BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Συντήρηση (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=54)
-   -   Επισκευή ταμπλό - ράγισμα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=34304)

moutraklas 31-01-22 15:39

Επισκευή ταμπλό - ράγισμα
 
Καλησπέρα σας,
Γνωρίζετε πώς μπορεί να διορθωθεί ζημιά - μικρό ράγισμα - σε ταμπλό αυτοκινήτου; Έχω δει κάποια βιντεάκια από επισκευές, στο εξωτερικό όμως, όπου φαίνεται να γίνεται καλή δουλειά. Χρησιμοποιούν όμως συγκεκριμένα υλικά «γεμίσματος» και κολλήματος» των ραγισμάτων και κατόπιν βαφής και φαίνεται να είναι πολύ εξειδικευμένη διαδικασία.
Ξέρετε να υπάρχει κάποιος Αθήνα που αναλαμβάνει τέτοια εργασία;
Να απευθυνθώ απλά σε ταπετσέρη; Αυτό ομολογώ το φοβάμαι…
Κάθε ιδέα ευπρόσδεκτη.
Το αυτοκίνητο είναι Ε30, η ζημιά είναι στο ταμπλό στη μεριά συνοδηγού, στην καμπύλη που κάνει από την πλευρά του επιβάτη το τμήμα με τις υποδοχές για τη στήριξη αντικειμένων (πώς αλλιώς να το περιγράψω ρε παιδιά, μη γελάτε, όσοι ξέρετε το ταμπλό της Ε30 καταλάβατε…).
Αυτά και θενκς.
Τάσος

BMW Power 31-01-22 16:10

Καλησπέρα Τάσο,

Νομίζω ότι θα είναι πιο οικονομική η λύση του να αλλάξεις ταμπλο.
Έχεις ψάξει το πόσο κοστίζουν τα μεταχειρισμένα?

moutraklas 31-01-22 17:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από BMW Power (Μήνυμα 524163)
Καλησπέρα Τάσο,

Νομίζω ότι θα είναι πιο οικονομική η λύση του να αλλάξεις ταμπλο.
Έχεις ψάξει το πόσο κοστίζουν τα μεταχειρισμένα?

Το κοίταξα, από εκεί ξεκίνησα. Οι τιμές διαφέρουν, έχω δει από 100 μέχρι και 250. Το πρόβλημα δεν είναι η τιμή, το πρόβλημα είναι πως και οι 3 (αν θυμάμαι καλά, 3) αγγελίες που είδα, ήταν και αυτά με ζημιά. Μικρές ζημιές, αλλά ζημιές, οπότε δεν κερδίζω κάτι.
Γι αυτό άρχισα να ψάχνω για επισκευή… δεν ξέρω πόσο πιθανό είναι τελικά να βρω μεταχειρισμένο χωρίς ζημιά…

PetrosD 31-01-22 22:38

250; Άρχισαν να ζητάνε όσα θέλουν...

petroscf 01-02-22 08:47

Προσωπικά 250 αν έβρισκα για το Ε21 ταμπλο και ήταν καλό θα το έπαιρνα αμέσως να μην το χάσω!
Στο Ε21 ειναι ακομα πιο πάνω οι τιμες - να σκεφτείς έχω βρει να ζητανε (Ελλάδα) 500-600 για ταμπλο το οποίο ΕΙΧΕ ΣΕ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ ΣΚΑΣΙΜΑΤΑΚΙ, δηλαδη δεν ηταν καν τέλειο ώστε να δικαιολογείται (κάπως) η τιμή...

Επισκευή τοπικά λέει οτι κάνει η Color Glo Hellas. Δεν είμαι 100% βέβαιος για την αντοχή του αποτελέσματος στο χρόνο, πάντως νομίζω θα είναι σχετικά οικονομικοί.

Ταπετσιέρη όταν λες εννοείς τι ακριβώς? Τοπική επισκευή, ή πλήρες ντύσιμο? Έχω ρωτήσει για αυτό, είανι ακριβό, αλλά μετά το ταμπλό γίνεται πλέον πολύ "κυριλέ", δερμάτινο με εμφανείς διπλοραφές κλπ - ότι πληρώνεις παίρνεις...

BMW Power 01-02-22 13:32

Μπορεί να ακουστεί περίεργο αλλά αν θέλεις να κρατήσεις σε καλή κατάσταση ένα παλιό αυτοκίνητο είναι πιο συμφέρον να αγοράσεις ένα ολόκληρο για ανταλλακτικά γιατί σε λίγο καιρό δεν θα υπάρχει τίποτα διαθέσιμο.

moutraklas 01-02-22 15:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από BMW Power (Μήνυμα 524167)
Μπορεί να ακουστεί περίεργο αλλά αν θέλεις να κρατήσεις σε καλή κατάσταση ένα παλιό αυτοκίνητο είναι πιο συμφέρον να αγοράσεις ένα ολόκληρο για ανταλλακτικά γιατί σε λίγο καιρό δεν θα υπάρχει τίποτα διαθέσιμο.

Δεν διαφωνώ. Αρκεί να είναι σε καλη κατάσταση, και κυρίως να έχεις ΧΩΡΟ!!!!

Για την Color Glo Hellas:

Αυτό μου πέταξε κι εμένα το google όταν έκανα σχετική αναζήτηση. Τους μίλησα κιόλας, γύρω στα 100 αλλά προφανώς εξαρτάται από τη ζημιά και το αν χρειάζεται να βγει το ταμπλό ή όχι για να μπορούν να το δουλέψουν, αναλόγως σε ποιο σημείο έιναι η ζημιά, οπότε μπορεί κ παραπάνω. Ξεκινάνε τη διαδικασία βάζοντας κάποιο «συνδετηράκι» για να μην ανοίξει το σκίσιμο (υποθέτω θερμαινόμενο για να λιώσει το πλαστικό και να χωθεί μέσα) και μετά το επεξεργάζονται για να το καλύψουν. Αλλά η αντοχή της επισκευής στο χρόνο, είπε, εξαρτάται και από τη γενικότερη κατάσταση του ταμπλό. Οκ, λογικό. Επίσης, τα βάφουν..
Είναι μία πιθανότητα αλλά θα ήθελα να δω δουλεία τους πρώτα και είναι δύσκολο να το πετύχεις αυτό…
Γι αυτό έλεγα μήπως κάποιος έχει εμπειρία ήδη με κάποιο τέτοιο συνεργείο..

Για την επένδυση με δέρμα το σκέφτηκα. Βρίσκεις στο Ίντερνετ κιόλας έτοιμα. Θα ταιριάξουν σωστά όμως; Θα κολλήσουν σωστά; Για πόσο καιρό θα μείνουν κολλημένα; Αντοχές υλικών; Το ταμπλό το τρώει ο ήλιος πιο πολύ από κάθε άλλο σημείο…

BMW Power 01-02-22 17:02

Εντελώς τυχαία έπεσα πάνω σε αυτό

https://fb.watch/aV4IyLJpzJ/

petroscf 02-02-22 08:07

Α, ναι, κι εγώ το έχω δει και έχω πάθει πλάκα...

Αλλά πρέπει να βγει το ταμπλό και να αποσταλεί στις ΗΠΑ, εκτός αν έχει κάποιος πληροφορία ότι κατι τέτοιο υπάρχει εδώ Ελλάδα...

petroscf 02-02-22 08:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από BMW Power (Μήνυμα 524167)
Μπορεί να ακουστεί περίεργο αλλά αν θέλεις να κρατήσεις σε καλή κατάσταση ένα παλιό αυτοκίνητο είναι πιο συμφέρον να αγοράσεις ένα ολόκληρο για ανταλλακτικά γιατί σε λίγο καιρό δεν θα υπάρχει τίποτα διαθέσιμο.

Δημήτρη σωστό, αλλά συμφωνώ κι εγώ ότι εδώ το πρόβλημα είναι 1) ο Χώρος και 2) ο Χρόνος.
Είναι τα τρια Χ που συνηθίζω να λέω (Χώρος Χρόνος Χρήμα) χαχαχ
Επίσης οι πιθανότητες λένε ότι αν βρεις ένα ολόκληρο αυτοκίνητο και το ταμπλό έιναι σε τέλεια κατάσταση που να αξίζει να κρατηθεί, τότε μάλλον το αυτοκίνητο αυτό είναι γενικώς σε τέτοια κατάσταση που να μην αξίζει για δότης, αλλά για ανακατασκευή όπως είναι (σε άλλη περίπτωση το ταμπλό θα το είχαν ήδη βγάλει και πουλήσει ξεχωριστά)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:14.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.