BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 1 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=73)
-   -   Λάστιχα για το 116... (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=13557)

Dim77 21-04-13 22:08

Ρεζέρβα κάνει από Ε46, αν θέλεις έχω εγώ μία.

Απλά χρειάζεσαι γρύλλο και ένα σταυρό που να κάνει στα μπουλόνια σου.

giannis 116 22-04-13 15:41

Thanx και τους δυο για τις απαντησεις σας. Για ρεζερβα να πω την αληθεια δε σκοπευω να βαλω, οι μετακινησεις μου εκτος Αθηνων εχουν κυριολεκτικα εκμηδενιστει λογω οικονομικης καταστασης πλεον. Παραδειγμα απο εκει που εκανα μινι ταξιδακια πολλες φορες και 2 φορες το μηνα ή πιο μεγαλα πιο αραια, πλεον δε βγαινω απ τα ορια του νομου Αττικης με το αυτοκινητο παρα δυο φορες το χρονο περιπου, οποτε αν ειναι να μου συμβει κατι θα μαι κοντα στην Αθηνα. Ελπιζω να μην αντιμετωπισω κατι που να με φερει σε επικινδυνη κατασταση με τα συμβατικα, εχω το κομπρεσερακι εχω και την οδικη ασφαλεια αχρειαστα να ναι και τα δυο και βλεπουμε...

mikep 22-04-13 19:19

Γιάννη, τα Potenza που είχες ήταν τα S001, τα οποία είναi τρίτης γενιάς run flat ;

bimmerm 22-04-13 21:45

φιλε mike νομιζω οτι τα 3ης γεννιας ρανφλατ δεν εχουν ερθει ακομα!

giannis 116 22-04-13 22:09

Ειχα τα RE050A που απ οσο ξερω ειναι 2ης γενιας και θα συμφωνησω με το φιλο πιο πριν οτι 3ης γενιας δεν εχουν εισαχθει στη χωρα ακομα κι ουτε βλεπω να μπαινουν και ποτε ετσι οπως παει, τουλαχιστον στα υψηλων επιδοσεων λαστιχα οπως τα RE050, S01 κλπ. Δε ξερω καν αν εχει βγαλει η Bridgestone 3ης γενιας ρφτ γενικοτερα. Παντως η ταση στις λαστιχοβιομηχανιες ειναι να παρατανε τα ρφτ για ορισμενες διαστασεις κι ακομα χειοροτερα στην Ελλαδα εχουν σταματησει να εισαγουν και οι εταιριες εδω. Ισως αν εξαιρεσετε καποιες νορμαλ και πιο διαδεδομενες διαστασεις στις 16 ιντσες απο κει και πανω αντε βρες...Συν οτι νομιζω καποια ονλαιν σαιτ για λαστιχα δε πουλανε πλεον στην Ελλαδα, σα να μας εχουν ξεγραμμενους ή χωρα 3ου κοσμου...

mikep 22-04-13 22:35

1 Συνημμένο(α)
Μετά από ψαξιμο πιστεύω ότι είναι τα 3ης γενιάς τα S001! Επίσης βγαίνει και σε 195/55/16 87V ( οχι Η αλλα οκ για 116 ).
Δείτε και το link http://www.bridgestone.com/corporate...011070102.html


Υπάρχει κανένας με S001 run flat ;;;;

giannis 116 22-04-13 22:53

Δεικτης V ειναι οτι πρεπει για 116 ακομα και για την παλια με τα 115 αλογα, ο Η ειναι χαμηλος ειδικα για τους 'ανησυχους' οδηγους με αποτελεσμα να ζεσταινονται πολυ τα λαστιχα να μαλακωνουν και να 'σακουλιαζουν'. Δεικτη Η ειχα στα χειμερινα κι επιπλεον λογω της μαλακης γομας του χιονολαστιχου σε ζεστη ασφαλτο στεγνη κι αν το ετρεχα και λιγακι γινοταν επικινδυνα 'νερουλο' σα σαπουνι το λαστιχο σε αντιθεση σε συνθηκες αρνητικων θερμοκρασιων, χιονια, βροχες, παγους που ηταν υποδειγματικα. V ειναι η χρυση τομη για 116 πιστευω.

Dim77 22-04-13 22:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 (Μήνυμα 482668)
Δεικτης V ειναι οτι πρεπει για 116 ακομα και για την παλια με τα 115 αλογα, ο Η ειναι χαμηλος ειδικα για τους 'ανησυχους' οδηγους με αποτελεσμα να ζεσταινονται πολυ τα λαστιχα να μαλακωνουν και να 'σακουλιαζουν'. Δεικτη Η ειχα στα χειμερινα κι επιπλεον λογω της μαλακης γομας του χιονολαστιχου σε ζεστη ασφαλτο στεγνη κι αν το ετρεχα και λιγακι γινοταν επικινδυνα 'νερουλο' σα σαπουνι το λαστιχο σε αντιθεση σε συνθηκες αρνητικων θερμοκρασιων, χιονια, βροχες, παγους που ηταν υποδειγματικα. V ειναι η χρυση τομη για 116 πιστευω.

Το πρόβλημα σου δεν ήταν ο δείκτης ταχύτητας, όσο ο χαρακτήρας του χειμερινού ελαστικού που κάνει ακριβώς αυτό το πράγμα στη ζεστή άσφαλτο.

Nick_compact 22-04-13 22:57

Στο ΜΙΝΙ (λιγότερο από 1100 κιλά βάρος) έχω W και σε 2 χρόνια είναι για πέταμα (φαγώνονται). Οι δείκτες ταχύτητας δεν είναι κριτήριο επιλογής, αν ήταν έτσι οι περισσότεροι απο μας θα έπρεπε να έχουμε Η, αλλά Η δεν βγαίνουν καν στα καλά ελαστικά σε 16" και πάνω.

mikep 22-04-13 22:59

Αν έχω Η και παω με 140 θα είναι πιο ζεστο από ένα V με την ίδια ταχύτητα ; Η μήπως μιλάμε για οριακες καταστάσεις 210 και 240 αντίστοιχα ;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:28.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.