BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 3 - Γενικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=77)
-   -   Η BMW αντικαθιστά τους αερόσακους συνοδηγού στα Ε46 (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=32238)

BMW Power 18-07-14 14:14

Η BMW αντικαθιστά τους αερόσακους συνοδηγού στα Ε46
 
1 Συνημμένο(α)
Για προληπτικούς λόγους, η BMW αντικαθιστά τους αερόσακους συνοδηγού σε μοντέλα της Σειράς 3 προ-προηγούμενης γενιάς.

18.07.2014

Μόναχο. Η BMW αντικαθιστά τους αερόσακους συνοδηγού σε 1,6 εκατομμύρια οχήματα Σειράς 3 (προ-προηγούμενης γενιάς E46) που κατασκευάστηκαν το διάστημα 05/1999 - 8/2006. Υπόνοιες για ενδεχόμενη ρήξη πυροτεχνικών μηχανισμών σε οχήματα του ανταγωνισμού τα οποία χρησιμοποιούν παρόμοια συστήματα του ιδίου κατασκευαστή αναφέρθηκαν σε σπάνιες περιπτώσεις. Η BMW δεν έχει πληροφορηθεί καμία περίπτωση στην οποία να εμπλέκεται όχημα BMW. Η καμπάνια αντικατάστασης είναι ένα προαιρετικό, προληπτικό μέτρο με στόχο να ελαχιστοποιηθεί ο κίνδυνος μιας ακατάλληλης ενεργοποίησης αερόσακου.

Μιλώντας επισήμως, πρόκειται για μία προαιρετική επέκταση της περσινής καμπάνιας ανάκλησης. Τότε, ο προμηθευτής όρισε μία περίοδο παραγωγής κατά τη διάρκεια της οποίας είχαν τοποθετηθεί προβληματικοί πυροτεχνικοί μηχανισμοί σε αερόσακους συνοδηγού. Στη συνέχεια, η BMW ανακάλεσε 240.000 οχήματα Σειράς 3 (E46) της προ-προηγούμενης γενιάς. Ο προμηθευτής επεκτείνει τώρα την περίοδο παραγωγής.

Για τη διασφάλιση της μέγιστης ασφάλειας των πελατών, η BMW αποφάσισε να αντικαταστήσει τους αερόσακους συνοδηγού σε οχήματα της ενδεικνυόμενης περιόδου παραγωγής και επιπρόσθετα, για καθαρά προληπτικούς λόγους και σε προαιρετική βάση, τους αερόσακους συνοδηγού σε όλα τα μοντέλα BMW Σειράς 3 (E46) της προ-προηγούμενης γενιάς που εφοδιάζονται με τη συγκεκριμένη μονάδα αερόσακου. Οι 240.000 μονάδες E46 που ήδη ανακλήθηκαν σε όλο τον κόσμο πέρσι εξαιρούνται από την τρέχουσα καμπάνια αντικατάστασης.

Οι πελάτες που επηρεάζονται από το μέτρο θα ενημερωθούν από τη BMW. Εξυπακούεται ότι το κόστος του εν λόγω μέτρου ποιότητας θα αναλάβει η BMW. Ο χρόνος αποκατάστασης του προβλήματος είναι 1 ώρα.

s1fis 18-07-14 23:14

Ευχαριστούμε πάρα πολύ!

giannis_E-46 20-07-14 19:32

θα μας ερθει επιστολη η πρεπει να παρουμε τηλεφωνο σε αντιπροσωπεια?

BMW Power 21-07-14 07:57

Επειδή είμαστε στην Ελλάδα, καλύτερα να επικοινωνήσετε με κάποιο εξουσιοδοτημένο bmw service.

Όσοι το έχουν αγοράσει καινούριο και το έχουν ακόμη, θα τους έρθει επιστολή.

giannis_E-46 22-07-14 19:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από BMW Power (Μήνυμα 500152)
Επειδή είμαστε στην Ελλάδα, καλύτερα να επικοινωνήσετε με κάποιο εξουσιοδοτημένο bmw service.

Όσοι το έχουν αγοράσει καινούριο και το έχουν ακόμη, θα τους έρθει επιστολή.

καινουργιο το χω αγορασει αλλα μετα απο 12 χρονια εχω αλλαξει και διευθυνση και πολη :scratchch

rapid_fast 23-07-14 08:21

Εγώ κάλεσα, και μου είπανε οτι δεν έχουν ενημέρωση για ανάκληση στα Ε46 ακόμα..
(ακόμα, μην είμαστε και άδικοι...)
Θα πάω Δευτέρα απο εκεί να τα πούμε ένα χεράκι.... ;):lockie:

alexanderk 24-07-14 14:37

Απο εσωτερικη ανεπισημη πληροφορηση ΒΜW Ελλας ,η καμπανια ανακλησης για την Ελλαδα θα ξεκινηση το φθινοπωρο.Περιμενουμε λοιπον.

LefterisK 24-07-14 20:46

τελευταιοι και κατατρεγμενοι να πω; καταϊδρωμενοι να πω; κατα-κατι τελοσπαντων...

BMW Power 25-07-14 06:48

Είναι πολύ λογικό, εδω δεν εχουν καθόλου στοκ από ανταλλακτικά. Για να οργανωθεί κατι τέτοιο χρειάζεται και να έρθουν αρκετές χιλιάδες αερόσακοι, να βρεθούν από τα αρχεία οι αγοραστές, να σταλούν επιστολές, από το 2015 το βλέπω να παίζει.

Βέβαια θα παίξει και το εξής σενάριο:

Καλημέρα, ήρθα για την αλλαγή του αερόσακου συνοδηγού
Μαλιστα, αφήστε πάνω τα κλειδιά και ελατε σε 1 ώρα
Γυρνάς σε 1,5 ώρα και το βλέπεις ακριβώς στην ίδια θέση που το πάρκαρες
Είστε έτοιμος κύριε, με τις υγείες σας και αχρείαστος να είναι!
Και τον έχει "φάει" το συνεργείο γιατί είναι και πανάκριβος.

alexanderk 25-07-14 17:21

Δεν εχουν για ολα τα κυκλοφορουντα αυτοκινητα στοιχεια ιδιοκτητων.Δεν θα μπορουσαν αλοστε .Θα πρεπει οταν ξεκινησει η καμπανια να απευθυνθουμε σε καποιο απο τα εξουσιοδοτημενα .Μην τρελενεστε ομως .Μεχρι τωρα δεν εχω ακουσει τoσα χρονια για λανθασμενη ενεργoποιηση η μη λειτουργεια των αεροσακων σε BMW.

MZ3 25-07-14 21:17

περυση ειχα παει αντιπροσοποια και με ειχαν ενημέρωσή σε κουβεντα που ειχαμε για αυτο το θεμα και οτι κανανε ανακληση στα 3ρια στον αεροσακο σηνοδηγου αλλα τοτε δεν ειχα 3 δυστυχώς
φετος μπαξαμε και απο αυτο :jester: αλλα δεν ετυχε να ρωτήσω ακομα

VASSILISZ 03-10-14 11:00

Σε εμένα πάντως παιδιά ήρθε κανονικά επιστολή πριν 2-3 μήνες και έγινε η αλλαγή ήδη.

Α8hnaios 05-10-14 16:13

Airbag..
 
Εγω πηγα και δεν εχουν καθολου στοκ σε καμμια bmw της Ελλαδος... κατι ειχαν ακουσει κτλ κτλ

Αυτο που λεει ο Δημητρης παιζει πολυ σα σεναριο/// Ελλαδα ειμαστε: :mad:

Peter323ci 11-10-14 19:23

Υπάρχει κάποια εξέλιξη για το θέμα ;

rapid_fast 20-10-14 12:49

Εμενα το αμάξι είναι Αυγουστος 2004,
και η BMW μου είπε δεν υπάγομαι σαν πλαίσιο στην αλλαγή..

ale46coupe 11-01-15 15:21

εγω πηρα τηλ αντιπροσωπεια ,μετα απο κανα μηνα με πηραν τηλ οτι ηρθαν αεροσακοι,οποτε και εγινε η αντση.ευτυχωςπου υπαρχουν και τα forum...

Α8hnaios 11-01-15 21:45

Για να ξαναενοχλησω παλι....

DUKE 09-02-15 21:46

Την ημερα που μπηκε το καινουριο μου Ε46 στο ονομά μου (ειμαι ο δευτερος ιδικοκτητης) - η BMW μου έστειλε γράμμα για αλλαγή αερόσακου. Μάλιστα πρώτα ηρθε αυτό το χαρτί και μετα τα ασφάλιστρα του αυτοκινητου μου...
Ολα αυτα στην Ελβετια.

BMW Power 10-02-15 08:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από DUKE (Μήνυμα 504720)
Την ημερα που μπηκε το καινουριο μου Ε46 στο ονομά μου (ειμαι ο δευτερος ιδικοκτητης) - η BMW μου έστειλε γράμμα για αλλαγή αερόσακου. Μάλιστα πρώτα ηρθε αυτό το χαρτί και μετα τα ασφάλιστρα του αυτοκινητου μου...
Ολα αυτα στην Ελβετια.

:icon18::icon18::icon18:

Λείπεις πολλά χρόνια και ξέχασες την Ελληνική πραγματικότητα

dimitrise462000cc 14-02-15 20:50

καλησπερα εω ενα ε46 2000cc διαβασα την εγκηκλειο εκλεισα ραντεβου και πηγα και τον αλαξανε δεν πλειροσα τιποτα .

sierra 10-03-15 19:24

Πριν μια εβδομάδα πήγα στον Σπανό στην Αμφιθέας να ρωτήσω (τυπικά γιατί σύμφωνα με την ανακοίνωση της επίσημης BMW ήμουν μέσα, το αμάξι μου είναι παραγωγής 11ος του 2001 και κυκλοφορίας 2ος του 2002), αν το αμάξι μου είναι για αντικατάσταση του αερόσακου. Μου επιβεβαίωσαν ότι είναι αλλά δεν έχουν και να τους ενοχλήσω περίπου στις 10 Απρίλη 2015 και δεν έκλειναν ραντεβού. Από γνωστό έμαθα ότι έχει ο Σπανός στην Βουλιαγμένης και έτσι την άλλη μέρα πήγα (θυμάμαι την Τρίτη ήταν). Όταν έφτασα και ρώτησα για το θέμα μου απάντησαν ότι ναι μπορούν να μου τον αλλάξουν όχι όμως εκείνη την ημέρα (μου έλεγαν για μια ημέρα μετά, αλλά δεν μπορούσα εγώ) και μου έκλεισαν ραντεβού για τις 10 του μήνα, σήμερα δηλαδή, και σήμερα πήγα και μου τον άλλαξαν. Χρόνος αντικατάστασης 35΄λεπτά περίπου. Θέλω να επισημάνω την ευγένεια και τον επαγγελματισμό των υπαλλήλων που σπάνια έχω αντιμετωπίσει στην χώρα μας, ενώ στην Αμφιθέας δεν ήταν ανάλογη. Νομίζω όποιος θέλει για αντικατάσταση ας κάνει μια επίσκεψη στο Σπανό στην Βουλιαγμένης...

theosevag 05-04-15 21:39

Μόλις έλαβα ειδοποίση..Αύριο έτσι κι αλλιώς έχω προγραμματισμένο service, αλλά μου ανέφεραν ότι θα αλλαχθεί και ο αερόσακκος συνοδηγού

ThaNOS E46coupe 03-06-15 16:52

εχθες εκανα και εγω την αντικατασταση του αερόσακου. μόλις τηλεφωνησα στην αντιπροσωπέια της καλαμάτας αμέσως μου ζητησαν αρ. πλαισίου κ μου είπαν οτι το αυτοκίνητο ειναι μεσα στη λιστα (όχι τη λαγκάρτ) :D .
δεν υπάρχε καποιο πρόβλημα αλλα τυπικα τον αλλαξα κ εγω. χρονος περίπου στο 20λεπτο μαζί με τη διάγνωση. κ φυσικά δεν πληρωσα τίποτα...
αν δεν υπήρχε το φορουμ ουτε που θα γνωριζα επ αυτού !!!

s1fis 03-07-15 16:04

Καλησπέρα σε όλους.
Πριν 2 μέρες πήγα κ στον Σπανό να μου φτιάξουν την ηλιοροφή κ όταν το παρέλαβα αργότερα πριν προλάβω να ρωτήσω αν και τι και πως, από μόνοι τους μου το ανέφεραν κ τον είχαν αλλάξει ήδη τον αερόκσακο.
Ευχαριστώ το φόρουμ πάντως!

performance 05-07-15 10:30

Πριν 5 μερες στο Σφακιανακη Λ Κηφισιας,σε 20 λεπτα ολα οκ.
Εννοειται πως ενημερωθηκα απο το forum...!

Bimer 02-09-15 12:21

Αντιπροσωπίες: ανακλήσεις / ασφάλεια / συνέπεια..
 
1 Συνημμένο(α)
Το Δεκέμβριο του 2014 μετά από 12 χρόνια κυκλοφορίας στην Ελλάδα, μετέφερα και ταξινόμησα την παλιά μου BMW 318i στην Ολλανδία.

Τον Απρίλιο έλαβα μια επιστολή για ανάκληση και δωρεάν αντικατάσταση του αερόσακου συνοδηγού από την αντιπροσωπία χωρίς να έχω καμιά απολύτως προηγούμενη επαφή μαζί τους...

Στην ερώτηση μου πως εντόπισαν το το όχημα μου μου απάντησαν πως η αντιπροσωπία ενημερώνει την εδώ διεύθυνση συγκοινωνιών για όλες τις ανακλήσεις και όταν ταξινομηθεί όχημα με υπό ανάκληση για λόγους ασφάλειας σύστημα ενημερώνεται ο ιδιοκτήτης....

Στην Ελλάδα για 12 χρόνια η αντιπροσωπία φαντάζομαι πως θεώρησε πως δεν υπήρχε ο παραμικρός λόγος να με ενημερώσει...

τα σχόλια για την διαφορά νοοτροπίας και αντιμετωπισης του καταναλωτή αποκλειστικά δικά σας....

Αγγελος

Συνημμένο Αρχείο 40011

Dokimos e36 03-11-15 22:12

Πως μπορω να μαθω αν εχει γινει ανακληση στο δικο μου e46?πρεπει να παω στην αντιπρωσοπεια?υπαρχει καποια επιβαρινση?γνωριζει καποιος?

MZ3 04-11-15 01:34

ναι πρεπει να πας σε αντιπροσοποια και οχι δεν υπαρχει καποια επιβάρυνση

εγω εβαλα και λαδια φιλτρο λαδιου που ειχαν σε προσφορα με 80 ευρο

shell power :p
το καπακι του μοτερ ελεγε κατι για castrol αλλα δεν δωσανε σημασια

rapid_fast 04-11-15 14:20

Εγώ που είμαι Σεπτέμβριο του 2004, όπως έχω ξαναπεί,
δεν υπάγομαι στο δωρεάν καλούδι...
Δεν μπορώ να καταλάβω...
Γιατί??

isou 04-11-15 15:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast (Μήνυμα 508972)
Εγώ που είμαι Σεπτέμβριο του 2004, όπως έχω ξαναπεί,
δεν υπάγομαι στο δωρεάν καλούδι...
Δεν μπορώ να καταλάβω...
Γιατί??

Καλησπέρα.Είναι σίγουρο ότι ισχύει κάτι τέτοιο;Στο δικό μου Ε46 316 ,Σεπτέμβριο του 2004 έγινε κανονικά η αλλαγή.

Dokimos e36 04-11-15 15:26

Θα παω εκει να ρωτησω να δω αν μου τον αλλαξουν..απλως δν εχω καταλαβει αν αλλαζουν τον αεροσακο ολοκληρο η καποιο κομματι του!

MZ3 04-11-15 18:03

αν λες για το καπάκι του αεροσακου αφηνουν το ιδιο αυτο που βλεπεις εσυ δηλαδη στο ταμπλο, αλλαζουν το εσωτερικο κομματι που ειναι και ο αεροσακος

PetrosD 13-03-17 14:51

Πήγα σήμερα, μετά από γράμμα που μου έστειλε η BMW στην αρχή του έτους, και μου αντικατέστησαν τους αερόσακους οδηγού και συνοδηγού.
Συνολικά έκατσα εκεί μιάμιση ώρα, κεράστηκα καφέ και χυμό, χάζεψα τα όχι και τόσο όμορφα νέα μοντέλα και πήρα τιμοκατάλογο για τα αξεσουάρ της M4.
Απ' ότι παρατήρησα, μου άλλαξαν και το καπάκι του αερόσακου οδηγού, γιατί παρατήρησα το σήμα BMW ήταν καινούριο, δεν είχε μια γρατσουνιά που είχε το παλιό μου. Αν το ήξερα αυτό, θα είχα ξηλώσει το σήμα BMW από πάνω να το κρατήσω.
Μου έδωσαν και βεβαίωση αλλαγής, χρήσιμη για όταν το πουλήσω.
Αχρείαστοι να είναι...

rapid_fast 13-03-17 17:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PetrosD (Μήνυμα 517253)
Πήγα σήμερα, μετά από γράμμα που μου έστειλε η BMW στην αρχή του έτους, και μου αντικατέστησαν τους αερόσακους οδηγού και συνοδηγού.
Συνολικά έκατσα εκεί μιάμιση ώρα, κεράστηκα καφέ και χυμό, χάζεψα τα όχι και τόσο όμορφα νέα μοντέλα και πήρα τιμοκατάλογο για τα αξεσουάρ της M4.
Απ' ότι παρατήρησα, μου άλλαξαν και το καπάκι του αερόσακου οδηγού, γιατί παρατήρησα το σήμα BMW ήταν καινούριο, δεν είχε μια γρατσουνιά που είχε το παλιό μου. Αν το ήξερα αυτό, θα είχα ξηλώσει το σήμα BMW από πάνω να το κρατήσω.
Μου έδωσαν και βεβαίωση αλλαγής, χρήσιμη για όταν το πουλήσω.
Αχρείαστοι να είναι...

Εμένα δεν μου τον αλλάζουν, ο Τρικαλιώτης λέει δεν είμαι στην ανάκληση..

MZ3 14-03-17 00:23

νομίζω ότι αλλάζουν μόνο τους στρογγυλούς αερόσακους οδηγού η κάνω λάθος;
κάτι τέτοιο άκουσα ότι αλλάξανε σε αυτοκίνητο κουπέ ε46 με στρογγυλό αερόσακο οδηγού και συνοδηγού. Ξέρει κανείς αν αλλάζουν και τους τετράγωνους;

dimimav 14-03-17 08:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από MZ3 (Μήνυμα 517265)
νομίζω ότι αλλάζουν μόνο τους στρογγυλούς αερόσακους οδηγού η κάνω λάθος;
κάτι τέτοιο άκουσα ότι αλλάξανε σε αυτοκίνητο κουπέ ε46 με στρογγυλό αερόσακο οδηγού και συνοδηγού. Ξέρει κανείς αν αλλάζουν και τους τετράγωνους;

Όλους τους αλλάζουν κομπλε παει το συστημα.
Αμα μπείτε στο realoem το καπάκι δεν βγαίνει σαν κωδικός γιατί παει μαζί με τον αερόσακο.
Υπόψην οτι εγω είχα τετράγωνο τιμόνι

Α8hnaios 16-03-17 13:57

Μολις τηλεφωνησα και αφου εδωσα το Vin μου ειπαν Ok. Εκλεισα ραντεβου για την αλλη Τεταρτη

ThaNOS E46coupe 16-03-17 14:25

εμενα πέρισσυ μου αλλαξαν μονο του συνοδγού !!!

dimimav 16-03-17 15:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ThaNOS E46coupe (Μήνυμα 517278)
εμενα πέρισσυ μου αλλαξαν μονο του συνοδγού !!!

Λογικό η καμπάνια ξεκίνησε μέσα στο 2017 για του οδηγού

ThaNOS E46coupe 16-03-17 16:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimimav (Μήνυμα 517279)
Λογικό η καμπάνια ξεκίνησε μέσα στο 2017 για του οδηγού

δηλαδή να περάσω να μου αλλαξουν και τον στρογγυλο του τιμονιού ? έχει και μια μικρή γρατζουνιά !!! ευκαιρία ειναι !!!:rofl2:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:09.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.