BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Ταξίδια (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=127)
-   -   Ταξίδι προς Ιωάννινα. (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=22685)

aquadelta 01-12-09 19:13

Ταξίδι προς Ιωάννινα.
 
Καλησπέρα παδιά,

προγραμματίζω το ΣΚ που έρχεται μία εξόρμηση προς Γιάννενα μεριά, και είναι η πρώτη μου φορά που θα πάω προς τα εκεί, και το πιό σημαντικό το πρώτο ταξίδι με τη μπέμπα μου!!

Ποιό δρόμο προτείνετε προς τα Γιάνεννα, από Πάτρα ή από πάνω?? Ποιά τα + και - της κάθε διαδρομής? Κανένα tip για το ταξίδάκι??

Ευχαριστώ πολυ κάθε πληροφορία θα βοηθήσει!!!

bimmer-corfu 01-12-09 19:58

αν είσαι Αθήνα πήγαινε από Πάτρα. Μετά τη γέφυρα Ρίου και μέχρι τα Ιωάννινα το μόνο καλό κομμάτι δρόμου είναι αυτό το μικρό που έκαναν πρόσφατα και αποτελεί τμήμα της Ιωνίας Οδού.

jim_pas 01-12-09 20:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bimmer-corfu (Μήνυμα 346195)
αν είσαι Αθήνα πήγαινε από Πάτρα. Μετά τη γέφυρα Ρίου και μέχρι τα Ιωάννινα το μόνο καλό κομμάτι δρόμου είναι αυτό το μικρό που έκαναν πρόσφατα και αποτελεί τμήμα της Ιωνίας Οδού.

Συμφωνώ και εγώ απο τον κάτω πάω συνέχεια.....

Sp!ros G 01-12-09 20:43

Φιλε προτινω να πας απο την αλλη πλευρα...

Λαμια-Δομοκο-Καρδιτσα-Τρικαλα-Καλαμπακα-Μετσοβο-Ιωαννινα

Εκτος απο το γεγονος οτι ο δρομος ειναι χιλιες φορες ανωτερος δε θα βρεις κινηση καθολου

και η διαδρομη ειναι γραφικοτατη.Προσωπικα παντα απο εκει(περιππου) παω στα πατρια εδαφη.

giannis_E-46 01-12-09 21:00

εγω προτεινω να πας απο πατρα και να επιστρεψεις απο εγνατια η το αντιστροφο. καινουργιος δρομος εκπληκτικο τοπιο και φυσικα ακομα χωρις διοδια γιατι προσεχως ερχονται..........

nik200 01-12-09 21:11

επειδη και γω καταγομαι απο εκει...για δοκιμασε τον παλιο δρομο απο γιαννενα-ηγουμενιτσα..οταν θα εισαι εκει....πολυ προσοχη απο αντιριο και πανω..γιατι ειναι απο τους χειροτερους δρομους της ελλαδος σε ατυχηματα...αν επιλεξεις να πας απο εκει

george kaleas 01-12-09 21:15

εγω παω αρκετα γιαννενα και παω απο πατρα..αλα θελει προσοχη...

aquadelta 01-12-09 21:24

Παράλειψη ξέχασα να αναφέρω πως ναί από Αθήνα θα ξεκινήσω.

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!!:yipee:

Πόση ώρα είναι μέσω Ρίου κτλ και πόση μέσω Εγνατίας??

Αν είναι μικρή η διαφορά και βάλουμε και την γέφυρα (12 ευρώ δεν είναι?) μάλλον από τον πάνω με συμφέρει να πάω κυρίω μάλλον το σκεφτομαι επειδή πολλοί λένε οτι ο δρόμος είναι πιο καλος?:scratchch:rolleyes:

george kaleas 01-12-09 21:37

η γεφυρα ειναι 12ε και ειναι απο ριο 5 με 5μισι ωρες.. καπου εκει

kapetanios 01-12-09 22:03

1 Συνημμένο(α)
Λοιπόν φίλε θα σου πώ και εγώ τη γνώμη μου που είμαι τρικαλινός.Ερχόμενος απο τη δικιά μου μεριά έχεις να συναντήσεις δυο δύσκολα κομμάτια, το πρώτο Λαμία-κατέβασμα Δομοκού όπου έχει βουνό στροφιλίκια και... νταλίκες... διάρκειας περίπου 1 ώρας και Καλαμπάκα μέχρι είσοδο έγνατιας όπου είναι τα ίδια χάλια καμιά ωρίτσα και αυτό το κομμάτι.Συνοπτικά τρισίμισι ώρες μέχρι τρίκαλα και μιάμισι ώρα τρίκαλα γιάννενα,περίπου στα 460 απο Αθήνα,αν εξερέσεις τις ειδικές ο δρόμος σε γενικές γραμμές είναι πολύ καλός.Καλό ταξίδι απ όπου κι αν πάτε...



:search::search::search:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:06.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.