλοι?

Εσύ πατρονάρεις τους υπόλοιπους που έχουν μια πιο ώριμη άποψη από εσένα, πάμπολλες φορές, σε όλα τα παρόμοια θέματα.
Οι οποίοι (και εγώ μαζί), είναι μανιακοί με τα αυτοκίνητα, και τα ''γουστάρουν και αυτοί, τα δυνατά'', αλλά με τα χρόνια όπως εξελίσσονται όλα τα πράγματα και οι ίδιοι, αδυνατούν να δώσουν αφελής απαντήσεις του τύπου ''βάλτα και μη σε νοιάζει''....

Υ.Γ. Φίλε, μιλάμε για μοτέρ 20 ετών. Πιθανότατα έχει έρθει από το εξωτερικό και έχει διανύσει από 200.000χλμ εώς και 400.000χλμ.(και παραπάνω). Ότι και να σου πουν στο συνεργείο.
Για τα υπόλοιπα μηχανικά μέρη τι να σου πώ.
Εάν μιλάγαμε για Ε46, θα σου έλεγα ότι έχει άλλο σασμάν, κεντρικό άξονα, διαφορικό, για Ε36 δεν ξέρω στα σίγουρα. Ακόμα και αν το σασμάν μοιάζει, η BMW, έδινε άλλους κωδικούς που αντέχουν περισσότερη ροπή στα μεγαλύτερα μοτέρ.

Αν το μοτέρ είναι σε καλή κατάσταση, είναι δυνατό και ήρεμο. Έχει καλή ροπή και κάμποση δύναμη. Ειδικά στις μεσαίες στροφές και ψηλά όχι πολύ.
Δεν συγκινεί. Θα σπινάρεις τους 17'' τροχούς σου εύκολα, ενώ τώρα όχι.

Θα καίς αρκετά περισσότερη βενζίνη με τον ίδιο τρόπο οδήγησης. Δεν θα το πάρεις για να κινείσαι με τη ροπή στις 1500 και 2000rpm.
Θα το ευχαριστιέσαι και περισσότερο.
Θα γυρίζει και θα γλυστράει περισσότερο που είναι διασκεδαστικό, αλλά και επικίνδυνο.
Έχει πολύ πιο ωραίο ήχο. (αυτό σίγουρα).
Πάμε στα άσχημα.
Πιθανώς να σου κοστίσει πολύ πολύ περισσότερο από όσο νομίζεις αρχικά.
Θα είσαι παράνομος. Και σε περίπτωση ατυχήματος (σοβαρού), πολύ πιθανώς ανασφάλιστος και εκτεθειμένος, αφού το συμβόλαιο, θα βασίζεται σε ψευδή στοιχεία.


Αν αξίζει ή όχι, για τον καθένα μπορεί να είναι διαφορετική η απάντηση. Για εμένα δεν αξίζει.
Και λυπάμαι, αλλά αυτές οι παρανομίες στην Ελλάδα πρέπει να σταματήσουν. Καλώς η κακώς, δεν είμαστε στο 1991 ή σε κάποια Αφρικανική republic...

Εσύ κοίτα τα οικονομικά σου και αν σε παίρνει, πάρε ένα έτοιμο αυτοκίνητο 320, 325, 328 δηλωμένο.
Αλλιώς μάζεψε εμπειρίες και κάνε οικονομία για αργότερα. (Αυτή είναι η δική μου συμβουλή και δεν είναι πατρονάρισμα)

Υ.Γ. Μας ενδιαφέρει απόλυτα το θέμα των επιπτωσεων γιατί αν πέσει επάνω μας με παράνομη μετατροπή, εμείς θα αργήσουμε να αποζημιωθούμε και θα ταλαιπωρηθούμε.
Το πρήξιμο κάκκαλων, ισχύει και από την αντίθετη πλευρά φίλτατε mike....και θα σου πρότεινα αν σου πρήστηκαν πολύ, να βάλεις λίγο πάγο για 2-3 λεπτά με επαναλήψεις ανά 10' και να μην ξαναγράψεις παρόμοια έκφραση γιατί λοιδωρείς την γνώμη όλων όσων έγραψαν από πάνω...
Κόμπλεξ, δεν έχει αυτός που είναι ήρεμος. Κόμπλεξ έχει αυτός που προσπαθεί επι χρόνια να πείσει όλο τον κόσμο ότι η παράνομη μετατροπή δεν πειράζει και ''η άκρη θα βρεθεί να μη σε πειράξει κανένας''.
Ίδια απάντηση, ίδια αντίδραση (έκρηξης) πολλά χρόνια.
Παρόλα αυτά συνεχίζεις να γράφεις για τα κόμπλεξ αυτών που έχουν σωφροσύνη και ΔΕΝ λένε μη πάρεις 323, 328, 338... Μην το κάνεις παράνομα λένε.
Αλλά τα συμπλέγματα είναι για αυτούς που θέλουν μεγαλύτερο μοτέρ (ή μόριο?), αλλά δεν θέλουν να το πληρώνουν.

PetrosD 13-03-17 09:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dim77 (Μήνυμα 517239)
(ή μόριο?)

Δημήτρη, αυτό δεν χρειαζόταν, ρε φίλε.

Dim77 13-03-17 11:21

Δε μίλησα εγώ για κομπλεξικούς φίλε...

Είναι η πολλοστή φορά, που ο mike απαντάει με τον ίδιο ακριβώς τρόπο, σε παρόμοιο θρεντ, που πολλοί απαντάνε επίσης παρόμοια (όπως έκαναν σε αυτό το θρεντ) για να διαβάσουμε τελικά από τον mike, ότι η αλήθεια είναι μόνο η δική του, και οι υπόλοιποι που δεν αφήνουν τον δύσμοιρο που θέλει να κάνει την όποια παράνομη μετατροπή έχουν κόμπλεξ (Τι κόμπλεξ? Μικρού μοτέρ?)...

Έτσι και μόνο το έγραψα αφού στην πραγματικότητα αυτά τα συμπλέγματα, δεν είναι πραγματικά, είναι στο μυαλό του εκάστοτε ανθρώπου ακόμα και αν δεν ισχύουν (και συνήθως δεν ισχύουν στην πράξη, αλλά το μυαλό κατευθύνει την συμπεριφορά).

Εγώ επειδή έχω συμμετέχει στην συζήτηση δεν μπορώ να κάνω καμιά άλλη ενέργεια (ποτέ δεν το έκανα όσα χρόνια ήμουν moderator). Πάντα όταν έχω συμμετάσχει, αφήνω άλλους να συντονίσουν (και εμένα).
Ας το πράξουν όπως νομίζουν ότι είναι σωστό.

Κρίμα για όσους κάθονται και απαντάνε στα όποια θρεντ...

Dim77 13-03-17 11:32

Για όλους, να θυμίσω ότι όταν δεν σας αρέσει ο τρόπος γραφής ή συμπεριφοράς οποιουδήποτε, υπάρχει η μικρή ζυγαριά (reputation) που μπορείτε να βάλετε ΑΡΝΗΤΙΚΗ αξιολόγηση.

Δεν είναι για να ευλογούν όλοι τα γένια τους και να κάνουν δημόσιες σχέσεις.

Μετά από όλα αυτά τα χρόνια, λίγο πολύ ξέρουμε ο ένας τον άλλο, τις απόψεις, τον τρόπο κλπ.

Υ.Γ. Να υπενθυμίσω ότι δεν προσβάλλομαι προσωπικά όταν έχουν γράψει 5 παιδιά σε ένα θρεντ και εγώ μαζί και μας πούν κομπλεξικούς. Αλλά το εκλαμβάνω άσχημα για τους υπόλοιπους.

Stunt Mike 13-03-17 11:39

Νομιζω μου επιτεθηκες χωρις να καταλαβεις τι και πως το εγραψα...Ειδες πουθενα να ενεκρινα να βαλει καποιος αδηλωτο μοτερ τα τελευταια χρονια ή σε αυτο το thread?Δεν νομιζω...Διαβασε παλι καλα λοιπον...Με μια προχειρη αναζητηση να κανεις,τα θεματα περι μετατροπων εχουν 5-6 σοβαρες απαντησεις χρησιμες κι αλλες 30 του στυλ μην το κανεις,εισαι παρανομος,εγκληματιας,μικροτσουτσουνος κτλ...Ουδεποτε κανεις ομως δεν ζητησε νομικες συμβουλες ουτε και πατροναρισμα στις αποφασεις του...Το αν θελει να ειναι παρανομος ή οχι δεν θα το λυσετε εσεις με νουθεσιες και συμβουλες "ωριμες"...Επισης αν το τσουτσουνι του ειναι μεγαλο ή θελει συμπληρωμα,επισης δεν σας αφορα...Αν δεν σ'αρεσουν αυτα που γραφω,τοτε διεγραψε με,ποσώς μ'ενδιαφερει...Δεν θ'αλλαξετε τον κοσμο επειδη την ειδατε "δικηγοροι του πληκτρολογιου" και ωριμοι χρηστες των δρομων...Κομπλεξ ειναι κι αυτο...Σε αυτο το post το παλικαρι ζητησε βοηθεια σε τεχνικα θεματα κι οχι σε νομικα...Απαντηστε του αναλογα με μια επισημανση της νομοθεσιας και χωρις τρομολαγνειες και απειλες....Αυτη ειναι η γνωμη μου αλλα τελικα μαλλον κακως ασχολουμαι με φορουμ στην ηλικια μου...Καλημερα σας

Stunt Mike 13-03-17 11:53

Επισης το προβλημα των παρανομων μετατροπων στην Ελλαδα,ξεκιναει απο τη λαθος νοοτροπια του Ελληνα να κανει πραγματα χωρις να τσεκαρει το νομιμο της πραξης του πρωτα....κι ετσι εχουμε απο αδηλωτα μοτερ μεχρι αιθριους χωρους και αυθαιρετες κατασκευες....Για μενα οποιοσδηποτε ξεκιναει να κανει μια τετοια μετατροπη,χωρις να ψαξει την νομοθεσια και να γνωριζει τι ισχυει,τοτε κακως ψηφιζει!!!Κακως ζει και αναπνεει κιολας,γιατι προκειται περι ηλιθιου!!Και αυτη η χωρα επηξε απο τετοιους!!Τωρα αν το'χει μελετησει σωστα και θελει να κανει μια μετατροπη χωρις να την δηλωσει,αυτο παλι ειναι δικο του θεμα κι οχι δικο σας...Ειναι δουλεια της δικαιοσυνης ν'αποτρεψει τετοιες καταστασεις κι οχι του φορουμ....

Dim77 13-03-17 12:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stunt Mike (Μήνυμα 517245)
Νομιζω μου επιτεθηκες χωρις να καταλαβεις τι και πως το εγραψα...Ειδες πουθενα να ενεκρινα να βαλει καποιος αδηλωτο μοτερ τα τελευταια χρονια ή σε αυτο το thread? (1) Δεν νομιζω...Διαβασε παλι καλα λοιπον...Με μια προχειρη αναζητηση να κανεις,τα θεματα περι μετατροπων εχουν 5-6 σοβαρες απαντησεις (2) χρησιμες κι αλλες 30 του στυλ μην το κανεις,εισαι παρανομος,εγκληματιας,μικροτσουτσουνος κτλ...Ουδεποτε κανεις ομως δεν ζητησε νομικες3 συμβουλες ουτε και πατροναρισμα στις αποφασεις του...Το αν θελει να ειναι παρανομος ή οχι δεν θα το λυσετε εσεις με νουθεσιες και συμβουλες "ωριμες"...Επισης αν το τσουτσουνι 4του ειναι μεγαλο ή θελει συμπληρωμα,επισης δεν σας αφορα...Αν δεν σ'αρεσουν5 αυτα που γραφω,τοτε διεγραψε με,ποσώς μ'ενδιαφερει...Δεν θ'αλλαξετε τον κοσμο επειδη την ειδατε "δικηγοροι του πληκτρολογιου" και ωριμοι χρηστες των δρομων (6)...Κομπλεξ ειναι κι αυτο...Σε αυτο το post το παλικαρι ζητησε βοηθεια σε τεχνικα θεματα κι οχι σε νομικα...Απαντηστε του αναλογα με μια επισημανση της νομοθεσιας και χωρις τρομολαγνειες και απειλες....Αυτη ειναι η γνωμη μου αλλα τελικα μαλλον κακως ασχολουμαι με φορουμ στην ηλικια μου...Καλημερα σας


Εσύ διάβασες την απάντηση σου? Προφανώς όχι.

(1) Το έχεις κάνει Μιχάλη, βαριέμαι να κάθομαι να ψάξω στα παλαιότερα να κάνω quote.
(2) Χρήσιμες είναι όλες. Το ότι δεν έχει σκεφτεί να ρωτήσει τα πάντα, δε σημαίνει ότι αν κάποιος έχει μια γνώμη για κάποιο σοβαρό (για αυτόν) θέμα, δεν θα το επισημάνει
(3) Καλό είναι που κάποιοι το γράφουν σε έναν νεαρό χωρίς να το έχει σκεφτεί. Είναι από εμπειρία πολλές φορές. Και όταν χρειαστεί, θα είναι αργά.
(4) Εσύ έγραψες για κόμπλεξ (των υπολοίπων) και όχι πρώτη φορά, και χαριτολογώντας, είναι ένας συσχετισμός που γίνεται πολύ συχνά στην κοινωνία.
(5) Γιατί να σε διαγράψω? Συμμετέχω στη συζήτηση. Εκτός αν υπάρξει άλλος πιο σοβαρός λόγος.
(6) Όταν κάποιος γράφει μια ώριμη άποψη, επειδή του έγινε βίωμα ή συνήθεια είναι δικηγόρος πληκτρολογίου και είναι κόμπλεξ? Συγνώμη, αλλά όχι απλά κάνεις λάθος, δεν έχεις την δυνατότητα να διακρίνεις τέτοιες έννοιες.

Stunt Mike 13-03-17 12:25

Το αν εχω ή οχι τη δυνατοτητα να κρινω καποιον ή μια εννοια,ασ'το πανω μου....Τα τελευταια χρονια που αλλαξαν οι νομοθεσιες και οι ελεγχοι δεν εχω προτρεψει κανεναν για κατι τετοιο....Αλλο γραφω και με αλλο ασχολεισαι...Τεσπα δεν κρατω κακιες και μουτρακια!!Μια επισημανση σοβαρη εκανα,αν θελετε να εχει κινηση το φορουμ...Μην το καταστρεφετε με νουθεσιες γιατι κατανταει γραφικο....Τελος απο εμενα...Να ειστε ολοι καλα

Dim77 13-03-17 13:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stunt Mike (Μήνυμα 517250)
Το αν εχω ή οχι τη δυνατοτητα να κρινω καποιον ή μια εννοια,ασ'το πανω μου....Τα τελευταια χρονια που αλλαξαν οι νομοθεσιες και οι ελεγχοι δεν εχω προτρεψει κανεναν για κατι τετοιο....Αλλο γραφω και με αλλο ασχολεισαι...Τεσπα δεν κρατω κακιες και μουτρακια!!Μια επισημανση σοβαρη εκανα,αν θελετε να εχει κινηση το φορουμ...Μην το καταστρεφετε με νουθεσιες γιατι κατανταει γραφικο....Τελος απο εμενα...Να ειστε ολοι καλα

Mike, κρίνε όσο θέλεις, αλλά χωρίς να το εξωτερικεύεις.

Katsaraios, Marinos, MZ3, stelmaniac και οι υπόλοιποι δεν έκαναν νουθεσίες. Τη γνώμη τους είπαν ακόμα και για το μηχανικό κομμάτι.
Αλλά πως να το κάνουμε, ότι θέλει να προσθέσει ο καθένας για καλό το κάνει.

Το να χαρακτηριστούν ως κομπλεξικοί όμως γιατί ''απαγόρευσαν'' στον dimitrimpl ενώ απλά είπαν τη γνώμη τους, ότι θεωρούσε ο καθένας πιο σωστό.... και τη συνέχεια....:nixweiss:

Άλλο ένα παρόμοιο θρεντ που καταλήγει άσχημα γιατί κάποιος βαρέθηκε να διαβάζει όλες τις απόψεις.

Γραφικά είναι πολλά πράγματα στη ζωή. Καμιά φορά είναι γραφικά αυτά που νομίζουμε εμείς ως σοβαρά και κατηγορούμε τους άλλους.

Όσο για την κίνηση στο φόρουμ, αυτό είναι θέμα των administrators. Που μπορούν να με στείλουν και εμένα στα τσακίδια.

stelmaniac 13-03-17 15:53

Η αντιπαραθεση μεταξυ οικειων μελων μιας κοινωνιας(φορουμ), αποτελει δυσφημιση.
Η υγειεις συμβουλες σε καποιον που σκοπευει να πραξει κατι οικονομια ανωφελιμο, αντιδεοντολογικο ή ενδεχομενως παρανομο ειναι υποχρεωση αν προερχεται απο σοβαρους ανθρωπους.
Ειναι ωραιο να μπαινει καποιος αγνωστος στο φορουμ και να βλεπει μυαλωμενους αντρες που ενδιαφερονται πραγματικα να βοηθησουν και οχι απο ανηλικους μεσοκοπους που γερασαν και βρισκονται ακομα στα 20...Σε αντιθετη περιπτωση, οι απ'εξω γελουν μαζι μας. Το ιδιο μπορει να κανει τωρα και ο μικρος που ανοιξε το θρεντ και μας βλεπει σε διενεξη. Βαλτε ενα τελος. Ελπιζω να καταλαβε κατι το παιδι...

Stunt Mike 13-03-17 16:32

Εμεις οι ανηλικοι παμε να παιξουμε σε αλλη παραλια....Διαβαστε και λιγο καλυτερα τι εγραψα και τα λεμε...Δεν ειμαι υπερ των παρανομιων και των αδηλωτων μετατροπων,(που πολλοι απο σας ειχατε και ειχα φυσικα)...Ειμαι ομως κατα στον τροπο νουθεσιας σας και κυριως επαναληπτικοτητας.Προφανως κακως ασχοληθηκα για αλλη μια φορα😤 ...Αντιο

rapid_fast 13-03-17 17:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stunt Mike (Μήνυμα 517245)
Σε αυτο το post το παλικαρι ζητησε βοηθεια σε τεχνικα θεματα κι οχι σε νομικα...Απαντηστε του αναλογα με μια επισημανση της νομοθεσιας και χωρις τρομολαγνειες και απειλες....

Οπως έχω πει και στο αρχικό μου πόστ..
Δεν ξέρω κατα πόσο θα μπορέσει να το δηλώσει.
Είναι τεχνικό ζήτημα να το δηλώσει και όχι νομικό..
Νομικό ζήτημα είναι όλα τα εποκόλουθα της δήλωσης ή μή..
Τη στιγμή που δεν θα μπορεί να βεβαιωθεί απο μηχανικό ουτε καν στα ψέμματα
οτι η μετατροπή είναι άρτια, ο τεχνικός φάκελος του οχήματος θα είναι εσφαλμένος.
Κατά τον έλεγχο στο ΚΤΕΟ γίνεται ΤΕΧΝΙΚΟΣ έλεγχος, και όχι νομικός.
Αν όμως δεν περάσεις τον τεχνικό έλεγχο, έχεις νομικές επιπτώσεις.
Συνεπώς..
Τα σύκα σύκα και η σκάφη σκάφη..
Τεχνικά δεν γίνεται αυτό που θέλει ο φίλος.
Είναι εσφαλμένο, και δεν υπάρχει τρόπος να αποδείξει ή να γνωρίζει οτι η μετατροπή είναι σωστή.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:52.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.