BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=52)
-   -   SOS ρεταρισμα σε E46 Valvetronic (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=9179)

georggge46 04-08-07 18:38

SOS ρεταρισμα σε E46 Valvetronic
 
Σημερα το απογευμα βαζοντας μπροστα το αυτοκινητο [ε46 318 Valvetronic 2002] αρχισε να ρεταρη τρελα και ανοιξε και λαμπακι κινητηρα. Το αφησα να λειτουργησει κανα 10λεπτο στο ρελαντι μηπως σταματησει αλλα τιποτα! Λετε να ειναι μπουζι η απο βενζινη η μηπως τιποτα πιο σοβαρο?Το αυτοκινητο εχει 50000 χιλ. αζοριστα! Πριν απο 10000χιλ. ειχα κανει το inspection 1!

stefos 04-08-07 18:43

..αισθητήρας στροφάλου είναι μάλλον... αν το βάλεις σε διαγνωστικό θα σου το βγάλει αμέσως... 50 ευρώ έχει αν θυμάμαι καλα..

Nick_compact 04-08-07 18:45

Εγώ υποψιάζομαι πολλαπλασιαστές...

stefos 04-08-07 18:49

εμένα που έκανε ακριβώς το ίδιο ήταν αισθητήρας στροφαλου...είχε βγάλει και μύνημα λάθους στο διαγνωστικό... αφού τον άλλαξα και καταλάβαινα το αυτοκίνητο που ξεκινούσε πιο εύκολα, μετά απο κάποιες μέρες ρετάρει και πάλι...οχι πάντα...1 στα 10 ξεκινήματα συνήθως είναι ρεταρισμα...το έχω βάλει στο διαγνωστικό και δεν έχει βγάλει τιποτα... τι να πω? άγνωστος ο κόσμος των valvetronic...

georggge46 04-08-07 18:50

Δευτερα τωρα! Βλεπεις ειναι Σαββατο.... και με εκλεισε και μεσα :angryfire. Μπορει να παει οδηγοντας το συνεργειο η υπαρχει προβλημα?

stefos 04-08-07 18:53

...ρετάρει συνέχεια? εαν το σβήσεις και βάλεις παλι εμπρός δεν σταματάει? αν οχι μπορεί να ειναι όπως είπε ο φίλος Νικος πολλαπλασιαστές, αλλιώς αν ρετάρει μόνο στην εκκίνηση δεν νομιζω ότι θα έχεις πρόβλημα...

Nick_compact 04-08-07 18:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stefos (Μήνυμα 131427)
εμένα που έκανε ακριβώς το ίδιο ήταν αισθητήρας στροφαλου...είχε βγάλει και μύνημα λάθους στο διαγνωστικό... αφού τον άλλαξα και καταλάβαινα το αυτοκίνητο που ξεκινούσε πιο εύκολα, μετά απο κάποιες μέρες ρετάρει και πάλι...οχι πάντα...1 στα 10 ξεκινήματα συνήθως είναι ρεταρισμα...το έχω βάλει στο διαγνωστικό και δεν έχει βγάλει τιποτα... τι να πω? άγνωστος ο κόσμος των valvetronic...

Αν είναι έτσι ok... Εσύ έχεις και το ίδιο αμάξι και ξέρεις καλύτερα. Εγώ το είπα επειδή οι πολλαπλασιαστές είναι κλασικό πρόβλημα και ανάκληση, και θα μπορούσαν να προκαλέσουν ρετάρισμα!

georggge46 04-08-07 18:56

Ρετάρει συνέχεια!Το σβήνω και ξανα τα ιδια...!

stefos 04-08-07 19:03

...μάλλον ακούγεται για πολλαπλασιαστές όπως είπε ο Νίκος...

gp35 04-08-07 20:45

ακριβως το ιδιο ειχα παθει στο 3,16 ε46 πολλαπλασιαστης ηταν ρεταριζε ειτε το αφηνα κανα 5λεπτο ειτε το εσβυνα και το ξαναεβαζα μπρος.
ηρθε η βοηθεια το πηγα στην μαμα σερβις και αλλαχτηκε...τελος καλα ολα καλα ηταν ενας απο τους 4 μα δεν θυμαμαι τιμη....


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:10.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.