BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 1 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=73)
-   -   Λάστιχα για το 116... (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=13557)

nassosbmw1 03-05-08 16:57

Λάστιχα για το 116...
 
κοντεύω τα 2 χρόνια και πέραν των "παιδικών ασθενειών" δεν με απασχόλησε ξανά με τίποτα παράξενο...πλησιάζει τα 28000κμ και λέω σιγά-σιγά να ετοιμάζομαι για λάστιχα,και επανέρχομαι στο παλιό θεμα:συμβατικά ή runflat again ; τι μάρκα; μόνον τα ιδια πιρέλλι μην προτείνετε,δεν θα με ψήσετε...:ban:

spaka 04-05-08 13:06

Νασσο εχω ρωτησει για τα συγκεκριμενα :
http://www.michelin.gr/greece/front/...20060215151339

Μου ειπαν 560€ η τετραδα. Σιγουρα ο καθενας εδω μεσα θα προτεινει διαφορετικη μαρκα οποτε η επιλογη ειναι σε σενα.

Οσο αναφορα την επιλογη runflat-συμβατικα οταν ερθει η ωρα μου θα διαλεξω τα runflat καθαρα και μονο γιατι ειμαι της αποψης να μην αλλαξω τη συμπεριφορα του αυτοκινητου μου.
Αυτα και περιμενουμε εντυπωσεις απο το αποτελεσμα.

mixalhs 04-05-08 13:34

Και εγω michelin θα σου ελεγα να βαλεις με την σειρα μου!

sdrala 05-05-08 12:50

Εγώ φίλε εκάνα 65.000 χμ με runflat και μέχρι τώρα άλλα 9.000 χμ με συμβατικά PZERO ROSSO 205/55/16 στα 500 ευρώ.
ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ.
Σε όλα τα επίπεδα το αμάξι είναι αλλού. Δεν κοπανάει καταρχήν και από κράτημα ειδικά στο βρεγμένο δεν παίζεται.
Βάλε συμβατικά.!

veliopou 08-05-08 15:53

στο παλιό αυτοκίνητο πριν το δώσω του φόρεσα τα michelen primacy HP, όχι run flat
το αποτέλεσμα απλά απίστευτο. καμία σχέση με τα σκληρά run flat.
βάλε συμβατικά και αγόρασε ένα κιτ επισκευής με αφρό

spaka 27-07-08 20:16

Χαιρετω παιδια. Σημερα γυρνοντας απο Χαλκιδικη μετα απο το μπανακι και μολις εχω ξεκινησει περιπου σε μια στροφη αισθανομαι το κολο να φευγει και ακουω χαραχτηριστικο ηχο καθισμενου λαστιχου. Αναβει το λαμπακι πιεσης ελαστικων κανω 100μετρα και σταματαω. Το πισω αριστερα λαστιχο εχει κατσει. Καταρχιν να πω ειναι τα μανισια λαστιχα runflat 195/55/16 pirelli. Δεν πατησα κατι οπως αποδειχτηκε μετα (δλδ καρφι κτλ) αλλα στο σημειο ακριβως που ενωνετε το πελμα με τα πλαινα ειχε ανοιξει και εμφανηστηκαν τα λινα του ελαστικου. Και ξαναθυμηζω οτι εκανα μονο 100μετρα απο την ωρα που αναψε το λαμπακι και οχι 150χλμ που υποστηριζει οτι κατασκευαστης οτι θα επρεπε να ταξιδεψω. Μετα απο καποια ταλαιπωρια Κυριακη με την οδικη να ψαχνεις βουλκανιζατερ ανοιχτο βρηκα ενα και εβαλα ενα μεταχειρισμενο λαστιχο επανω να γυρισω Θεσσαλονικη. Ο μαστορας που το ειδε εκει (το καταστημα ηταν pirelli) ειπε οτι το λαστιχο ειχε εργαστασιακο προβλημα. Εμενα τωρα μου μπηκαν σκεψεις και για τα αλλα 3 ελαστικα οποτε ειμαι σε φαση αλλαγης (και ναι τελικα κλεινω προς τα συμβατικα:ylsuper:¨) και εδω καπου θελω τη βοηθεια σας.

1ον Καταρχιν το λαστιχο αν δε κανω λαθος εχει εγγυηση και πρεπει να μου το αλλαξουν χωρις να πληρωσω δραχμη ετσι?
2ον ο μαστορας εκει μου ειπε οτι μπορει μαλλον και αυτος μεσω της Pirelli να μου καλυψει την εγγυηση και να το αλλαξω εκει το λαστιχο χωρις να μπλεχτω με bmw. (προτημω βεβαια αυτη τη λυση γιατι ετσι φυσικα δε θα βαλω runflat αλλα θα ζητησω να συμπληρωσω τη διαφορα και να φορεσω μια 4αδα συμβατικα να μου φυγουν και οι υποψιες. ΠΙστευω να ειναι εφικτο.

Και 3ον κοιταζω αυτα τα λαστιχα http://www.gr.pirelli.com/web/catalo...pe=CAR-SUV-VAN τα οποια μου τα προτηνε ενας ανθρωπος που εμπιστευομαι σε αυτα τα θεματα. Ειναι τα Pirelli PZero Nero. Βλεπω ομως οτι δε βγαινουν σε 195/55/16. Μπορω να φορεσω τα 205/55/16?

Κοιταζω προς το παρον μονο τα PIrelli μπας και μπορεσω εκει να εκμεταλευτω την οποια εγγυση απο τη βλαβη που επαθα . Αν δε γινει κατι τοτε κοιταζω και για αλλες μαρκες και μαλλον κλεινω προς Michelin. Χρηστοοοοοοοοο θα ερθω σε σενα μετα.

Συγνωμη για το μεγεθος του post. Τα Rubflat φταινε...:banghead:


Y.Γ. μπορω να κοιταξω και για τα P7. γνωμες?. ευχαριστω

veliopou 27-07-08 20:27

φίλε spaka, πολύ περίεργο το συμβάν που είχες και αν όντως τα πρ'αγματα είναι έτσι, δεν πάτησες - χτύπησες πουθενά το λάστιχο, για μένα πρέπει να απευθυνθείς και στην bmw αλλά και στην pirelli ζητώντας εξηγήσεις. δεν μπορεί ένα λάστιχο που υποτίθεται σου παρέχει μια ασφάλεια να έχει αυτή τη συμπεριφορά.
Όσον αφορά τη διάσταση, αν φοράς 195/55/16 και θες να πας σε 205 βάλε 205/50/16
δεν είναι υποχρεωτικό πάντως μπορείς να βάλεις και τα 205/55/16. είναι εργοστασιακή διάσταση που φοράει η 116 dynamic
αφού μεγαλώνεις το πλάτος κατέβα ένα νούμερο στο προφίλ.
για μένα έχοντας δοκιμάσει πολλά λάστιχα, τα 2 καλύτερα που έχω οδηγήσει είναι τα michelin primacy HP kai ta continental sport contact 3. το δεύτερο λάστιχο δεν νομίζω να βγαίνει σε διάσταση ζάντας 16. μπορείς να βάλεις το 2.
αν πάντως σου καλύψει τη ζημία το βουλκανιζατέρ τότε οκ πάρτα.

spaka 27-07-08 21:18

Σιγουρα δε πατησα κατι γιατι το ψαξαμε οταν ξεζανταριστικε το λαστιχο. Εγω λεω μηπως επηρεαστηκε λογω ζεστης και βαρους(ηταν λιγο τιγκα ειναι η αληθεια) και σε συνδιασμο με τις πολλες στροφες εκει φθαρηκε το συγκεκριμενο σημειο. Σιγουρα παντως θα ειχε καποιο ελατωμμα και το λαστιχο.

υ.γ.Επισης να αναφερω οτι τα λαστιχα εχουν κανει 24.000χλμ.

antonis7_10 27-07-08 23:48

Μια ερωτηση προς τον velipou.Στα πόσα χλμ αλλαξες τα λαστιχα?Γιατι για μένα τα 25.000 μου φαίνονται λίγα για μαμα ελαστικά............

veliopou 28-07-08 09:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από antonis7_10 (Μήνυμα 209125)
Μια ερωτηση προς τον velipou.Στα πόσα χλμ αλλαξες τα λαστιχα?Γιατι για μένα τα 25.000 μου φαίνονται λίγα για μαμα ελαστικά............

τα δικά μου τα οποία ηταν τα continental τα άλλαξα στα 55.000
το περίεργο με εμένα ήταν ότι ενώ όλα τα χλμ ήταν σε εθνική οδό, τα εξωτερικά μέρη του ελαστικού είχαν γίνει slic ενώ το μέσα μέρος ήταν σχεδόν καινούργιο.
και για να προλάβω ερωτήσεις το αυτοκίνητο ούτε ευθυγράμιση ήθελε, ούτε κάποιο πρόβλημα στην ανάρτηση είχε.
το συγκεκριμένο θέμα το είχαν παρουσιάσει αρκετοί άσσοι και είχαν πει ότι ήταν θέμα ρύθμισης της ανάρτησης από το εργοστάσιο.
μετά έβαλα τα michelin primacy HP από τα οποία ήμουν πολύ ευχαριστημένος. δεν τα δοκίμασα όμως πολύ γιατί μετά από 3 μήνες η bmw πήρε το αυτοκίνητο πίσω λόγω άλλων προβλημάτων που είχα και πήρα τον καινούργιο άσσο με τα 122 άλογα.

bimmer-corfu 28-07-08 10:03

Σου άλλαξε η BMW το αυτοκίνητο????
Για πες μας περισσότερα...

veliopou 28-07-08 10:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bimmer316 (Μήνυμα 209155)
Σου άλλαξε η BMW το αυτοκίνητο????
Για πες μας περισσότερα...

ναι, η ιστορία είναι γνωστή την έχω γράψει όλη στα τεχνικά θέματα για την σειρά 1 με τίτλο πρόβλημα στο 116.
για να τα πω με συντομία, είχα το 116 μοντέλο 07/05 και μετά από ένα χρόνο μου έκανε κάποια κομπιάσματα, και μου άναβε συνεχώς το λαμπάκι του κινητήρα. όταν λέμε όμως συνεχώς φαντάσου κάθε 25 μέρες περίπου ήμουν στο συνεργείο. είχα χάσει σχεδόν όλη μου την άδεια για να πηγαίνω συνεργείο.
στο τέλος τους είπα ότι δεν πάει άλλο αυτή η ιστορία και αφού δεν ξέρουν τι είναι αφού δεν μπορούν να το φτιάξουν, να το πάρουν πίσω. δεν το δέχτηκαν στην αρχή και μετά πήγα με δικηγόρο. τότε μόνο θορυβήθηκαν. ο τεχνικός διευθυντής της κάθετης μονάδας που είχα πάρει το αυτοκίνητο και το πήγαινα, έκανε μια έκθεση στα κεντρικά που έλεγε ότι δεν γνωρίζει ποιό είναι το πρόβλημα, και πως να διορθωθεί. μετά από πολλά μου εκαναν μια πρόταση να πάρουν το αυτοκινητό μου πίσω για 25.300 ( το είχα αγοράσει 27.000) και να πάρω ότι θέλω με αυτά τα λεφτά ή να συμπληρώσω και άλλα.
το δέχτηκα και το πήραν πίσω.
τώρα αν με ρωτήσεις τι απέγινε το αυτοκίνητο που τους έδωσα να σου πω μόνο πως μετά από 15 μέρες το είδα στην έκθεση μεταχειρισμένων να πουλιέται.

antonis7_10 30-07-08 20:31

Αν είναι να μου κρατήσουν για 55.000 είναι ok. Εγώ φοράω τα γνωστά pirelli run flat ......

spaka 31-07-08 14:59

Σημερα πηγα το λαστιχο στη BMW και μου ειπαν πως δεν εχουν καμια σχεση αυτοι με τα λαστιχα. Επειτα πηγα σε ενα αντιπρωσωπο τησ Pirelli αφησα το λαστιχο και θα ερθει ειρωγνωμονας της εταιριασ λεει να το ελεγξει. Ολοι τυποι ελαστικα που ειδα οτι προτεινετε ειναι με δεικτη V. Δεν ειναι καπως σκληρα αυτα για το 116? που να τα ζεστανεις. Και αν δε τα ζεστανεις που να πιασουν. Τι λετε?

116sport 01-08-08 13:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από veliopou (Μήνυμα 209151)
τα δικά μου τα οποία ηταν τα continental τα άλλαξα στα 55.000
το περίεργο με εμένα ήταν ότι ενώ όλα τα χλμ ήταν σε εθνική οδό, τα εξωτερικά μέρη του ελαστικού είχαν γίνει slic ενώ το μέσα μέρος ήταν σχεδόν καινούργιο.
και για να προλάβω ερωτήσεις το αυτοκίνητο ούτε ευθυγράμιση ήθελε, ούτε κάποιο πρόβλημα στην ανάρτηση είχε.
το συγκεκριμένο θέμα το είχαν παρουσιάσει αρκετοί άσσοι και είχαν πει ότι ήταν θέμα ρύθμισης της ανάρτησης από το εργοστάσιο.
μετά έβαλα τα michelin primacy HP από τα οποία ήμουν πολύ ευχαριστημένος. δεν τα δοκίμασα όμως πολύ γιατί μετά από 3 μήνες η bmw πήρε το αυτοκίνητο πίσω λόγω άλλων προβλημάτων που είχα και πήρα τον καινούργιο άσσο με τα 122 άλογα.

Αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα.στα μπροστινα λαστιχα τα εξωτερικα μερη γινονται slic.εγινε ευθυγραμμιση αλλα δε βρεθηκε καποιο λαθος.στην αντιπροσςπεια μου ειπαν οτι ειναι φυσιολογικο επειδη το αυτοκινητο εχει καλα κρατηματα!!!!
τα πρωτα λαστιχα τα εργοστασιακα τα αλλαξα στις 24000 .τωρα ειμαι στις 34000 κ τα λαστιχα ειναι εντελως λεια στην εξωτερικη επιφανεια .παω να τρελαθω.ξερει κανεις σε τι μπορει να οφειλεται αυτο κ πως μπορω να το διορθωσω?παντως σε αλλες πρωταρες απο οτι εχω δει τα λαστιχα φαγωνονται ομοιομορφα.
εχω το 116 σπορτ μοντελο 11-2006
ευχαριστω.

veliopou 01-08-08 17:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από 116sport (Μήνυμα 209857)
Αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα.στα μπροστινα λαστιχα τα εξωτερικα μερη γινονται slic.εγινε ευθυγραμμιση αλλα δε βρεθηκε καποιο λαθος.στην αντιπροσςπεια μου ειπαν οτι ειναι φυσιολογικο επειδη το αυτοκινητο εχει καλα κρατηματα!!!!
τα πρωτα λαστιχα τα εργοστασιακα τα αλλαξα στις 24000 .τωρα ειμαι στις 34000 κ τα λαστιχα ειναι εντελως λεια στην εξωτερικη επιφανεια .παω να τρελαθω.ξερει κανεις σε τι μπορει να οφειλεται αυτο κ πως μπορω να το διορθωσω?παντως σε αλλες πρωταρες απο οτι εχω δει τα λαστιχα φαγωνονται ομοιομορφα.
εχω το 116 σπορτ μοντελο 11-2006
ευχαριστω.

φίλε μου δυστηχώς το συγκεκριμένο πρόβλημα δεν λύνεται.
κατά τη bmw αυτό δεν είναι καν πρόβλημα. άλλαξε τα λάστιχα σου γιατί είναι επικίνδυνο να κυκλοφορείς έτσι, και κάνε κάθε 10.000 χλμ αλλαγή μπρος - πίσω.
σχεδόν όλες η 1 πριν το facelift που είχαν σπορτ ανάρτηση έχουν το συγκεκριμένο πρόβλημα. είναι θέμα της γεωμετρίας της ανάρτησης.
τι ελαστικά φορούσε από τη μαμά?

Bmw116isport 01-08-08 18:47

εγώ έχω το facelift κ έχω το ίδιο πρόβλημα...αλλα εντάξει νόμιζα ότι είναι νορμαλ αλλα τώρα που είδα κ το threat μάλλον δεν είναι έ?ε η αναρτηση θα φταίει οπως είπε ο φίλος πιο πάνω...

116sport 02-08-08 09:18

κατα τελη αυγουστου(πριν αρχισουν οι βροχες) σιγουρα θα τα αλλαξω ,μαλλον μονο τα μπροστινα γιατι τα πισω ειναι σχεδον καινουρια.
ρυθμιση αναρτησησς δε γινεται αναρωτιεμαι ωστε να διορθωθει το προβλημα αυτο η αν αλλαξουμε το καμπερ στην ευθυγραμμιση?

veliopou 02-08-08 10:45

2 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από 116sport (Μήνυμα 209974)
κατα τελη αυγουστου(πριν αρχισουν οι βροχες) σιγουρα θα τα αλλαξω ,μαλλον μονο τα μπροστινα γιατι τα πισω ειναι σχεδον καινουρια.
ρυθμιση αναρτησησς δε γινεται αναρωτιεμαι ωστε να διορθωθει το προβλημα αυτο η αν αλλαξουμε το καμπερ στην ευθυγραμμιση?

αν πας σε κάποιο καλό μάστορα για ευθυγράμιση, όταν θα ανοίξει το κομπιούτερ θα σε ρωτήσει ποιό μοντέλο είναι. και όταν εννοώ ποιό μοντέλο, αν είναι με την σπορ ανάρτηση, με την κανονική και αν φοράει ζάντες 16 ή 17αρες.
μπορείς να κάνεις τις ρυθμίσεις σαν να είχες την κανονική ανάρτηση αλλά δεν ξέρω τι επιπτώσεις θα είχε στο αυτοκίνητο αυτό. εννοώ κρατήματα, οδική συμπεριφορά. Μπορεί να μην αντιμετωπίσεις και κανένα πρόβλημα, μιας και η άλλη η ρύθμιση εργοστασιακή είναι, και να λυθεί το πρόβλημά σου.
εγώ έχω την σπορτ ανάρτηση με 17αρες ζάντες επάνω έχω κάνει μέχρι σήμερα, 15.000 και μέχρι τώρα δεν είναι εμφανές κάποιο τέτοιο πρόβλημα.
επειδή όμως το είχα στον προηγούμενο άσσο, σε καταλαβαίνω

nassosbmw1 13-08-08 21:29

στον δικό μου άσσο παρουσιάστηκε το ίδιο φαινόμενο (όχι τόσο έντονο) και το θεώρησα παράξενο...συνήθως εξωτερικό μερος τρώνε κάτι τρακτέρ στα χωριά και μόνο σε πολλές επιτόπιες...:rofl2: τέσπαν πήγα σπανό,έκαναν ευθυγράμμιση μπρος-πισω (!) τη χρέωσαν (κακώς...) και φυσικά όταν ζήτησα αλλαγή στα λάστιχα μπρος-πίσω αρνήθηκαν κατηγορηματικά....απαγορεύεται η αλλαγή μου είπαν ...και πως θα δω αν υπάρχει διαφορά ρε μεγάλε μετά την ευθυγράμμιση; απάντηση: με αλλαγή των ελαστικών με καινούργια...μάλιστα...αυγουστιάτικα να ψάχνω για λάστιχα και σε "παράξενη"διάσταση απλά γιατί "απαγορεύει" την αλλαγή των ελαστικών ο σπανος...οκ παμ παρακάτ'...στο 1ο λαστιχάδικο που βρήκα έκανα την αλλαγή τα πίσω μπρος,έγινε και ταξιδάκι (βαρυφορτώμένος) στη Χαλκιδική,και μέχρι τώρα γράφτηκαν 2500 κμ...τα αποτελέσματα της φθοράς θα τα ανακοινώσω μετά τα 5000 κμ για να έχετε μια καλή εικόνα...

spaka 17-08-08 13:14

Στο Section των αγγελιων υπαρχει αγγελια μου για τα 2 λαστιχα runflat που μου πέρισσεψαν μετα την αλλαγη μου σε συμβατικα.
Αν τα θελει κανεις για καβατζα...

nassosbmw1 12-01-09 18:45

μετά από 40000κμ...
 
1 Συνημμένο(α)
...για την ακρίβεια 41480 τηλ. από τη γυναίκα...λάστιχο...φτου! πάω το αμάξι στο βενζινάδικο και,δε φουσκώνει καν! έχει σκιστεί από μέσα και είναι άχρηστο...αρχίζω να ψάχνω σαββατιάτικα για λάστιχα το λοιπόν...τζίφος παντού!!! όλοι με παραγγελία για "ραν φλάτ"....με τα πολλά ρωτώντας φτάνω και στο παλιό μου μάστορα και στο διπλανό λαστιχά...ακολουθεί εξαγωγή τροχού και ...φρίκη! το λάστιχο σκισμένο εσωτερικά του τροχού,και τα μεταλλικά "λινά" να εξέχουν απειλητικά...ευκαιρίας δοθείσης,παρατηρώ το λάστιχο σε σύγκριση με ένα "συμβατικό":σκληρό στα πλαινά (με το βάρος μου όμως υποχωρούσε αισθητά...τι φορτίο θα κρατούσε άραγε στην Ε.Ο. άραγε; )
ακολουθεί διάλογος...:
--μάστορά μου τι κάνουμε;
(τηλεφωνεί)
-τώρα τίποτα...από βδομάδα να παραγγείλω...
--έχω ταξίδι να κάνω όμως...και όπως φαίνεται δεν κινείται κάν...(μου αρέσει που λένε θα αντέξει το ραν φλατ 80-100 κμ...ναι,καλά...δεν άντεξε ούτε 30 χιλιόμετρα λέμε..)
-να βάλουμε 2 μεταχείρω συμβατικά τότε να κάνεις τη δουλειά σου,και να παραγγείλω 4άδα ραν φλατ;(ψάχνει,και βρίσκει 4 CONTINENTAL PREMIUM CONTACT 2 κάπως έτσι...)
--κατάσταση;
-για 1-1,5χρόνο έχεις λάστιχα...
--πέρνα τα να φύγω...(πληρώνω,φεύγω...)

Κύριοι,άλλο αμάξι πήρα...όχι τόσο σε άνεση,μη γελιόμαστε είναι "τάβλα" ακόμα και με τα συμβατικά...αλλά από τιμόνι και αίσθηση είναι αυτό που είναι:άμεσο και κάνει αυτό που του λές..στρίβεις με "όσα" και φρενάρεις ακόμα και οριακά...ABS? χαχαχα! έχω κάνα 2 μέρες να το νιώσω να επεμβαίνει...:clap:
όπως καταλαβαίνετε η επόμενη κίνηση είναι μια ρεζέρβα (αν βρώ στενή) ή κιτάκι και τέλος με το μύθο των ραν φλατ...:friday::woowoo:
και επειδή :useless: επισυνάπτω το ελαστικό...

sdrala 13-01-09 08:41

φίλε nassosbmw1 από τη μια λυπάμαι που ταλαιπωρήθηκες τόσο πολύ αλλά από την άλλη χαίρομαι που έστω και έτσι κατάλαβες τη διαφόρά που εγώ τόσο καιρό τώρα λέω.
Καμία σχέση το αυτοκίνητο σε όλα τα επίπεδα.Εγώ το φοράω βεβαια και PZERO εκεί να δεις διαφορές.

nassosbmw1 13-01-09 17:47

run flat myth,simply BUSTED... ;)
 
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sdrala (Μήνυμα 246314)
φίλε nassosbmw1 από τη μια λυπάμαι που ταλαιπωρήθηκες τόσο πολύ αλλά από την άλλη χαίρομαι που έστω και έτσι κατάλαβες τη διαφόρά που εγώ τόσο καιρό τώρα λέω.
Καμία σχέση το αυτοκίνητο σε όλα τα επίπεδα.Εγώ το φοράω βεβαια και PZERO εκεί να δεις διαφορές.

Αδερφέ και γω χαίρομαι,άλλωστε μια επιφύλαξη κρατάμε πάντα όλοι για το αρνητικό,ευτυχώς δεν υπήρξε (πάλι καλά) καμιά ταλαιπωρία πέραν της κλασσικής"ψαχτικής",που έτσι κι αλλιώς την κάνω όταν ψάχνω λάστιχα ή ότιδήποτε αναλώσιμο και ακριβό γενικώς...απλά ήταν ευκολία για τη κυρά η απροβλημάτιστη κυκλοφορία αν έσκαγε λάστιχο...Βέβαια κατερρίφθη πανηγυρικά ο μύθος (χμ, ψέμα ταιριάζει καλύτερα...) των "ραν φλατ"...πιθανότατα την υποτιθέμενη ευκολία και ασφάλεια στην προσφέρει όταν είναι καινούργιο το λάστιχο,διότι αν είναι πολυκαιρισμένο έχει την ίδια τύχη με τα απλά...προς το παρόν ας βελτιωθεί η τεχνολογία αυτή από τις εταιρείες,όχι από τη τσέπη μου,και..βλέπουμε...η τεχνολογία των "ραν φλατ" αυτή τη στιγμή εξυπηρετεί μόνον το ασθενές φύλο ή κάποιους που δεν ασχολούνται ιδιαίτερα με το αμάξι πέραν της μετακίνησης,πρόθυμοι να πληρώσουν το όποιο κόστος των διαφόρων τέτοιων ευκολιών...από μένα τέλειωσαν προς το παρόν και η παραδοσιακή μέθοδος επανέρχεται...:hello:

υγ. Άντε να μου τύχαινε νύχτα φορτωμένος στην Ε.Ο....εδώ 30κμ έκανε και αχρηστεύτηκε με μηδέν φορτίο... μονο τον οδηγό...:thumbsdow

nassosbmw1 14-01-09 18:43

Continental rain test results...
 
Έκανα ένα έκτακτο ταξιδάκι εκτός Αθηνών και ευκαιρίας δοθείσης (άλλαξα με συμβατικά λάστιχα-βροχή με το τουλούμι)είπα να κάνω ένα τέστάκι...
1. Προς Κόρινθο και πάνω από τον Ισθμό (η αριστερή) με βροχή να σε στραβώνει το αμάξι έστριβε σχεδόν τελική.Ακλόνητο.Δε περιγράφω άλλο. (κάποιος έλεγε ότι το αμάξι κάνει "κάτι με 150 κμ/ωρα,δεν του είναι σταθερό;...)
2. Καλάβρυτα-στροφές: και εκεί βρόχα με το τουλούμι,πάλι ακλόνητο ακόμα και με το DSC on...
3. Επιστροφή και απίστευτη βροχή,τεράστιες λίμνες νερού στο δρόμο μια δεξιά μια αριστερά,κατευθυντικότητα άψογη...
4. Μέση κατανάλωση: κοντά στα 9,8 στο πήγαινε(δεν έπεσα κάτω από 160) 7,7 λιτρα/100κμ στην επιστροφή...:icon18:

παραλειπόμενα: στην ψιλοκατηφορίτσα των Μεγάρων είδα σχεδόν 220...ποτέ στο σημείο αυτό δεν είχα δει τέτοιο νούμερο!!! (γενικώς το αμάξι δεν ανεβάζει πουθενά πάνω από 215...)

nikos_E34 14-01-09 18:54

κατι ακουσα για στενο λαστιχο-ρεζερβα απο Ε46 κανει στην νεα Ε90..
ο αφρος δεν κανει πολλα..σχεδον τιποτα...

nassosbmw1 14-01-09 20:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikos_E34 (Μήνυμα 246823)
κατι ακουσα για στενο λαστιχο-ρεζερβα απο Ε46 κανει στην νεα Ε90..
ο αφρος δεν κανει πολλα..σχεδον τιποτα...

Και μένα δεν με πείθει...θα ψαχτώ για ρεζέρβα βασικά...έχω γρύλλο/σταυρό και θα λήξει το θέμα εκεί...

E46 POWER 15-01-09 02:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nassosbmw1 (Μήνυμα 246820)
Έκανα ένα έκτακτο ταξιδάκι εκτός Αθηνών και ευκαιρίας δοθείσης (άλλαξα με συμβατικά λάστιχα-βροχή με το τουλούμι)είπα να κάνω ένα τέστάκι...
1. Προς Κόρινθο και πάνω από τον Ισθμό (η αριστερή) με βροχή να σε στραβώνει το αμάξι έστριβε σχεδόν τελική.Ακλόνητο.Δε περιγράφω άλλο. (κάποιος έλεγε ότι το αμάξι κάνει "κάτι με 150 κμ/ωρα,δεν του είναι σταθερό;...)
2. Καλάβρυτα-στροφές: και εκεί βρόχα με το τουλούμι,πάλι ακλόνητο ακόμα και με το DSC on...
3. Επιστροφή και απίστευτη βροχή,τεράστιες λίμνες νερού στο δρόμο μια δεξιά μια αριστερά,κατευθυντικότητα άψογη...
4. Μέση κατανάλωση: κοντά στα 9,8 στο πήγαινε(δεν έπεσα κάτω από 160) 7,7 λιτρα/100κμ στην επιστροφή...:icon18:

παραλειπόμενα: στην ψιλοκατηφορίτσα των Μεγάρων είδα σχεδόν 220...ποτέ στο σημείο αυτό δεν είχα δει τέτοιο νούμερο!!! (γενικώς το αμάξι δεν ανεβάζει πουθενά πάνω από 215...)


το βρισκω λιγο χαζο το ολο εγχειρημα γιατι δεν βαζουμε μια κυρια να περπαταει στα νερα...θα μας γυρισει κανενα κολ@ρ@κι και αντε να την βρεις μετα..παντως ενδιαφερον το τεστ! οταν το δοκιμασω θα σου πω..λολ

nassosbmw1 17-01-09 02:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από E46 POWER (Μήνυμα 246974)
το βρισκω λιγο χαζο το ολο εγχειρημα γιατι δεν βαζουμε μια κυρια να περπαταει στα νερα...θα μας γυρισει κανενα κολ@ρ@κι και αντε να την βρεις μετα..παντως ενδιαφερον το τεστ! οταν το δοκιμασω θα σου πω..λολ

Αδερφέ πιστεύω είναι ακόμα πιο χαζό μην πω άρρωστο να το κουκουλώνω τις κρύες νύχτες και στις βροχές και να κάθομαι σπίτι ...το αμάξι πέρα από απόλαυση είναι εργαλείο/μέσο μεταφοράς και βασικά πρέπει και να σε εξυπηρετεί...και κανένα κολαράκι δεν γυρνάει αν δε θέλεις ή αν δε ξέρεις...:search:

spaka 19-01-09 18:55

Νασσο προφανως εχεις διαβασει τη δικια μου περιπτωση με το runflat και ολη τη διαδικασια αποζημειωσης.
Ειδα τη φωτογραφια που ανεβασες. Εγω ο βλακας δε το τραβηξα μια φωτογραφια πριν το παρει η εμπειρογνωμονας παντως το δικο μου ηταν τριςχειροτερο μιας και το τα λινα φαινοταν οχι μονο σε ενα σημειο αλλα σε ολη τη περιμετρο του ελαστικου.

Α και μιας και εχω να μπω καιρο να γραψω χρωσταω κατι που υποχρεουμε να πω. Αποζημειωθηκα για το
ελαστικο απο την Pirelli με 110€. Να πω μπραβο στη Pirelli που αναγνωρισε το λαθος της?

Συνεχιζω να αισθανομαι ατυχος που επαθα τη ζημια μονο στο ενα ελαστικο. Θα μπορουσα να αποζημειωθω για ολα.

Α επισης να πω πως χαριζω 2 ελαστικα runflat για τη σειρα 1 διασταση 195/55 r16 (αν δε κανω λαθος) για να τα εχει σε περιπτωση που παθει κατι παρομοιο. Μου πιανουν χωρο στο μαγαζι. Αν τα θελουν 2 ατομα θα παρουν απο ενα για να μη μαλωνουμε... Θα προηγηθουν κατοικοι Βορειου Ελλαδος (για να μη μπλεξω με τα κτελ.

nassosbmw1 20-01-09 18:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από spaka (Μήνυμα 248798)
Νασσο προφανως εχεις διαβασει τη δικια μου περιπτωση με το runflat και ολη τη διαδικασια αποζημειωσης.
Ειδα τη φωτογραφια που ανεβασες. Εγω ο βλακας δε το τραβηξα μια φωτογραφια πριν το παρει η εμπειρογνωμονας παντως το δικο μου ηταν τριςχειροτερο μιας και το τα λινα φαινοταν οχι μονο σε ενα σημειο αλλα σε ολη τη περιμετρο του ελαστικου.

Α και μιας και εχω να μπω καιρο να γραψω χρωσταω κατι που υποχρεουμε να πω. Αποζημειωθηκα για το
ελαστικο απο την Pirelli με 110€. Να πω μπραβο στη Pirelli που αναγνωρισε το λαθος της?

Συνεχιζω να αισθανομαι ατυχος που επαθα τη ζημια μονο στο ενα ελαστικο. Θα μπορουσα να αποζημειωθω για ολα.

Α επισης να πω πως χαριζω 2 ελαστικα runflat για τη σειρα 1 διασταση 195/55 r16 (αν δε κανω λαθος) για να τα εχει σε περιπτωση που παθει κατι παρομοιο. Μου πιανουν χωρο στο μαγαζι. Αν τα θελουν 2 ατομα θα παρουν απο ενα για να μη μαλωνουμε... Θα προηγηθουν κατοικοι Βορειου Ελλαδος (για να μη μπλεξω με τα κτελ.

Αδερφέ τη δική σου περίπτωση τη θυμαμαι...απλά δε περίμενα να αποδειχτούν τόσο τραγικό ψέμα...και άντε και σε αφήνει μες στην πόλη...στην Ε.Ο. τι κάνεις; απλά τίποτα...εγώ δεν ασχολήθηκα με εγγύηση διότι τα λάστιχα είχαν 40+χιλάδες χιλόμετρα οπότε θα ήταν μάλλον χάσιμο χρόνου να αναζητώ εγγυήσεις...(αν και σε όλη τη ζωή του το ελαστικό θα πρέπει να έχει την ίδια συμπεριφορά με το καινούργιο-ειδικά τα runflat...) και μέχρι να το λύσουν το θέμα,θααααα μείνω λίγο καιρό με τα συμβατικά...:boink:

mcecl1 20-01-09 20:09

Διαβάζωντας σε αυτο το thread για την αλλαγη ελασικων μπρος πισω εσεις τι γνωμη εχετε?Ως τωρα ξερω οτι καλο ειναι να το κανει καποιος αλλα με εντυπωσιασε η απαντηση απο τον ΣΠΑΝΟ οτι δεν πρεπει να το κανουμε. Εγω εχω ενα 116 SPORT και δεν μου εχει παρουσιασει προβλημα ανισης φθορας (15000 κμ) αλλα μου προτεινετε να τα βαλω τα πισω μπρος?

veliopou 21-01-09 09:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mcecl1 (Μήνυμα 249285)
Διαβάζωντας σε αυτο το thread για την αλλαγη ελασικων μπρος πισω εσεις τι γνωμη εχετε?Ως τωρα ξερω οτι καλο ειναι να το κανει καποιος αλλα με εντυπωσιασε η απαντηση απο τον ΣΠΑΝΟ οτι δεν πρεπει να το κανουμε. Εγω εχω ενα 116 SPORT και δεν μου εχει παρουσιασει προβλημα ανισης φθορας (15000 κμ) αλλα μου προτεινετε να τα βαλω τα πισω μπρος?

αν τα κρατήσεις και άλλο χωρίς αλλαγή σε 10.000 χλμ θα δεις πίσω λάστιχα σίγουρα.
εγώ τα αλλάζω μπρος πίσω κάθε 10.000 χλμ για να προλάβω τέτοιες καταστάσεις. και ποτέ διαγωνίως

spaka 22-01-09 20:44

Λογικα σκεπτομενος...

Σε ενα μπροστινοκινητο αλλαζουμε τα μπρος πισω σαφως γιατι τα μπροστινα λαστιχα δεχονται την περισσοτερη τριβη σε πολυ μεγαλυτερο ποσοστο απο οτι τα πισω λογω στροφης και εκκινησης (τα πισω μονο στο φρεναρισμα τρωγωνται σχεδον).

Τωρα σε ενα πισινοκινητο θεωρω περιττη την αλλαγη στα λαστιχα εντελως. δηλαδη βγαζεις τα πισω λαστιχα που ειναι φαγωμενα απο τα σπινιαρισματα της εκκινησης και τα βαζεις μπροστα στο τιμονι σου? Δε μου ακουγετε και οτι καλυτερο.

Αλλες σκεψεις...?

TAZ118! 22-01-09 21:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από spaka (Μήνυμα 250123)
Λογικα σκεπτομενος...

Σε ενα μπροστινοκινητο αλλαζουμε τα μπρος πισω σαφως γιατι τα μπροστινα λαστιχα δεχονται την περισσοτερη τριβη σε πολυ μεγαλυτερο ποσοστο απο οτι τα πισω λογω στροφης και εκκινησης (τα πισω μονο στο φρεναρισμα τρωγωνται σχεδον).

Τωρα σε ενα πισινοκινητο θεωρω περιττη την αλλαγη στα λαστιχα εντελως. δηλαδη βγαζεις τα πισω λαστιχα που ειναι φαγωμενα απο τα σπινιαρισματα της εκκινησης και τα βαζεις μπροστα στο τιμονι σου? Δε μου ακουγετε και οτι καλυτερο.

Αλλες σκεψεις...?

Συμφωνω.Αυξανεις την προσφυση πισω αλλα την μειωνεις μπροστα...Κακος συνδυασμος...
Νομιζα το ζητουμενο στις BMW ηταν να μειωνουμε την προσφυση πισω...

veliopou 23-01-09 10:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από spaka (Μήνυμα 250123)
Λογικα σκεπτομενος...

Σε ενα μπροστινοκινητο αλλαζουμε τα μπρος πισω σαφως γιατι τα μπροστινα λαστιχα δεχονται την περισσοτερη τριβη σε πολυ μεγαλυτερο ποσοστο απο οτι τα πισω λογω στροφης και εκκινησης (τα πισω μονο στο φρεναρισμα τρωγωνται σχεδον).

Τωρα σε ενα πισινοκινητο θεωρω περιττη την αλλαγη στα λαστιχα εντελως. δηλαδη βγαζεις τα πισω λαστιχα που ειναι φαγωμενα απο τα σπινιαρισματα της εκκινησης και τα βαζεις μπροστα στο τιμονι σου? Δε μου ακουγετε και οτι καλυτερο.

Αλλες σκεψεις...?

αν το κάνεις κάθε 10.000 χλμ τα λάστιχα τρώγονται ομοιόμορφα και πάντα έχουν πέλμα μέχρι το τέλος ζωής τους.
αν τα αφήσεις 35.000 χλμ τα πίσω σίγουρα μετά δεν μπορείς να τα βάλεις μπροστά. οπότε πας για αλλαγή 2 ελαστικών για πίσω και μένεις με τα μπροστινά σε μια έτσι και έτσι κατάσταση.
εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει αυτό να έχω 2 καινούργια και 2 μεταχειρισμένα πάνω στο αμάξι.
κάνω την αλλαγή κάθε 10.000 για να έχω ομοιόμορφη φθορά και όταν φτάσουν σε σημείο να να θέλουν αλλαγή αλλάζω και τα 4 μαζί

TEO 23-01-09 10:31

Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΘΕΣ RUNFLAT ΜΟΝΟ GOODYEAR

nchatzi 23-01-09 13:29

Έχω το 116 με runflat και πραγματικά έχω κουραστεί από το "κοπάνημα" και σκάφτομαι να τα αλλάξω. Τα λάστιχα έχουν 11000km και με τον τρέχοντα ρυθμό που κάνω χιλιόμετρα θα χρειαστώ ακόμα 1-1,5 χρόνο μέχρι να τα αλλάξω. Το αμάξι το βλέπω να γίνεται κουδουνίστρα μέχρι τότε...

Ερώτηση: Παίζει να μου δώσει $$$ λαστιχάς για τα runflat που έχω ή με τίποτα???

nassosbmw1 25-01-09 10:59

φίλε δε ξέρω αν οι λαστιχάδες δινουν λεφτά ή κάνουν καλύτερη τιμή σε καινούργια...ρωτάς και βλέπεις...αν αξίζουν (και έχεις χώρο) τα κρατάς...:ylsuper:

M3 LOVER 01-04-09 00:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από spaka (Μήνυμα 250123)
Λογικα σκεπτομενος...

Σε ενα μπροστινοκινητο αλλαζουμε τα μπρος πισω σαφως γιατι τα μπροστινα λαστιχα δεχονται την περισσοτερη τριβη σε πολυ μεγαλυτερο ποσοστο απο οτι τα πισω λογω στροφης και εκκινησης (τα πισω μονο στο φρεναρισμα τρωγωνται σχεδον).

Τωρα σε ενα πισινοκινητο θεωρω περιττη την αλλαγη στα λαστιχα εντελως. δηλαδη βγαζεις τα πισω λαστιχα που ειναι φαγωμενα απο τα σπινιαρισματα της εκκινησης και τα βαζεις μπροστα στο τιμονι σου? Δε μου ακουγετε και οτι καλυτερο.

Αλλες σκεψεις...?

σωστός! εγώ πάντως δεν το κάνω. προτιμώ να φεύγει ο κώλος παρα τα μούτρα... εξάλλου πισωκίνητο έχεις, έχεις συνηθίσει να μαζεύεις τον κώλο...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:05.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.